Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μερικές ερωτήσεις για το στρατό

1. Έχω διπλή υπηκοότητα τι μπορώ να κάνω για να μην με πάρουν στην άλλη χώρα και γίνω ανυπότακτος στην άλλη.

2. Πόσες αναβολές δικαιούμαι;

3. Έχω οικονομικά προβλήματα...βρήκα δουλεία εφόσον θα ξεκινήσω όταν γίνω 18

4. Γίνομαι 18 τον Ιανουάριο αλλά σε κάνα ΙΕΚ δεν ξέρω πότε θα μπω, αλλά το χαρτί δεν θα αργήσει, τι πρέπει να κάνω εδώ?

5. Έχω 1 μητέρα μόνο και θέλω να βοηθήσω όσο αυτήν τόσο και εμένα... τι πρέπει να κάνω σε αυτήν την περίπτωση;
6. Τι χαρτί θα έρθει και τι πρέπει να το κάνω. Πρέπει να πάω σε ΚΕΠ η κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, NitroDoodler είπε

Έχω μερικές ερωτήσεις για το στρατό

1. Έχω διπλή υπηκοότητα τι μπορώ να κάνω για να μην με πάρουν στην άλλη χώρα και γίνω ανυπότακτος στην άλλη.

2. Πόσες αναβολές δικαιούμαι;

3. Έχω οικονομικά προβλήματα...βρήκα δουλεία εφόσον θα ξεκινήσω όταν γίνω 18

4. Γίνομαι 18 τον Ιανουάριο αλλά σε κάνα ΙΕΚ δεν ξέρω πότε θα μπω, αλλά το χαρτί δεν θα αργήσει, τι πρέπει να κάνω εδώ?

5. Έχω 1 μητέρα μόνο και θέλω να βοηθήσω όσο αυτήν τόσο και εμένα... τι πρέπει να κάνω σε αυτήν την περίπτωση;
6. Τι χαρτί θα έρθει και τι πρέπει να το κάνω. Πρέπει να πάω σε ΚΕΠ η κάτι τέτοιο;

Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι στο ινσόμνια θα λάβεις σωστότερες και πιο ακριβείς απαντήσεις από ένα στρατολογικό γραφείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Xacti είπε

Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι στο ινσόμνια θα λάβεις σωστότερες και πιο ακριβείς απαντήσεις από ένα στρατολογικό γραφείο?

Είναι στο θέμα μπορεί να υπάρχει κάποιος που πέρασε ότι πέρασα και εγώ 

είναι και επι του θέματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ στην φάση που τελειώνω με τις σπουδές και δεν ξέρω τι να κάνω όσον αφορά την πρακτική(με σκοπό να την κάνω εκτός) και τον στρατό 

 

Στην προηγούμενη σελίδα είδα το άρθρο με τα Ι και τους λόγους για να βγεις για το κάθε ένα από αυτά. Βλέπω την παχυσαρκία ως ένα λόγος για Ι4/5. Δυστυχώς είμαι λίγο πάνω από το όριο, με σκοπό να το βελτιώσω και να χάσω κάποια κιλά. Βλέπω ότι σε αυτήν την περίπτωση δίνουν 2ετη αναβολή. Ποιες οι πιθανότητες να βγω Ι5 λόγω αυτού? Η εξέταση ποια είναι? Φαντάζομαι βάρος και ύψος αρκούν για την μέτρηση του ΔΜΣ. Υπάρχει δλδ πιθανότητα να μου δωθει αναβολή σε τυχών διακοπή σπουδών και να μου πουν έλα σε 2 χρόνια μήπως έχεις χάσει κιλά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@overpower παιζει ρολο το σωμα που θα μπεις στον στρατο. Πρεπει να εισαι αρκετα πανω απο το οριο για να παρεις ι5

Επεξ/σία από Dimitriss_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2019 στις 11:05 ΠΜ, ProponitisTouKanape είπε

Απο ένα σημείο και μετά, ως ΜΚΕ, πάνε νομίζω στις 45 οι μέρες.

Aπό τη στιγμή που γίνεσαι ΜΚΕ μπορείς να έρχεσαι στην Ελλάδα για 6 μήνες το χρόνο.

