Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Aυτη σκεφτομαι και εγω αλλα εχει 2 μοντελα 22.110.SB και 21.117.SB επισης βλεπω και την brera απο gaggia Και την Philips EP2224/10 και ψαχνομαι ποια

4 λεπτά πριν, liverpoolman είπε

Aυτη σκεφτομαι και εγω αλλα εχει 2 μοντελα 22.110.SB και 21.117.SB επισης βλεπω και την brera απο gaggia Και την Philips EP2224/10 και ψαχνομαι ποια.. επισης στην magnifica s που πηρες περιλαμβανεται στην συσκευασια το φιλτρο νερου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liverpoolman είπε

Aυτη σκεφτομαι και εγω αλλα εχει 2 μοντελα 22.110.SB και 21.117.SB επισης βλεπω και την brera απο gaggia Και την Philips EP2224/10 και ψαχνομαι ποια

 

Κοίταζα και εγώ την gaggia και σκόπευα να πάω προς τα εκεί, απλώς είχα μια προσφορά στον Κωτσόβολο και αναγκαστικά κινήθηκα προς την delonghi, παρόλα αυτά δεν με απογοήτευσε μέχρι στιγμής. Όσο για τα μοντέλα δεν πιστεύω ότι έχουν μεγάλες διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Κοίταζα και εγώ την gaggia και σκόπευα να πάω προς τα εκεί, απλώς είχα μια προσφορά στον Κωτσόβολο και αναγκαστικά κινήθηκα προς την delonghi, παρόλα αυτά δεν με απογοήτευσε μέχρι στιγμής. Όσο για τα μοντέλα δεν πιστεύω ότι έχουν μεγάλες διαφορές.

ειχε μεσα στη συσκευασια και το φιλτρο νερου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liverpoolman είπε

ειχε μεσα στη συσκευασια και το φιλτρο νερου?

Όχι δυστυχώς, αν και έχω στη βρύση ήδη, βρήκα στο skroutz περίπου με 8.5 ευρώ το ένα και έχω παραγγείλει να μου έρθει για να μην δημιουργούνται άλατα στη μηχανή και να είναι και λίγο καλύτερος ο καφές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Όχι δυστυχώς, αν και έχω στη βρύση ήδη, βρήκα στο skroutz περίπου με 8.5 ευρώ το ένα και έχω παραγγείλει να μου έρθει για να μην δημιουργούνται άλατα στη μηχανή και να είναι και λίγο καλύτερος ο καφές.

Μου κανει εντυπωση γιατι στα mediamarkt που ρωτησα μου ειπε το εχει μεσα στην 117

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liverpoolman είπε

Μου κανει εντυπωση γιατι στα mediamarkt που ρωτησα μου ειπε το εχει μεσα στην 117

Εμένα γράφει 112 πάντως, ίσως να έχει μια μικρή διαφορά σε αυτό γιατί στο βιβλιαράκι το φίλτρο το είχε με * και έγραφε αν περιλαμβάνεται, οπότε μπορεί να διαφέρει από κωδικό σε κωδικό. Σε κάθε περίπτωση επειδή όπως ανέφερα είχα μια προσφορά στον Κωτσόβολο και εκείνος είχε μόνο το 112 διαθέσιμο δεν το έψαξα περισσότερο και αγόρασα κατευθείαν αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Εμένα γράφει 112 πάντως, ίσως να έχει μια μικρή διαφορά σε αυτό γιατί στο βιβλιαράκι το φίλτρο το είχε με * και έγραφε αν περιλαμβάνεται, οπότε μπορεί να διαφέρει από κωδικό σε κωδικό. Σε κάθε περίπτωση επειδή όπως ανέφερα είχα μια προσφορά στον Κωτσόβολο και εκείνος είχε μόνο το 112 διαθέσιμο δεν το έψαξα περισσότερο και αγόρασα κατευθείαν αυτό.

Στον κωτσοβολο πως την βρηκες? Γιατι στο site δεν την εχει. Εντωμεταξυ η 117 που πιθανως εχει το φιλτρο και ειναι και νεοτερο μοντελο βλεπω σε ενα site που τις συγκρινει την βγαζει για καποιο λογο χειροτερη... οτι να ναι

https://versus.com/en/delonghi-magnifica-s-ecam-21-117-vs-delonghi-magnifica-s-ecam-22-110

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, liverpoolman είπε

Στον κωτσοβολο πως την βρηκες? Γιατι στο site δεν την εχει. Εντωμεταξυ η 117 που πιθανως εχει το φιλτρο και ειναι και νεοτερο μοντελο βλεπω σε ενα site που τις συγκρινει την βγαζει για καποιο λογο χειροτερη... οτι να ναι

https://versus.com/en/delonghi-magnifica-s-ecam-21-117-vs-delonghi-magnifica-s-ecam-22-110

Αυτήν εδώ πήρα: https://www.kotsovolos.gr/small-home-appliances/coffeemakers/espresso/automates-mhxanes-espresso/289385-καφ-espresso-delonghi-ecam22112b 

Δεν έχω ιδέα πάντως φίλτρο παίρνεις και μετά, επίσης μέσα στο manual γράφει ότι έχει κουμπί on/off πίσω εκτός από το μπροστινό και δεν έχει καν, το γράφουν και άλλοι στο σκρουτζ που είδα.

