Προς το περιεχόμενο

Ο Αμερικανικός στρατός δεν χρησιμοποιεί πια δισκέτες για την εκτόξευση των πυρηνικών του


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, LiquidGrass είπε

Αλλά πόσοι από εσάς είχατε την εμπειρία να βάλετε μια δισκέτα 5.25 στο drive και να... απολαμβάνετε τον ήχο της ενώ γυρίζει;

Χα χα το home computer του εικονιδίου μου είναι ο πρώτος μου υπολογιστής, ξέρεις τι είχε?, ενσωματωμένο κασετόφωνο!!!,  έδινες εντολή run" και μέχρι να φορτώσει το platoon έψηνες ελληνικό καφέ διπλό !!!, μπορεί να με πιάνει και εμένα νοσταλγία αλλά αυτά τα αργά φορτώματα δέν τα πάω καθόλου,να αγιάσει αυτός που σκέφτηκε τα ssd!!.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Χα χα το home computer του εικονιδίου μου είναι ο πρώτος μου υπολογιστής, ξέρεις τι είχε?, ενσωματωμένο κασετόφωνο!!!,  έδινες εντολή run" και μέχρι να φορτώσει το platoon έψηνες ελληνικό καφέ διπλό !!!, μπορεί να με πιάνει και εμένα νοσταλγία αλλά αυτά τα αργά φορτώματα δέν τα πάω καθόλου,να αγιάσει αυτός που σκέφτηκε τα ssd!!.
 

Αφιερωμένο τότε :P
(παιχνιδάρα για την εποχή του πάντως)

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, l337 είπε

Αφιερωμένο τότε :P
(παιχνιδάρα για την εποχή του πάντως)

Μακάρι να είχα τότε έγχρωμη οθόνη, κάτι σαν το παρακάτω είχα με πράσινη,αν και ο τύπος έχει την γερμανική έκδοση που φτιάχτηκε σε συνεργασία με την schneider, το δικό μου δεν παίζει ποια, τα λαστιχάκια στο κασετόφωνο πρέπει να σάπισαν 😭.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Μακάρι να είχα τότε έγχρωμη οθόνη, κάτι σαν το παρακάτω είχα με πράσινη,αν και ο τύπος έχει την γερμανική έκδοση που φτιάχτηκε σε συνεργασία με την schneider, το δικό μου δεν παίζει ποια, τα λαστιχάκια στο κασετόφωνο πρέπει να σάπισαν 😭.

Και η πράσινη τότε μια χαρά ήταν για το 464. Προφανώς και η έγχρωμη ήταν άλλη φάση αλλά ήταν πανάκριβες τότε. Εκεί που οι έγχρωμη έδινε περισσότερους έξτρα πόντους ήταν στον 6128.
Θυμάμαι πάντως νύχτα στο μαύρο σκοτάδι να παίζω renegade και robocop στην πράσινη οθόνη και το πρωί στο σχολείο να πηγαίνω με "μαύρα" μάτια :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2019 στις 12:45 ΠΜ, Mi_ka είπε

https://en.wikipedia.org/wiki/Sound-powered_telephone

αφού δεν κτύπαγες λίστιγκ σε γραφομηχανή διατρητικών καρτών πάλι καλά (πρώην προϊστάμενος)

εγώ είδα πιτσιρικάς σε μαγαζί καινούργιους τότε σκληρούς mainframe 10ΜΒ, σαν αυτούς περίπου:

spacer.png

αλλά θυμάμαι έντονα τα εναλλάξιμα cluster:

CDC%20Hard%20Disk%20Pack%202.JPG

ότι πρέπει από άρπα κόλα φορητότητα  

Εγώ χτύπαγα!

