Προς το περιεχόμενο

Remote working


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/10/2019 στις 8:25 ΜΜ, Επισκέπτης είπε

Ναι κάνεις κανονικά έναρξη σαν ελεύθερος επαγγελματίας με ΕΦΚΑ, σαν να ανοίγεις δική σου επιχείρηση. Είναι σχεδόν αδύνατον να φορολογείσαι από τη ξένη χώρα για την οποία δουλεύεις ωστόσο μπορείς να φορολογείσαι ως μισθωτός με ΙΚΑ αν δουλεύεις διαδικτυακά για Ελληνική Εταιρία και αυτή σε δηλώσει με ΙΚΑ. Δε ξέρω κατά πόσο ελληνικές εταιρίες δέχονται να το κάνουν αυτό για διαδικτυακούς εργαζόμενους, τους είναι πολύ πιο εύκολο να συνεργαστούν μαζί σου αν έχεις μπλοκάκι. Πρέπει να έχεις κάποιο λογιστή/λογίστρια να σε βοηθάει να δηλώνεις το εισόδημα σου σε περίπτωση που δουλέψεις ως ελεύθερος επαγγελματίας. Τα συνολικά έξοδα (φόροι+εισφορές+λογιστές) ακουμπάνε κάπου στο 50% του εισοδήματος σου και όσο πιο χαμηλά είσαι τόσο πιο πολύ σου τρώνε γιατί προφανώς τα πάγια έξοδα αποτελούν μεγαλύτερο μέρος των συνολικών σου εσόδων, τα πάγια έξοδα είναι το βασικό πρόβλημα. Γενικά δεν αξίζει να γραφτείς αν δεν βγάζεις τουλάχιστον 1500-2000Ε το μηνα, αν όχι περισσότερο γιατί υπάρχει και ρίσκο να μη πάνε καλά οι δουλειές οπότε πρέπει να μπορείς να αποταμιεύσεις για τέτοιες περιπτώσεις. Με 1500Ε το μήνα βγάζεις ουσιαστικά όσο ένας μέσος εργαζόμενος στην Ελλάδα, κάπου 800Ε το μήνα, τόσο σου μένει. Η φορολογία είναι το βασικό πρόβλημα των διαδικτυακών δουλειών αλλά σε αυτό ευθύνεται κυρίως η χώρα με την τεράστια γραφειοκρατία και φόρους παρά το διαδίκτυο, οι ξένοι παίζουν με πολύ διαφορετικούς όρους σε αυτό. Ακόμη και με τη σκληρή φορολογία το διαδίκτυο παραμένει πολύ καλύτερη επιλογή από την αγορά εργασίας την Ελλάδας γιατί τα 1500Ε  μπορεί να σου φαίνονται πολλά αλλά δεν είναι κάποιο σοβαρό ποσό για τις δυνατότητες που σου δίνει το διαδίκτυο ωστόσο για να φτάσεις στο σημείο να βγάλεις πολλά θα πρέπει να μάθεις πως δουλεύει, τι να πουλήσεις και που/πως να το πουλήσεις και εκεί το να κάνεις έναρξη είναι ένα πρόβλημα. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μη τραβάς τα λεφτά σου σε τράπεζες και να τα διατηρείς στο διαδίκτυο έως να βγάζεις αρκετά που θα σου επιτρέψει να κάνεις έναρξη με ασφάλεια. Βέβαια αν βγάζεις αστεία ποσά, βλέπε κανά 300-400αρι το μήνα δε νομίζω να σε πειράξει κανείς, άλλωστε υπάρχει νόμος που λέει ότι για εισοδήματα έως 5000 το χρόνο δε χρεώνεσαι αν δεν αποδυκνείετε ότι έχεις επιχείρηση και ότι το εισόδημα ήταν αποτέλεσμα μη επιχειρηματικής δραστηριότητας. Ο λόγος που οι περισσότεροι προτιμάνε τη μισθωτή εργασία είναι επειδή το διαδίκτυο έχει κάποιο βαθμό δυσκολίας αλλά εφόσον το μάθεις καλά μπορεί να σου δώσει πολύ περισσότερα ενώ η μισθωτή εργασία θα σε κρατήσει για πάντα στο ίδιο επίπεδο. 

