Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, sndev είπε

super! ερχομαι απο την delica ομως οπότε δεν εχω σύγκριση με αλλη παρόμοια

το πρωί θες 8 λεπτα να ζεσταθει να παει 93 βαθμοί

Είναι πολύ σταθερή πολυ εύκολη στην ρύθμισή πίεσης 

ο ένας εσπρεσο πισω αποτον άλλον γίνεται άμεσα τύπου 1 λεπτό να ξαναπιάσει θερμοκρασία

ερχετε με ταμπερ 

θες οπωσδήποτε φίλτρο νερού εγω πήρα αυτο που έγραψα πιο πισω κ κομπλε , όλα μόνιμα μέσα στο καδο νερου , οπότε δεν ασχολούμαι με φιλτραρισμένο απο brita κανάτα

ο καφες πολυ ποιοτικότερος γευστικα,  καμια σχεση πλεον κ απο τους εξω..  αγορασα κ ενα θερμος εστια κ παω με αυτο στο γραφειο ενω εχω μια delica κ εκει η οποια πλεον αφοπλιστηκε λογο γευσης.. εχω ομως κ μυλο του 400αρι 

Τεράστιο βοήθημά το pid με το χρονο εκχύλισης, πλέον φτιάχνει μόνη της η γυναίκα χωρίς να με πριζει, της λες στα 30 σεκ κλειστο κ παει τυφλοσούρτη

θες ομως καμιά βδομάδα δοκιμές μέχρι να βρεις το σωστο σημείο κ αρκετούς καφεδες να πιει ο νεροχύτης  

 

κ για καπουτσινο που δεν θες είναι πολύ κομπλε πολύ δυνατός ατμός 

 

Έρχομαι από gaggia μονταρισμένη η οποία πάει σιγά σιγά στο εξοχικό για το καλοκαίρι και είμαι μεταξύ της profitec και της bezzera. Έχω τον specialita είμαι μια χαρά με τον μύλο. 
ευχαριστώ πολύ φίλε :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλοι μου καλησπέρα, παρακαλώ τη συμβουλή σας.

στοχεύω αποκλειστικά σε πλήρως αυτόματη , η σύζυγος δεν συζητάει για οτιδήποτε διαφορετικό.

Μετά από 14-15 χρόνια με την Saeco Xsmall , ήρθε η στιγμή της αντικατάστασης.

Οι επιλογές θα είναι μόνο 2 και βασικές και αποκλείονται σκρουτζομάγαζα λόγω επίσημης εγγύησης (παθών)

1. Philips 2224

2. Delonghi ECAM22.115.B Magnifica S (την έχει το πλαίσιο (επιστροφή efg και τιμολόγιο, στο skroutz βρίσκεται η 22.110)

Στα υπέρ της Philips το γεγονός πως έχει ενσωματωμένο φίλτρο και κεραμικό μύλο. Από την άλλη δυστυχώς είδα πως φοράει το ίδιο μηχανισμό συμπίεσης/παρασκευής με τη saeco που όλα τα χρόνια με προβλημάτιζε και αυτός είναι ο λόγος της αλλαγής της. Επίσης κατά την αφαλάτωση δεν καθαρίζει την έξοδο του καφέ (από το δοχείο το τραβάει και το εξάγει από τον ατμό του γάλακτος).

Για την Magnifica δεν γνωρίζω τίποτα, γενικότερα τη φοβάμαι σαν μάρκα (σίδερα κλπ). Είδα πως έχει ατσάλινο μύλο , αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι αρνητικό? Επίσης είναι συμπαγές και θεωρώ λιγότερο ευαίσθητο το σύστημα καφέ (καμία σχέση με της philips). Δεν ξέρω πως κάνει αφαλάτωση.