Και με την ευκαιρία θυμάμαι ότι οι Αμερικανοί στο διάστημα που δεν έχει βαρύτητα χρησιμοποιούσαν ειδικά στυλό με μελάνι υπό πίεση για να γράφουν. Όταν λοιπόν είχα πάει στην Σοβιετία για δουλειά ένας μηχανικός μου έδειξε τη δική τους λύση: Χρησιμοποιούσαν απλά μολύβια.😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μου περιέγραφε ο προϊστάμενος πως πήγαινε φοιτητής παραμάσχαλα τη στοίβα με τις κάρτες στο κομπιούτερ ρουμ, τις τροφοδοτούσανε , «ραν» και έπαιρνε την απάντηση στον εκτυπωτή «ερρορ ιν λάιν τάδε» (οθόνη ?? ποια οθόνη?? τι είναι αυτό??) και άντε πάλι πίσω στο χειρόγραφο λίστιγκ και μετά στη διατρητική γραφομηχανή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, MessengerOfGood είπε

Εγώ χτύπαγα!

Και με την ευκαιρία θυμάμαι ότι οι Αμερικανοί στο διάστημα που δεν έχει βαρύτητα χρησιμοποιούσαν ειδικά στυλό με μελάνι υπό πίεση για να γράφουν. Όταν λοιπόν είχα πάει στην Σοβιετία για δουλειά ένας μηχανικός μου έδειξε τη δική τους λύση: Χρησιμοποιούσαν απλά μολύβια.😃

https://www.snopes.com/fact-check/the-write-stuff/

Φαίνεται ότι όλοι χρησιμοποιούσαν μολύβια αλλά τα μικροσωματίδια του γραφίτη και του ξύλου δεν ήταν καλό πράγμα για την ατμόσφαιρα του διαστημικού σταθμού, τα όργανα κτλ. Είχα πάρει δώρο ένα τέτοιο στυλό όταν ήμουν μικρός, δεν ήταν πολύ ακριβό και όντως έγραφε υπο οποιεσδήποτε συνθήκες. Είχε όμως κάπως σκληρή μπίλια...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει λίγο αυτό που έλεγε ο Rowan Atkinson στη ταινία Johnny English Strikes again, όταν η MI7 του δίνει ένα Smartphone προηγμένης τεχνολογίας και εκείνος το πετά στα σκουπίδια λέγοντας: "Οι κακοί της τεχνολογίας θα δυσκολευτούν να με εντοπίσουν".

Μάλλον από τον Αμερικανό στρατό θα εμπνεύστηκαν για το σενάριο της ταινίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnnieinlab είπε

https://www.snopes.com/fact-check/the-write-stuff/

Φαίνεται ότι όλοι χρησιμοποιούσαν μολύβια αλλά τα μικροσωματίδια του γραφίτη και του ξύλου δεν ήταν καλό πράγμα για την ατμόσφαιρα του διαστημικού σταθμού, τα όργανα κτλ. Είχα πάρει δώρο ένα τέτοιο στυλό όταν ήμουν μικρός, δεν ήταν πολύ ακριβό και όντως έγραφε υπο οποιεσδήποτε συνθήκες. Είχε όμως κάπως σκληρή μπίλια...

Πάρα πολύ ενδιαφέρον. Αυτό που γράφω πάντως δεν είναι από το ανέκδοτο. Μου το είπε πράγματι ένας Ρώσος μηχανικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/10/2019 στις 2:29 ΜΜ, MessengerOfGood είπε

Εγώ χτύπαγα!

Και με την ευκαιρία θυμάμαι ότι οι Αμερικανοί στο διάστημα που δεν έχει βαρύτητα χρησιμοποιούσαν ειδικά στυλό με μελάνι υπό πίεση για να γράφουν. Όταν λοιπόν είχα πάει στην Σοβιετία για δουλειά ένας μηχανικός μου έδειξε τη δική τους λύση: Χρησιμοποιούσαν απλά μολύβια.😃

Μάλλον ο μηχανικός έκανε πλάκα. Και οι δύο με μολύβια ξεκίνησαν αλλά τα σταμάτησαν λόγω του κινδύνου που υπήρχε λόγω των ρινισμάτων γραφίτη, που αιωρούνταν και θα μπορούσαν να προκαλέσουν κάποιο βραχυκύκλωμα. Από ένα σημείο και μετά χρησιμοποιούσαν και οι δύο ειδικά στιλό.

Επεξ/σία από GiorgosT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...