Προς το περιεχόμενο

Είναι νόμιμο;


xrist0s4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, omrtlegol είπε

Όπως ακριβώς το λέει ο φίλος. 

Εμένα σε λογαριασμό κοινό με την μητέρα μου, είχε 600 ευρώ και μου πήραν τα 560 για κλήση στο μετρό που είχε περάσει στην εφορία. 

Ο δικηγόρος μου είπε ότι νομικά μπορούσαν να πάρουν μέχρι 300, αυτοί τα πήραν όλα επειδή μπορούν. Δεν είναι ηθικό δεν είναι νόμιμο αλλά έτσι κάνει (παρανόμως) η τράπεζα.

Στην ερώτηση να κινηθούμε νομικά ή όχι,  μου είπε πολύ ταλαιπωρία για το τίποτα. Τα λεφτά θα συνεχίσεις να το χρωστάς και θα έχουμε χάσει και χρόνο για 250€ cash flow στην ουσία. 

Το κακό είναι ότι και ρύθμιση να κάνει (αν και φαντάζομαι ότι αν ήθελε πραγματικά να κάνεις ρύθμιση θα το είχε κάνει το τελευταίο 120 δόσεις η κάτι αντίστοιχο) τα λεφτά θα συνεχίσουν να είναι δεσμευμένα μέχρι να εξοφληθεί ο οφειλή. 

Να σημειώσω ότι αυτή την στιγμή η οφειλή σου δεν είναι εξοφλημένη και για να γίνει αυτό θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την τράπεζα για να αποδώσουν τα χρήματα στον φορέα. 

Αυτό συνέβη στην δική μου περίπτωση πάντως. 

Τι σημαίνει πολύ ταλαιπωρία για το τίποτα;

Πήγαινε στο συνήγορο του καταναλωτή, συνήγορο του πολίτη και τραπεζικό μεσολαβητή.

Τι ανάγκη έχεις το δικηγόρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάποτε οι γονείς δούλευαν σκληρά για να αφήσουν στα παιδιά ένα σπίτι...τώρα σε βάζει η γιαγιά σου κρυφά συνδικαιούχο για να πληρώσει το ΕΝΦΙΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Paparokas1985 είπε

Μόνο με εντολή εισαγγελέα ανοίγουν, το έγραψα πριν. Δηλαδή πρέπει πρώτα να έχουν στοιχεία ότι έχεις μαύρο χρήμα και μετά θα ανοίξει η θυρίδα. Αλλά μέχρι να γίνει το άνοιγμα έχεις πάρει τα μετρητά και έγινες κεντερης

Σπίτι  στο χωριό από κληρονομιά, που να ξέρω ότι χρωστώ ΕΝΦΙΑ όταν δεν έχω καν στοιχεία στο τάξις?

Ακριβώς, η θυρίδα είναι η ασφαλέστερη λύση.

Όσοι έχουν θυρίδες είναι πλέον σε λίστα που είναι δηλωμένη στην εφορία, όχι μόνο στην τράπεζα όπως κάποτε. Από μόνο του πλέον χτυπάει καμπανάκι όταν ένας με χαμηλό εισόδημα ανοίγει θυρίδα. Ανά πάσα στιγμή μπορεί να δοθεί εντολή να κλείσουν οι τράπεζες και να γίνει καταμέτρηση. Χώρια με το σκάνδαλο σε υποκατάστημα Θεσ/νίκης που τραπεζικοί χρόνια ξάφριζαν από θυρίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ διάφοροι που θεωρούν ύψιστο δικαίωμα να πιστολιάζουν εφορία, ταμεία και τράπεζες ανταλλάζουν συμβουλές για το πώς θα το κάνουν πιο αποδοτικά;

 

Στις συμβουλές της θυρίδας που ακούστηκαν, να προσθέσω το πατροπαράδοτο στρώμα, το μοντέρνο shell corporation σε κάποιο μυστήριο νησί και στους πολύ μερακλήδες προτείνω να σπρώξουν όλα τα κλεψιμαίικα σε τίποτα ηρωίνες, human trafficking και άλλες δραστηριότητες που το αδηφάγο κράτος δεν έχει απλώσει ακόμα τα δίχτυα του.

