Προς το περιεχόμενο

Remote working


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Amazon τελικά, παρά το ότι ζήτησε πριν από κάποιο διάστημα στους υπαλλήλους να επιστρέψουν κάποιες μέρες στο γραφείο, αρχίζει να χαλαρώνει στο θέμα αυτό και επιτρέπει στις ομάδες να δουλέψουν στο μοντέλο που επιθυμούν.

Για να δούμε, θα ακολουθήσουν κι άλλοι;

Όσο για τις ελληνικές εταιρείες, τί να αναλύσουμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Πώς πηγαίνει το remote/hybrid/πίσω στο γραφείο, μοντέλο στη δουλειά σας από το 2022;

Μου φαίνεται όλο και πιο παραγωγική η δουλειά στο σπίτι. Στο γραφείο χάνεται χρόνος για καφέδες , κουβέντες, φαγητό όλοι μαζί, τσιγάρα, καμία βλακειουλα που θα πετάξει κάποιος, ίσως κάποιος να πρέπει να κάνει κάνα teams meeting και με ενοχλεί.

Καλά περνάμε βέβαια στο γραφείο, αλλά μετά σπίτι πρέπει να σφιχτω να αναπληρώσω τον χρόνο που έχασα στο γραφείο, δεν βρίσκω λόγο.

Οπότε από 1-2 φορές τη βδομάδα, πλέον πάω 1-2 φορές το 15ημερο. Νομίζω ότι όλοι πάνε πιο αραιά τελευταία σε εμάς. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Μου φαίνεται όλο και πιο παραγωγική η δουλειά στο σπίτι. Στο γραφείο χάνεται χρόνος για καφέδες , κουβέντες, φαγητό όλοι μαζί, τσιγάρα, καμία βλακειουλα που θα πετάξει κάποιος, ίσως κάποιος να πρέπει να κάνει κάνα teams meeting και με ενοχλεί.

Καλά περνάμε βέβαια στο γραφείο, αλλά μετά σπίτι πρέπει να σφιχτω να αναπληρώσω τον χρόνο που έχασα στο γραφείο, δεν βρίσκω λόγο.

Οπότε από 1-2 φορές τη βδομάδα, πλέον πάω 1-2 φορές το 15ημερο. Νομίζω ότι όλοι πάνε πιο αραιά τελευταία σε εμάς. 

 

Συγγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτος αλλά ποιο είναι το αντικείμενο σου; Γιατί θα με ενδιέφερε και μένα μελλοντικά το remote working

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gii είπε

Συγγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτος αλλά ποιο είναι το αντικείμενο σου; Γιατί θα με ενδιέφερε και μένα μελλοντικά το remote working

Business intelligence. Αλλά όλο το it consulting μια χαρά δουλεύει remote. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gii είπε

Οπότε να φανταστώ οι σπουδές σου είναι πάνω στην πληροφορική;

Πρώτα ρωτάς εάν ένας ΒΙ έχει σπουδάσει και μετά ρωτάς τι σπουδές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, gii είπε

Οπότε να φανταστώ οι σπουδές σου είναι πάνω στην πληροφορική;

Μεταπτυχιακό ναι, βασικό πτυχίο οικονομικά. Συνήθως όμως προτιμούνται μαθηματικοί, στατιστικολόγοι και μηχανικοί στον κλάδο. 

Επεξ/σία από Μακιαβέλλι
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μακιαβέλλι είπε

Μεταπτυχιακό ναι, βασικό πτυχίο οικονομικά. Συνήθως όμως προτιμούνται μαθηματικοί, στατιστικολόγοι και μηχανικοί στον κλάδο. 

και πληροφορικαριοι να φανταστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο linkedin υπαρχει πια φιλτρο για remote , δε δουλευει/φιλτραρει τελεια, αλλα ειναι καλο για μια ενδειξη. Στη τσεχια τα remote σε ΙΤ ειναι κατι το συνηθες , αν οχι σε 100% , τουλαχιστον στο 50%. Ακομα και Ελλαδα το βλεπω τωρα.

Σιγα σιγα βλεπω και θεσεις σε HR στη Πραγα να προσφερουν remote, πραγμα που μου κανει εντυπωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Όσο έχουμε μια σχετική «έξοδο» από την πανδημία, μού φαίνεται ή αρχίζουν λιγοστεύουν οι θέσεις εργασίας remotely, ακόμα και σε περιβάλλοντα που δούλευαν το remote και πριν από την πανδημία;

Ποιά είναι η εικόνα σας για τη χώρα, αλλά και γενικότερα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Όσο έχουμε μια σχετική «έξοδο» από την πανδημία, μού φαίνεται ή αρχίζουν λιγοστεύουν οι θέσεις εργασίας remotely, ακόμα και σε περιβάλλοντα που δούλευαν το remote και πριν από την πανδημία;

Ποιά είναι η εικόνα σας για τη χώρα, αλλά και γενικότερα;

Καμία αλλαγή, όπως ήτανε είναι. Ένα κιλό θέσεις και επιλογές είχε, ένα κιλό έχει. Άμα είσαι σενιορ φυσικά, για μικρότερες βαθμίδες δεν γνωρίζω.  

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Όσο έχουμε μια σχετική «έξοδο» από την πανδημία, μού φαίνεται ή αρχίζουν λιγοστεύουν οι θέσεις εργασίας remotely, ακόμα και σε περιβάλλοντα που δούλευαν το remote και πριν από την πανδημία;

Ποιά είναι η εικόνα σας για τη χώρα, αλλά και γενικότερα;

Στα listings ζητάνε να πηγαίνεις 1-2 φορές τη βδομάδα. Αλλά νομίζω είναι λίγο τυπικό, μόλις μπεις στο πνεύμα της εταιρίας δεν νομίζω να σου πουν έλα γραφείο ντε και καλά. 

Εγώ από 1-2 φορές τη βδομάδα, το έκανα 1-2 φορές στις 15, τώρα πάω 1-2 το μήνα αν μαζευτούμε 3-4 για παρέα ή αν πάμε σε κάναν πελάτη να τα πούμε από κοντά. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Καμία αλλαγή, όπως ήτανε είναι. Ένα κιλό θέσεις και επιλογές είχε, ένα κιλό έχει. Άμα είσαι σενιορ φυσικά, για μικρότερες βαθμίδες δεν γνωρίζω.  

και mid να εισαι εχει πολλές. για junior/entry lvl είναι σπάνιο, συνηθως προτιμουν on site ή hybrid μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ακόμα και οι πιο "άκαμπτοι", αρχίζουν να λυγίζουν: Eurobank: Η πρώτη τράπεζα που υιοθετεί το υβριδικό μοντέλο εργασίας | Moneyreview.gr.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...