Προς το περιεχόμενο

Είναι νόμιμο;


xrist0s4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δε σου μίλησα άσχημα.

Δε χρειάζεται να ξέρω κάποιον για να πω αν αυτά που λέει είναι σαχλαμάρες.

αν και δεν αναφερόμουν μονο σε εσένα αλλά σε όλους που γραφουν τα κλασσικά περι κακών τραπεών που κλέβουν τον κοσμάκη - βέβαια εδώ ο μόνος που αποδεδειγμένα έχει "κλέψει" (ή αν θες προσπάθησε) είναι η μάνα του TS που δε πλήρωσε τα ένσημα που τόσο κλαίγονται σε αλλα topic οι ίδιοι που γράφανε τις μπαρούφες πιο πάνω για τους κακους επιχειρηματίες, επιχειρήσεις κλπ σε άλλα οτι δεν πληρώνουν τα ένσημά τους ή των εργαζομένων τους.

Τελικα εισαι εκτος πραγκματικοτητας.

Αληθεια δεν εχεις αποψη για πχ τα χρηματα που μας παιρνουν για ΤΙΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ απο το ατμ που ανακοινωθηκαν πολυ προσφατα; με δικα μας χρηματα!!

Τελικα εσυ εισαι αυτος που λεει τις σαχλαμαρες. Κλεινω εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Paparokas1985 είπε

το ιδιο επικίνδυνο ειναι να εχεις μετρητα κρημενα στο σπιτι, ακομα και σε χρηματοκιβωτια. Γιατι αν μπει ο ληστης και σου βαλει το καυτο σιδερο στα μουτρα, θα δεις για ποτε θα του πεις που τα κρυβεις...

Το καλυτερο ειναι τα λεφτα σε θυριδα εδω στην ελλαδα, ή σε καλη τραπεζα εξωτερικο.

Να ρωτησω επειδη ειμαι νεαρος και δεν γνωριζω απο αυτα.

Τι διαφορα εχει η θυριδα σε σχεση με κανονικο λογαριασμο τραπεζας;

Τοτε γιατι δεν αποθηκευουν ολοι τα χρηματα τους σε θυριδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Paparokas1985 είπε

οι περισσότεροι στις θυριδες αποθηκευουν απλα δεν το ξερεις γιατι δεν το συζηταμε. Υπαρχουν εκατονταδες χιλιαδες νοικιασμενες θυριδες σε τραπεζες. Δε θυμασε που μια μαλακισμενη συριζαια που εχει τα λεφτακια της στην αγγλια προτεινε να ελεγχθουν οι θυριδες και εγινε της πουτανας??

Η θυριδα δεν ελεγχετε ΠΟΤΕ απο κανεναν πλην εισαγγελεα, η τραπεζα ΔΕΝ γνωριζει τι εχεις βαλει εκει μεσα

Μαλιστα καταλαβα. Ειδα οτι ανεφερες την λεξη νοικιασμενες, οποτε φανταζομαι οτι θα εχει καποιο σχετικο κοστος αυτο. 

Γνωριζεις να μου πεις πως ακριβως κοστολογειται το ανοιγμα θυριδας; Και μετα χρεωνεται αναλογα με τον χρονο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Paparokas1985 είπε

μου πηραν απο το λογαριασμο 500 ευρω μαζι με τις προσαυξησεις, οταν ο ενφια για 3 χρονια απο ενα σπιτακι που ειχα και ξεχασα (στο χωριο) ηταν 280. Οφειλα να ξερω ομως και καλα κανανε και μου τα πηραν μαζι με τοσες προσαυξησεις. Πρεπει να σκεφτεις οτι ο λαος μας ειναι τοσο οτι νανε και γενικα οχι φερέγγυος γιαυτο καλα μας κανουν και μας τα παιρνουν ετσι.  Και εγω βαζω και τον εαυτο μου μεσα σε αυτους

Στο λογαριασμό του taxisnet δεν το είχες δει αυτό το χρέος; Πώς γίνεται να μην ήξερες ότι υπάρχει ενφια στο όνομα σου; Μπαίνεις taxisnet και μετά προσωποποιημένη πληροφόρηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε δεν ήταν από το πουθενά το χρέος. Απλά δεν ελεγξες τον λογαριασμό σου. Ξέχασες ότι έχεις ένα σπίτι στο όνομα σου.αυτα δε γίνονται .

