Προς το περιεχόμενο

Είναι νόμιμο;


xrist0s4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Το όνομα της μάνας σου είναι ή δεν είναι στο λογαριασμό από τον οποίο βγήκαν τα λεφτά; Έλεγξε το. Όχι, "δε νομίζω, δεν ήξερα, μάλλον όχι, δεν τον χρησιμοποιεί εδώ και 100 χρόνια" κλπ. Έλεγξε το, γιατί 99.999999% έχει και το όνομα της ο λογαριασμός και γι'αυτό τα πήραν (και νόμιμα).

Αυτό είναι το περιεργο εγώ δεν έχω βάλει συνδικαιούχο στο λογαριασμό μου. Αυτή έχει βάλει συνδικαιούχο εμενα στον δικό της.😶

Δηλαδή αν κάνω login στο winbank δείχνει τον λογαριασμό μου κ μόνο. Εάν κάνει αυτή δείχνει τον δικό της κ τον δικό μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, xrist0s4 είπε

Αυτό είναι το περιεργο εγώ δεν έχω βάλει συνδικαιούχο στο λογαριασμό μου. Αυτή έχει βάλει συνδικαιούχο εμενα στον δικό της.😶

Δηλαδή αν κάνω login στο winbank δείχνει τον λογαριασμό μου κ μόνο. Εάν κάνει αυτή δείχνει τον δικό της κ τον δικό μου. 

άρα άκυρο ότι έγραψα πριν.

Φίλε έκανες μαλακία. Άσε που τα λες και μπερδεμένα

Έχω κι εγω Πειραιώς κι έχω ρυθμίσει να εμφανίζονται μόνο οι λογαριασμοί που είμαι μόνος. Ένας λογαριασμός που είμαι με 2ο άτομο δεν εμφανίζεται.

Κάτι τέτοιο έχεις κάνει.

Καλά ρε δε ξέρετε ποιον έχετε συνδικαιούχο....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

άρα άκυρο ότι έγραψα πριν.

Φίλε έκανες μαλακία. Άσε που τα λες και μπερδεμένα

Έχω κι εγω Πειραιώς κι έχω ρυθμίσει να εμφανίζονται μόνο οι λογαριασμοί που είμαι μόνος. Ένας λογαριασμός που είμαι με 2ο άτομο δεν εμφανίζεται.

Κάτι τέτοιο έχεις κάνει.

Καλά ρε δε ξέρετε ποιον έχετε συνδικαιούχο....;

Τα λέω όσο πιο απλά μπορώ απλά δεν έχει νόημα.Ηξερα ότι με είχε συνδικαιούχο η μάνα μου αν κ στον δικό μου λογαριασμό δεν μου βγάζει κάτι.Δεν ήξερα ότι μπορούν να τραβήξουν έτσι εύκολα από εμένα χρήματα για λογαριασμό δικό της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, xrist0s4 είπε

Αυτό είναι το περιεργο εγώ δεν έχω βάλει συνδικαιούχο στο λογαριασμό μου. Αυτή έχει βάλει συνδικαιούχο εμενα στον δικό της.😶

Δηλαδή αν κάνω login στο winbank δείχνει τον λογαριασμό μου κ μόνο. Εάν κάνει αυτή δείχνει τον δικό της κ τον δικό μου. 

Έτσι όπως τα λες εσύ με τη μάνα σου είσαστε συνδικαιουχοι στο λογαριασμό σου και η μάνα της είναι μόνη της στον δικό της.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Έτσι όπως τα λες εσύ με τη μάνα σου είσαστε συνδικαιουχοι στο λογαριασμό σου και η μάνα της είναι μόνη της στον δικό της.

Χαχαχα το ανάποδο.εγω είμαι μόνος κ αυτή έχει εμενα(κουφό)

Κάτι άλλο, πες ότι χρωστάω εγώ θα τραβήξουν από αυτή χρήματα; Αφού αν μπεις στο λογαριασμό μου δεν βγάζει συνδικαιούχους κ όταν τον δημιούργησα δεν είχα βάλει συνδικαιούχο 🤣

Επεξ/σία από xrist0s4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xrist0s4 είπε

Χαχαχα το ανάποδο.(κουφό)

Κάτι άλλο, πες ότι χρωστάω εγώ θα τραβήξουν από αυτή χρήματα; Αφού αν μπεις στο λογαριασμό μου δεν βγάζει συνδικαιούχους κ όταν τον δημιούργησα δεν είχα βάλει συνδικαιούχο 🤣

Πώς εξηγείς τότε ότι βλέπει τον λογαριασμό σου ; Αφού λες ότι δεν είναι συνδικαιουχος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ManFromEarth είπε

Πώς εξηγείς τότε ότι βλέπει τον λογαριασμό σου ; Αφού λες ότι δεν είναι συνδικαιουχος

Δεν ξέρω θα πάω τη Δευτέρα στην τράπεζα γιατί αύριο δεν μπορώ να δω τι θα μου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι σε δικό της λογαριασμό θα ήταν λογικό να γίνει,αλλά το να πάρουν απο Δικό σου λογαριασμό επειδή χρώσταγε κάτι η μάνα σου,επειδή σε έχει βάλει συνδικαιούχο σε λογιαριασμό δηλ να μπορείς να σηκώνεις χρήματα,αυτό είναι απίθανο και παράλογο,δεν ξέρω αν είναι νέο φρούτο που έβγαλαν όμως τουλάχιστον εγώ δεν το έχω ακούσει.

