Προς το περιεχόμενο

Ο Αμερικανικός στρατός δεν χρησιμοποιεί πια δισκέτες για την εκτόξευση των πυρηνικών του


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φήμες λένε ότι ο αμερικανικός στρατός θα αντικαταστήσει τις μπίλιες στα ποντίκια των Η/Υ του με λέιζερ, ώστε να συμβαδίζουν τεχνολογικά με αυτή την σπουδαία αναβάθμιση.:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ρωσικό στρατό τα απόρρητα έγγραφα αλλά και τις υπηρεσίες ασφαλείας μέχρι και σήμερα τα γράφουν σε γραφομηχανές για να μην εκτεθούν από εχθρική επίθεση όπως hacking....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, CyanBlue είπε

Μετά την ταινία "War Games" (1983) το πεντάγωνο μάλλον το ξανασκέφτηκε... Αλλά πόσοι από εσάς είχατε την εμπειρία να βάλετε μια δισκέτα 5.25 στο drive και να... απολαμβάνετε τον ήχο της ενώ γυρίζει; Πόσοι (εκτός των αμερικανών χειριστών) είδαν το μήνυμα "B:\ is not accessible. The device is not ready." όταν άνοιγαν ένα αρχείο και δεν... ίδρωσαν; Ωραίες εποχές! :-)

χαχαχαχαα τι μου θυμισες...αυτο τον παρατεταμενο ηχο που μεχρι να τελειωσει και να ακουσεις τον γκρπ ησουνα με κρατημενη αναπνοη και φυσικα το ματι δεν εφευγε απο το φλοπυ...και ειχες βλεμμα πονεμενο του στυλ ¨ ελα καλο μου δουλεψε....please θεε μου...μην μαμηθει και κολησει την κατσαμε!!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, UnlockedEvolution είπε

Έτσι εξηγείται γιατί και εμείς  δεν αλλάζουμε τα cb και τις συχνότητες vhf σε στρατό αστυνομία κ.τλ...

Δεν ξέρω για την ΕΛΑΣ αλλά ο ΕΣ χρησιμοποιεί αναπήδηση συχνότητας με fill gun εδώ και δεκαετίες. Θεωρώ αδύνατο να έκανες την θητεία σου και να μην είδες έστω μία φορά τον TRC-9200. Και αυτό για τα μικρά κλιμάκια, π.χ. Διμοιρία-Λόχος.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γατάκια. Και που να δουν στο ελληνικό δημόσιο πως κρυπτογραφούμε δεδομένα και αρχειαspacer.pngspacer.png.

bureaucracy.jpg

Κι αμα τους κανουν κυβερνοεπίθεση πετάνε ένα "Δεν είμαι εγώ υπεύθυνος. Ο υπεύθυνος ειναι σε άδεια" και τους κανουν redirect σε άλλο όροφο!

Επεξ/σία από blueakamah
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία, άμα εκτοξεύσουν τίποτα ICBM προς Ευρώπη ή Ελλάδα μεριά οι καταρίδες που θα επιζήσουν θα ξέρουν ότι το storage ήταν σε ssd, SD card ή στικάκι.
Κρίμας που δεν θα μπορούν να το ποστάρουν κάπου για shared experience.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, stafaf είπε

Αν και θεωρώ τον εαυτό μου "παλιό" στον χώρο, δεν έχω δει ποτέ από κοντά δισκέτα 8". 

Η δισκέτα κατασκευάστηκε από την αμερικάνικη εταιρεία IBM το 1971 και ήταν διαστάσεων 8 ιντσών με δικαίωμα ανάγνωσης (όχι εγγραφής).

Το 1976 η Shugart Associates κατασκεύασε την πρώτη FDD των 5¼ ιντσών,

Επεξ/σία από Superuser3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, stafaf είπε

Αν και θεωρώ τον εαυτό μου "παλιό" στον χώρο, δεν έχω δει ποτέ από κοντά δισκέτα 8". 

Και εγώ :( . Εγω μέχρι τις 5,25 πρόλαβα 😂

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, stafaf είπε

Αν και θεωρώ τον εαυτό μου "παλιό" στον χώρο, δεν έχω δει ποτέ από κοντά δισκέτα 8". 

Τι ηταν το πρωτο αου pc?

52 λεπτά πριν, stafaf είπε

Αν και θεωρώ τον εαυτό μου "παλιό" στον χώρο, δεν έχω δει ποτέ από κοντά δισκέτα 8". 

Τι ηταν το πρωτο σου pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...