Καλημέρα,
Είμαι product manager και έχω ξεκινήσει να κοιτάζω αγγελίες εργασίας για ξένες εταιρείες, full remote. Θέλω μια γνώμη σχετικά με τα λογιστικά γιατί νομίζω αυτά θα κάνουν την καίρια διαφορά.


Γίνεται έναρξη επιχείρησης οπότε εκδίδεις τιμολόγια, σωστά; Άρα είναι 12 ή 14 τιμολόγια (άρα και μισθοί);

Τι ποσοστό μισθού είναι οι κρατήσεις (φόροι κλπ); Τι ποσοστό μένει περίπου καθαρό στο τέλος;

Ασφάλεια ένσημα κλπ; Τι γίνεται πχ με τις αργίες άδειες κλπ; Έχεις κάποια προστασία από το νόμο, αν συμβεί κάτι μπορείς να απευθυνθείς κάπου;

Έχω ξεκινήσει μια συνομιλία με μια ξένη εταιρεία αλλά δεν έχω ακόμα κάτι συγκεκριμένο και ακριβές νούμερο για να ρωτήσω και λογιστή να μου πει ακριβώς τι μένει στο τέλος οπότε όποιος μπορεί να βοηθήσει είναι ευπρόσδεκτος.

Στις 19/2/2022 στις 12:39 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Πώς πηγαίνει το remote/hybrid/πίσω στο γραφείο, μοντέλο στη δουλειά σας από το 2022;

Σε εμάς είναι hybrid, επιλέγουμε εμείς πότε θα πάμε γραφείο. Προσωπικά πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα. Μου αρέσει η εναλλαγή και θέλω να πηγαίνω λίγο γραφείο να αλλάζω παραστάσεις και να βλέπω λίγο και τους συναδέλφους να ανταλλάζουμε και καμιά κουβέντα από κοντά.

Επεξ/σία από vgeros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, vgeros είπε

Καλημέρα,
Είμαι product manager και έχω ξεκινήσει να κοιτάζω αγγελίες εργασίας για ξένες εταιρείες, full remote. Θέλω μια γνώμη σχετικά με τα λογιστικά γιατί νομίζω αυτά θα κάνουν την καίρια διαφορά.


Γίνεται έναρξη επιχείρησης οπότε εκδίδεις τιμολόγια, σωστά; Άρα είναι 12 ή 14 τιμολόγια (άρα και μισθοί);

Τι ποσοστό μισθού είναι οι κρατήσεις (φόροι κλπ); Τι ποσοστό μένει περίπου καθαρό στο τέλος;

Ασφάλεια ένσημα κλπ; Τι γίνεται πχ με τις αργίες άδειες κλπ; Έχεις κάποια προστασία από το νόμο, αν συμβεί κάτι μπορείς να απευθυνθείς κάπου;

Έχω ξεκινήσει μια συνομιλία με μια ξένη εταιρεία αλλά δεν έχω ακόμα κάτι συγκεκριμένο και ακριβές νούμερο για να ρωτήσω και λογιστή να μου πει ακριβώς τι μένει στο τέλος οπότε όποιος μπορεί να βοηθήσει είναι ευπρόσδεκτος.

Σε εμάς είναι hybrid, επιλέγουμε εμείς πότε θα πάμε γραφείο. Προσωπικά πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα. Μου αρέσει η εναλλαγή και θέλω να πηγαίνω λίγο γραφείο να αλλάζω παραστάσεις και να βλέπω λίγο και τους συναδέλφους να ανταλλάζουμε και καμιά κουβέντα από κοντά.

Θα σου παραθέσω ένα παράδειγμα, για περίπτωση που κόβεις τιμολόγιο σε ελληνική εταιρεία:

Έστω ότι η μηνιαία αμοιβή σου είναι 2.000€ + ΦΠΑ (480€).

Από αυτά, παρακρατείται φόρος 20% επί της καθαρής = 400€.

Το ΦΠΑ φυσικά το αποδίδεις, κάνεις τριμηνιαίες δηλώσεις.

