Προς το περιεχόμενο

Ο Αμερικανικός στρατός δεν χρησιμοποιεί πια δισκέτες για την εκτόξευση των πυρηνικών του


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, KilliK είπε

if it works, don't fix it

https://en.wikipedia.org/wiki/Sound-powered_telephone

1 ώρα πριν, ziaba είπε

εμείς τι να πούμε που κάναμε μάθημά πληροφορικής με μαγνητικές ταινίες😀

αφού δεν κτύπαγες λίστιγκ σε γραφομηχανή διατρητικών καρτών πάλι καλά (πρώην προϊστάμενος)

εγώ είδα πιτσιρικάς σε μαγαζί καινούργιους τότε σκληρούς mainframe 10ΜΒ, σαν αυτούς περίπου:

spacer.png

αλλά θυμάμαι έντονα τα εναλλάξιμα cluster:

CDC%20Hard%20Disk%20Pack%202.JPG

ότι πρέπει από άρπα κόλα φορητότητα  

Επεξ/σία από Mi_ka
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και όσο φοβόμαστε ότι η τεχνητή νοημοσύνη θα καταστρέψει τον κόσμο ή ο Κιμ θα πατήσει το κουμπί, θα γίναι κανένα πυρηνικό ολοκαύτωμα τελικά με dial up σε BBS του αμερικάνικου στρατού από καμιά Amiga 500 που αγόρασε ο άλλος μεταχειρισμένη από το μοναστηράκι.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CyanBlue είπε

Μετά την ταινία "War Games" (1983) το πεντάγωνο μάλλον το ξανασκέφτηκε... Αλλά πόσοι από εσάς είχατε την εμπειρία να βάλετε μια δισκέτα 5.25 στο drive και να... απολαμβάνετε τον ήχο της ενώ γυρίζει; Πόσοι (εκτός των αμερικανών χειριστών) είδαν το μήνυμα "B:\ is not accessible. The device is not ready." όταν άνοιγαν ένα αρχείο και δεν... ίδρωσαν; Ωραίες εποχές! :-)

Μπορείς και τώρα να τον ακούσεις αν θέλεις. Πρόσεξε λίγο το τραγούδι των Dire Straits στο πασίγνωστο "money for nothing". Βέβαια προφανώς είναι κάποιο μουσικό όργανο ( μάλλον) αλλά ο ήχος είναι πανομοιότυπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, stafaf είπε

Αν και θεωρώ τον εαυτό μου "παλιό" στον χώρο, δεν έχω δει ποτέ από κοντά δισκέτα 8". 

Άρα δεν είσαι και τόσο παλιός στον χώρο !Εγώ τις θυμάμαι αλλά ομολογώ ότι δεν τις έχω δουλέψει ποτέ. Σαν φάκελος ήταν, χάρτινος! 

Πάντως ότι δουλεύει σωστά δεν το πειράζεις/αλλάζεις! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε άσκηση Ελληνικού Στρατού, 3 μικρές ομάδες είχαμε από ένα ασύρματο.

Ο ένας μόνο μίλαγε.

Ο άλλος μόνο άκουγε.

Ο τρίτος ούτε μίλαγε, ούτε άκουγε, μούγγα.

 

Αντε να τους χακέψεις ..

 

Κι είχαμε κι έναν ωραίο ταγματάρχη.

Οταν στέλναμε κανένα κρυπτογραφημένο μήνυμα, μας υποχρέωνε να πάρουμε τηλέφωνο, να ρωτήσουμε αν το λάβανε :)

Επεξ/σία από dimitrins
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mega θυμάται.. 😛

Μου θυμισατε μια συνάδελφο γατονι που είχε διπλώσει την δισκέτα 5 1/4 για να την βάλει σε 3.5 floppy, 😂

προσωπικά το πιο παλιό σύστημα που είχα συναντήσει στα ξεκινήματα μου ήταν ένα IBM system/38 και σε ένα πρόγραμμα σε γλώσσα RPG III που είχα διορθώσει είχε χρειαστεί 2 ώρες να κάνει compile 😂

Μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν χρησιμοποιούν κάποιο AS/400 που δεν γίνονται hacking με τίποτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, CyanBlue είπε

Μετά την ταινία "War Games" (1983) το πεντάγωνο μάλλον το ξανασκέφτηκε... Αλλά πόσοι από εσάς είχατε την εμπειρία να βάλετε μια δισκέτα 5.25 στο drive και να... απολαμβάνετε τον ήχο της ενώ γυρίζει; Πόσοι (εκτός των αμερικανών χειριστών) είδαν το μήνυμα "B:\ is not accessible. The device is not ready." όταν άνοιγαν ένα αρχείο και δεν... ίδρωσαν; Ωραίες εποχές! :-)

Εγω εχω προλαβει commodore 64 με κασέτα που έβγαζε μήνυμα press play on tape :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους πολύ παλιούς '80s τραγουδάκι σε διασκευή του "Δεν θέλω τη συμπόνοια..."

Δεν θελω τη δισκέτα κανενός τον έζησα το δίσκο και τον είδα...

 

Επεξ/σία από link_z
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι δίσκοι βινυλίου είναι πιο ασφαλείς. Και δεν είναι και τρομερό να γυρνάνε οι στρατηγοί με σκληρές τσάντες σαν dj μέσα στο Πεντάγωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, alexzzz είπε

Νομίζω ότι οι δίσκοι βινυλίου είναι πιο ασφαλείς. Και δεν είναι και τρομερό να γυρνάνε οι στρατηγοί με σκληρές τσάντες σαν dj μέσα στο Πεντάγωνο

Ναι και άμα κάνει κανένα σκρατσ η βελόνα θα φεύγουν πύραυλοί στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...