Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 hours ago, liverpoolman said:

Λοιπον τελικα σημερα πηρα την magnifica την 117. Πολυ ικανοποιημενος μεχρι στιγμης καμμια σχεση με την παλια delonghi με το μπρικι που ειχα. Τωρα πειραματιζομαι με κοψιματα κτλ. Εχει πολλες ρυθμισεις πιστευω θα βρω αυτο που ψαχνω και δεν εβρισκα σε σπιτικι σχετικα παντα με τον freddo που θελω να φτιαχνω. Απο καφε τι προτεινετε και με τι ρυθμισεις? Εγω πηρα ενα τσουβαλι tchibo crema και που βρηκα σε προσφορα και δεν μπορω να πω οτι ειναι ασχημος... Φερνει λιγο σε οξυτητα παραπανω απο οσο θελώ αλλ αειναι καλος και εχει και κρεμα

Kudu είναι αρκετά vfm κατά την γνώμη μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πειραματιστικα σημερα ολη μερα και εφτιαξα πολυ δυνατο φρεντο. Ρυθμισα την ποσοτητα πιο κατω απο τα 40ml που ειναι απο το εργαστασιο λιγο πιο κατω απο τα 30.

Δυσκολευεται λιγο καποιες φορες να βγαλει τον καφε αλλα το αποτελεσμα αψογο.

Να πω οτι πηρα cofee island brasil και τα σπαει πραγματικα ποσο αν και ακριβος... ποσο σημασια εχει το χαρμανι....

Το μονο που δεν μπορω να βρω πουθενα ουτε στην delonghi ειναι πως να κανω επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις σε magnifica s 117... δεν υπαρχει πουθενα...ωστε να αυξησω την ποσοτητα παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liverpoolman είπε

Πειραματιστικα σημερα ολη μερα και εφτιαξα πολυ δυνατο φρεντο. Ρυθμισα την ποσοτητα πιο κατω απο τα 40ml που ειναι απο το εργαστασιο λιγο πιο κατω απο τα 30.

Δυσκολευεται λιγο καποιες φορες να βγαλει τον καφε αλλα το αποτελεσμα αψογο.

Να πω οτι πηρα cofee island brasil και τα σπαει πραγματικα ποσο αν και ακριβος... ποσο σημασια εχει το χαρμανι....

Το μονο που δεν μπορω να βρω πουθενα ουτε στην delonghi ειναι πως να κανω επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις σε magnifica s 117... δεν υπαρχει πουθενα...ωστε να αυξησω την ποσοτητα παλι

Καλορίζικη και από εμένα! Έχω πάρει διάφορους (illy, έναν starbucks που βρήκα στο Σκλαβενίτη, πήρα master blend και volcano από coffee island) αλλά ακόμα περιμένω να τελειώσω τον Rossa (δεν θα μου πάρει και πολύ, ήδη το μισό κιλό έχει φύγει 😁) για να ανοίξω τους άλλους. Για τις εργοστασιακές δεν έχω βρει και κάτι, το σκεφτόμουν και εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα  με  το  τιμολογιο   αγορας  συσκευης  νεσπρεσο   (κωτσοβολος)  στο  κεντρικο  καταστημα

νεσπρεσο  στην  λεωφορο  κηφισιας  και  μου  εδωσαν  δωρεαν   60  καψουλες  νεσπρεσο

αγοραζοντας  μια  συσκευασια  με  4  ευρω.

Δεν  γνωριζω   αν  ισχυει  για  ολες  τις  μηχανες   νεσπρεσο  και  ολα  τα  καταστηματα  αγορας.

Επεξ/σία από tigergreg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελε κάποιος

Προσαρμόσιμο καθ' ύψος, εχει περιμετρικό στεφάνι για ίσιο πάτημα και ραβδώσεις για καλύτερη διάχυση νερού πάνω στο puck.

Κοστίζει ~45€ χωρίς μεταφορικά και το δίνω 30. Είναι πρακτικά καινούργιο εχει κάνει 10 πατήματα. Κουτιά φουλ εννοείται

MHW-3BOMBER Adaptive Height 58.35mm Coffee Distributor & Adjustable Depth Espresso Tamper

image.png.f80ce7caf824b8bc4711a3a21d6427d5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι,
έπειτα απο μήνες σκέψεων και διαφόρων αλλαγών στο τί μηχανή θέλω να πάρω καταλήγω στο να είμαι ετοιμος να πάρω dedica.
Mε εχει κρατήσει λίγο πίσω το οτι διαβάζω οτι για καλύτερη εμπειρία καφε θα χρειαστεί portafilter/basket/"πατητήρι" κλπ.
Θα ήθελα ουτως η άλλως ενα τετραπλό μπάσκετ οπότε ειμαι στην σκέψη του να τα πάρω ολα μαζί εξ'αρχης(2πλο και 4πλο basket, portafilter και πατητήρι.)
Προτάσεις απο ελλάδα που να είναι αξιόλογες?