Πάντως από ποιότητα καφέ για εμένα είναι εξαιρετική (με τον rossa κοντά στο 75% των καφετεριών), αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Στα συν η ευκολία που μου προσφέρει σε σχέση με την dedica.

Υ.Γ. Παρεπιμποντως την dedica την δίνω σε άριστη κατάσταση μαζί και με αχρησιμοποίητα bottomless portafilter και tamper τα οποία πήρα πριν μήνα αλλά δεν τα χρησιμοποίησα τελικά. Θα ανέβει και αγγελία αλλά αν ενδιαφέρεται κάποιος από εδώ ας στείλει pm. 

Επεξ/σία από kaktos77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sndev είπε

 

πως διαολο κοβεις στο 1 .. Έχω τον ίδιο μύλο. τον habit kudu στο1.5 κοψιμο κ 18 και κατι γραμμάρια δε τρεχει σωστα ο καφες.. 

τεσπα ισως ειναι ο κοκος του rwanda  

Θα το δοκιμάσω..

Ο κάθε κόκκος είναι διαφορετικος.Εγω κάθε φορά που άλλαζα καφέ ήθελε άλλο κόψιμο για να κάνει σωστά χρονομετρικα την εκχύλιση.

Αν καταλαβαινω σωστά,στην περίπτωσή σου τρέχει αργά,οπότε πρέπει να δοκιμάσεις να αλέσει πιο χοντρά.Παιξε με μισά κ θα το βρεις.Εγω έτσι κάνω,γραμμαρια καφέ κατέληξα να μην τα πειράζω.18 σταθερά.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, 26ska said:

Bambino plus

IMG_5356.jpeg

Έχω ακριβώς την ίδια. Μόλις προχθές έκανα τον πρώτο κύκλο καθαρισμού (απαιτείται μετά από ~200 χρήσεις).
Είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος. Απολαμβάνω καλύτερο καφέ και γλυτώνω ένα σωρό λεφτά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Stavros86 είπε

Έχω ακριβώς την ίδια. Μόλις προχθές έκανα τον πρώτο κύκλο καθαρισμού (απαιτείται μετά από ~200 χρήσεις).
Είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος. Απολαμβάνω καλύτερο καφέ και γλυτώνω ένα σωρό λεφτά.

 

Σου άναψαν λαμπάκια για τον καθαρισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, 26ska said:

Σου άναψαν λαμπάκια για τον καθαρισμό;

Ναι. Όταν έρθει η ώρα, τα λαμπάκια στα κουμπιά των δόσεων θα αναβοσβήνουν εναλλάξ, όπως κάνουν οι φωτεινοί σηματοδότες στις σιδηροδρομικές διαβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τελικα σημερα πηρα την magnifica την 117. Πολυ ικανοποιημενος μεχρι στιγμης καμμια σχεση με την παλια delonghi με το μπρικι που ειχα. Τωρα πειραματιζομαι με κοψιματα κτλ. Εχει πολλες ρυθμισεις πιστευω θα βρω αυτο που ψαχνω και δεν εβρισκα σε σπιτικι σχετικα παντα με τον freddo που θελω να φτιαχνω. Απο καφε τι προτεινετε και με τι ρυθμισεις? Εγω πηρα ενα τσουβαλι tchibo crema και που βρηκα σε προσφορα και δεν μπορω να πω οτι ειναι ασχημος... Φερνει λιγο σε οξυτητα παραπανω απο οσο θελώ αλλ αειναι καλος και εχει και κρεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται, ενδιαφέρομαι για αγορά entry level espresso μηχανής κυρίως για απλό espresso. Σε δεύτερη φάση θα αποκτηθεί και μύλος.

Μετά από αρκετό διάβασμα έχω καταλήξει μεταξύ Delonghi Dedica και Sage Bambino. Καταλαβαίνω ότι και με τις δύο μηχανές το αποτέλεσμα δεν θα είναι σταθερό καθώς και ότι λόγω διαμέτρου portafilter τα accessories δεν θα μπορούν να μεταφερθούν σε μελλοντική μηχανή.

Η ερώτηση μου είναι η εξής, αξίζει η Sage Bambino την διπλάσια τιμή μίας Dedica? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, k4ts0u said:

Η ερώτηση μου είναι η εξής, αξίζει η Sage Bambino την διπλάσια τιμή μίας Dedica? 

Ναι.

9 hours ago, liverpoolman said:

Απο καφε τι προτεινετε

Αυτόν που σε ικανοποιεί περισσότερο γευστικά, προτείνω.

9 hours ago, liverpoolman said:

και με τι ρυθμισεις?

Οι ρυθμίσεις έχουν να κάνουν με την ποιότητα του καφέ : με τις ίδιες ρυθμίσεις θα δεις καφέ να στάζει και καφέ να φεύγει νερό. Μόλις καταλήξεις σε καφέ, θα καταλήξεις και στις τελικές ρυθμίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...