Οποιαδήποτε πληροφορία παρακαλώ ευπρόσδεκτη , ειδικά στο τεχνικό μέρος του τύπου μύλος, boiler, μονάδα καφέ.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τέτοια "budget" κατηγορία θα πήγαινα στην Gaggia Brera που μου έχει αφήσει καλές εντυπώσεις τόσο με την ποιότητα του καφέ όσο και με την ευκολία συντήρησης. Με τα δεδομένα πάντα της κατηγορίας full auto.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2024 στις 3:39 ΜΜ, skritikos είπε

Από τέτοια "budget" κατηγορία θα πήγαινα στην Gaggia Brera....

 

Πραγματικά είναι πολύ λογική η απάντηση σου , δεδομένης της τιμής της και των κριτικών της.

Δεδομένης της συνεργασίας Gaggia, Philips & Saeco, παραβλέποντας της θετικότατες απόψεις των χρηστών της, είδα πως χρησιμοποιεί την ίδια μονάδα καφέ με τη δική μου και αυτό και μόνο με χαλάει απίστευτα.

Από την άλλη πλευρά, delonghi δεν θα έπαιρνα ηλεκτρικό σίδερο των 50€ , πόσο μάλλον κάτι 8πλασιας αξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, kostanen said:

Πραγματικά είναι πολύ λογική η απάντηση σου , δεδομένης της τιμής της και των κριτικών της.

Δεδομένης της συνεργασίας Gaggia, Philips & Saeco, παραβλέποντας της θετικότατες απόψεις των χρηστών της, είδα πως χρησιμοποιεί την ίδια μονάδα καφέ με τη δική μου και αυτό και μόνο με χαλάει απίστευτα.

Από την άλλη πλευρά, delonghi δεν θα έπαιρνα ηλεκτρικό σίδερο των 50€ , πόσο μάλλον κάτι 8πλασιας αξίας.

Από όσο έχω διαβάσει μάλλον καλύτερες είναι οι delonghi αυτόματες σε σχέση με τις Philips.

Γενικά εμπειρία δεν εχω από αυτόματες εκτός από μια Philips αλλά δεν μου άρεσε καθόλου(χειρότερη από φτηνή delonghi ecp με boiler και προαλεσμενο καφέ)

Βασικα βγάζει πάρα πολύ νερό (κάνει εκχύλιση 1:4-1:5 το ελαχιστο), οπότε είναι πιο κοντά στην φιλοσοφία της κάψουλας.

Από εκεί και πέρα κάνει αρκετή φασαρία.

Βεβαια έχει την ευκολία της εάν δεν θέλεις να ασχοληθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την magnifica s σχεδόν 4 χρόνια τώρα και τα πεθερικά μου 2 χρόνια τουλάχιστον. Μένω μόνιμα Ιταλία οπότε μπορείς να καταλάβεις για το πόσο καφέ έχει κάνει η κακομοίρα. Μιλάμε για χιλιάδες και χιλιάδες καφέδες (το λιγότερο 6 την ημέρα). Ναι κάνει αρκετή φασαρία και αν την αφήσεις σε ρύθμιση eco θα σου σβήνει συχνά όποτε θα καταναλώνει πολύ νερό για να πλένεται πρίν σβήνει... Αλλά δεν έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα. Φτάνει να καθαρίζεις μια φορά το μήνα το σύστημα συμπίεσης (που βγαίνει εύκολα ολόκληρο σαν συρτάρι) και να κάνεις αφαλάτωση. Σαν καφέ έχω καταλήξει σε Lavazza Crema e gusto στα 10-13 ευρώ το κιλό εδώ. Σαν γεύση καλύτερα από Nespresso. Δεν φτάνεις τον καλό ιταλικό καφέ σε μπάρ αλλά είσαι κοντά. Πρέπει να παίξεις με τη κοπή και τη ποσότητα καφέ για να βρεις το γούστο σου. Αυτά από εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Ενδιαφέρομαι να πάρω μια μηχανή η οποία πιο πολύ θα είναι για καπουτσίνο πάρα για σκέτο εσπρεσσο. 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι διαφορά έχει η αυτόματη από την ημιαυτοματη μηχανή;  Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, NikosRocknRolla said:

Καλησπέρα σε όλους! Ενδιαφέρομαι να πάρω μια μηχανή η οποία πιο πολύ θα είναι για καπουτσίνο πάρα για σκέτο εσπρεσσο. 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι διαφορά έχει η αυτόματη από την ημιαυτοματη μηχανή;  Ευχαριστώ! 