Σε αυτόν που άνοιξε το θέμα: σου κατέσχεσαν 1300 ευρω; Δεν έχεις ακατάσχετο μέχρι 1250 ευρώ; Είχες αυτό το μήνα δηλαδή εισοδήματά πάνω από 2500 ευρώ; 

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Paparokas1985 είπε

γοογλε δεν εχεις στο pc σου?

Οκ καταλαβαινω πως το λες θα το ψαξω οταν μπορεσω. Απλα ειπα μηπως γνωριζες να μου το ελεγες τωρα αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Δηλαδή αν κάνω login στο winbank δείχνει τον λογαριασμό μου κ μόνο. Εάν κάνει αυτή δείχνει τον δικό της κ τον δικό μου. 

Νομίζω ότι εδώ τα είπες όλα.  Εσύ βλέπεις μόνο το λογαριασμό σου, η μάνα σου τον δικό της (που είναι αποκλειστική δικαιούχος) αλλά και τον δικό σου (άρα είναι συνδικαιούχος στον δικό σου), οπότε σωστά στα πήραν και μάλλον έχετε μπερδέψει τους λογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Paparokas1985 είπε

 

 

 

Η μάνα σου βλέπει τον δικό της λογαριασμό και το όνομα σου μέσα σε αυτόν;

Ή βλέπει έναν δεύτερο λογαριασμό, αυτόν από τον οποίο σου κατέσχεσαν τα λεφτά; Αν έχει πρόσβαση στον κύριο λογαριασμο σου, τότε προφανώς την έχεις συνδικαιούχο.

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Δηλαδή αν κάνω login στο winbank δείχνει τον λογαριασμό μου κ μόνο. Εάν κάνει αυτή δείχνει τον δικό της κ τον δικό μου. 

Νομίζω ότι εδώ τα είπες όλα.  Εσύ βλέπεις μόνο το λογαριασμό σου, η μάνα σου τον δικό της (που είναι αποκλειστική δικαιούχος) αλλά και τον δικό σου (άρα είναι συνδικαιούχος στον δικό σου), οπότε σωστά στα πήραν και μάλλον έχετε μπερδέψει τους λογαριασμούς.

2 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

.αυτα δε γίνονται .

Μια χαρά γίνονται. Πεθαίνει ο πατέρας μου προ 15ετίας χωρίς διαθήκη. Βάσει νόμου, εγώ και ο αδερφός μου παίρνουμε από 37,5% και η μάνα μας το υπόλοιπο 25%. Ήταν δύσκολη η φάση, και για να μη μπλέξουμε κι άλλο την κατάσταση τα κάνουμε όλα επιτόπου μεταβίβαση στη μάνα μας. Για 7-8 χρόνια εγώ είμαι με την ιδέα ότι δεν έχω τίποτα στο όνομά μου, μέχρι που μπαίνω και βλέπω να χρωστάω ΕΝΦΙΑ για το 37,5%, ενώ την ίδια στιγμή η μάνα πλήρωνε για το 100%. Το ίδιο και ο αδερφός μου, οπότε σύνολο 175% ΕΝΦΙΑ. Αιτία; Μ@#$%ς λογιστής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι είπατε για κρύψιμο χρήματος σε θυρίδες. Αλλά και εκεί υπάρχει ηλεκτρονικό «μάτι».

image.png.c8d61ed9af5b4632fb5b7c6886067529.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι δυνατον σημερα να μην ξερουμε αν εχουμε συνδικαιουχο στο λογαριασμο μας η αν ειμαστε συνδικαιουχοι σε λογαριασμο?????καταρχας δε μπορω να βαλω συνδιακιουχο αν αυτος-η (ενηλικος-η) αν δεν  υπογραψει τη δηλωση στη τραπεζα και να βαλει δειγμα υπογραφης στο καρτρελακι....ο πρωτος δικαιουχος μπορει να βαλει και να βγαλει συνδικαιουχο στο λογαριασμο μονο (εφοσον συνανινει και αυτος) 

