Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Sotmit είπε

Απ το ότι εφόσον ζητάνε τίτλο σπουδών με τη λογική παντα να σε βάλουν σε μια θέση αντίστοιχη. Αλλιώς τι νόημα έχει;

Στο στρατο τα μοναδικα επαγγελματα που τους νοιαζει για το αν θα σε βαλουν καπου ειναι υδραυλικος,ηλεκτρολογος.μπογιατζης,μαραγκος οπου θα σε εκμεταλευτουν και θα σε τρεχουν σε οτι τυχει plus εμας τους στελνανε το απο το πασχα απροειδοποιητα σε KAAY αποσπασεις 1 μηνα για να προετοιμασεις τα σπιτια των στρατιωτικων που θα κανουν διακοπες.Αλλο επαγγελμα που χρειαζονται καποιες φορες ειναι νοσηλευτες σε περιπτωση που εχουν καμια ελλειψη να τους στειλουν για βοηθεια στο νοσοκομειο του στρατοπεδου αλλα σπανιο και κανεναν γεωπονο για να κουρευει το γκαζον.Γενικα οπως και στη σειρα μου το 80% μπηκαμε στρατο με πτυχια και απο αυτους πηραν 5-6 ατομα χωρις να εχουν κανενα βυσμα απλα ηταν καλα παιδια που τα εβαλαν στα γραφεια για βοηθεια.Κοινος εκανες εσυ ολη την δουλεια αλλα περνας ζαχαρι αν μπορεις να τους ανεχτεις και επιπλεον ειναι πιο ελαστικοι μαζι σου σε μαλακιες που θα κανεις.Φαντασου απο 100 φανταροι σε μια μοναδα.Τους 5-6 που θα βλεπουνε στα γραφεια τους ξερουνε καλυτερα 

Επεξ/σία από wazedi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, jimis98 είπε

μονο αυτοι?

Το 3μηνο που επαιρναν παλια αλλοδαποι με την ιθαγενεια κοπηκε πριν 1 χρονο περιπου.Πλεον μονο ελληνες με μονιμη κατοικια στο εξωτερικο και καποιες πολυ συγκριμενες κατηφοριες.Αλλα πλεον ειναι δυνατον να κανουν 6 μηνο αντι 8/9μηνο ολα τα παιδια των πολυτεκνων οικεγενειων.Παλια μπορουσε μονο ο πρωτος να παρει το εξαμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Sotmit είπε

Απ το ότι εφόσον ζητάνε τίτλο σπουδών με τη λογική παντα να σε βάλουν σε μια θέση αντίστοιχη. Αλλιώς τι νόημα έχει;

Δεν υπάρχει λογική στο στρατό, στο στρατό γνώρισα παιδιά με μεταπτυχιακά, διδακτορικά, σπουδές στο εξωτερικό. Από διεθνολόγους μέχρι καμένους προγραμματιστές και μαθηματικούς. Δεν αξιοποιήθηκε κανείς, μόνο όσοι ήταν τυχεροί έπαιρναν κάποια θέση σε κανένα γραφείο, που και εκεί δεν έκαναν τίποτα ιδιαίτερο. Οι υπόλοιποι στο ίδιο καζάνι με τους απόφοιτους λυκείου. Δηλαδή σκοπέτα και αγγαρείες συνέχεια.

Δυστυχώς στον στρατό μόνο το βύσμα μετράει. Μπορεί ο καμένος προγραμματιστής να βρεθεί σε μονάδα τεθωρακισμένων και στο σώμα έρευνας και πληροφορικής να μπει ο πιτσιρικάς που είχε το βύσμα και το μόνο που να ξέρει από υπολογιστές είναι πως να μπαίνει στο facebook. Συνήθισε το γιατί σύντομα και για 9 μήνες, θα ζεις το απόλυτο θέατρο του παραλόγου.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ξέρετε τί παίζει με τις αναβολές λόγω σπουδών? Έχω αναβολή μεχρι το τέλος του 20 από το προπτυχιακό μου. Το πρόβλημα ειναι ότι έχω φύγει στο εξωτερικό για διδακτορικό εδώ και δύο χρόνια χωρίς όμως να διακόψω την υπάρχουσα αναβολή.

Λέτε, αν εμφανιστώ το καλοκαίρι να μπλέξω; Και αν οντως δώσουν νέα αναβολή, υπάρχει περίπτωση να πάρω όλη τη τετραετία του διδακτορικού ή θα το συμψηφίσουν στα 2 εναπομείναντα χρονια; Υπάρχει κανενας με παρόμοια εμπειρία;

Επεξ/σία από mech35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, G-pal είπε

Παιδιά miband επιτρέπεται αντί για ρολόι να φανταστώ ε? Ούτε κάμερες έχει ούτε τπτ 

Ναι επιτρεπονται.Και καμερα να ειχε δεν θα σου πει κανενας τιποτα.Και το κινητο σου να το παρεις κανονικα μαζι σου.Επιτρεπονται κανονικα εκτος αν φοβασε οτι θα στο κλεψουν.Πριν ενα χρονο που μπηκα εβρο μασ λεγανε βγαλτε φωτογραφιες αλλα οχι στρατιωτικες εγκαταστασεις κτλπ.Αν το κανεις λεγανε τοτε μονο θα σου παρουμε το κινητο για τις σβησουμε και θα δουμε αναγκαστηκα και τις φωτογραφιες που βγαζετε πλεον ολοι το πεος σας και τις κοπελες σας γυμνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/1/2020 στις 3:18 ΜΜ, BlueBlade είπε

Δεν υπάρχει λογική στο στρατό, στο στρατό γνώρισα παιδιά με μεταπτυχιακά, διδακτορικά, σπουδές στο εξωτερικό. Από διεθνολόγους μέχρι καμένους προγραμματιστές και μαθηματικούς. Δεν αξιοποιήθηκε κανείς, μόνο όσοι ήταν τυχεροί έπαιρναν κάποια θέση σε κανένα γραφείο, που και εκεί δεν έκαναν τίποτα ιδιαίτερο. Οι υπόλοιποι στο ίδιο καζάνι με τους απόφοιτους λυκείου. Δηλαδή σκοπέτα και αγγαρείες συνέχεια.

 

Στην Πυροβολαρχία που έχω την τιμή να διοικώ, χρειάζομαι στρατιώτες. Άτομα για να επανδρώσουν την εγγύς άμυνα, για να υπηρετήσουν τα πυροβόλα, να προετοιμάσουν τα βλήματα, να οδηγήσουν τα αυτοκινούμενα/οχήματα, και να συντηρήσουν τον εξοπλισμό. Και αυτό καλούνται οι κληρωτοί να κάνουν, αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει ο θεσμός της θητείας, η επάνδρωση των Μονάδων.

