Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, sndev said:

αυτο το φίλτρο της εχω βάλει μεσα στο κουτι του νερου

https://www.coffees.gr/bestcup-l-el/

το οποιο λεει στη περιγραφή "Στοχευμένη μείωση της ανθρακικής σκληρότητας του νερού συνεπώς προστασία από τα άλατα"

Άμα λέτε είναι οκ μη μπω στη διαδικασία γτ είναι βαρετό.. Πίστευα ήθελε κάθε 2 μήνες 

μια χαρά είναι αυτό. Απλά να υπολογίσεις πότε θέλει αλλαγή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ένα μικρό feedback από ένα καρα-αρχάριο, πρώην κάτοχο nespresso μηχανής.

Αγοράστηκε η De'Longhi EC685.

Μπορώ να πω ότι με απλό καφέ από supermarket έβγαλε πολύ αξιόλογο αποτέλεσμα για τα απλά γούστα μου, εννοείται πολύ καλύτερος από τις κάψουλες. Για καφέ είχα πάρει αυτόν από τον ΑΒ ->

Spoiler

viber_image_2024-02-14_20-58-49-566.jpg.c0ee0dd77cb5d23a3b7461f772fae8f0.jpg

Στο ενδιάμεσο πήρα από ένα μέλος εδώ, εξοπλισμό με bottomless portfilter.

Επίσης πήρα αυτόν τον μύλο -> https://www.skroutz.gr/s/41636025/Adler-AD-4450-Ilektrikos-Mylos-Kafe-300W-me-CHoritikotita-300gr-kai-31-Epipeda-Alesis-Kafe.html

Για δοκιμή πήρα κόκκους από coffee island, το master blend.

Μετά από δοκιμές με το μέγεθος της άλεσης, είδα από το 4 στην κλίμακα, έβγαλε το αποτέλεσμα που θέλαμε, δλδ με 18γραμμάρια κόκκους και αλεσμένο καφέ, πήρα μετά από 25 δευτερόλεπτα έγχυσης ακριβώς 36 γραμμάρια καφέ στο φλυτζάνι. Τη θερμοκρασία την έχω στο max. Στο 3 που το έβαλα αρχικά, στούμπωσε η μηχανή. Το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά εξαιρετικό, για μένα εφάμιλλο με κάποιες καλές καφετέριες εδώ που μένω (η αλήθεια είναι ότι δεν βρίσκεις εύκολα καλό καφέ στον Ωρωπό). Επόμενο βήμα δοκιμές και με άλλα χαρμάνια (ή και μονοποικιλιακό καφέ) και παρασκευή φρέντο.

viber_image_2024-02-24_14-18-45-011.jpg.71348e45b9854fb0c95b7a4b2421f0a2.jpgviber_image_2024-02-24_14-18-00-552.jpg.526ebfbab2e8d81b189c2606a7b0cd7b.jpgviber_image_2024-02-24_11-13-19-993.jpg.b327be7fa28ee9fffffb31560f5db12f.jpg

ΥΓ Θα ήθελα πρόταση για VFM ζυγαριά, αυτή που έχω είναι μεγάλη, δεν βολεύει.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ζυγαριά οποιαδήποτε ζυγαριά καφέ πιστεύω σου κάνει (ακρίβεια 0.1γρ και χρονόμετρο τα θεωρώ απαραίτητα). Εγώ είχα πάρει από Amazon με 10€.

Απαραίτητη για να ξέρεις πόσο καφέ βάζεις. Με αυτήν που έχεις τώρα μπορεί τα 18 που βλέπεις να είναι 19 η και παραπάνω.

Επόμενη αναβάθμιση θα πρότεινα έναν σωστό μύλο είτε χειροκίνητο (100€+) είτε ηλεκτρικό (~300€+ για κάτι αντίστοιχο όμως). Από εκεί και πέρα υπάρχουν άπειρα πράγματα που μπορείς να βελτιώσεις αλλά θα συνέχιζα με μηχανή με pid.

Επεξ/σία από drunkdonkey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, liakjim είπε

Ένα μικρό feedback από ένα καρα-αρχάριο, πρώην κάτοχο nespresso μηχανής.

Αγοράστηκε η De'Longhi EC685.

Μπορώ να πω ότι με απλό καφέ από supermarket έβγαλε πολύ αξιόλογο αποτέλεσμα για τα απλά γούστα μου, εννοείται πολύ καλύτερος από τις κάψουλες. Για καφέ είχα πάρει αυτόν από τον ΑΒ ->

  Απόκρυψη περιεχομένων

viber_image_2024-02-14_20-58-49-566.jpg.c0ee0dd77cb5d23a3b7461f772fae8f0.jpg

Στο ενδιάμεσο πήρα από ένα μέλος εδώ, εξοπλισμό με bottomless portfilter.

Επίσης πήρα αυτόν τον μύλο -> https://www.skroutz.gr/s/41636025/Adler-AD-4450-Ilektrikos-Mylos-Kafe-300W-me-CHoritikotita-300gr-kai-31-Epipeda-Alesis-Kafe.html

Για δοκιμή πήρα κόκκους από coffee island, το master blend.

