Προς το περιεχόμενο

Είναι νόμιμο;


xrist0s4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπαίνω στο e-banking  σήμερα κ μου έχουν δεσμεύσει 1300€ ..Παίρνω τηλ,πάω απ' την τράπεζα το ψάχνω κ μου λένε ότι χρωστάει η μητέρα σου από κάτι ένσημα κτλ κ επειδή σε έχει συνιδιοκτήτη στο λογαριασμό της(εγώ δεν την έχω) τα πήρανε από εσένα.. Αυτή η απόφαση βγήκε σήμερα χωρίς να έχουν ειδοποιήσει την ίδια για να κάνει  κάποια ρύθμιση η να τα πληρώσει.. Δηλαδή με το έτσι θέλω παίρνουν τα χρήματα ; Η τράπεζα δεν έπρεπε να με ειδοποιήσει ; 

Επεξ/σία από xrist0s4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, xrist0s4 είπε

Μπαίνω στο e-banking  σήμερα κ μου έχουν δεσμεύσει 1300€ ..Παίρνω τηλ,πάω απ' την τράπεζα το ψάχνω κ μου λένε ότι χρωστάει η μητέρα σου από κάτι ένσημα κτλ κ επειδή σε έχει συνιδιοκτήτη στο λογαριασμό της(εγώ δεν την έχω) τα πήρανε από εσένα.. Αυτή η απόφαση βγήκε σήμερα χωρίς να έχουν ειδοποιήσει την ίδια για να κάνει  κάποια ρύθμιση η να τα πληρώσει.. Δηλαδή με το έτσι θέλω παίρνουν τα χρήματα ; Η τράπεζα δεν έπρεπε να με ειδοποιήσει ; 

Αναλογα απο πιο λογαριασμο τα δεσμευσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη απο λογαριασμο στον οποιο εισαι μοναδικος δικαιουχος σου δεσμευσαν χρηματα επειδη χρωσταει η μητερα σου η οποια σε εχει συνδικαιουχο σε άλλο λογαριασμο; ή συνιδιοκτητης σε καποια επιχειρηση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιμότατο είναι και έτσι γίνεται πλέον. Μπορείς βέβαια να πας να δηλώσεις τον λογαριασμό σου ως ακατάσχετο αλλά τα χρήματα που ήδη τραβήχτηκαν τα ξεχνάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα τα λες καλά;

Εντελώς τραγικό αν συμβαίνει όπως το περιγράφεις, αντισυνταγματικό θα έλεγα...

Μήπως να το κυνηγήσεις νομικά;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xrist0s4 είπε

Μπαίνω στο e-banking  σήμερα κ μου έχουν δεσμεύσει 1300€ ..Παίρνω τηλ,πάω απ' την τράπεζα το ψάχνω κ μου λένε ότι χρωστάει η μητέρα σου από κάτι ένσημα κτλ κ επειδή σε έχει συνιδιοκτήτη στο λογαριασμό της(εγώ δεν την έχω) τα πήρανε από εσένα.. Αυτή η απόφαση βγήκε σήμερα χωρίς να έχουν ειδοποιήσει την ίδια για να κάνει  κάποια ρύθμιση η να τα πληρώσει.. Δηλαδή με το έτσι θέλω παίρνουν τα χρήματα ; Η τράπεζα δεν έπρεπε να με ειδοποιήσει ; 

Aπο λογαριασμό που είναι μόνο το ονομα σου τράβηξαν αυτά τα λεφτά;Επειδή η μητέρα σου σε έχει σε αλλο λογαριασμο συνδικαιούχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kon1to είπε

δηλαδη απο λογαριασμο στον οποιο εισαι μοναδικος δικαιουχος σου δεσμευσαν χρηματα επειδη χρωσταει η μητερα σου η οποια σε εχει συνδικαιουχο σε άλλο λογαριασμο; ή συνιδιοκτητης σε καποια επιχειρηση;

Εγώ δεν έχω συνδικαιούχο. Η μάνα μου στον δικό της με έχει..Αυτό που μου τη δίνει είναι ότι έδρασαν χωρίς προειδοποίηση.

12 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Aπο λογαριασμό που είναι μόνο το ονομα σου τράβηξαν αυτά τα λεφτά;Επειδή η μητέρα σου σε έχει σε αλλο λογαριασμο συνδικαιούχο;

Ναι έτσι ακριβώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήξερα ότι παίρνουν, από λογαριασμούς που είσαι συνδικαιούχος, αλλά αυτό πρώτη φορά.

Το μόνο σίγουρο, είναι πως δεν ειδοποιούν πριν κάνουν μια τέτοια δέσμευση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Paparokas1985 είπε

μια χαρα νομιμο. εμενα ετσι μου πηρανε 500 ευρω για ενα σπιτι που ειχα και δεν ηξερα, ηταν ΕΝΦΙΑ για 3 χρονια συν προσαυξησεις

δεν εχεις ακουσει για τις χιλιαδες κατασχεσεις το χρονο?

Κατασχέσεις σε συνδικαιουχους το έχω ακούσει, κατάσχεση σε έναν άνθρωπο που φορολογικά δεν έχει καμία σχέση με έναν άλλον (παιδί με γονέα) σε προσωπικό και όχι κοινό λογαριασμό πρώτη φορά ακούω 

Ξαναλέω ότι ίσως θα πρέπει να το δει νομικά ο @xrist0s4

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε τύποι αυτό είναι τραβηγμένο. Εντάξει είμαστε που είμαστε ..δελο αλλά αυτό πάει πολύ.

Εννοείται να το κυνηγήσεις.

Όταν είσαι συνδικαιούχος σε κάτι με κάποιον σημαίνει ότι έχετε κοινό αυτό το κάτι. Δεν έχετε και όλα τα υπόλοιπα. Από που και ως που βάζουν χέρι στα δικά σου;

Εγώ θα πήγαινα και στα κανάλια. Κρα κάνουν για τέτοια θέματα.

Spoiler

Κατά τ άλλα κλέφτες είναι όσοι δε κόβουν αποδείξεις. Φάτε σανό...

 

Επεξ/σία από Γιαούρτι
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xrist0s4 είπε

Εγώ δεν έχω συνδικαιούχο. Η μάνα μου στον δικό της με έχει..Αυτό που μου τη δίνει είναι ότι έδρασαν χωρίς προειδοποίηση.

Το όνομα της μάνας σου είναι ή δεν είναι στο λογαριασμό από τον οποίο βγήκαν τα λεφτά; Έλεγξε το. Όχι, "δε νομίζω, δεν ήξερα, μάλλον όχι, δεν τον χρησιμοποιεί εδώ και 100 χρόνια" κλπ. Έλεγξε το, γιατί 99.999999% έχει και το όνομα της ο λογαριασμός και γι'αυτό τα πήραν (και νόμιμα).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...