Εάν επάνω στο επάγγελμα που ασκούν στον πολιτικό τους βίο έχουν μεταπτυχιακά ή διδακτορικά, πραγματικά μπράβο τους, και τους συγχαίρω. Μάλιστα εάν χρειαστούν οποιαδήποτε βοήθεια πάνω σε αυτό (π.χ. χρόνο για διάβασμα/έρευνα, άδεια για εξεταστική κτλ.) πολύ ευχαρίστως να τους βοηθήσω. Αλλά στα πλαίσια της Πυροβολαρχίας μου και του ρόλου τους ως Στρατιώτες (ΠΒ) τι να τα κάνω τα πτυχία τους; Επειδή είναι μαθηματικός να του δίνω εξισώσεις για να μου τις λύνει;

Όσον αφορά την ευρύτερη λειτουργία του Στρατού, κυρίως όσον αφορά τις σχέσεις με το εξωτερικό, πίστεψέ με έχουν τοποθετηθεί τα κατάλληλα στελέχη στις κατάλληλες θέσεις. Με μεταπτυχιακά και διδακτορικά που θα ζήλευε και πανεπιστημιακός καθηγητής (και φυσικά μιλάμε για στελέχη με πολλά έτη εμπειρίας, και που γνωρίζουν τα διάφορα θέματα του Στρατού και γενικότερα των Ενόπλων Δυνάμεων). Συνεπώς, και πάλι, τι να τον κάνω τον στρατιώτη διεθνολόγο;

Στον τομέα της πληροφορικής, όμως, που υπάρχουν απαιτήσεις σε κάθε σχηματισμό, μια χαρά αξιοποιούνται (κάποια) άτομα του κλάδου, και επανδρώνουν τα γραφεία και το Σώμα Έρευνας Πληροφορικής. Μάλιστα ένας γνωστός μου του κλάδου πρόσφατα ολοκλήρωσε επιτυχώς την θητεία του ως Έφεδρος Ανθυπολοχαγός Έρευνας Πληροφορικής και είχε αναλάβει με μια ομάδα την ανάπτυξη ενός νέου επικοινωνιακού λογισμικού, περισσότερα επί του οποίου δεν πρόκειται να πω. Αντίστοιχα και στο Υγειονομικό Σώμα, στο οποίο παρουσιάζεται έντονα η ανάγκη στελέχωσης (μιας και πολλές ακριτικές περιοχές βασίζονται σχεδόν εξ' ολοκλήρου στους στρατιωτικούς ιατρούς) και αξιοποιούνται όλοι όσοι έχουν αντίστοιχη ιδιότητα.

Γενικότερα, όμως, πλην αυτών και κάποιων άλλων εξαιρέσεων, άλλος είναι ο ρόλος σου στον πολιτικό βίο, και άλλος στις Ένοπλες Δυνάμεις. Για άλλο λόγο σε θέλει ο εργοδότης σου, και για άλλον ο Διοικητής σου. Μην τα συγχέετε. Καλείσαι να επανδρώσεις το Στράτευμα, όχι το Υπουργείο Εξωτερικών ή το Υπουργείο Ανάπτυξης/Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός ο γνωστός σου μπήκε ΕΠ μόνο με το πτυχίο του (αν είχε) ή είχε και βοήθεια;

Οι στρατιώτες που έχεις δεν υπηρετούν πυροβόλα, δεν προετοιμάζουν βλήματα ούτε κάνουν τίποτα άλλο από αυτά που λες. Αυτά, αν ήταν τυχεροί, τα έκαναν 2-3 βδομάδες στην αρχή. Οι στρατιώτες που έχεις το μόνο που κάνουν είναι να κρατάνε το στρατόπεδο καθαρό και να ξεροσταλιάζουν στην πύλη όταν υπάρχουν στελέχη που κοιμούνται στις υπηρεσίες τους ή έρχονται βδομάδα παρά βδομάδα επειδή έχουν 3000 απαλλαγές.

Επεξ/σία από Kercyn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kercyn είπε

Αυτός ο γνωστός σου μπήκε ΕΠ μόνο με το πτυχίο του (αν είχε) ή είχε και βοήθεια;

Οι στρατιώτες που έχεις δεν υπηρετούν πυροβόλα, δεν προετοιμάζουν βλήματα ούτε κάνουν τίποτα άλλο από αυτά που λες. Αυτά, αν ήταν τυχεροί, τα έκαν 2-3 βδομάδες στην αρχή. Οι στρατιώτες που έχεις το μόνο που κάνουν είναι να κρατάνε το στρατόπεδο καθαρό και να ξεροσταλιάζουν στην πύλη όταν υπάρχουν στελέχη που κοιμούνται στις υπηρεσίες τους ή έρχονται βδομάδα παρά βδομάδα επειδή έχουν 3000 απαλλαγές.

Μόνο με τα πτυχία του. Απλώς μετά πήγε και στη Σχολή Εφέδρων. Με τα προσόντα του, και να μην ήθελε, πάλι ΣΕΠ θα πήγαινε (υποθέτω, δεν βρίσκομαι σε τέτοια θέση - κατανομής στρατιωτών).

Γενικότερα, το ότι κάποιος είναι απόφοιτος τέτοιου πανεπιστημιακού τμήματος (πολύ μεγάλο ποσοστό ατόμων μπορώ να πω) δεν σημαίνει και πως όλοι θα υπηρετήσουν στο ΣΕΠ. Συγκεκριμένες ανάγκες υπάρχουν.

Κι όμως, όλα αυτά τα κάνουν οι στρατιώτες μου. Και μέχρι στιγμής με τους ίδιους στρατιώτες έχουμε κάνει δύο διαβιώσεις. Και όλοι τους έχουν συμμετάσχει σε τουλάχιστον μία βολή Πυροβολικού (μία για τους νέους, οι παλαιότεροι περισσότερες προφανώς). Είμαστε σε Μονάδα Εκστρατείας βλέπεις. Και απ' όσο ενημερώνομαι, κάπως έτσι είναι σε όλες τις Μονάδες Εκστρατείας (πλην κάποιων νησιών που δεν διαθέτουν πεδίο βολής Πυροβολικού και υποχρεωτικά μεταφέρονται για βολές). Και ναι, η συντήρηση εγκαταστάσεων/στρατοπέδων είναι επίσης στα καθήκοντά τους. Όπως και η αυτασφάλισή τους.

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, magnam είπε

Στην Πυροβολαρχία που έχω την τιμή να διοικώ, χρειάζομαι στρατιώτες. Άτομα για να επανδρώσουν την εγγύς άμυνα, για να υπηρετήσουν τα πυροβόλα, να προετοιμάσουν τα βλήματα, να οδηγήσουν τα αυτοκινούμενα/οχήματα, και να συντηρήσουν τον εξοπλισμό. Και αυτό καλούνται οι κληρωτοί να κάνουν, αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει ο θεσμός της θητείας, η επάνδρωση των Μονάδων.

Εάν επάνω στο επάγγελμα που ασκούν στον πολιτικό τους βίο έχουν μεταπτυχιακά ή διδακτορικά, πραγματικά μπράβο τους, και τους συγχαίρω. Μάλιστα εάν χρειαστούν οποιαδήποτε βοήθεια πάνω σε αυτό (π.χ. χρόνο για διάβασμα/έρευνα, άδεια για εξεταστική κτλ.) πολύ ευχαρίστως να τους βοηθήσω. Αλλά στα πλαίσια της Πυροβολαρχίας μου και του ρόλου τους ως Στρατιώτες (ΠΒ) τι να τα κάνω τα πτυχία τους; Επειδή είναι μαθηματικός να του δίνω εξισώσεις για να μου τις λύνει;

Όσον αφορά την ευρύτερη λειτουργία του Στρατού, κυρίως όσον αφορά τις σχέσεις με το εξωτερικό, πίστεψέ με έχουν τοποθετηθεί τα κατάλληλα στελέχη στις κατάλληλες θέσεις. Με μεταπτυχιακά και διδακτορικά που θα ζήλευε και πανεπιστημιακός καθηγητής (και φυσικά μιλάμε για στελέχη με πολλά έτη εμπειρίας, και που γνωρίζουν τα διάφορα θέματα του Στρατού και γενικότερα των Ενόπλων Δυνάμεων). Συνεπώς, και πάλι, τι να τον κάνω τον στρατιώτη διεθνολόγο;

Στον τομέα της πληροφορικής, όμως, που υπάρχουν απαιτήσεις σε κάθε σχηματισμό, μια χαρά αξιοποιούνται (κάποια) άτομα του κλάδου, και επανδρώνουν τα γραφεία και το Σώμα Έρευνας Πληροφορικής. Μάλιστα ένας γνωστός μου του κλάδου πρόσφατα ολοκλήρωσε επιτυχώς την θητεία του ως Έφεδρος Ανθυπολοχαγός Έρευνας Πληροφορικής και είχε αναλάβει με μια ομάδα την ανάπτυξη ενός νέου επικοινωνιακού λογισμικού, περισσότερα επί του οποίου δεν πρόκειται να πω. Αντίστοιχα και στο Υγειονομικό Σώμα, στο οποίο παρουσιάζεται έντονα η ανάγκη στελέχωσης (μιας και πολλές ακριτικές περιοχές βασίζονται σχεδόν εξ' ολοκλήρου στους στρατιωτικούς ιατρούς) και αξιοποιούνται όλοι όσοι έχουν αντίστοιχη ιδιότητα.

