Προς το περιεχόμενο

Remote working


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, archer100 είπε

3. Η Ευρωπαικη Ενωση για ποιον λογο αναφερεται; Αποτελει καποιο "προτυπο" επιχειρησης; Μιλαμε για τον πλεον γραφειοκρατικο οργανισμο εντος ΕΕ, γιατι αναφερεται ως παραδειγμα;

Δε θες Ευρωπαϊκή Ένωση; Ωραία, μπορώ να σου πω για Ηνωμένες Πολιτείες. Στην τελευταία ενημέρωση που είχαμε από το HR στην εταιρεία μας, πέρα από την ΕΕ, υπήρξε ειδική αναφορά για άτομα που ενώ δηλώνουν ότι κατοικούν σε μία πολιτεία , δουλεύουν remotely από κάποια άλλη.

Ο λόγος του προβλήματος: φορολογικός. Κάθε πολιτεία έχει διαφορετικό σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ioankav είπε

Δε θες Ευρωπαϊκή Ένωση; Ωραία, μπορώ να σου πω για Ηνωμένες Πολιτείες. Στην τελευταία ενημέρωση που είχαμε από το HR στην εταιρεία μας, πέρα από την ΕΕ, υπήρξε ειδική αναφορά για άτομα που ενώ δηλώνουν ότι κατοικούν σε μία πολιτεία , δουλεύουν remotely από κάποια άλλη.

Ο λόγος του προβλήματος: φορολογικός. Κάθε πολιτεία έχει διαφορετικό σύστημα

Ο φιλος ανεφερε την Ευρωπαικη Ενωση ως εργοδοτη στο παραδειγμα του, αυτο ειναι το σημειο συζητησης, οχι η ΕΕ ως γεωγραφικος τοπος.

Ξεροντας ποσο γραφειοκρατικος οργανισμος ειναι η ΕΕ, αυτο θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει και ως επιχειρημα δικο μου, οτι εφτασε δηλαδη σε σημειο να ανοιξει remote σε αλλη χωρα η ιδια η ΕΕ, παροτι μετα την πηρε πισω.

Σε καθε περιπτωση, το remote ηρθε για να μεινει και χρονο με το χρονο θα εδραιωνεται ακομα πιο πολυ. Και η λυση στο φορολογικο προβλημα για δουλεια απο αλλη χωρα η πολιτεια, λεγεται μπλοκακι και ηδη εφαρμοζεται κατα κορον. 

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

τα εχουμε γραψει 50 φορες αλλα μερικοι ..ονειρευονται να κανουν δουλεια με φρεντο και να περνουν χιλιαδες ευρω

Μια σοβαρη εταιρια δε μπορει ευκολα να αφησει τον εργαζομενο να δουλεψει σε αλλη χωρα. Με τι ασφαλιστικο καθεστώς θα δουλευει; που θα φορολογειται;

Θεωρητικα μπορει να γινει αν η εταιρια εχει παραρτημα στη χωρα ή ο εργαζομενος αρχιζει να δουλευει με αναθεση εργου/μπλοκακι.

Αρκετες εταιριες ειναι θετικες στο 1-2 ημερες την εβδομαδα να δουλευει καποιος απομακρυσμενα (τοπικα) στο σπιτι του (ιδια χωρα) κυριως γιατι υπαρχει εντονη επιθυμια απο εργαζομενους

Για περισσοτερες πληροφοριες στο HR της εταιριας σας (για οσους ηδη εργαζονται) και για τους υπολοιπους διαβαστε τα πεπραγμενα απο προσφατα συνεδρια που εγιναν απο σοβαρες εταιριες περι αυτου....

Κοιτά @vamvakoolas, σιγουρα μερικοι θα ζησουνε αυτο το σεναριο, φρεντο με μισθο εξωτερικου. Αλλά θα ανοίκουν σε μια από τις τρεις κατηγοριες θαρρώ. 