Καλησπέρα.

Για καπουτσίνο θες η μηχανή σου να έχει δυνατό ατμό και αυτό κοστίζει αν θες ποιότητα. Η αυτόματη είναι αυτή που πατάς το κουμπί, αλέθει, φτιάχνει καφέ, ίσως και αφρόγαλα και είσαι έτοιμος. Η ημιαυτόματη πρέπει εσύ να βάλεις τον καφέ στο Portafilter να το κουμπώσεις στην μηχανή να πατήσεις κουμπί κλπ κλπ. Μετά να γυρίσεις στον ατμό να φτιάξεις εσύ το αφρόγαλο κλπ κλπ.

Η δεύτερη αν και ακούγεται πιο κουραστική μπορεί να σου κάνει πολύ καλύτερο καφέ (γευστικά) αλλά θα χρειαστεί να ασχοληθείς παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ αρχικά για την απάντηση σου. Άρα ημιαυτοματη είναι σαν αυτές που έχουν στα μαγαζιά που κάνουν καφέ. 

 

Εγώ την κλασσική της delongi σκεφτόμουν που βλέπω ότι πολύς κόσμος την αγοράζει η από τις παρακάτω.ια που έχουν καλές αξιολόγησεις. 

 

 

https://www.skroutz.gr/s/31896640/IQ-CM-175-Michani-Espresso-1100W-Piesis-20bar-Mayri.html

 

https://www.skroutz.gr/s/13134187/Gruppe-CM-4677-Italiana-Michani-Espresso-1050W-Piesis-20bar-Kokkini.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, NikosRocknRolla said:

Σε ευχαριστώ πολύ αρχικά για την απάντηση σου. Άρα ημιαυτοματη είναι σαν αυτές που έχουν στα μαγαζιά που κάνουν καφέ. 

 

Εγώ την κλασσική της delongi σκεφτόμουν που βλέπω ότι πολύς κόσμος την αγοράζει η από τις παρακάτω.ια που έχουν καλές αξιολόγησεις. 

 

 

https://www.skroutz.gr/s/31896640/IQ-CM-175-Michani-Espresso-1100W-Piesis-20bar-Mayri.html

 

https://www.skroutz.gr/s/13134187/Gruppe-CM-4677-Italiana-Michani-Espresso-1050W-Piesis-20bar-Kokkini.html

Καλημέρα.

Αν θες να πας στην κλασσική Dedica τότε θα σου πρότεινα αυτή

https://www.skroutz.gr/s/40200719/De-Longhi-Dedica-Arte-Aytomati-Michani-Espresso-1300W-Piesis-15bar-CHrysi.html

που έχει καλό ακροφύσιο για αφρόγαλα γιατί η κλασσική δεν κάνει καλό με το panarello. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2024 στις 5:38 ΜΜ, kostanen είπε

Φίλοι μου καλησπέρα, παρακαλώ τη συμβουλή σας.

στοχεύω αποκλειστικά σε πλήρως αυτόματη , η σύζυγος δεν συζητάει για οτιδήποτε διαφορετικό.

Μετά από 14-15 χρόνια με την Saeco Xsmall , ήρθε η στιγμή της αντικατάστασης.