Γενικότερα, όμως, πλην αυτών και κάποιων άλλων εξαιρέσεων, άλλος είναι ο ρόλος σου στον πολιτικό βίο, και άλλος στις Ένοπλες Δυνάμεις. Για άλλο λόγο σε θέλει ο εργοδότης σου, και για άλλον ο Διοικητής σου. Μην τα συγχέετε. Καλείσαι να επανδρώσεις το Στράτευμα, όχι το Υπουργείο Εξωτερικών ή το Υπουργείο Ανάπτυξης/Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

MAΛΙΣΤΑ ΚΥΡΙΕ ΔΙΟΙΚΗΤΑ, ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΤΣΙ ΛΕΤΕ.

Τώρα που εκπλήρωσα το ιεραρχικό του πράγματος ως εν ενεργεία στρ, επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με το ότι ο στρατός δε χρειάζεται να επανδρώνεται με διεθνολόγους κληρωτούς. Χρησιμοποιώ αυτό το παράδειγμα λόγω της ιδιότητάς μου, η οποία μου επέτρεψε στο σύντομο εργασιακό βίο μου πριν την κατάταξή μου να έρθω σε επαφή με εν ενεργεία ανώτερους και ανώτατους στρατιωτικούς που κατέχουν αυτή τη στιγμή επιτελικές και επιτελικότατες θέσεις. Λοιπόν, οι τύποι δεν ήξεραν πού πάνε τα τέσσερα κυριολεκτικά. Τους έλεγα πράγματα που θα έπρεπε οπωσδήποτε να γνωρίζουν (πχ ότι το Ιράν είναι γεωπολιτικός αντίπαλος της Τουρκίας και όχι σύμμαχος και ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα όλοι οι μουσουλμάνοι) και έβλεπα στην έκφρασή τους το απόλυτο σοκ. Μιλάμε επίσης για ολική άγνοια διεθνούς δικαίου και των "αδύναμων" επιχειρημάτων της Ελληνικής πλευράς (λ.χ. 10ν.μ. εναέριος χώρος αντί ταύτισής του με τα 6ν.μ. χωρικών υδάτων - μία ελληνική παγκόσμια πρωτοτυπία στην παρανομία). Ας μη συζητήσω για την ολοκληρωτική ασχετοσύνη κατώτερων στελεχών (νεαρός επιλοχίας ΣΜΥ, δηλ. μελλοντικός υπολοχαγός κατ' ελάχιστον, να θεωρεί ότι οι S300 είναι... βαλλιστικοί πύραυλοι και τώρα που οι Τούρκοι πήραν τους s400 θα τους ρίχνουν... ανενόχλητοι στην... Αθήνα).

Δε θα μιλήσω καν για ένα σωρό άλλα περιστατικά που περιέχουν μικρό, μεγάλο ή ... τεράστιο ποσοστό διαβαθμισιμότητας, λόγω του πόστου στο οποίο υπηρετώ. Θα αρκεστώ να προσθέσω μόνο ότι αν υπήρχε ένας φαντάρος - πολιτικός επιστήμονας / διεθνολόγος σε κάθε νευραλγική επιτελική διεύθυνση/κλάδο, θα αποφεύγονταν δύο πράγματα που έχω συναντήσει κατά κόρον: α) Η πλημμελής ενασχόληση με πολύ σημαντικές διαβιβασθείσες πληροφορίες και β) Η εντελώς "γιωτάδικη" και ξεπερασμένη αντιμετώπιση ορισμένων πτυχών του στρατεύματος αλλά και των... αλλοτρίων στρατευμάτων με όρους ολοκληρωτικού πολέμου του 1940. Έγινα όσο πιο συγκεκριμένος επιτρέπεται, ελπίζω να έγινε αντιληπτή η θέση μου:

Αφού ένα συγκεκριμένο είδος εκπαίδευσης ή δεν παρέχεται καθόλου, ή παρέχεται τελείως ανοήτως, ας λειτουργούν οι σχετικοί έφεδροι ως "μπαλώματα" μέχρι να εκσυγχρονιστεί το πρόγραμμα σπουδών των παραγωγικών σχολών, γιατί με τα μυαλά που κουβαλάει τώρα το στράτευμα, μόνο το "γιούρια" και το "αέρα" λείπουν από την αναχρονιστική προπολεμική εικόνα που υπάρχει για το σύγχρονο πόλεμο και τις υβριδικές απειλές στα ευρεία κλιμάκια του στρατεύματος.

Φυσικά, τα ανωτέρω προεκτείνονται αναλόγως και για άλλες ειδικότητες. Μαθηματικούς, ψυχολόγους, πληροφορικάριους και φιλολόγους. Θα μπορούσε να υπάρχει ένα περιορισμένο και αξιοκρατικά καλυπτόμενο pool θέσεων προς κάλυψη από εφέδρους με εξειδίκευση και βιογραφικό σε συγκεκριμένους τομείς. Το 2020 δεν έχουμε την πολυτέλεια να βαράμε (μόνο) σκοπιές σε εξοπλισμούς εποχής Βιετνάμ χωρίς να εκμεταλλευόμαστε κάθε πιθανό συγκριτικό πλεονέκτημα που μπορεί να προσδώσει στο στράτευμα το υψηλό μορφωτικό επίπεδο των νέων της χώρας.

Επεξ/σία από qwertyuiop2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, magnam είπε

Μόνο με τα πτυχία του. Απλώς μετά πήγε και στη Σχολή Εφέδρων.

Γενικότερα, το ότι κάποιος είναι απόφοιτος τέτοιου πανεπιστημιακού τμήματος (πολύ μεγάλο ποσοστό ατόμων μπορώ να πω) δεν σημαίνει και πως όλοι θα υπηρετήσουν στο ΣΕΠ. Συγκεκριμένες ανάγκες υπάρχουν.

Κι όμως, όλα αυτά τα κάνουν οι στρατιώτες μου. Και μέχρι στιγμής με τους ίδιους στρατιώτες έχουμε κάνει δύο διαβιώσεις. Και όλοι τους έχουν συμμετάσχει σε βολές Πυροβολικού. Είμαστε σε Μονάδα Εκστρατείας βλέπεις. Και απ' όσο ενημερώνομαι, κάπως έτσι είναι σε όλες τις Μονάδες Εκστρατείας (πλην κάποιων νησιών που δεν διαθέτουν πεδίο βολής Πυροβολικού και υποχρεωτικά μεταφέρονται για βολές). Και ναι, η συντήρηση εγκαταστάσεων/στρατοπέδων είναι επίσης στα καθήκοντά τους.

