Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Σε καταλαβαίνω απόλυτα σε αυτά που λες και σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου . Απλά δεν το ξέρω για τον μυαλό. Από εδώ που έχω διαβάσει κάποιες σελίδες έχω δει ότι ο μύλος έχει κάποιο κόστος αρκετό. 

Οπότε δεν ξέρω αν θ μου αρέσει τελικη αυτή η ασχολία για να επενδυσω η απλά θα θέλω να πατάω ένα κουμπί και να τα κάνει όλα. 🫤

Πήγαινε σε full auto μηχανή, αν ήταν να κολλήσεις θα είχε συμβεί ήδη και θα διάβαζες ασταμάτητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, Παιδιά για διαφορους λογους η dedica δεν με βολεψε και τελικα θα την πουλησω μαζι με τον μυλο Kingrinder k6 που δεν τον ανοιξα καν οπως ειναι κανουρια , 7-8 καφεδες εκανα , οποιος ενδιαφερεται ας παει στο προφιλ μου , αναρτησα ηδη αγγελια πωλησης (δεν επιτερεπεται link εδω)

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, skritikos είπε

Πήγαινε σε full auto μηχανή, αν ήταν να κολλήσεις θα είχε συμβεί ήδη και θα διάβαζες ασταμάτητα.

Χμμμμμ κατάλαβα κατάλαβα. Οπότε η επιλογή των 2 De'Longhi που ανέφερε το άλλο παλικάρι και εγώ είναι ιδανικές έτσι; 

Μόλις τώρα, NikosRocknRolla είπε

Χμμμμμ κατάλαβα κατάλαβα. Οπότε η επιλογή των 2 delongi που ανέφερε το άλλο παλικάρι και εγώ είναι ιδανικές έτσι; 

 

Επεξ/σία από NikosRocknRolla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/1/2024 στις 5:38 ΜΜ, kostanen είπε

Φίλοι μου καλησπέρα, παρακαλώ τη συμβουλή σας.

στοχεύω αποκλειστικά σε πλήρως αυτόματη , η σύζυγος δεν συζητάει για οτιδήποτε διαφορετικό.

Μετά από 14-15 χρόνια με την Saeco Xsmall , ήρθε η στιγμή της αντικατάστασης.

Οι επιλογές θα είναι μόνο 2 και βασικές και αποκλείονται σκρουτζομάγαζα λόγω επίσημης εγγύησης (παθών)

1. Philips 2224

2. Delonghi ECAM22.115.B Magnifica S (την έχει το πλαίσιο (επιστροφή efg και τιμολόγιο, στο skroutz βρίσκεται η 22.110)

Στα υπέρ της Philips το γεγονός πως έχει ενσωματωμένο φίλτρο και κεραμικό μύλο. Από την άλλη δυστυχώς είδα πως φοράει το ίδιο μηχανισμό συμπίεσης/παρασκευής με τη saeco που όλα τα χρόνια με προβλημάτιζε και αυτός είναι ο λόγος της αλλαγής της. Επίσης κατά την αφαλάτωση δεν καθαρίζει την έξοδο του καφέ (από το δοχείο το τραβάει και το εξάγει από τον ατμό του γάλακτος).

Για την Magnifica δεν γνωρίζω τίποτα, γενικότερα τη φοβάμαι σαν μάρκα (σίδερα κλπ). Είδα πως έχει ατσάλινο μύλο , αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι αρνητικό? Επίσης είναι συμπαγές και θεωρώ λιγότερο ευαίσθητο το σύστημα καφέ (καμία σχέση με της philips). Δεν ξέρω πως κάνει αφαλάτωση.

Οποιαδήποτε πληροφορία παρακαλώ ευπρόσδεκτη , ειδικά στο τεχνικό μέρος του τύπου μύλος, boiler, μονάδα καφέ.

Ευχαριστώ.

Τελικα πηρες gaggia ή delonghi?

Με ενδιαφερει ακριβως στο ιδιο μπατζετ και τεινω προς gaggia λογω ονοματος, κατα τ αλλα πολυ παρομοιες τις βλεπω..

Εχει καποιος να επισημανει καποια μεγαλη διαφορα που αξιζει να παω σε delonghi?

Ευχαριστω!

Edit: πηρα τη brera τελικα βασει κριτικων και μπραντ, ελπιζω να αποδειχτει καλη επιλογη

Επεξ/σία από GREG10ARIS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη!

Δεν έκανα ακόμα την αγορά, αφού δεν είμαι σίγουρος και από τη στιγμή που δουλεύει ακόμα η Saeco...

Μια συμβουλή, να είσαι ευγενικός και σχολαστικός με το καθάρισμα και τη λίπανση του group, εκεί οφείλεται η βλάβη μου. 

Και μόνο που θα απαλλαχτω από αυτό το εξάρτημα, με οδηγεί στη delonghi 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παιδιά πήρα τη bambino plus μαζί με eureka mignon specialita.

Νομίζω ότι ύστερα από μερικές προσπάθειες,έβγαλα πολύ αξιόλογο αποτέλεσμα.Καλά σε σχέση με κάψουλες,δεν το συζητάω καν,άλλο πράμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι 2 μηνες γεματους με τη profitec go

οσο κ να ψαχνω δε βρισκω οδηγίες για αφαλάτωση στη συγκεκριμενη

γνωριζει καποιος μηπως καποια διαδικασία που πρεπει να ακολουθήσω ? μηπως να βάλω ξινο κ να το αφήσω να τρέξει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, kostanen είπε

Καλορίζικη!

Δεν έκανα ακόμα την αγορά, αφού δεν είμαι σίγουρος και από τη στιγμή που δουλεύει ακόμα η Saeco...

