Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να με συμπαθάς αλλά βρήκα λίγο περίεργη την αρχική τοποθέτηση σου.

σίγουρα η τεχνική μου στο μάρκετινγκ δεν φτάνει ούτε στο 1 εκατομμυριοστό αυτό της Delonghi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 24/02/2024 at 13:38, liakjim said:

Ένα μικρό feedback από ένα καρα-αρχάριο, πρώην κάτοχο nespresso μηχανής.

Αγοράστηκε η De'Longhi EC685.

Μπορώ να πω ότι με απλό καφέ από supermarket έβγαλε πολύ αξιόλογο αποτέλεσμα για τα απλά γούστα μου, εννοείται πολύ καλύτερος από τις κάψουλες. Για καφέ είχα πάρει αυτόν από τον ΑΒ ->

  Reveal hidden contents

viber_image_2024-02-14_20-58-49-566.jpg.c0ee0dd77cb5d23a3b7461f772fae8f0.jpg

Στο ενδιάμεσο πήρα από ένα μέλος εδώ, εξοπλισμό με bottomless portfilter.

Επίσης πήρα αυτόν τον μύλο -> https://www.skroutz.gr/s/41636025/Adler-AD-4450-Ilektrikos-Mylos-Kafe-300W-me-CHoritikotita-300gr-kai-31-Epipeda-Alesis-Kafe.html

Για δοκιμή πήρα κόκκους από coffee island, το master blend.

Μετά από δοκιμές με το μέγεθος της άλεσης, είδα από το 4 στην κλίμακα, έβγαλε το αποτέλεσμα που θέλαμε, δλδ με 18γραμμάρια κόκκους και αλεσμένο καφέ, πήρα μετά από 25 δευτερόλεπτα έγχυσης ακριβώς 36 γραμμάρια καφέ στο φλυτζάνι. Τη θερμοκρασία την έχω στο max. Στο 3 που το έβαλα αρχικά, στούμπωσε η μηχανή. Το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά εξαιρετικό, για μένα εφάμιλλο με κάποιες καλές καφετέριες εδώ που μένω (η αλήθεια είναι ότι δεν βρίσκεις εύκολα καλό καφέ στον Ωρωπό). Επόμενο βήμα δοκιμές και με άλλα χαρμάνια (ή και μονοποικιλιακό καφέ) και παρασκευή φρέντο.

viber_image_2024-02-24_14-18-45-011.jpg.71348e45b9854fb0c95b7a4b2421f0a2.jpgviber_image_2024-02-24_14-18-00-552.jpg.526ebfbab2e8d81b189c2606a7b0cd7b.jpgviber_image_2024-02-24_11-13-19-993.jpg.b327be7fa28ee9fffffb31560f5db12f.jpg

ΥΓ Θα ήθελα πρόταση για VFM ζυγαριά, αυτή που έχω είναι μεγάλη, δεν βολεύει.

 

Για ζυγαριά έχω αυτή εδώ και τρία χρόνια, αγορασμένη από amazon στα μισά λεφτά, αλλά και πάλι είναι τίμια ακόμα και έτσι. -->

https://www.skroutz.gr/s/26203997/Edo-Barista-Ilektroniki-Epagelmatiki-Zygaria-Akriveias-gia-Kafe-me-Ikanotita-Zygisis-1kg-kai-Ypodiairesi-0-1gr.html

Καλούς καφέδες από εμένα. Δεν έχει καμία σημασία το set που έχεις, αλλά να απολαμβάνεις το αποτέλεσμα και την διαδικασία. Πάντα θα υπάρχει μια καλύτερη μηχανή, ένα καλύτερος μύλος, μια καλύτερη ζυγαριά κλπ. Ξέρω κόσμο που αγόρασε ακριβό εξοπλισμό και μετά ψαχνόταν να πουλήσει. Για αρχή μια χαρά είσαι, αν στην πορεία σου αρέσει το χόμπι, μοιραία θα αναβαθμίσεις σιγά σιγά κάποια πράγματα.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, @sterios είπε

Για ζυγαριά έχω αυτή εδώ και τρία χρόνια, αγορασμένη από amazon στα μισά λεφτά, αλλά και πάλι είναι τίμια ακόμα και έτσι. -->

https://www.skroutz.gr/s/26203997/Edo-Barista-Ilektroniki-Epagelmatiki-Zygaria-Akriveias-gia-Kafe-me-Ikanotita-Zygisis-1kg-kai-Ypodiairesi-0-1gr.html