Μπράβο του που μπήκε μόνο με τα πτυχία του, φαντάζομαι δεν πίστευε στην τύχη του. Το πρόβλημα μου και το τσούξιμό μου δεν είναι με τη μεγάλη προσφορά απόφοιτων πληροφορικής για την κάλυψη των θέσεων που υπάρχουν, αλλά με το ότι αυτές οι θέσεις καλύπτονται με άτομα που δεν έχουν πτυχίο. Το όλο θέμα, όπως το έζησα εγώ, είναι ποιος έχει τον καλύτερο μπάρμπα όχι μόνο για να μπει στο Σώμα, αλλά και να μην τον πετάξει έξω κάποιος με καλύτερο μπάρμπα για να μπει αυτός. Όταν βλέπω άτομο να έχει καταταχθεί πριν ένα μήνα στο Πεζικό και να σκάει Αθήνα σε μονάδα ΕΠ ενώ είναι ακόμα φοιτητής ή άτομο πάλι χωρίς πτυχίο να υπηρετεί στην ίδια μονάδα, ή άτομο που ανήκει στο ΣΕΠ πάλι να μην έχει πτυχίο, δυσκολεύομαι να πιστέψω και να δεχτώ αυτά που μου λες, γιατί εγώ, όπως και άλλοι που ξέρω, είχα πτυχίο μόλις μπήκα.

Επίσης άλλο ένα μπράβο στη μονάδα σου που εκπαιδεύει τους στρατιώτες της. Απλώς εγώ δε θεωρώ εκπαίδευση τις 5 σφαίρες που έριξα με MG3, τις 3 με 0.50.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

MAΛΙΣΤΑ ΚΥΡΙΕ ΔΙΟΙΚΗΤΑ, ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΤΣΙ ΛΕΤΕ.

Τώρα που εκπλήρωσα το ιεραρχικό του πράγματος ως εν ενεργεία στρ, επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με το ότι ο στρατός δε χρειάζεται να επανδρώνεται με διεθνολόγους κληρωτούς. Χρησιμοποιώ αυτό το παράδειγμα λόγω της ιδιότητάς μου, η οποία μου επέτρεψε στο σύντομο εργασιακό βίο μου πριν την κατάταξή μου να έρθω σε επαφή με εν ενεργεία ανώτερους και ανώτατους στρατιωτικούς που κατέχουν αυτή τη στιγμή επιτελικές και επιτελικότατες θέσεις. Λοιπόν, οι τύποι δεν ήξεραν πού πάνε τα τέσσερα κυριολεκτικά. Τους έλεγα πράγματα που θα έπρεπε οπωσδήποτε να γνωρίζουν (πχ ότι το Ιράν είναι γεωπολιτικός αντίπαλος της Τουρκίας και όχι σύμμαχος και ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα όλοι οι μουσουλμάνοι) και έβλεπα στην έκφρασή τους το απόλυτο σοκ. Μιλάμε επίσης για ολική άγνοια διεθνούς δικαίου και των "αδύναμων" επιχειρημάτων της Ελληνικής πλευράς (λ.χ. 10ν.μ. εναέριος χώρος αντί ταύτισής του με τα 6ν.μ. χωρικών υδάτων - μία ελληνική παγκόσμια πρωτοτυπία στην παρανομία). Ας μη συζητήσω για την ολοκληρωτική ασχετοσύνη κατώτερων στελεχών (νεαρός επιλοχίας ΣΜΥ, δηλ. μελλοντικός υπολοχαγός κατ' ελάχιστον, να θεωρεί ότι οι S300 είναι... βαλλιστικοί πύραυλοι και τώρα που οι Τούρκοι πήραν τους s400 θα τους ρίχνουν... ανενόχλητοι στην... Αθήνα).

Δε θα μιλήσω καν για ένα σωρό άλλα περιστατικά που περιέχουν μικρό, μεγάλο ή ... τεράστιο ποσοστό διαβαθμισιμότητας, λόγω του πόστου στο οποίο υπηρετώ. Θα αρκεστώ να προσθέσω μόνο ότι αν υπήρχε ένας φαντάρος - πολιτικός επιστήμονας / διεθνολόγος σε κάθε νευραλγική επιτελική διεύθυνση/κλάδο, θα αποφεύγονταν δύο πράγματα που έχω συναντήσει κατά κόρον: α) Η πλημμελής ενασχόληση με πολύ σημαντικές διαβιβασθείσες πληροφορίες και β) Η εντελώς "γιωτάδικη" και ξεπερασμένη αντιμετώπιση ορισμένων πτυχών του στρατεύματος αλλά και των... αλλοτρίων στρατευμάτων με όρους ολοκληρωτικού πολέμου του 1940. Έγινα όσο πιο συγκεκριμένος επιτρέπεται, ελπίζω να έγινε αντιληπτή η θέση μου:

Αφού ένα συγκεκριμένο είδος εκπαίδευσης ή δεν παρέχεται καθόλου, ή παρέχεται τελείως ανοήτως, ας λειτουργούν οι σχετικοί έφεδροι ως "μπαλώματα" μέχρι να εκσυγχρονιστεί το πρόγραμμα σπουδών των παραγωγικών σχολών, γιατί με τα μυαλά που κουβαλάει τώρα το στράτευμα, μόνο το "γιούρια" και το "αέρα" λείπουν από την αναχρονιστική προπολεμική εικόνα που υπάρχει για το σύγχρονο πόλεμο και τις υβριδικές απειλές στα ευρεία κλιμάκια του στρατεύματος.

Φυσικά, τα ανωτέρω προεκτείνονται αναλόγως και για άλλες ειδικότητες. Μαθηματικούς, ψυχολόγους, πληροφορικάριους και φιλολόγους. Θα μπορούσε να υπάρχει ένα περιορισμένο και αξιοκρατικά καλυπτόμενο pool θέσεων προς κάλυψη από εφέδρους με εξειδίκευση και βιογραφικό σε συγκεκριμένους τομείς. Το 2020 δεν έχουμε την πολυτέλεια να βαράμε (μόνο) σκοπιές σε εξοπλισμούς εποχής Βιετνάμ χωρίς να εκμεταλλευόμαστε κάθε πιθανό συγκριτικό πλεονέκτημα που μπορεί να προσδώσει στο στράτευμα το υψηλό μορφωτικό επίπεδο των νέων της χώρας.

Αγαπητέ Στρατιώτη (κάποιου Όπλου-Σώματος),

Για αρχή αναφερόμενος διότι δεν έχεις μάθει ακόμα, αν και όπως λες υπηρετείς σε αρκετά σημαντική θέση, πως δεν αποκαλείς "Διοικητές" τους Διοικητές Πυροβολαρχιών/Λόχων/Ιλών. Θα σου έδινα το ελαφρυντικό ότι δεν γνωρίζεις εάν διοικώ Ανεξάρτητη Υπομονάδα ή όχι, αλλά ξεκαθάρισα προηγουμένως πως ανήκω σε Πυροβολαρχία Βολής υπαγόμενη σε Μοίρα. Ελπίζω τουλάχιστον στα κείμενα με ιδιαίτερα σημαντικές πληροφορίες που, επίσης όπως λες, πέφτουν στα χέρια σου να δίνεις μεγαλύτερη προσοχή κατά την ανάγνωση.

Πέραν της πλάκας τώρα, έχεις θέσει κάποια αρκετά ωραία ζητήματα στα οποία θα χαρώ να απαντήσω.