Επεξ/σία από TasosPk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TasosPk είπε

Καλησπέρα και πάλι,
έπειτα απο μήνες σκέψεων και διαφόρων αλλαγών στο τί μηχανή θέλω να πάρω καταλήγω στο να είμαι ετοιμος να πάρω dedica.
Mε εχει κρατήσει λίγο πίσω το οτι διαβάζω οτι για καλύτερη εμπειρία καφε θα χρειαστεί portafilter/basket/"πατητήρι" κλπ.
Θα ήθελα ουτως η άλλως ενα τετραπλό μπάσκετ οπότε ειμαι στην σκέψη του να τα πάρω ολα μαζί εξ'αρχης(2πλο και 4πλο basket, portafilter και πατητήρι.)
Προτάσεις απο ελλάδα που να είναι αξιόλογες?

Δες αυτά

portafilter
https://www.coffees.gr/feggrini-portafilter-brown-51mm/?_gl=1*1k8degg*_up*MQ..*_ga*MTU0MzI1Nzg4LjE3MTU2MjA4Njg.*_ga_8YZXY67WRH*MTcxNTYyMDg2OC4xLjAuMTcxNTYyMDg2OC4wLjAuMTc3NjQ1MzA0MQ..

Baskets 
https://www.coffees.gr/feggrini-basket-51mm-4cups/?_gl=1*pv0se4*_up*MQ..*_ga*MTU0MzI1Nzg4LjE3MTU2MjA4Njg.*_ga_8YZXY67WRH*MTcxNTYyMDg2OC4xLjEuMTcxNTYyMDk4MS4wLjAuMTc3NjQ1MzA0MQ..
https://www.coffees.gr/portafilter-basket-51mm-feggrini-new/?_gl=1*lyhyka*_up*MQ..*_ga*MTU0MzI1Nzg4LjE3MTU2MjA4Njg.*_ga_8YZXY67WRH*MTcxNTYyMDg2OC4xLjEuMTcxNTYyMDk4MS4wLjAuMTc3NjQ1MzA0MQ..

tamper
https://www.coffees.gr/motta-8180-tamper-51mm/?_gl=1*z8lkdh*_up*MQ..*_ga*MTU0MzI1Nzg4LjE3MTU2MjA4Njg.*_ga_8YZXY67WRH*MTcxNTYyMDg2OC4xLjEuMTcxNTYyMTEyMC4wLjAuMTc3NjQ1MzA0MQ..

αυτά που θα κάνουν ουσιαστική διαφορά είναι το tamper (αυτό που δίνει η μηχανη είναι για πέταμα) και τα baskets (αλλά θα πρέπει να ψαχτείς πολύ με το κόψιμο μευα). Και μια ζυγαριά 0,1 gr σίγουρα  

 

Επεξ/σία από moutzah3d1n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, TasosPk είπε

Καλησπέρα και πάλι,
έπειτα απο μήνες σκέψεων και διαφόρων αλλαγών στο τί μηχανή θέλω να πάρω καταλήγω στο να είμαι ετοιμος να πάρω dedica.
Mε εχει κρατήσει λίγο πίσω το οτι διαβάζω οτι για καλύτερη εμπειρία καφε θα χρειαστεί portafilter/basket/"πατητήρι" κλπ.
Θα ήθελα ουτως η άλλως ενα τετραπλό μπάσκετ οπότε ειμαι στην σκέψη του να τα πάρω ολα μαζί εξ'αρχης(2πλο και 4πλο basket, portafilter και πατητήρι.)
Προτάσεις απο ελλάδα που να είναι αξιόλογες?

Tamper εγώ θα πρότεινα να πάρεις self leveling που πατάει ίσια μόνο του. Μου έχει λύσει τα χέρια, είναι απίστευτη ευκολία. Κοστίζει λίγο παραπάνω αλλά αξίζει τα λεφτά του. Εγώ έχω πάρει της normcore το 58,5mm απο amazon normcore self leveling tamper.

Ό,τι πάρεις πάντως καλό θα ήταν να είναι λείο απο κάτω γιατί πολλοί παραπονιούνται ότι κολλάει ο καφές μέσα στις ραβδώσεις.

Επίσης, θα έλεγα να πάρεις και ένα WDT tool ή εργαλείο ισοκατανομής στα ελληνικά. Bοηθάει στο να μην σου κάνει channeling ο καφές. Εγώ είχα πάρει αυτό https://www.coffees.gr/feggrini-ye33b-black-levering-tool/ αλλά είναι λίγο μάπα γιατί το πλαστικό που σφηνώνουν οι βελόνες βγαίνει σχετικά εύκολα και μου σπάει τα νεύρα οπότε κοίτα κάποιο άλλο αντίστοιχο.