Αν ανοίγεις πρώτη φορά βιβλία στην εφορεία, για τα 5 πρώτα χρόνια οι εισφορές σου είναι 126€ (αν έχει ςξανα-ανοίξει στο παρελθόν ή μετα την πάροδο των 5 πρώτων ετών οι εισφορές είναι 210€ - επιλέγεις κατηγορία, όλοι επιλέγουν τη μικρότερη).

Συνοπτικά: από τα 2.000+480 που κόβεις τιμολόγιο το μήνα, σου μένουν στην τσέπη 2.000-126-400= 1.474€, και έχεις δημιουργήσει μια "μπάνκα" προκαταβλητέου φόρου 400*12 = 4.800€. Όταν έρθει η ώρα της δήλωσης, θα υπολογιστεί ο φόρος, και εάν είναι μικρότερος (που για τα ποσά που μιλάμε στο παράδειγμα θα είναι) θα σου επιστραφεί η διαφορά 4.800 - πραγματικός φόρος.

Η αμοιβή του λογιστή εντάξει δεν είναι στάνταρ, αλλά οι μπλοκάκηδες είναι η πιο απλή περίπτωση για τους λογιστές, κυριολεκτικά ένα τιμολόγιο το μήνα κόβεις όλο και όλο, εγώ π.χ. έδινα 50€ το τρίμηνο.

Όσον αφορά άδειες κτλ τυπικά δεν έχεις, δεν είσαι μισθωτός για να "εργάζεσαι" και κατ' επέκταση να παίρνεις "άδεια", όμως επειδή είναι τόσο διαδεδομένος ο θεσμός του "μπλοκάκια", συνήθως υπάρχει άτυπη συμφωνία με τον εργοδότη να "δικαιούσαι" πάνω κάτω ό,τι δικαιούται και ο μισθωτός συνάδερφός σου.

Αυτά εν τάχει και χονδρικά.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tasos30 είπε

Θα σου παραθέσω ένα παράδειγμα, για περίπτωση που κόβεις τιμολόγιο σε ελληνική εταιρεία:

Έστω ότι η μηνιαία αμοιβή σου είναι 2.000€ + ΦΠΑ (480€).

Από αυτά, παρακρατείται φόρος 20% επί της καθαρής = 400€.

Το ΦΠΑ φυσικά το αποδίδεις, κάνεις τριμηνιαίες δηλώσεις.

Αν ανοίγεις πρώτη φορά βιβλία στην εφορεία, για τα 5 πρώτα χρόνια οι εισφορές σου είναι 126€ (αν έχει ςξανα-ανοίξει στο παρελθόν ή μετα την πάροδο των 5 πρώτων ετών οι εισφορές είναι 210€ - επιλέγεις κατηγορία, όλοι επιλέγουν τη μικρότερη).

Συνοπτικά: από τα 2.000+480 που κόβεις τιμολόγιο το μήνα, σου μένουν στην τσέπη 2.000-126-400= 1.474€, και έχεις δημιουργήσει μια "μπάνκα" προκαταβλητέου φόρου 400*12 = 4.800€. Όταν έρθει η ώρα της δήλωσης, θα υπολογιστεί ο φόρος, και εάν είναι μικρότερος (που για τα ποσά που μιλάμε στο παράδειγμα θα είναι) θα σου επιστραφεί η διαφορά 4.800 - πραγματικός φόρος.

Η αμοιβή του λογιστή εντάξει δεν είναι στάνταρ, αλλά οι μπλοκάκηδες είναι η πιο απλή περίπτωση για τους λογιστές, κυριολεκτικά ένα τιμολόγιο το μήνα κόβεις όλο και όλο, εγώ π.χ. έδινα 50€ το τρίμηνο.

Όσον αφορά άδειες κτλ τυπικά δεν έχεις, δεν είσαι μισθωτός για να "εργάζεσαι" και κατ' επέκταση να παίρνεις "άδεια", όμως επειδή είναι τόσο διαδεδομένος ο θεσμός του "μπλοκάκια", συνήθως υπάρχει άτυπη συμφωνία με τον εργοδότη να "δικαιούσαι" πάνω κάτω ό,τι δικαιούται και ο μισθωτός συνάδερφός σου.