1) Αναφέρεσαι σε άτομα τα οποία υπηρετούν σε επιτελεία και δεν γνωρίζουν διάφορα θέματα διεθνών σχέσεων. Δεν ισχυρίζομαι πως λες ψέματα, ίσως όντως να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Απλώς θα πω ότι Επιτελείο διαθέτει κάθε κλιμάκιο από την Μονάδα και πάνω. Εν ολίγοις οτιδήποτε είναι Μοίρα/Τάγμα/Επιλαρχία και πάνω διαθέτει Επιτελείο. Ο ρόλος των επιτελείων (και κατ' επέκταση των στελεχών που υπηρετούν σε αυτά) δεν είναι να σχεδιάζουν και να εφαρμόζουν την εξωτερική πολιτική της χώρας ή κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω εάν έχεις δει κάτι διαφορετικό, αλλά ο ρόλος τους είναι ένας και μόνο ένας: η υποβοήθηση στην εκτέλεση του έργου του Διοικητή. Επειδή ένα άτομο είναι αδύνατον να ασχολείται με τα πάντα, έχει αναθέσει κάποιους τομείς (γραφεία) σε άτομα για να ελέγχουν τα του τομέα τους και να τον συμβουλεύουν. Είτε έχει να κάνει με θέματα προσωπικού (1ο γραφείο), είτε με θέματα εθιμοτυπίας (2ο γραφείο), είτε με θέματα εκπαίδευσης (3ο γραφείο) είτε με οτιδήποτε άλλο. Συνεπώς, μπορεί όντως να μην ήξεραν "πού πάνε τα τέσσερα" όπως είπες για θέματα διεθνών σχέσεων, αλλά....... δεν χρειάζεται/απαιτείται να τα γνωρίζουν! Άλλος είναι ο ρόλος τους. (Έχε κατά νου το γεγονός πως ο σημερινός Στρατηγός, αποφοίτησε από την Ευελπίδων την δεκαετία του 80'. Με ό,τι συνεπάγεται αυτό, είτε ως προς το πόσο έχει εξελιχθεί/αναβαθμιστεί η σημερινή παρεχόμενη εκπαίδευση, είτε ως προς το ποιον Στρατό κλήθηκε να στελεχώσει το 80' ως νέος Αξιωματικός και το ποιον Στρατό διοικεί σήμερα.)

Παρ' όλα αυτά, μιας και είσαι διεθνολόγος, μου δίνεις πολύ ωραία πάσα για να θίξω το εξής θέμα. Η αδελφή μου είναι επίσης διεθνολόγος, και πολλοί καλοί μου φίλοι ήταν συμφοιτητές της/σου. Όπως αντιλαμβάνεσαι έχω κάνει πολλές επισκέψεις/βόλτες σε μαθήματα (φυσικά προκειμένου αργότερα να πάω για καφέ με τους συναδέλφους σας). Έχω, λοιπόν, ακούσει απερίγραπτα διαμάντια από συναδέλφους σου, κάποιοι εκ των οποίων πήραν πτυχίο χωρίς να έχουν πάρει... μυρωδιά από το αντικείμενό σας (λόγια της αδελφής μου αυτά, η οποία χαρακτήρισε την άγνοιά τους ως επίφοβη και τραγελαφική). Και για θέματα που άπτονται άμεσα της ιδιότητάς σας, και όχι κάποιας άλλης (όπως για παράδειγμα οι επιτελείς που προανέφερες οι οποίοι δεν χρειάζονταν τέτοιες γνώσεις για την εκτέλεση των καθηκόντων τους). Συγκεκριμένα (μου έχει χαραχτεί αυτό στην μνήμη) υπήρξε άτομο το οποίο στο 4ο του έτος πίστευε πως η Ιορδανία είναι απλό γεωγραφικό διαμέρισμα της Τουρκίας, μιας και (όπως ισχυρίζονταν) ανέκαθεν ήταν κατάκτηση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας και ουδέποτε απελευθερώθηκε. Πριν λίγους μήνες το άτομο αυτό μας έβγαλε για ποτό προκειμένου να "γιορτάσουμε" το ότι πλέον πήρε πτυχίο και είναι κι επίσημα συνάδελφός σου. Διεθνολόγος, όχι κάτι άλλο.

Σαφώς και δεν υπαινίσσομαι κάτι για εσένα και όλους τους συναδέλφους σου, απλώς θέλω να τονίσω πως καλοί και κακοί επαγγελματίες υπάρχουν σε κάθε επάγγελμα. Κάποιοι ασχολούνται και επιδιώκουν την εξέλιξη, ενώ άλλοι όχι μόνο δεν κάνουν αυτό, αλλά δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά.

Στηριζόμενος σε αυτό έχω να πω πως ναι, ίσως στο Στρατό αρκετοί να μην ασχολούνται ώστε να μάθουν κάτι πέραν των απαραίτητων για την εκτέλεση των καθηκόντων τους, αλλά όλα τα στελέχη μηδενός εξαιρουμένου γνωρίζουν τα της ειδικότητάς τους και μπορούν να εκτελέσουν τα καθήκοντά τους. Ο ΕΠΟΠ Λοχίας (ΠΒ) που έχει την "ειδικότητα" (γιατί περί καθήκοντος πρόκειται) του παρατηρητή, μπορεί να μην γνωρίζει πώς γράφεται ορθογραφημένα το όνομά του, μπορεί ακόμη να μην γνωρίζει πώς να δένει σωστά τα άρβυλα, αλλά γνωρίζει άριστα την διαδικασία αίτησης και διόρθωσης παρατηρούμενης βολής (δηλαδή την εκτέλεση των καθηκόντων του).  Γι' αυτό και είναι ΕΠΟΠ Λοχίας (ΠΒ) παρατηρητής και όχι Υπουργός Εξωτερικών. Αντίστοιχα, γι' αυτό ο Επιλοχίας που λες είναι Επιλοχίας και όχι Ταξίαρχος σε κάποια διεύθυνση του ΓΕΣ. Ή εγώ. Έχω τις γνώσεις και την εμπειρία που μου επιτρέπουν να είμαι Διοικητής Πυροβολαρχίας. Όταν κι εάν αποκτήσω τα απαραίτητα προσόντα για κάτι περισσότερο, θα βρεθώ και στην αντίστοιχη θέση. Αλλά τα της Πυροβολαρχίας τα γνωρίζω άριστα.

2) Βάζω το χέρι μου στην φωτιά και το κόβω άμα θέλεις, πως σε καμία περίπτωση δεν έχεις βρεθεί, ή οποιοσδήποτε άλλος κληρωτός, ή ακόμη και Υπαξιωματικός πέραν κάποιων συγκεκριμένων καθηκόντων, σε θέση διαχείρισης διαβαθμισμένων πληροφοριών. Ό,τι και να γράψεις από κάτω, είμαι σίγουρος πως δεν γνωρίζεις καν τι χρώμα έχουν τα "Εμπιστευτικά" σήματα, δεν αναφέρομαι καν σε απόρρητα. Ειδικά η διαχείριση πληροφοριών είναι κάτι που και να σου ανέθεταν να το κάνεις, δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις, πίστεψέ με. Ούτε με τρία χρόνια θητεία δεν θα μπορέσεις να τις αποκτήσεις. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μειώσω/προσβάλω τις ικανότητές σου, αλλά επειδή το συγκεκριμένο θέμα το γνωρίζω πολύ καλά είμαι κάτι παραπάνω από σίγουρος για τα λεγόμενά μου. Μάλλον έχεις δει κάτι διαφορετικό που ίσως το έχεις μπερδέψει με την διαχείριση πληροφοριών, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Είναι οι διαδικασίες τέτοιες που και να ήθελες/σου επέτρεπαν να μπεις σε όλο αυτό το παιχνίδι, δεν θα μπορούσες. Ό,τι και να γράψεις από κάτω (του στυλ "Κι όμως, εγώ......") να ξέρεις πως δεν θα το διαβάσω καν, είμαι σε τέτοιον βαθμό σίγουρος που πιστεύω ακράδαντα πως άθελά σου έχεις μπερδέψει κάτι. Φιλικά πάντα.