Μετά από δοκιμές με το μέγεθος της άλεσης, είδα από το 4 στην κλίμακα, έβγαλε το αποτέλεσμα που θέλαμε, δλδ με 18γραμμάρια κόκκους και αλεσμένο καφέ, πήρα μετά από 25 δευτερόλεπτα έγχυσης ακριβώς 36 γραμμάρια καφέ στο φλυτζάνι. Τη θερμοκρασία την έχω στο max. Στο 3 που το έβαλα αρχικά, στούμπωσε η μηχανή. Το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά εξαιρετικό, για μένα εφάμιλλο με κάποιες καλές καφετέριες εδώ που μένω (η αλήθεια είναι ότι δεν βρίσκεις εύκολα καλό καφέ στον Ωρωπό). Επόμενο βήμα δοκιμές και με άλλα χαρμάνια (ή και μονοποικιλιακό καφέ) και παρασκευή φρέντο.

viber_image_2024-02-24_14-18-45-011.jpg.71348e45b9854fb0c95b7a4b2421f0a2.jpgviber_image_2024-02-24_14-18-00-552.jpg.526ebfbab2e8d81b189c2606a7b0cd7b.jpgviber_image_2024-02-24_11-13-19-993.jpg.b327be7fa28ee9fffffb31560f5db12f.jpg

ΥΓ Θα ήθελα πρόταση για VFM ζυγαριά, αυτή που έχω είναι μεγάλη, δεν βολεύει.

 

1) ελαχιστα πιο μεγαλη 13 x 11cm (δεν ξερω αν χωραει επανω στον δισκο της dedica) παλι απο aliexpress  στα μισα λεφτα 11.70ε με χρονομετρο κι αυτη επαναφορτιζομενη https://www.aliexpress.com/item/1005006039073073.html

2) Πιο μικρη ακομα 8.8 x 6.2cm που δεν ειναι ζυγαρια barista αλλα ακριβιας για χρυσο κτλ, χωραει σιγουρα στην dedica (δοκιμασμενη για την εχω αυτη και ειχα και dedica οπως ξερεις) και στην Nespresso αλλα χωρις χρονομετρο (βαζεις κινητο ομως) με μπαταριες ΑΑΑ στα 4,5ε https://www.aliexpress.com/item/1005006096109581.html

Γενικα καλυτερα να παρεις καποια με χρονομετρο για ευκολια αν εχεις η σκοπευεις να αγορασεις καποια pour over συσκευη που κανεις παυσεις κατα την εκχιλυση και επισης οι μεγαλυτερες ζυγιζουν μεχρι 2 κιλα (αυτη που σου προτεινε ο kakofonix) και η πρωτη που σου προτεινα εγω μεχρι 3 κιλα οποτε εχει μια εξτρα χρησιμοτητα αν δεν εχεις ζυγαρια κουζινας να ζυγιζεις και αλλα πραγματα , ενω αυτη η μικρη που εχω ειναι μεχρι 500γρ..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, snet said:

ειλικρινά απορώ γιατί ταλαιπωρείστε έτσι με μηχανές απάτη!

Γιατί δεν έχουν εντρυφήσει ακόμα είτε γιατί αρνούνται είτε γιατί δεν έχουν ενημερωθεί σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Εγώ προσωπικά είμαι μαζόχας με πεπερασμένα λεφτά στη τσέπη.

συγνώμη νόμισα ότι θες να πιεις εσπρέσο και ότι είχες 130 περίπου για μηχανή και άλλα τόσα για χειροκίνητο μύλο, πάω πάσο.

πάντως αν αγοράσεις από έξω με την τιμή που έχει φτάσει ο καφές στα μαγαζιά, η απόσβεση θα γίνει πολύ γρήγορα...

και πάλι συγνώμη!

 

 

Επεξ/σία από snet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snet είπε

συγνώμη νόμισα ότι θες να πιεις εσπρέσο και ότι είχες 130 περίπου για μηχανή και άλλα τόσα για χειροκίνητο μύλο, πάω πάσο.

πάντως αν αγοράσεις από έξω με την τιμή που έχει φτάσει ο καφές στα μαγαζιά, η απόσβεση θα γίνει πολύ γρήγορα...

και πάλι συγνώμη!

 

 

Δεν ξέρω τι καφέ πίνεις αλλά σήμερα ήπιαμε δύο πολύ ωραία εσπρεσάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω τι καφέ πίνεις αλλά σήμερα ήπιαμε δύο πολύ ωραία εσπρεσάκια.

δε θα κάνω και χαρακίρι για να πιεις καλύτερο καφέ, πιες ότι σου αρέσει, πραγματικά αυτός είναι και ο στόχος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, snet είπε

δε θα κάνω και χαρακίρι για να πιεις καλύτερο καφέ, πιες ότι σου αρέσει, πραγματικά αυτός είναι και ο στόχος!

Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί δεν νιώθω ότι εξαπατήθηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, snet είπε

απόλυτα, βασικά με έχεις πάρει λίγο στραβά αλλά οκ...

Να με συμπαθάς αλλά βρήκα λίγο περίεργη την αρχική τοποθέτηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...