Καλούς καφέδες από εμένα. Δεν έχει καμία σημασία το set που έχεις, αλλά να απολαμβάνεις το αποτέλεσμα και την διαδικασία. Πάντα θα υπάρχει μια καλύτερη μηχανή, ένα καλύτερος μύλος, μια καλύτερη ζυγαριά κλπ. Ξέρω κόσμο που αγόρασε ακριβό εξοπλισμό και μετά ψαχνόταν να πουλήσει. Για αρχή μια χαρά είσαι, αν στην πορεία σου αρέσει το χόμπι, μοιραία θα αναβαθμίσεις σιγά σιγά κάποια πράγματα.

δίνω ένα hack:

https://tomscoffeecorner.com/delonghi-dedica-basket-hack/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το hack @snet, αλλά δεν έχω delonghi dedica αν αναφερόσουν σε εμένα. Άσε που μου είμαι εναντίον στα mods / hacks κλπ, μου θυμίζουν λίγο παπάκια πειραγμένα :-). Να αγοράσεις βέβαια συμβατό εξοπλισμό είναι θεμιτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 25/02/2024 at 23:53, snet said:

 

On 26/02/2024 at 00:03, @sterios said:

Ευχαριστώ για το hack @snet, αλλά δεν έχω delonghi dedica αν αναφερόσουν σε εμένα. Άσε που μου είμαι εναντίον στα mods / hacks κλπ, μου θυμίζουν λίγο παπάκια πειραγμένα :-). Να αγοράσεις βέβαια συμβατό εξοπλισμό είναι θεμιτό.

Δεν ειναι αντιστοιχο με τα παπακια/μακροζωια/φασαρια/καταναλωση κτλ.

Ο λογος που οι "φθηνες" μηχανες exoyn pressurised baskets ειναι πως συνηθως ο κοσμος που τις αγοραζει δεν πολυαπασχολειτε και αγοραζει ετοιμο, "μπαγιατικο", αλεσμενο καφε απο super market.

(καποιες -ειδικα παλιοτερα- ερχοντουσαν και με τα 2 ειδη basket στο κουτι)

Σε αυτες τις συνθηκες τελικα (πρακτικα στα "κουτουρου")παιρνεις καλυτερο αποτελεσμα καφε με pressurised basket παρα με κανονικα baskets και αυτο γιατι την πιεση την δημιουργει to basket και οχι ο σωστα αλεσμενος/συμπιεσμενος/ φρεσκος καφες.

Εαν ομως παρετε μυλο* για espresso ειναι μικρο κοστος να αλλαξεις σε non-presurised.

Τωρα σε αυτες τις μηχανες υπαρχουν προφανως και αλλα limitations.

Ομως εαν θες να ξεκινησεις απο καπου μια delonghi ecp3xxx  (τις βρισκεις απο ~80 ευρω/αναλογος την εκδοση) ειναι ενα πολυ καλο σημειο(για μενα περα απο το design κατατι καλυτερη απο dedica γιατι εχει 180ml ανοξειδωτο boiler + το group head ειναι θερμενομενο+ εχει μεγαλυτερο tray και σαφεστατα καλυτερο workflow απο αντιστοιχες gaggia) για να δεις τελικα εαν σου πηγαινει αυτη η ενασχοληση και αναλογος πορευεσε.

Οσο για τους espresso purists, -οπως και με τους audiophiles-θετουν τoν πηχη πραγματικα ψηλα.Μπορει ως φιλοσοφια να εχουν δικιο, μπορει αδικο.

Γενικα οπως ολα τα πραγματα εαν δεν δοκιμασεις κατι δεν μπορεις να το εξελιξεις.

 

 

*Εδω να πω πως αξιζει να δωσεις χρηματα για μυλο μιας και θα τον εχεις πολλα χρονια, αυτη την στιγμη ειναι πολυ καλη αγορα ο df54 (~250 ευρω) εαν θελεις κανεις single dosing η καποιον eureka mignon με κατι παραπανω εαν θελει hopper.

Περα απο την λειτουργια αυτη καθεαυτη παιζουν ρολο και αλλα πραγματα(π.χ εαν κανει τρομερη φασαρια, εαν "φτηνει" καφεδες και γεμιζει ολος ο παγκος, εαν ξερυθμιζετε μονος του κτλ)

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Αναζητώ silicone blow hopper για compak k3. 