3) Αναφέρεσαι αν κατάλαβα καλά στον τρόπο που πιθανολογούμε πως θα διεξαχθεί κάποιος "πόλεμος" καθώς και στην ανταπόκρισή μας (στον τακτικό τομέα). Θεωρείς πως βρίσκεται σε επίπεδα Κορεατικού (και όχι του 40', μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί αρκετά με την στρατιωτική ιστορία, λογικό βέβαια λόγω ιδιότητας). Δεν θα σε κατακρίνω σε αυτό, μιας κι εγώ όταν πρωτοϋπηρέτησα στο Στρατό (ναι, πρώτα έκανα κληρωτός και ύστερα μπήκα στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων) είχα την ίδια ακριβώς εντύπωση. Μάλιστα ήμουν στις Ειδικές Δυνάμεις, οπότε καταλαβαίνεις πως είχαμε ασχοληθεί λίγο περισσότερο με την πρακτική εφαρμογή τακτικών σχεδίων. Επαναλαμβάνω: σε καταλαβαίνω, πίστευα κι εγώ το ίδιο. Το μόνο που μπορώ να σου πω από εδώ, είναι το εξής: Σε διαβεβαιώ πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Έχω δει/υποβάλει/μελετήσει τόσα σχέδια και μπορώ να σε ενημερώσω πως μόνο παρωχημένη δεν είναι η αντίληψή μας για κάποια πιθανή σύρραξη. Ο υβριδικός πόλεμος έχει αναγνωριστεί πολλά χρόνια τώρα και εφαρμόζεται ό,τι πρέπει να εφαρμοστεί. Ήδη είπα πολλά. Και επειδή σίγουρα θα μου πεις "τότε γιατί εκπαιδευόμαστε/ασκούμαστε λες και θα συμβεί το τάδε ή το τάδε", σου απαντάω το εξής: το πότε, πού, πώς, εναντίων ποιων, με τι εξοπλισμό, και υπό ποιες συνθήκες ίσως εκτελέσεις κάτι από αυτά στα οποία εκπαιδεύτηκες/ασκήθηκες, δεν βρίσκεσαι σε θέση να το γνωρίζεις. Και φυσικά δεν θα εκτελεστεί μόνο αυτό το κομμάτι από εσένα, αλλά πολλά σχέδια ταυτόχρονα. Ο νοών νοείτω. Δες το σαν τροφή για σκέψη. Χαίρομαι πάντως που σε ενδιαφέρουν τέτοια θέματα και δείχνεις ενδιαφέρον. Και σε παρακαλώ πολύ, αν δεν μπεις σε παραγωγική σχολή ώστε να δεις από πρώτο χέρι τι γίνεται και πώς γίνεται εκεί μέσα, μην γράφεις πολλά. Γιατί εγώ μπορεί να καταλαβαίνω με ποια έννοια τα λες, αλλά άλλοι που έχουν περάσει από αυτές τις πύλες και τα διαβάζουν, αυτή τη στιγμή γελάνε μαζί σου και με την άγνοιά σου. Δεν σε κατηγορώ διότι είναι η φύση τους τέτοια που δεν σου επιτρέπει να ξέρεις τι ακριβώς γίνεται, απλώς καλό θα ήταν να μην μιλάς, δημόσια τουλάχιστον, για θέματα επί των οποίων έχεις τουλάχιστον ανεπαρκείς γνώσεις.

Και για να σε προλάβω ξανά: Έχω βγάλει κάποια Σχολεία στο εξωτερικό και έχω υπηρετήσει σε μικτές/συμμαχικές μονάδες. Μην νομίζεις πως σε άλλες χώρες ή σε υπερδυνάμεις κάνουν κάτι το τελείως διαφορετικό από αυτό που κάνουμε εμείς. Εκτός κι εάν αντιλαμβάνεσαι ως πραγματικότητα όσα βλέπεις στους κινηματογράφους.

4) Σωστά το σκέφτεσαι, αλλά δεν σκέφτεσαι το εξής: Εάν γεννήσουμε τόσες θέσεις για μαθηματικούς, φιλολόγους, και κάθε ειδικότητας αποφοίτους Α(Τ)ΕΙ, τότε ποιος θα στελεχώσει αυτό το τεράστιο κενό προσωπικού που θα υπάρξει σε όλες τις Μονάδες; Ποιος θα "βαράει σκοπέτα" όπως πολύ απαξιωτικά λες (διότι στο συμβάν με τον Καραγώγο -κάτι το οποίο θέλω να ελπίζω πως σου δίδαξαν στη Σχολή σου- σκοπός ήταν εκείνος που επενέβη και κινήθηκε όλο το σύστημα); Θα το γράψω για άλλη μία φορά επειδή ίσως δεν του έδωσα την απαραίτητη βαρύτητα στο προηγούμενό μου post: Έχουμε μαθηματικούς εκεί που πρέπει. Έχουμε φιλολόγους εκεί που πρέπει. Έχουμε όποιον χρειαζόμαστε στην θέση που τον χρειαζόμαστε. Και έχουν την κατάλληλη εμπειρία και τις κατάλληλες στρατιωτικές γνώσεις. Εάν δεις βιογραφικά Αξιωματικών που δραστηριοποιούνται σε συγκεκριμένες Διευθύνσεις του ΓΕΣ και του ΓΕΕΘΑ, θα τρίβεις τα μάτια σου. Στρατιώτες χρειαζόμαστε. Και επίτρεψέ μου να γνωρίζω τις ανάγκες του Στρατού λιγάκι καλύτερα από εσένα. Όχι διότι υστερείς νοητικά ή κάτι τέτοιο, το αντίθετο, αλλά διότι έχεις δει προς το παρόν μόνο το ένα τοις δεκάκις χιλίοις, μην πω λιγότερο. Και είναι λογικό αυτό, Στρατιώτης είσαι που υπηρετεί την θητεία του.

Ελπίζω να σε κάλυψα, και καλή συνέχεια στην θητεία σου!

 

2 ώρες πριν, Kercyn είπε

Μπράβο του που μπήκε μόνο με τα πτυχία του, φαντάζομαι δεν πίστευε στην τύχη του. Το πρόβλημα μου και το τσούξιμό μου δεν είναι με τη μεγάλη προσφορά απόφοιτων πληροφορικής για την κάλυψη των θέσεων που υπάρχουν, αλλά με το ότι αυτές οι θέσεις καλύπτονται με άτομα που δεν έχουν πτυχίο. Το όλο θέμα, όπως το έζησα εγώ, είναι ποιος έχει τον καλύτερο μπάρμπα όχι μόνο για να μπει στο Σώμα, αλλά και να μην τον πετάξει έξω κάποιος με καλύτερο μπάρμπα για να μπει αυτός. Όταν βλέπω άτομο να έχει καταταχθεί πριν ένα μήνα στο Πεζικό και να σκάει Αθήνα σε μονάδα ΕΠ ενώ είναι ακόμα φοιτητής ή άτομο πάλι χωρίς πτυχίο να υπηρετεί στην ίδια μονάδα, ή άτομο που ανήκει στο ΣΕΠ πάλι να μην έχει πτυχίο, δυσκολεύομαι να πιστέψω και να δεχτώ αυτά που μου λες, γιατί εγώ, όπως και άλλοι που ξέρω, είχα πτυχίο μόλις μπήκα.

Επίσης άλλο ένα μπράβο στη μονάδα σου που εκπαιδεύει τους στρατιώτες της. Απλώς εγώ δε θεωρώ εκπαίδευση τις 5 σφαίρες που έριξα με MG3, τις 3 με 0.50.