 

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι dedica βγάζουν προβλήματα γενικά? Παίζουν πολλές μτχ και αναρωτιέμαι αν αξίζει αγορά τους μιας και αρκετές τις δίνουν με φουλ εξαρτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 08/04/2024 at 15:10, kostasw said:

Καλησπέρα. 

Εχετε να προτείνετε κάποια μηχανή για κάψουλες ESE; 

Σάς ευχαριστώ. 

Καλημέρα. Προσωπικά, βρήκα την ηρεμία μου με την παρακάτω.

Να αναφέρω γρήγορα γρήγορα ότι η ρύθμιση νερού γίνεται με κουμπί και ότι παίρνει ΚΑΙ αλεσμένο καφέ.

Αν είσαι και πιο μερακλής παίρνεις εναν μύλο και τέλος.

Αν σας άρεσε κάνετε και μία εγγραφή στο κανάλι. Ευχαριστώ :)

 

Επεξ/σία από stylish
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, TasosPk είπε

Καλησπέρα και πάλι,
έπειτα απο μήνες σκέψεων και διαφόρων αλλαγών στο τί μηχανή θέλω να πάρω καταλήγω στο να είμαι ετοιμος να πάρω dedica.
Mε εχει κρατήσει λίγο πίσω το οτι διαβάζω οτι για καλύτερη εμπειρία καφε θα χρειαστεί portafilter/basket/"πατητήρι" κλπ.
Θα ήθελα ουτως η άλλως ενα τετραπλό μπάσκετ οπότε ειμαι στην σκέψη του να τα πάρω ολα μαζί εξ'αρχης(2πλο και 4πλο basket, portafilter και πατητήρι.)
Προτάσεις απο ελλάδα που να είναι αξιόλογες?

Εχω να σου δωσω 3πλο αχρησιμοποίητο  precision μπασκετ

Εχω tamper ειτε κανονικό είτε με δακτυλίδι να κρατάει παντα το πάτημα ίσιο

Εχω γυμνο πορταφιλτερ αχρησιμοποίητο με 2 αυτιά

 

Βέβαια ειδα οτι η dedica εχει αλλες διατομες οποτε το ξεχνάς.

Προταση μου ειναι να πας σε κλασσικό μέγεθος grouphead για να βρισκεις ευκολα κ φτηνα αξεσουαρ. Δηλαδή στα 58.5mm

11 ώρες πριν, Silverage είπε

Tamper εγώ θα πρότεινα να πάρεις self leveling που πατάει ίσια μόνο του. Μου έχει λύσει τα χέρια, είναι απίστευτη ευκολία. Κοστίζει λίγο παραπάνω αλλά αξίζει τα λεφτά του. Εγώ έχω πάρει της normcore το 58,5mm απο amazon normcore self leveling tamper.

Ό,τι πάρεις πάντως καλό θα ήταν να είναι λείο απο κάτω γιατί πολλοί παραπονιούνται ότι κολλάει ο καφές μέσα στις ραβδώσεις.

Επίσης, θα έλεγα να πάρεις και ένα WDT tool ή εργαλείο ισοκατανομής στα ελληνικά. Bοηθάει στο να μην σου κάνει channeling ο καφές. Εγώ είχα πάρει αυτό https://www.coffees.gr/feggrini-ye33b-black-levering-tool/ αλλά είναι λίγο μάπα γιατί το πλαστικό που σφηνώνουν οι βελόνες βγαίνει σχετικά εύκολα και μου σπάει τα νεύρα οπότε κοίτα κάποιο άλλο αντίστοιχο.

 

Aν το ταμπερ ειναι απο τιτανιο στο τελικο coating δεν κολλαει τπτ.

Ραβδωσεις η μη δεν εχω καταλαβει αν κανουν διαφορά.

Επεξ/σία από Vagosman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vagosman είπε

Aν το ταμπερ ειναι απο τιτανιο στο τελικο coating δεν κολλαει τπτ.

Ραβδωσεις η μη δεν εχω καταλαβει αν κανουν διαφορά.

Δεν έχω δοκιμάσει αλλά το λέω γιατί στο reddit που μπαίνω διαβάζω θέματα για espresso κάθε τόσο βγαίνει κάποιος και παραπονιέται ότι του κολλάει ο καφές στις ραβδώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/05/2024 at 08:20, stylish said:

Καλημέρα. Προσωπικά, βρήκα την ηρεμία μου με την παρακάτω.

Να αναφέρω γρήγορα γρήγορα ότι η ρύθμιση νερού γίνεται με κουμπί και ότι παίρνει ΚΑΙ αλεσμένο καφέ.

Αν είσαι και πιο μερακλής παίρνεις εναν μύλο και τέλος.

Αν σας άρεσε κάνετε και μία εγγραφή στο κανάλι. Ευχαριστώ :)

 

Καλημέρα. Σας ευχαριστώ για την πρόταση. Έχει εδώ και ένα μήνα που την πήρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...