Οι επιλογές θα είναι μόνο 2 και βασικές και αποκλείονται σκρουτζομάγαζα λόγω επίσημης εγγύησης (παθών)

1. Philips 2224

2. Delonghi ECAM22.115.B Magnifica S (την έχει το πλαίσιο (επιστροφή efg και τιμολόγιο, στο skroutz βρίσκεται η 22.110)

Στα υπέρ της Philips το γεγονός πως έχει ενσωματωμένο φίλτρο και κεραμικό μύλο. Από την άλλη δυστυχώς είδα πως φοράει το ίδιο μηχανισμό συμπίεσης/παρασκευής με τη saeco που όλα τα χρόνια με προβλημάτιζε και αυτός είναι ο λόγος της αλλαγής της. Επίσης κατά την αφαλάτωση δεν καθαρίζει την έξοδο του καφέ (από το δοχείο το τραβάει και το εξάγει από τον ατμό του γάλακτος).

Για την Magnifica δεν γνωρίζω τίποτα, γενικότερα τη φοβάμαι σαν μάρκα (σίδερα κλπ). Είδα πως έχει ατσάλινο μύλο , αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι αρνητικό? Επίσης είναι συμπαγές και θεωρώ λιγότερο ευαίσθητο το σύστημα καφέ (καμία σχέση με της philips). Δεν ξέρω πως κάνει αφαλάτωση.

Οποιαδήποτε πληροφορία παρακαλώ ευπρόσδεκτη , ειδικά στο τεχνικό μέρος του τύπου μύλος, boiler, μονάδα καφέ.

Ευχαριστώ.

Χρήστης magnifica εδώ και 2 χρόνια περίπου...

Συστήνεται ανεπιφύλακτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, slaughter είπε

Καλημέρα.

Αν θες να πας στην κλασσική Dedica τότε θα σου πρότεινα αυτή

https://www.skroutz.gr/s/40200719/De-Longhi-Dedica-Arte-Aytomati-Michani-Espresso-1300W-Piesis-15bar-CHrysi.html

που έχει καλό ακροφύσιο για αφρόγαλα γιατί η κλασσική δεν κάνει καλό με το panarello. 

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου! Οι άλλες που έβαλα δεν κάνουν δουλειά; Δεν αξίζει κάποιος να τις πάρει και να ασχοληθεί; 

Επεξ/σία από NikosRocknRolla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, NikosRocknRolla said:

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου! Οι άλλες που έβαλα δεν κάνουν δουλειά; Δεν αξίζει κάποιος να τις πάρει και να ασχοληθεί; 

για εμένα ναι. Γενικά για να βγάλεις καλό espresso θες καλό εξοπλισμό και σταθερότητα σε θερμοκρασίες και πιέσεις. Έχει να κάνει με την πρώτη ύλη (καφές) και πολλά άλλα. Βέβαια εξαρτάται από το budget σου και το τι καφέ θες να φτιάχνεις.

Θα αγοράσεις μύλο? Αν όχι και θες εύκολες λύσεις τότε καλύτερο καφέ θα σου φτιάξει μια αυτόματη που έχει και μύλο απο την απλή που θα της βάλεις εσύ τον έτοιμο κομμένο καφέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, slaughter είπε

για εμένα ναι. Γενικά για να βγάλεις καλό espresso θες καλό εξοπλισμό και σταθερότητα σε θερμοκρασίες και πιέσεις. Έχει να κάνει με την πρώτη ύλη (καφές) και πολλά άλλα. Βέβαια εξαρτάται από το budget σου και το τι καφέ θες να φτιάχνεις.

Θα αγοράσεις μύλο? Αν όχι και θες εύκολες λύσεις τότε καλύτερο καφέ θα σου φτιάξει μια αυτόματη που έχει και μύλο απο την απλή που θα της βάλεις εσύ τον έτοιμο κομμένο καφέ. 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα σε αυτά που λες και σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου . Απλά δεν το ξέρω για τον μυαλό. Από εδώ που έχω διαβάσει κάποιες σελίδες έχω δει ότι ο μύλος έχει κάποιο κόστος αρκετό. 

Οπότε δεν ξέρω αν θ μου αρέσει τελικη αυτή η ασχολία για να επενδυσω η απλά θα θέλω να πατάω ένα κουμπί και να τα κάνει όλα. 🫤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...