Δεν θα κρυφτώ πίσω από το δάχτυλό μου, ούτε θα πω ψέματα. Όντως έχω παρατηρήσει κι εγώ κάτι αντίστοιχο με αυτό που αναφέρεις, και μπορώ να πω πως με προβλημάτισε το ίδιο, μην πω και περισσότερο. Καλώς ή κακώς δεν βρίσκομαι σε θέση που να μου επιτρέπει την λήψη αποφάσεων και διεξαγωγή έρευνας για τέτοια θέματα. Θέλω να ελπίζω πως υπάρχει λόγος πίσω από τέτοιες τοποθετήσεις/μετατάξεις. Δεν βρίσκομαι ούτε σε θέση που μου επιτρέπει να κρίνω πώς κάποιος (προϊστάμενος λογικά) συνάδελφος κάνει την δουλειά του και το ποιες αποφάσεις παίρνει. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις. Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως αδικίες πάντα συνέβαιναν και καλώς ή κακώς θα εξακολουθούν να συμβαίνουν. Προσωπικά, αισθάνομαι ικανοποιημένος και δεν έχω δώσει προς το παρόν αρκετή βαρύτητα στο θέμα που αναφέρεις διότι όποτε χρειάστηκα κάτι από το ΣΕΠ, η λύση δόθηκε απευθείας δίχως κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω το ιστορικό/βιογραφικό όσων κατά καιρούς υπηρέτησαν σε τέτοια θέση, ίσως να ήταν και το άτομο για το οποίο γράφεις το οποίο λες πως δεν είχε καν πτυχίο εκείνη την περίοδο, πάντως ό,τι τους έχω ζητήσει εκτελέστηκε με επιτυχία. Το ξέρω πως δεν αποτελεί αυτό λύση ή ελαφρυντικό, απλώς νιώθω την ανάγκη να το αναφέρω. Αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Κοίτα, το λέω συχνά αυτό. Για κάθε 1 πράγμα που βλέπετε/βιώνετε, από πίσω υπάρχουν τουλάχιστον άλλα 100. Πραγματικά εύχομαι να έρθει μια μέρα ο Διοικητής μου, να μου φέρει μία ΕΣΣΟ, και να μου πει "Θέλω να τους σπάσεις στην εκπαίδευση!". Μακάρι! Το θέμα είναι πως υπάρχουν πάρα πολλές αντικειμενικές δυσκολίες, με τις δύο μεγαλύτερες να είναι η υποστελέχωση και ο απειροελάχιστος χρόνος θητείας. Προσπαθούμε όσο γίνεται να παρακάμψουμε κάποιες δυσκολίες και να λύσουμε κάποια θέματα μπας και δοθεί η δυνατότητα για καμιά βολή ακόμη ή για συμμετοχή/διεξαγωγή κάποιας άσκησης, αλλά η Μονάδα και η κάθε Μονάδα πίστεψέ με έχει πάρα πολλές υποχρεώσεις, και πολλές φορές είναι αδύνατο ή απλά.... ασύμφορο κάτι τέτοιο.

Και για να σε προλάβω, το πιο εύκολο θα ήταν ένα πρωί να πω σε όλους τους Στρατιώτες "Ελάτε εδώ για εκπαίδευση.", έστω να τους μάθω κάτι θεωρητικό. Υπάρχουν, όμως, κανονισμοί και διατάξεις που σε περιορίζουν (π.χ. το ποια μέτρα αυτασφάλισης πρέπει να τηρούνται όλο το 24ωρο, ποιοι δεν πρέπει να φεύγουν από τα καθήκοντά τους, ή ακόμη και διάφορα τυπικά με το 3ο γραφείο που πρέπει να τηρούνται για την εκπαίδευση) και καθιστούν κάτι τέτοιο αδύνατο. Και το "Ας αλλάξουμε τότε τους κανονισμούς" δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται......

Να συμπληρώσω και κάτι τελευταίο, που μπορεί να σου ακουστεί ηλίθιο, αλλά τα τόσα χρόνια μου στο Στρατό (καθώς και στο εξωτερικό που έχω πάει) με έχουν κάνει να αναγνωρίσω την σημαντικότητά του και να δίνω ιδιαίτερη βαρύτητα εκεί: Εκπαίδευση δεν είναι μόνο οι βολές και ο στίβος εμποδίων. Η εκπαίδευση είναι πολυδιάστατη. Το ότι ξαφνικά καλείσαι να μείνεις με άλλα 40 άγνωστα άτομα εκπαίδευση είναι. Το ότι ξαφνικά πρέπει να πειθαρχήσεις ως προς τις διαταγές του Διοικητή σου και να τις εκτελέσεις παρά τις όποιες διαφωνίες σου, εκπαίδευση είναι. Το ότι θέλοντας και μη αναλαμβάνεις την ευθύνη των όποιων λαθών ίσως έχεις κάνει και τιμωρείσαι γι' αυτά, εκπαίδευση είναι. Το ότι ξυρίζεσαι ή ακολουθείς ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα, εκπαίδευση είναι. Μπορεί μεμονωμένα να σου φαίνονται γελοία όλα αυτά και αχρείαστα, αλλά εφαρμόζονται για πολλούς λόγους (που δεν μπορείς να φανταστείς), τους οποίους πολύ ευχαρίστως να σου εξηγήσω σε π.μ. εάν ενδιαφέρεσαι.

 

 

 

Ήδη έχω γράψει πολλά. Σας αφήνω να συνεχίσετε την κουβέντα σας. Όποιος θέλει το οτιδήποτε, παρακαλώ να μου στείλει σε π.μ.. Καλή συνέχεια!

Επεξ/σία από magnam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, magnam είπε

Στην Πυροβολαρχία που έχω την τιμή να διοικώ, χρειάζομαι στρατιώτες. Άτομα για να επανδρώσουν την εγγύς άμυνα, για να υπηρετήσουν τα πυροβόλα, να προετοιμάσουν τα βλήματα, να οδηγήσουν τα αυτοκινούμενα/οχήματα, και να συντηρήσουν τον εξοπλισμό. Και αυτό καλούνται οι κληρωτοί να κάνουν, αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει ο θεσμός της θητείας, η επάνδρωση των Μονάδων.

Εάν επάνω στο επάγγελμα που ασκούν στον πολιτικό τους βίο έχουν μεταπτυχιακά ή διδακτορικά, πραγματικά μπράβο τους, και τους συγχαίρω. Μάλιστα εάν χρειαστούν οποιαδήποτε βοήθεια πάνω σε αυτό (π.χ. χρόνο για διάβασμα/έρευνα, άδεια για εξεταστική κτλ.) πολύ ευχαρίστως να τους βοηθήσω. Αλλά στα πλαίσια της Πυροβολαρχίας μου και του ρόλου τους ως Στρατιώτες (ΠΒ) τι να τα κάνω τα πτυχία τους; Επειδή είναι μαθηματικός να του δίνω εξισώσεις για να μου τις λύνει;

Όσον αφορά την ευρύτερη λειτουργία του Στρατού, κυρίως όσον αφορά τις σχέσεις με το εξωτερικό, πίστεψέ με έχουν τοποθετηθεί τα κατάλληλα στελέχη στις κατάλληλες θέσεις. Με μεταπτυχιακά και διδακτορικά που θα ζήλευε και πανεπιστημιακός καθηγητής (και φυσικά μιλάμε για στελέχη με πολλά έτη εμπειρίας, και που γνωρίζουν τα διάφορα θέματα του Στρατού και γενικότερα των Ενόπλων Δυνάμεων). Συνεπώς, και πάλι, τι να τον κάνω τον στρατιώτη διεθνολόγο;

Στον τομέα της πληροφορικής, όμως, που υπάρχουν απαιτήσεις σε κάθε σχηματισμό, μια χαρά αξιοποιούνται (κάποια) άτομα του κλάδου, και επανδρώνουν τα γραφεία και το Σώμα Έρευνας Πληροφορικής. Μάλιστα ένας γνωστός μου του κλάδου πρόσφατα ολοκλήρωσε επιτυχώς την θητεία του ως Έφεδρος Ανθυπολοχαγός Έρευνας Πληροφορικής και είχε αναλάβει με μια ομάδα την ανάπτυξη ενός νέου επικοινωνιακού λογισμικού, περισσότερα επί του οποίου δεν πρόκειται να πω. Αντίστοιχα και στο Υγειονομικό Σώμα, στο οποίο παρουσιάζεται έντονα η ανάγκη στελέχωσης (μιας και πολλές ακριτικές περιοχές βασίζονται σχεδόν εξ' ολοκλήρου στους στρατιωτικούς ιατρούς) και αξιοποιούνται όλοι όσοι έχουν αντίστοιχη ιδιότητα.