Γνωρίζει κανείς αξιόπιστο ιντερνετικο κατάστημα από το οποίο μπορώ να προμηθευτώ; 

Εναλλακτικά υπάρχει δυνατότητα 3D pinting; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bambino plus,Eureka mignon specialita, Άρτεμις φραπεδιερα.

Δύο μήνες με το συγκεκριμένο set up και έχω καταφέρει να φτιάχνω εξαιρετικά καφεδάκια,που πραγματικά παιδιά δεν τα πίνω πουθενά έξω.

Κατέληξα μετά από κάποιες δοκιμές,στον συγκεκριμένο μονοποικιλιακο,από coffee island,μετά από κάποιες δοκιμές σε taf,που δεν μου έκανε αυτός που είχα πάρει.

Εχω πάρει και γυμνό portafilter,έτσι μπορώ να δω την εκχύλιση και να δω αν κάτι πηγαίνει στραβά.

Χρησιμοποιώ 18γρ.καφε σε 20αρι IMS unpressurized καλαθάκι με εκχύλιση σε 28-30 δευτερόλεπτα 36-38γρ.καφε.Στο μύλο κόβω στο 1.

Ειδικά τώρα που ξεκίνησα να φτιαχνω freddo,έχω πάθει πλάκα με τον καφέ που πινω,όπως και όποιος του έχω φτιαξει.

IMG_5356.jpeg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια ψαχνω μια αυτοματη να μην καθαριζω μπρικια και να μην καιει τον καφε ... επισης ξερουμε αν υπαρχει μηχανη που να ξεκιναει χωρις να πατας κουμπι ωστε να προγραμματισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, 26ska said:

Κατέληξα μετά από κάποιες δοκιμές,στον συγκεκριμένο μονοποικιλιακο,από coffee island

Ποιος είναι αυτός; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liverpoolman είπε

Καλησπερα παιδια ψαχνω μια αυτοματη να μην καθαριζω μπρικια και να μην καιει τον καφε ... επισης ξερουμε αν υπαρχει μηχανη που να ξεκιναει χωρις να πατας κουμπι ωστε να προγραμματισω?

Πήρα προχθές την magnifica και ησύχασα. Παρόλο που δεν μου γεμίζει το μάτι η delonghi στις μηχανές, μπορώ να πω ότι εξεπλάγην ευχάριστα με την αγορά της. Φτιάχνω τετραπλό freedo (4 * 40ml) σε 2 λεπτά. Για εμένα που απλώς ήθελα να πίνω έναν καφέ κοντά στην καφετέρια είμαι πανευτυχής, πριν είχα την dedica και πραγματικά δεν έχει καμία σχέση ο φρεσκοαλεσμένος με τον έτοιμο που έβαζα στην dedica. Και όλα αυτά ενώ δεν έχω δοκιμάσει κάποιον καφέ πιο ψαγμένο, αυτή τη στιγμή αλέθω τον Lavazza rossa. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, 26ska said:

Rwanda απο coffee island.

 

πως διαολο κοβεις στο 1 .. Έχω τον ίδιο μύλο. τον habit kudu στο1.5 κοψιμο κ 18 και κατι γραμμάρια δε τρεχει σωστα ο καφες.. 

τεσπα ισως ειναι ο κοκος του rwanda  

Θα το δοκιμάσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, sndev είπε

 

πως διαολο κοβεις στο 1 .. Έχω τον ίδιο μύλο. τον habit kudu στο1.5 κοψιμο κ 18 και κατι γραμμάρια δε τρεχει σωστα ο καφες.. 

τεσπα ισως ειναι ο κοκος του rwanda  

Θα το δοκιμάσω..

Κάτι που έμαθα  όταν είχα την gcp με μύλο eureka. 

Η κάθε καφετιέρα ειναι διαφορετική οπως και ο μυλος, και για να βρεις εσύ το σωστό κόψιμο, πρέπει να κάνεις δόκιμες, ακόμα και αν αυτό ναι στο 1 η στο 0.5.  Γιαυτό και στην αρχή χαραμίζουμε μπόλικο καφέ.

Η εκχύλιση ειναι γρήγορη η αργή ? Αν εχεις γρήγορη εκχύλιση θες ποιο λεπτό κόψιμο, και αν ειναι αργή, θες χοντρό κόψιμο.

Να πω επίσης, οτι ο καφές πρέπει να ειναι φρέσκος(όσο γίνετε, μην σκατε!), γιατί δεν θα πάρουμε ολοκληρωτικά αποτελέσματα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...