Στις 28/12/2019 στις 3:24 ΜΜ, Μάκαρος είπε

Οχι. Υπαρχει μια διαδικασια για να γινεις μκε. Μεχρι τοτε εισαι ανυποτακτος εξωτερικου, οποτε εχεις και το προστιμο των 6 χιλιαδων στην εφορια σου

Αν ηταν τοσο ευκολο το μκε, θα εφευγαν ολοι εξω και δεν θα πηγαινε κανεις στρατο. Οπως λεει και το αρθρο που σου εδωσαν απο πανω, βασικη προυποθεση ειναι να μενεις τα τελευταια 11 χρονια εξωτερικο. 

Η μονη επιπτωση ειναι το προστιμο που πηγαινει εφορια. 

Αυτό. Όσοι δεν έχουν πάει στρατό και φεύγουν για εξωτερικό μπαίνουν σε καθεστώς ανυποταξίας. Όταν καταφέρουν να γίνουν ΜΚΕ μπαίνουν σε καθεστώς αναβολής στράτευσης. Τυπικά κανείς δεν απαλλάσσεται της στράτευσης εξαιτίας του τόπου διαμονής του.

ΜΚΕ γίνεσαι ή δουλεύοντας 7 συνεχόμενα χρόνια στο εξωτερικό ή ζώντας 11 χρόνια στο εξωτερικό. Για το τελευταίο πρέπει να αποδείξεις ότι στα 11 χρόνια έκανες κάτι (σπουδές ή δουλειά) και όχι ότι απλά περίμενες να περάσουν τα χρόνια για να εμφανιστείς στο προξενείο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται. Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού εδώ και πολλά χρόνια (εχω ηδη τα χρονια για μόνιμος κάτοικος αλλά με τραβολογάνε λίγο στην πρεσβεία) και έχω την εξής απορία.

Έχω ανανεώσει διαβατήριο ως ανυποτακτος εξωτερικου στην πρεσβεία, και ξέρω και για τις 30 μέρες (και εχω κατέβει στην Ελλάδα στο παρελθόν και δεν είχα προβλήματα κατά την έξοδο). Αλλά εδώ και πολυ καιρό εχει φθαρεί και θέλω να ανανεώσω την αστυνομική ταυτότητα μου. (την έχω από το 2006 και έχει περάσει πολλά) 

Σκοπός μου λοιπόν ήταν να κατεβώ μερικς μερες και να ανανεώσω ταυτότητα. Ερώτηση μου είναι. Μπορεί να το κάνει αυτό ένας ανυπότακτος εξωτερικού πηγαίνοντας κανονικά στο τμήμα (έχοντας και το χαρτί ανυποταξίας εξωτερικού απο την πρεσβεία, εισιτήρια, μέσα στις 30 μέρες κτλ) η τρέχει τίποτα? 

Το ξέρω οτι είμαι παρανοϊκός αλλά έχω αυτή την εικόνα ότι θα πάω στο τμήμα, και με το που θα δει ένας αστυνομικός στο ΗΥ του τα στοιχεία μου θα πει "α εδώ είσαι πουλάκι μου. Γρήηηηγορα στο στρατόπεδο, και ένα ξύλο on the house τώρα!" (ειπα, παρανοικος!)


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι καθόλου παρανοϊκός . Απαξ και στο τμήμα σε χτυπήσουν στα αρχεία για αντικατάσταση ταυτότητας και φανείς ανυπότακτος, η κανονική διαδικασία είναι να καλέσουν στρατονομία να σε παραλάβει.Αφού έχεις διαβατήριο,θα έλεγα μην μπλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Dimitriss_ είπε

Καλη χρονια σε ολους!

Εχει ερθει σε κανεναν το χαρτι οσοι ειστε για α εσσο? 

Καλή χρονιά φίλε. Σε εμάς στο Ηράκλειο έχουν έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2019 στις 11:42 ΜΜ, tasosathens είπε

Καλησπέρα, μόνο εμένα πάνε ρε μάγκες Έβρο ; 🤔🤔🤔😂😁 Κανείς αλλος;

Καλησπέρα φίλε. Κι εγώ για εκεί είμαι. 22/01 Διαβιβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση ,είμαι στις διαβιβάσεις και σκέφτομαι όταν έρθει ο καιρός να πάρω μετάθεση στην καβάλα(μιας και κατάγομαι από εκεί). Ξέρει κανείς πως είναι περίπου η κατάσταση Καβάλα διαβιβάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...