  1. Δουλεύουνε ήδη σε μια εταιρία του εξωτερικού στο εξωτερικο, και με διάφορους τρόπους θα συνεχίζουν να δουλεύουν στην ίδια εταιρία και όταν μετακομίσουν Ελλάδα. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να γίνει αυτό:
  • ανάλογα με την χώρα, μερικές πχ όπως Γερμανία σου επιτρέπουν εφόσον έχεις διεύθυνση στην χώρα, να είσαι 100% φορολογικός υπόλογος, και δεν ισχύει το 165 μερες τον χρόνο. Από εκεί και περα, δηλωνεις το εισόδημα στην Ελλάδα, πληρώνεις φόρους, και είσαι καλυμμένος. 
  • Εξωτερικός συνεργάτης με μπλοκάκι στην εταιρεια
  • Άμα έχει γραφεία στην χώρα σου, μεταφορά βάσης. 

     2.  Άμα έχεις δουλέψει και έχεις reference letters από τοπικές εταιρείες και μιλάς και την γλωσσα, έχεις τρελό πλεονεκτήματα, και μπορεις να βρεις θεση ευκολα και σε νεες εταιρεις, μετα ισχυει οτι και στην περιπτωση 1.

    3.  Να είσαι αποδεδειγμένα παρά πολύ καλός στον τομέα σου, ή / και να μπορεις να δικτιωνεσαι, και ο τομέας σου να υποστηρίζει home office (κατα 98% οι θεσεις φυσικα ειναι τεχνολογιας. Τοτε, μπορεις να προσπαρασεις το 2., και ισχυουν μετα οτι και με την περιπτωση 1. 

Όλα τα παραπάνω προφανώς είναι όπως τα βλέπω από την δικιά μου σκοπιά, με όλο το personal bias προφανως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει τεραστια διαφορα τι θελει (ο εργαζομενος και οι φρεντομαχαοι) και τι μπορει να γινει. Ο υποψηφιος εργαζομενος αλλα και οι εργαζομενοι θα πρεπει να βλεπουν τι πραγματικα γινεται εξω και οχι τι ειπε εγραψε ο χ ή ο ψ.

το μπλοκακι δεν ειναι κατα κορων (ουτε 1% του ενεργου δυναμικου σε μεγαλες επιχειρησεις; για παραδειγμα benelux) και οι εταιριες το αποφευγουν (για σχεση απασχολησης σε αλλη χωρα) μιας και ο χρονος που θα ξοδεψει ο HR και το ρισκο ή γραφειοκρατεία δε σταθμιζει την αποδοση ή το ταλεντο

Η ευρωπαικη ενωση για αρκετες εταιριες στον εξωτερικο (Ευρωπη) θεωρειται μπουσουλας. Μη ξεχναμε οτι εκατονταδες εταιριες εξαρτωνται (εργολαβοι) και υιοθετουν τα μοντελα εργασιας της. Εφοσον η ιδια το πηρε πισω σε ενα μηνα...(αφορουσε νεες προσληψεις).

Προφανως και εγω ειμαι υπερ της εργασιας απομακρυσμενα* αλλα αποσο ξερω (μπορουν να το επιβεβαιωσουν παιδια απο αμερικη) για παραδειγμα οι εταιριες στη σιλικον βαλευ (εταιριες τεχνολογιας)εκτος οτι μαζευουν ατομα απο ολο το κοσμο εκει αντι να υποστηριζουν την απομακρυσμενη εργασια επενδυουν στις εγκαταστασεις και σε τροπους να περνα ο εργαζομενος περισσοτερο χρονο εκει(τα λεωφορειακια που τους μαζευουν εχουν γινει μεχρι...ταινια). Θα αναφερω και ενα αλλο παραδειγμα (για να μη γραφουμε περι πανδυμιας και αλλες γελοιες δικαιολογιες για απομακρυσμενη εργασια): Μεγαλη φαρμακευτικη (oxi pfizer)που αυτη την εποχη ασχολειται με εμβολιο, εκτος απο εστιατορια, καναπεδες-παιχνιδια και γυμναστηριο, εφτιαξε σινεμα (!),παιδικο σταθμο, και μπαρ (!) για τους εργαζομενους με προφανη σκοπο να μενουν χρονο στη εταιρια και πιστεψτε με ....λειτουργει.