Επεξ/σία από obby
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, apostolispd είπε

Νομίζω ότι εδώ τα είπες όλα.  Εσύ βλέπεις μόνο το λογαριασμό σου, η μάνα σου τον δικό της (που είναι αποκλειστική δικαιούχος) αλλά και τον δικό σου (άρα είναι συνδικαιούχος στον δικό σου), οπότε σωστά στα πήραν και μάλλον έχετε μπερδέψει τους λογαριασμούς.

Μια χαρά γίνονται. Πεθαίνει ο πατέρας μου προ 15ετίας χωρίς διαθήκη. Βάσει νόμου, εγώ και ο αδερφός μου παίρνουμε από 37,5% και η μάνα μας το υπόλοιπο 25%. Ήταν δύσκολη η φάση, και για να μη μπλέξουμε κι άλλο την κατάσταση τα κάνουμε όλα επιτόπου μεταβίβαση στη μάνα μας. Για 7-8 χρόνια εγώ είμαι με την ιδέα ότι δεν έχω τίποτα στο όνομά μου, μέχρι που μπαίνω και βλέπω να χρωστάω ΕΝΦΙΑ για το 37,5%, ενώ την ίδια στιγμή η μάνα πλήρωνε για το 100%. Το ίδιο και ο αδερφός μου, οπότε σύνολο 175% ΕΝΦΙΑ. Αιτία; Μ@#$%ς λογιστής.

Συγνώμη, αλλά λες βλακείες!! Για να κληρονομήσεις κάποιον πρέπει να κανείς αποδοχή κληρονομιάς και να πληρώσεις φόρο !!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Συγνώμη, αλλά λες βλακείες!! Για να κληρονομήσεις κάποιον πρέπει να κανείς αποδοχή κληρονομιάς και να πληρώσεις φόρο !!!

Γιατι λεει καπου οτι δεν δεχτηκαν την κληρονομια? Λεει οτι μεταβιβασαν το ποσοστο τους στη μανα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε τους δύο λογαριασμούς στην ίδια τράπεζα? Οκ μπορώ να καταλάβω να στα πάρει ακόμη και αν είναι διαφορετικοί οι λογαριασμοί εφόσον όμως είναι ανοιγμένοι στην ίδια τράπεζα αλλά τι γίνεται αν ο ένας λογαριασμός είναι σε διαφορετική τράπεζα από τον άλλον? μπορούν και τότε?

Δεν ήξερα ότι οι τράπεζες μπορούν να το πάνε τόσο μακριά, έχω και εγώ μία μάνα με ύπουλα χρέη που δε ξέρω πότε θα με χτυπήσουν, το σίγουρο είναι ότι θα τη βγάλω από συνδικαιούχο παντού εκτός αν μπορώ να ανοίξω λογαριασμό σε διαφορετική τράπεζα και να γλιτώσω έτσι.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα καιρό να μπω να διαβάσω τόπικ αλλά βλέπω δεν άλλαξε τίποτα. Ο καθένας το μακρύ και το κοντό του, ο ένας να την πει στον άλλον, ειρωνίες, πως θα καβαλήσει ο ένας τον άλλον και να φανεί πιο έξυπνος κλπ κλπ. Δεν παίζει ρόλο το θέμα του τόπικ, σε όλα σχεδόν το ίδιο συμβαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ακόμη μια φορά είμαστε θεατές στο θέατρο του παραλόγου εδώ στο Insomnia.

Επεξ/σία από maniacos93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην η μητερα σου ειναι σιγουρα δικαιουχος στον λογαριασμο στον οποιο εγινε η κατασχεση. Στην απειροελαχιστη πιθανοτητα που δεν ειναι, φυσικα μπορεις να κραξεις την τραπεζα και να παρεις τα λεφτα σου πισω

Δευτερον, εγινε κατασχεση του ποσου (αφαιρεση απο τον λογαριασμο) η απλη δεσμευση; Αν εγινε το πρωτο, μαλλον ξεχνατε τα χρηματα.