Μια συμβουλή, να είσαι ευγενικός και σχολαστικός με το καθάρισμα και τη λίπανση του group, εκεί οφείλεται η βλάβη μου. 

Και μόνο που θα απαλλαχτω από αυτό το εξάρτημα, με οδηγεί στη delonghi 

 

Με 80 ευρώ βρίσκεις καινούργιο group αν είσαι ικανοποιημένος πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/02/2024 at 16:22, sndev said:

ειμαι 2 μηνες γεματους με τη profitec go

οσο κ να ψαχνω δε βρισκω οδηγίες για αφαλάτωση στη συγκεκριμενη

γνωριζει καποιος μηπως καποια διαδικασία που πρεπει να ακολουθήσω ? μηπως να βάλω ξινο κ να το αφήσω να τρέξει ?

γιατί να κάνεις αφαλάτωση? Τι νερό βάζεις? Μιας και είναι single boiler τα πράγματα είναι απλά. Γεμίζεις το δοχείο νερού με νερό και την ουσία και αρχίζεις και το αδειάζεις τόσο απο το group όσο και απο το steam wand. εγώ θα πρότεινα μισό απο το group και μισό απο το steam. Εγώ έχω την lelit bianca που είναι dual boiler εδώ και σχεδόν 3 χρόνια κ δεν έχει χρειαστεί να κάνω αφαλάτωση. Γενικά αν προσέχεις το νερό είσαι κομπλέ. Εγώ έπαιζα με εμφιαλωμένα και φίλτρο ρητίνης και τελευταια με νερό βρύσης και φίλτρο ρητίνης ή κανάτα britta  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/2/2024 στις 4:22 ΜΜ, sndev είπε

ειμαι 2 μηνες γεματους με τη profitec go

οσο κ να ψαχνω δε βρισκω οδηγίες για αφαλάτωση στη συγκεκριμενη

γνωριζει καποιος μηπως καποια διαδικασία που πρεπει να ακολουθήσω ? μηπως να βάλω ξινο κ να το αφήσω να τρέξει ?

Για να απαντήσουμε στον άνθρωπο γιατι οντως η αφαλάτωση χρειάζεται αν κάποιος βάλει απευθείας νερό βρύσης. Τα άλατα σχηματίζονται μετα τους 60C.

Κιτρικό οξύ ή υγρό αφαλάτωσης απευθείας στο τανκ. Εκχυλίζεις κανονικά να περάσει απο όλα τα συστήματα. Και απο steam wand.

 

ΥΓ: Ας πουμε και τα αυτονόητα, αφαιρείς σίτα και οτι μπορει να εμποδίσει τα ελεύθερα πλέον πετραδάκια να φράξουν κάπου.

Επεξ/σία από Vagosman
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βάλει ενα φιλτρο μεσα οκ ,δε ξερω τι δουλεια μπορεί να κάνει κ έλεγα να κάνω αφαλάτωση καθως εφτασε σχεδον 400 caputsino

αυτα τα υγρα αφαλάτωσης δεν χαλάνε τα boiler κτλ? δε παίζει ρόλο κ απο τι υλικό είναι κατασκευασμένα οπως διαβαζα?

το κιτρικό οξύ είναι το ξινο  που βρίσκουμε Σούπερ μαρκετ , σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, sndev είπε

εχω βάλει ενα φιλτρο μεσα οκ ,δε ξερω τι δουλεια μπορεί να κάνει κ έλεγα να κάνω αφαλάτωση καθως εφτασε σχεδον 400 caputsino

Αν ηταν φιλτρο ρητίνης οκ, αλλα θελει κ αλλαγή δεν ειναι για πάντα

αυτα τα υγρα αφαλάτωσης δεν χαλάνε τα boiler κτλ? δε παίζει ρόλο κ απο τι υλικό είναι κατασκευασμένα οπως διαβαζα?

Ισχυει, δες αναλογίες συνιστώμενες

το κιτρικό οξύ είναι το ξινο  που βρίσκουμε Σούπερ μαρκετ , σωστά?

ΝΑΙ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, sndev said:

εχω βάλει ενα φιλτρο μεσα οκ ,δε ξερω τι δουλεια μπορεί να κάνει κ έλεγα να κάνω αφαλάτωση καθως εφτασε σχεδον 400 caputsino

αυτα τα υγρα αφαλάτωσης δεν χαλάνε τα boiler κτλ? δε παίζει ρόλο κ απο τι υλικό είναι κατασκευασμένα οπως διαβαζα?

το κιτρικό οξύ είναι το ξινο  που βρίσκουμε Σούπερ μαρκετ , σωστά?

Μην σκας η δικιά μου είναι στα 3500 cappuccino και ακόμα δεν έχω κάνει αφαλάτωση.

Backflush να κάνεις (αν δεν έχεις κάνει) με cafiza για την τρίοπη  

Δες αν το φίλτρο είναι ρητίνης ή άνθρακα. Αν είναι το δεύτερο τότε δεν κάνει κάτι για τα άλατα.

Αν μπορείς στείλε μας τι φίλτρο έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα αλατα θα κάθονται εντος του boiler και θα μικραίνουν τον ωφέλιμο του χώρο.

Αλλο χοντρό θέμα δεν θα έχεις.

Αν κάποιος ειναι με θερμομπλόκ εκει είναι πιο εντονη η εμφάνιση μπλοκαρισμάτων απο άλατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το φίλτρο της εχω βάλει μεσα στο κουτι του νερου

https://www.coffees.gr/bestcup-l-el/

το οποιο λεει στη περιγραφή "Στοχευμένη μείωση της ανθρακικής σκληρότητας του νερού συνεπώς προστασία από τα άλατα"

Άμα λέτε είναι οκ μη μπω στη διαδικασία γτ είναι βαρετό.. Πίστευα ήθελε κάθε 2 μήνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...