Αυτά εν τάχει και χονδρικά.

Πολύ βοηθητικός, σ' ευχαριστώ, με ενδιαφέρει όμως καθαρά ξένη εταιρεία, χωρίς παρουσία στην Ελλάδα. Άρα και το τιμολόγιο θα κόβεται σε ξένη εταιρεία (εντός ΕΕ). Ξέρεις τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vgeros είπε

Πολύ βοηθητικός, σ' ευχαριστώ, με ενδιαφέρει όμως καθαρά ξένη εταιρεία, χωρίς παρουσία στην Ελλάδα. Άρα και το τιμολόγιο θα κόβεται σε ξένη εταιρεία (εντός ΕΕ). Ξέρεις τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;

Για το μονο που δε μπορω να σου απαντησω ειναι το ΦΠΑ, δεν ξερω αν πρεπει να κοπει για εταιρια εντος ΕΕ η οχι. Για Αμερικη παντως δε χρειαζεται σιγουρα.

Για τα υπολοιπα, επειδη θα ασχολεισαι μονο με μια εταιρια, μπορεις να φορολογεισαι ως μισθωτος με τις κλιμακες στο παρακατω λινκ (διαλεξε το ετος 2021)

https://www.taxheaven.gr/klimakes

Επισης θα εχεις και ασφαλιστικη εισφορα 136 ευρω το μηνα. Χοντρικα δηλαδη, αν για παραδειγμα βγαζεις 2000 το μηνα χωρις ΦΠΑ, τοτε θα εχεις εισοδημα 24000 οποτε και ο φορος σου θα ειναι 4220 ενω οι ασφαλιστικες εισφορες 1632, επομενως θα σου μεινουν καθαρα στην τσεπη 18148 ευρω η 75.6% του μεικτου ποσου. Δεν ειναι τοσο τραγικο οσο ακουγεται. Επισης μπορεις να χρεωνεις διαφορα εξοδα που θα μειωνουν το φορολογητεο εισοδημα. 

Το προβλημα ειναι οτι αν υπαρχει ΦΠΑ θα κοστιζεις πιο ακριβα στον πελατη σου, ενω επισης για τον πρωτο χρονο μπορει να μπει και η προκαταβολη φορου στο παιχνιδι, που να μπερδεψει λιγο περισσοτερο τα πραγματα, αλλα αυτο θα ειναι μονο για τον πρωτο χρονο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, archer100 είπε

Για το μονο που δε μπορω να σου απαντησω ειναι το ΦΠΑ, δεν ξερω αν πρεπει να κοπει για εταιρια εντος ΕΕ η οχι. Για Αμερικη παντως δε χρειαζεται σιγουρα.

Για τα υπολοιπα, επειδη θα ασχολεισαι μονο με μια εταιρια, μπορεις να φορολογεισαι ως μισθωτος με τις κλιμακες στο παρακατω λινκ (διαλεξε το ετος 2021)

https://www.taxheaven.gr/klimakes

Επισης θα εχεις και ασφαλιστικη εισφορα 136 ευρω το μηνα. Χοντρικα δηλαδη, αν για παραδειγμα βγαζεις 2000 το μηνα χωρις ΦΠΑ, τοτε θα εχεις εισοδημα 24000 οποτε και ο φορος σου θα ειναι 4220 ενω οι ασφαλιστικες εισφορες 1632, επομενως θα σου μεινουν καθαρα στην τσεπη 18148 ευρω η 75.6% του μεικτου ποσου. Δεν ειναι τοσο τραγικο οσο ακουγεται. Επισης μπορεις να χρεωνεις διαφορα εξοδα που θα μειωνουν το φορολογητεο εισοδημα. 