Αν εγινε το δευτερο, ας παει η μητερα σου να ρυθμισει το χρεος και πιθανο τα χρηματα να αποδεσμευθουν απ το λογαριασμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/10/2019 στις 9:39 ΜΜ, SaFiS είπε

Νομιμότατο είναι και έτσι γίνεται πλέον. Μπορείς βέβαια να πας να δηλώσεις τον λογαριασμό σου ως ακατάσχετο αλλά τα χρήματα που ήδη τραβήχτηκαν τα ξεχνάς...

Πως γινεται να κανεις το λογαριασμο σου ακατάσχετο? Και αν το κανεις δε μπορουν να σου παρουν τιποτα?

 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Συγνώμη, αλλά λες βλακείες!! Για να κληρονομήσεις κάποιον πρέπει να κανείς αποδοχή κληρονομιάς και να πληρώσεις φόρο !!!

Εννοείται ότι πληρώθηκε φόρος κληρονομιάς, έγιναν όλες οι διαδικασίες κλπ, γίναμε ο καθένας κάτοχος του 37,5% και ακολούθως έγινε εκ νέου η μεταβίβαση από εμάς στη μάνα αλλά το νόημα είναι ότι, από αβλεψία του λογιστή, στο Ε9 η μάνα φαινόταν να έχει 100% κι εμείς συνεχίσαμε να έχουμε από 37,5 (στην ίδια περιουσία πάντα). Στην πορεία που επιβλήθηκε και ο ΕΝΦΙΑ ξεκίνησαν να βεβαιώνονται και τα αντίστοιχα ποσά, δλδ αν έπρεπε να πληρωθεί ποσό π.χ. €1.000, πλήρωνε η μάνα μου 1.000 κι εμείς από 375. Το ανέφερα μόνο για αυτούς που απορούν πώς γίνεται να βρεθείς με περιουσία στο όνομά σου χωρίς να το ξέρεις.

Γλύτωσέ με από τον κόπο να βρίσκω χαρακτηρισμούς αφού το έχεις τόσο εύκολο και πες μου έναν για κάποιον (από το χωριό, δεν τον ξέρεις) που πετάγεται και προσβάλλει ανθρώπους χωρίς να έχει καταλάβει καν για τι μιλάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι κληρονόμησα το σπίτι του παππού και όταν πέθανε δεν έκανα καμία αποδοχή και φυσικά δε πλήρωσα ούτε φόρο. Δεν έχω ιδέα πως πέρασε στο όνομα μου. Ίσως να ήμουν ανήλικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, moure είπε

Αν το χρέος στο ασφαλιστικό ταμείο ξεπεράσει ένα όριο (νομίζω είναι 4 ή 5 χιλιαρικα) πάει στο ΚΕΑΟ.Αυτοι σε ενημερώνουν για την οφειλή και αν δεν πας να την τακτοποιήσεις  σου δεσμεύει  ολους τους λογαριασμούς.

εγω οφειλω 1000 ευρω....οποτε μεχρι τελος του χρονου που σταματαω εχω περιθωρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, obby είπε

Εδώ διάφοροι που θεωρούν ύψιστο δικαίωμα να πιστολιάζουν εφορία, ταμεία και τράπεζες ανταλλάζουν συμβουλές για το πώς θα το κάνουν πιο αποδοτικά;

Στις συμβουλές της θυρίδας που ακούστηκαν, να προσθέσω το πατροπαράδοτο στρώμα, το μοντέρνο shell corporation σε κάποιο μυστήριο νησί και στους πολύ μερακλήδες προτείνω να σπρώξουν όλα τα κλεψιμαίικα σε τίποτα ηρωίνες, human trafficking και άλλες δραστηριότητες που το αδηφάγο κράτος δεν έχει απλώσει ακόμα τα δίχτυα του.

λέει κανείς κάτι που δεν είναι νόμιμο; με το ζόρι δεν μας τα επιβάλουν ολα αυτά; δικαίωμα μου να κάνω ότι ο νόμος με επιτρέπει δεν κατάλαβα γιατί σε πήραζει; και για ναρκωτικές ουσίες εσύ γράφεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...