και λεω εγω τωρα υπεγραψα και δεν καταλαβα τι εγινε το ξεχασα......βλεπω μια δεσμευση στο λογαριασμο μου ,δεν παιρνω τηλεφωνο αλλα παω στο καταστημα και ρωτω τι εγινε και αν δε θυμαμαι τι εκανα καποια χρονια πριν ζητω να δω την υπογραφη μου στο καρτελακι με τα δειγματα και αν υπαρχει στριβω και φευγω αν δεν υπαρχει ρωτω αν ειναι συνδεδεμενος με καποιον αλλον(οτιδηποτε λογαριασμο).Τι λογαριασμος ηταν??τρεχουμενος,οψεως ταμιευτηριου....??

τι ενσημα χρωστουσε η μητερα σου??ηταν εργοδοτης ?? εσενα ασφαλιζει??γιατι και αυτασφαλιση να κανεις δε σου κανουν δεσμευση ποσου αλλα σου βαζει τοκους το ΙΚΑ (ειμαι πισω στι ςπληρωμες μου 8 μηνες σε αυτασφαλιση)........και η τραπεζα κανει οτι της λενε τα ικα μικα σικα εφκα....και μιλας για δεσμευση οχι αναληψη που μπορει κατι αλλο να παιζει.................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kostasbm είπε

 

τι ενσημα χρωστουσε η μητερα σου??ηταν εργοδοτης ?? εσενα ασφαλιζει??γιατι και αυτασφαλιση να κανεις δε σου κανουν δεσμευση ποσου αλλα σου βαζει τοκους το ΙΚΑ (ειμαι πισω στι ςπληρωμες μου 8 μηνες σε αυτασφαλιση)........και η τραπεζα κανει οτι της λενε τα ικα μικα σικα εφκα....και μιλας για δεσμευση οχι αναληψη που μπορει κατι αλλο να παιζει.................

Αν το χρέος στο ασφαλιστικό ταμείο ξεπεράσει ένα όριο (νομίζω είναι 4 ή 5 χιλιαρικα) πάει στο ΚΕΑΟ.Αυτοι σε ενημερώνουν για την οφειλή και αν δεν πας να την τακτοποιήσεις  σου δεσμεύει  ολους τους λογαριασμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Κάποιοι είπατε για κρύψιμο χρήματος σε θυρίδες. Αλλά και εκεί υπάρχει ηλεκτρονικό «μάτι».

image.png.c8d61ed9af5b4632fb5b7c6886067529.png

Εννοείται πως οι θυρίδες δεν είναι απαραβίαστες και μπορούν να ανοίξουν με εντολή εισαγγελέα. Απλά δεν θα κάτσουν να ψάχνουν σε θυρίδες για φορολογούμενους με μικροποσά ούτε πρόκειται να ασχοληθεί ο εισαγγελέας με τέτοιες περιπτώσεις και γενικά για άτομα που φαίνεται πως δεν είναι στρατηγικοί κακοπληρωτές με περιουσία και τρόπο διαβίωσης που αφήνει να εννοηθεί οτι κρατάνε πολλά λεφτά κάπου αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια σορρυ αλλα αυτο το νημα παει να γινει περιεργο. Ο ενας δεν ηξερε ποιους εχει συνδικαιουχους στον λογαριασμο του και ο αλλος ξεχασε οτι ειχε ενα σπιτι...

Επεξ/σία από ardi21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Παιδια σορρυ αλλα αυτο το νημα παει να γινει περιεργο. Ο ενας δεν ηξερε ποιους εχει συνδικαιουχους στον λογαραισμο του και ο αλλος ξεχασε οτι ειχε ενα σπιτι...

Καθόλου περίεργο φίλε μου, ανθρώπινα είναι τα λάθη και πολλά τα παραδείγματα, π.χ. το ζεύγος Παπαντωνίου που ξέχασαν ότι είχαν 1,κάτι εκατομύρια ευρώ.
Σε όλους μπορεί να συμβεί. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...