Υποτίθεται ότι όταν κληρονομήσεις κάποιον μετά θάνατον,τότε αναλαμβάνεις και τα όποια χρέη και υποχρεώσεις έχει, οχι εν ζωή να πληρώνεις εσύ για κάποιον άλλον συγγενή η οχι,αν κάτι τέτοιο κάνουν, βλέπω να είναι όντος παράνομο και αντισυνταγματικό.  

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει η έννοια "συνιδιοκτήτης" στους τραπεζικούς λογαριασμούς, αλλά του συνδικαιούχου. 

Από την στιγμή που κάποιος σε έχει βάλει συνδικαιούχο σε λογαριασμό του, τότε αν χρωστάς μπορεί το κράτος να κάνει κατάσχεση στον λογαριασμό του μέχρι ένα όριο το οποίο ορίζεται από το σύνολο του λογαριασμό προς το πλήθος των συνδικαιούχων. Π.χ λογαριασμός με 10000 ευρώ, τρεις συνδικαιούχοι και ο ένας χρωστάει 5000 ευρώ, σε περίπτωση κατάσχεσης μπορούν να πάρουν μέχρι τα 3333.33 ευρώ.

Το ίδιο ισχύει αν εσύ έχεις ορίσει συνδικαιούχο σε δικό σου λογαριασμό κάποιον άλλο ο οποίος χρωστάει, μπορεί να σου κάνουν κατάσχεση με τα ίδια ακριβώς κριτήρια.

Αν είσαι αποκλειστικός δικαιούχος τραπεζικού λογαριασμού χωρίς να έχεις ορίσει συνδικαιούχο και προχωρήσουν σε κατάσχεση από τον λογαριασμό σου τότε είναι εντελώς παράνομο και πρέπει να κινηθείς νομικά.

Πιστεύω αν το έκαναν πως το έκαναν καταλάθος, μπορείς να τους κάνεις να τρέχουν και να μην φτάνουν. Επίσης, δεν υπάρχει κανενός είδος προειδοποίηση για κατασχέσεις, αυτές τις διατάσσει με εντολή ο προϊστάμενος της υπηρεσίας που υπάρχουν οφειλές, ΔΟΥ, ασφαλιστικός φορέας κοκ, αφαιρούνται αυτόματα από τον τραπεζικό λογαριασμό που είσαι κύριος και αποκλειστικός δικαιούχος ή συνδικαιούχος.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα να πας με την μάνα σου στην εφορία ή στο ΙΚΑ,  σε όποιον τέλος πάντων χρωστάει και  έχει κάνει την κατάσχεση. Στην τράπεζα δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση, αφού οι κατασχέσεις γίνονται ηλεκτρονικά από το Δημόσιο χωρίς να ενημερώνεται ούτε η τράπεζα, ούτε ο κάτοχος του λογαριασμού. 

Αφού γίνει ρυθμιση της οφειλής,  πας στην τράπεζα με το χαρτί και σε δύο μέρες αποδεσμευονται τα χρήματα. Η τραπεζα σωστα δεν προκειτσι να σου αποδεσμευσει χρημαρα απο μονη της , αν δεν παρει ηλεκτρονικη εντολη απο το Δημοσιο, οσο ξαι να φωναξεις. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν ξεφυγει οι κολοτραπεζες. Εμενα δεσμευσαν στον ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΟ λογαριασμο που πληρωνομαι της δουλειας μου ενα ποσο, και οταν πηγα να παρω εξηγησεις, ο υπαλληλος μου ειπε οτι υπαρχει ενα χρεος αλλα δεν ξερει απο που ειναι και να το βρω μονος μου. Ξερει κανεις αν μπορω να κανω κατι νομικα?

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mesqal είπε

Εχουν ξεφυγει οι κολοτραπεζες. Εμενα δεσμευσαν στον ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΟ λογαριασμο που πληρωνομαι της δουλειας μου ενα ποσο, και οταν πηγα να παρω εξηγησεις, ο υπαλληλος μου ειπε οτι υπαρχει ενα χρεος αλλα δεν ξερει απο που ειναι και να το βρω μονος μου. Ξερει κανεις αν μπορω να κανω κατι νομικα?

Αν εχεις χρεος στο δημοσιο ξεχνα την τραπεζα. Αν εχεις χρεος στην τραπεζα υα επρεπε να το ξερεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HALF EVIL είπε

Αν εχεις χρεος στο δημοσιο ξεχνα την τραπεζα. Αν εχεις χρεος στην τραπεζα υα επρεπε να το ξερεις.

Πηγα στη εφορια και δεν εχω χρεος απο κει. Η τραπεζα δεν πρεπει να μου πει απο που ειναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Mesqal είπε

Πηγα στη εφορια και δεν εχω χρεος απο κει. Η τραπεζα δεν πρεπει να μου πει απο που ειναι?

Σαφως. Αλλα εσυ δεν ξερεις αν χρωστας στην τραπεζα; 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Mesqal είπε

Εχουν ξεφυγει οι κολοτραπεζες. Εμενα δεσμευσαν στον ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΟ λογαριασμο που πληρωνομαι της δουλειας μου ενα ποσο, και οταν πηγα να παρω εξηγησεις, ο υπαλληλος μου ειπε οτι υπαρχει ενα χρεος αλλα δεν ξερει απο που ειναι και να το βρω μονος μου. Ξερει κανεις αν μπορω να κανω κατι νομικα?

Δεν υπάρχει "δεν ξέρω από που είναι", στο σύστημα της τράπεζας φαίνεται ποιος έχει διατάξει κατάσχεση, αν έχεις ebanking μπες και θα διαβάσεις ο ίδιος τι γράφει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...