Τελος ο ιδιος  ΤΣΕΟ μιας μεγαλης βιομηχανιας (με χιλιαδες λαο) στην Ευρωπη ανεφερε οτι "σιγουρα η πανδημια μας εκανε να επανεξετασουμε την απομακρυσμενη εργασια και ισως να ειναι κατι που θα μεινει και στο μελλον. Οταν το ρωτησαν για λεπτομεριες ανεφερε για 1-2 μερες την εβδομαδα εφοσον οι συνθηκες το επιτρεψουν" μοντελο που αναφερθηκε εδω. Παραλληλο ο τσεο μιας μεγαλης αμερικανικης εταιριας αναφερομενος στο θεμα ανεφερε οτι γλιτωσσαμε εκατομμυρια δολαρια απο ταξιδια ξενοδοχεια γευματα και χωρους γραφειων στη πανδημια, ΩΣΤΟΣΟ οι ζημιες που ειχαμε λογω μικροτερων πωλησεων δε το σταθμιζουν. Προφανως οι "ζωντανες συναντησεις" ειχαν μεγαλυτερη αποδοτικοτητα στο θεμα πωλησεων (ακομα και στη περιοδο πανδημιας υποστηριξε).

 

 

*δες προηγουμενο ποστ

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Τον τελευταίο χρόνο ανήκω και εγώ σε αυτούς που διαπίστωσαν ότι το remote working τους ταιριάζει αρκετά (είμαι developer). Εάν και δεν έχω κάνει εκτεταμένη αναζήτηση για εργασία στο εξωτερικό από Ελλάδα, αυτό που βλέπω προς το παρών είναι πως οι περίφημες remote θέσεις εργασίας αναζητούν ως επί τω πλείστων υποψηφίους που θα είναι σε θέση να δώσουν φυσικό παρών ανά πάσα στιγμή αυτό ζητηθεί, τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα. Άρα κοινώς είναι θέσεις εργασίας που θα συνδυαστούν με μετακίνηση μόνιμη στο εξωτερικό. Μόνο μια φορά εντόπισα θέση εργασίας για υποψηφίους από οποιοδήποτε σημείο και με ελάχιστα ταξίδια το χρόνο, αλλά δεν αφορούσε τα qualifications μου.  

Πρόσεξα πως θεωρείτε πως μία τέτοια μορφή εργασίας επιβάλει να γίνει ο εργαζόμενος ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι. Εάν ο τόπος της εργασίας είναι εντός ΕΕ,  δεν μπορεί ο εργαζόμενος να εξακολουθεί να εργάζεται σαν μισθωτός ως διασυνοριακός εργαζόμενος? Χάνω κάτι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikos_______ είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Τον τελευταίο χρόνο ανήκω και εγώ σε αυτούς που διαπίστωσαν ότι το remote working τους ταιριάζει αρκετά (είμαι developer). Εάν και δεν έχω κάνει εκτεταμένη αναζήτηση για εργασία στο εξωτερικό από Ελλάδα, αυτό που βλέπω προς το παρών είναι πως οι περίφημες remote θέσεις εργασίας αναζητούν ως επί τω πλείστων υποψηφίους που θα είναι σε θέση να δώσουν φυσικό παρών ανά πάσα στιγμή αυτό ζητηθεί, τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα. Άρα κοινώς είναι θέσεις εργασίας που θα συνδυαστούν με μετακίνηση μόνιμη στο εξωτερικό. Μόνο μια φορά εντόπισα θέση εργασίας για υποψηφίους από οποιοδήποτε σημείο και με ελάχιστα ταξίδια το χρόνο, αλλά δεν αφορούσε τα qualifications μου.  

Πρόσεξα πως θεωρείτε πως μία τέτοια μορφή εργασίας επιβάλει να γίνει ο εργαζόμενος ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι. Εάν ο τόπος της εργασίας είναι εντός ΕΕ,  δεν μπορεί ο εργαζόμενος να εξακολουθεί να εργάζεται σαν μισθωτός ως διασυνοριακός εργαζόμενος? Χάνω κάτι?