Το προβλημα ειναι οτι αν υπαρχει ΦΠΑ θα κοστιζεις πιο ακριβα στον πελατη σου, ενω επισης για τον πρωτο χρονο μπορει να μπει και η προκαταβολη φορου στο παιχνιδι, που να μπερδεψει λιγο περισσοτερο τα πραγματα, αλλα αυτο θα ειναι μονο για τον πρωτο χρονο

 

Ξέρω, τουλάχιστον για τιμολόγια υλικών, οτι το ΦΠΑ δεν χρεώνεται εντός ΕΕ αλλά σε περίπτωση υπηρεσιών και ειδικά εργασίας δεν ξέρω τι παίζει. Σίγουρα θα το ψάξω αν όλα πάνε καλά και προχωρήσει κάπως η περίπτωση. Ευχαριστώ πάντως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, archer100 είπε

Για το μονο που δε μπορω να σου απαντησω ειναι το ΦΠΑ, δεν ξερω αν πρεπει να κοπει για εταιρια εντος ΕΕ η οχι. Για Αμερικη παντως δε χρειαζεται σιγουρα.

Για τα υπολοιπα, επειδη θα ασχολεισαι μονο με μια εταιρια, μπορεις να φορολογεισαι ως μισθωτος με τις κλιμακες στο παρακατω λινκ (διαλεξε το ετος 2021)

https://www.taxheaven.gr/klimakes

Επισης θα εχεις και ασφαλιστικη εισφορα 136 ευρω το μηνα. Χοντρικα δηλαδη, αν για παραδειγμα βγαζεις 2000 το μηνα χωρις ΦΠΑ, τοτε θα εχεις εισοδημα 24000 οποτε και ο φορος σου θα ειναι 4220 ενω οι ασφαλιστικες εισφορες 1632, επομενως θα σου μεινουν καθαρα στην τσεπη 18148 ευρω η 75.6% του μεικτου ποσου. Δεν ειναι τοσο τραγικο οσο ακουγεται. Επισης μπορεις να χρεωνεις διαφορα εξοδα που θα μειωνουν το φορολογητεο εισοδημα. 

Το προβλημα ειναι οτι αν υπαρχει ΦΠΑ θα κοστιζεις πιο ακριβα στον πελατη σου, ενω επισης για τον πρωτο χρονο μπορει να μπει και η προκαταβολη φορου στο παιχνιδι, που να μπερδεψει λιγο περισσοτερο τα πραγματα, αλλα αυτο θα ειναι μονο για τον πρωτο χρονο

 

Προσοχή μόνο στα απο πάνω: Εάν θες να φορολογείσαι σα μισθωτός μόνο οι εισφορές εκπίπτουν σαν έξοδα, καμία άλλη δαπάνη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 11 μήνες μετά...
Στις 8/7/2021 στις 11:20 ΜΜ, taraxias1984 είπε

Μου έχει προταθεί μια θέση εργασίας σε εταιρία του εξωτερικου με σύμβαση ελεύθερου επαγγελματία, υπολογίζω ο μισθός ανάλογα και την παραγωγικότητα να κυμαίνεται από 100 έως 800€ το πολύ με 12 και ώρες δουλειάς . Τρόπος πληρωμής μπορεί να γίνει και σε paypal η σε τράπεζα πχ revolut. Υπάρχει τρόπος αυτά τα χρήματα να μην φαίνονται ως έσοδα εδώ για να γλυτώσω τις εισφορές;

Ένας γνωστός μου είχε τον ίδιο προβληματισμό καθώς του είχε γίνει επαγγελματική πρόταση από το εξωτερικό να δουλεύει remote από το σπίτι του. Το σκεφτόταν πάρα πολύ αφού είχε την ίδια ακριβώς απορία. Να μην τα πολυλογώ άμα θέλεις στείλε μου να σου πω τι έκανε και τον διευκόλυνε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kamst είπε

Ένας γνωστός μου είχε τον ίδιο προβληματισμό καθώς του είχε γίνει επαγγελματική πρόταση από το εξωτερικό να δουλεύει remote από το σπίτι του. Το σκεφτόταν πάρα πολύ αφού είχε την ίδια ακριβώς απορία. Να μην τα πολυλογώ άμα θέλεις στείλε μου να σου πω τι έκανε και τον διευκόλυνε πολύ.

Ελπίζω μετά απο φουλ 2 χρόνια να έχει κάνει κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...