 

Έχει να κάνει με τους νόμους κάθε χώρας.  Διασυνοριακος εργαζόμενος δεν είσαι Ελλαδα - Ολλανδια , αλλά Ελβετια Γαλλια, Γερμανία Αυστρία, και τα σχετικα. Δεν νομίζω από Ελλάδα να πας κάθε βδομάδα Γερμανία, όπως πρέπει για να θεωρεισια διασυνοριακός εργαζόμενος, αλλά και πάλι σαν διασυνοριακος, το φορολογικό καθεστώς νομιζω είναι πολύπλοκο, δεν ξέρω κατά πόσο θα θέλει να ασχοληθεί μια εταιρεία. Άρα δεν είναι κάτι που σε αφορά , η που μπορείς να το εκμεταλλευτείς.

Τωρα, για Γερμανία που ξέρω, άμα έχεις κατοικία, μπορείς να είσαι φορολογικός κάτοικος, οπότε και μπορείς να είσαι μισθωτός. Φυσικά θα πρέπει να πληρώνεις και φόρους στην Ελλάδα, αλλά όχι διπλούς, την διαφορά. Σε άλλες χώρες δεν γνωρίζω, πρέπει να το κοιτάξεις για την χώρα που σε ενδιαφέρει. 

Το να δουλεύεις σε διαφορετική χώρα από αυτή που μενεις ειναι αρκετά πολύπλοκο θεμα, και δύσκολα θα βρεις ξεκάθαρες πληροφορίες. Μιας και τώρα ξεκινά το home office για αρκετές εταιρείες και περισσότερα ατομα, δεν υπάρχει ακόμη το νομικό πλαίσιο στις περισσότερες χώρες. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 21/12/2020 στις 8:46 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Τελευταία συναντώ όλο και περισσότερους ανθρώπους που έχουν εξαντληθεί από την τηλεργασία.

Πάνω σε αυτό που συναντάμε σε όλο και περισσότερους σε τηλεργασία, σκεφτόμουν ότι ίσως είναι συνδυαστικό με τον εγκλεισμό λόγω των τόσων περιορισμών.

Για παράδειγμα, αν το πρωί δουλεύαμε τηλεργασία και το απόγευμα κυκλοφορούσαμε κανονικά για τις δραστηριότητες και τις συναναστροφές μας, ίσως να μην ήταν τόσο βαριά η εμπειρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Πάνω σε αυτό που συναντάμε σε όλο και περισσότερους σε τηλεργασία, σκεφτόμουν ότι ίσως είναι συνδυαστικό με τον εγκλεισμό λόγω των τόσων περιορισμών.

Για παράδειγμα, αν το πρωί δουλεύαμε τηλεργασία και το απόγευμα κυκλοφορούσαμε κανονικά για τις δραστηριότητες και τις συναναστροφές μας, ίσως να μην ήταν τόσο βαριά η εμπειρία.

Σίγουρα. Εμένα παρόλο που εργαζομαι απο την ανοιξη από το σπίτι,  το φθινόπωρο με τελείωσε, μεχρι που ανοιξαν τα σχολεία που επρεπε να δουλευω και παραλληλα 2 παιδια στην προεφηβεία ολη μερα σπίτι, τηλεμαθηματα για το σχολείο, για τα αγγλικα κλπ και ολη μερα ταινιες και μουσική διαπασων, και ενα σωρό αλλες υποχρεωσεις,  συν η κούραση απο τη βασική δουλεια μου,  μου δημιουργησαν πρόβλημα, δε μπορουσα να μπω για δουλειά καθόλου για ενα μήνα, ευτυχως είναι ελευθερο επάγγελμα και δεν υπήρχε κινδυνος απόλυσης αλλά εχασα συνεργασίες. Δε με πειράζει να δουλευω από το σπίτι αρκεί να έχω το χρόνο μου για να δουλεψω κι οχι να πρεπει να κάνω κι αλλα πράγματα ταυτόχρονα. κατεληγα να κοιμαμαι 2 ωρες μονο το βραδυ για να δουλεψω με ησυχία. Κι οσους γονεις ή ατομα που εμεναν με τους δικούς τους και δεν είχαν δωατιο κλειστο για εργασία γνωριζω, το ιδιο ενιωθαν. Ητα η ολη φαση δυσκολη.  Αν ζεις μόνος σου ή έχεις δικό σου χωρο που δε σε ενοχλει κανείς ναι μπορεις να δουλεψεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Μου έχει προταθεί μια θέση εργασίας σε εταιρία του εξωτερικου με σύμβαση ελεύθερου επαγγελματία.υπολογιζω ο μισθός ανάλογα και την παραγωγικοτητα να κυμαίνεται από 100 έως 800€ το πολύ με 12 και ώρες δουλειάς . Τρόπος πληρωμής μπορει να γίνει και σε paypal η σε τράπεζα πχ revolut. Υπάρχει τρόπος αυτά τα χρήματα να μην φαίνονται ως έσοδα εδώ για να γλυτώσω τις εισφορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, taraxias1984 είπε

Μου έχει προταθεί μια θέση εργασίας σε εταιρία του εξωτερικου με σύμβαση ελεύθερου επαγγελματία.υπολογιζω ο μισθός ανάλογα και την παραγωγικοτητα να κυμαίνεται από 100 έως 800€ το πολύ με 12 και ώρες δουλειάς . Τρόπος πληρωμής μπορει να γίνει και σε paypal η σε τράπεζα πχ revolut. Υπάρχει τρόπος αυτά τα χρήματα να μην φαίνονται ως έσοδα εδώ για να γλυτώσω τις εισφορές;

Ένας καλός Λογιστης θα μπορέσει να σε κατατοπίσει ακριβώς. Επίσης τι εύρος είναι το 100 με 800 ευρώ; Και πως μετριέται η παραγωγικότητα;

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ρωτήσει σε δεκάδες λογιστές εδώ και κανένας δεν ξέρει να μου πει ακριβώς αν και πως γίνεται να γλιτώσω τις εισφορές . Πάει αναλογως πόσες ώρες είσαι μέσα στο πρόγραμμα και πόσα μηνύματα στέλνεις .αν κατσεις όλη μέρα 16 ώρες θα βγάλεις 800 στη καλύτερη .αν δεν έχει κίνηση θα βγάλεις 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 28/8/2021 στις 7:17 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Πώς βλέπουμε την εξέλιξη του remote working και για τη νέα σεζόν;

Σε ότι αφορά τον κλάδο μου (software engineer) δεν βλέπω κανέναν να θέλει να επιστρέψει γραφείο. Ειδικά από τη στιγμή που μεγάλες ευρωπαϊκές εταιρείες προσλαμβάνουν mid και senior devs, full remote και με μισθούς 30% - 40% πάνω από τις δικές μας. 

Το έχω ξαναγράψει και στο παρελθόν, το brain drain πλέον γίνεται χωρίς να φύγεις από την χώρα σου. Καλό για εμάς (εργαζόμενους) κακό για τους Έλληνες εργοδότες που σε λίγο καιρό πραγματικά δεν θα μπορούν να βρουν senior devs και software architects. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filip123go είπε

Σε ότι αφορά τον κλάδο μου (software engineer) δεν βλέπω κανέναν να θέλει να επιστρέψει γραφείο. Ειδικά από τη στιγμή που μεγάλες ευρωπαϊκές εταιρείες προσλαμβάνουν mid και senior devs, full remote και με μισθούς 30% - 40% πάνω από τις δικές μας. 

Το έχω ξαναγράψει και στο παρελθόν, το brain drain πλέον γίνεται χωρίς να φύγεις από την χώρα σου. Καλό για εμάς (εργαζόμενους) κακό για τους Έλληνες εργοδότες που σε λίγο καιρό πραγματικά δεν θα μπορούν να βρουν senior devs και software architects. 

Εγώ ήθελα μέχρι που έμαθα ότι η εταιρεία πήγε και έβαλε 60+ γραφεία σε open space χώρο και οι μισοί θα είναι στα γραφεία οι άλλοι σπίτια τους, θα μιλάνε μέσα από το teams και θα χρειάζεσαι rebrain ανά μία ώρα από τον πονοκέφαλο.

Οπότε όσο και αν ήθελα να γυρίσω δεν νομίζω ότι θα είναι ευχάριστο αυτό το εργασιακό περιβάλλον.

Υ.Γ. Δυσκολευόμαστε να βρούμε junior devs , δεν το συζητάμε για senior/ architects

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...