Γενικότερα, όμως, πλην αυτών και κάποιων άλλων εξαιρέσεων, άλλος είναι ο ρόλος σου στον πολιτικό βίο, και άλλος στις Ένοπλες Δυνάμεις. Για άλλο λόγο σε θέλει ο εργοδότης σου, και για άλλον ο Διοικητής σου. Μην τα συγχέετε. Καλείσαι να επανδρώσεις το Στράτευμα, όχι το Υπουργείο Εξωτερικών ή το Υπουργείο Ανάπτυξης/Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

Πάνω που ετοιμαζόμουν να γράψω, διάβασα το σχόλιο σου με το οποίο συμφωνώ απόλυτα και με καλύπτει πλήρως. Μπράβο σου. Πολύ σωστό σχόλιο το οποίο ελπίζω να καταστήσει σαφές σε όλους ότι υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ πολιτικού και στρατιωτικού βίου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς ο στρατός στην Ελλάδα και η θητεία είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει αυτή τη στιγμή από μεριάς κράτους. Είναι η χειρότερη μορφή δημοσίων υπαλλήλων με την απόλυτη εξουσία, είναι μόνιμοι και όποιος έχει πάει στρατό έχει να διηγηθεί τραγελαφικές εμπειρίες και ιστορίες.

Σου λένε δε χρειάζονται άλλοι πληροφορικάριοι στον ελληνικό στρατό. Πάμε σε οποιαδήποτε μονάδα στην Ελλάδα να δούμε τους υπολογιστές τους. Θα βρεις παραπεταμένους υπολογιστές που δε θα δουλεύουν... Όσοι δουλεύουν τρέχουν αρχαία windows, καμιά φορά ακόμα και χωρίς license, χωρίς updates και με 200 ιούς επάνω. Ο κάθε άσχετος καραβανάς μεταφέρει malware από τον έναν υπολογιστή στον άλλον με usb μιας και δε χρειάζονται πληροφορικάριοι να τους εξηγήσουν τα βασικά για την ασφαλή μεταφορά δεδομένων. Κι αυτό είναι το πιο απλό παράδειγμα, είμαι σίγουρος ότι το ίδιο ισχύει και σε όλες τις άλλες ειδικότητες.  Καθόμασταν και κάναμε τόσες χαμαλοδουλειές γραφειοκρατικής φύσης με χαρτί και με μολύβι (από το πώς να μοιράσουμε τις σκοπιές και τις άδειες, την καταγραφή της αποθήκης και ό,τι άλλο) που αν αξιοποιούνταν οι πληροφορικάριοι να φτιάξουνε και να συντηρήσουν αυτοματοποιημένα συστήματα, θα γλιτώναμε απίστευτο χρόνο και χρήμα. Έχεις τσάμπα όλο το αντρικό ανθρώπινο δυναμικό της Ελλάδας για 9 μήνες που μπορεί να γνωρίζει και να κάνει τα πάντα και εσύ λόγω ανοργανωσιάς, αντί να το αξιοποιήσεις αυτό το ανθρώπινο δυναμικό, το βάζεις να καθαρίζει το στρατόπεδο και να βαράει μύγες. 

Στη θητεία μου δεν έριξα ούτε μια φορά με όπλο, δεν έκανα ούτε μια φορά άσκηση ή κάποια εκπαίδευση για πραγματικές συνθήκες μάχης (όχι ότι δεν ήθελα, αλλά μια φορά χιόνιζε, την άλλη φορά δεν είχαμε σφαίρες οπότε δεν ρίξαμε όλοι και πάει λέγοντας). Γυμναστική δε μας άφηναν να κάνουμε για να μην χτυπήσουμε (30 χρονών μαντράχαλος που γυμνάζομαι από τα 5 μου)... Κάθε μέρα βέβαια έκανα άπειρες άχρηστες δουλειές καθαριότητας, από το να αποσυσκευάζω και να συσκευάζω ξανά και ξανά τα πράγματα στις αποθήκες (υπήρχανε αντικείμενα από το 1950) μέχρι καθαρισμού των τανκ ξανά και ξανά... Αυτός είναι ο στρατιωτικός βίος για τον οποίο με χρειάστηκαν;  συντήρηση σάπιων στρατοπέδων;

Ξέρεις σε ποιας χώρας τον στρατό αξιοποιούν απόλυτα το πτυχίο σου και σε εκπαιδεύουν με βάσει αυτό; Στον στρατό του Ισραήλ. Επειδή τυγχάνει και δουλεύω με Ισραηλινούς και είμαι πληροφορικάριος, οι τύποι κατά την διάρκεια της θητείας τους όχι μόνο τοποθετήθηκαν και αξιοποιήθηκαν σε θέσεις αντίστοιχες του πτυχίου τους αλλά εξελίχθηκαν πολύ παραπάνω πάνω στο αντικείμενο τους μιας και είχαν γύρω τους πιο έμπειρα άτομα που τους "τράβηξαν". Τους φαινόταν τόσο "εξωγήινο" όταν τους είπα ότι αυτό δεν υπάρχει στον ελληνικό στρατό που με ρωτούσαν ξανά και ξανά μήπως δεν καταλάβαιναν τι τους έλεγα. Τους έλεγα τι έκανα εγώ στη θητεία μου στην πιο μαύρη μονάδα της Λήμνου, μου λέγανε τι κάνανε αυτοί και ήταν η μέρα με τη νύχτα. Η βασική τους εκπαίδευση ήταν πραγματική μάχιμη εκπαίδευση κι ας ήταν πληροφορικάριοι... Ό,τι και να έχουμε στον νου μας για τους Ισραηλινούς, η οργάνωση τους είναι αλλού για αυτό και έχουν και έναν από τους πιο μάχιμους στρατούς του κόσμου. Είναι μια σταλιά κράτος και τους φοβούνται όλοι. Στην Ελλάδα όλοι ξέρουμε την σχέση μας με την οργάνωση... αυτό βλέπεις και αντιμετωπίζεις και στον στρατό στον μέγιστο βαθμό που θα συναντήσεις στην Ελλάδα.

Στον ελληνικό στρατό κανείς δε νοιάζεται για σένα, μπορεί καταλάθος μέχρι και να σκοτωθείς από κάποιο τραγικό συμβάν πολλών ατυχών γεγονότων και μετά όλοι να αποποιούνται τις ευθύνες (θα γίνει μπαλάκι τελικά και θα την γλιτώσουν όλοι ρίχνωντας την ευθύνη σε αυτόν που πέθανε). Το πώς είναι ο ελληνικός στρατός βέβαια το ξέρουν όλοι, από τους Τούρκους μέχρι τους πολιτικούς μας, για αυτό και βλέπεις να αντιδρούν όπως αντιδρούν. Όποιος πιστεύει το αντίθετο είτε έχει βολευτεί και δε θέλει να δει την πραγματικότητα, είτε είναι τέρμα κολλημένος και στρατόκαβλος (στον στρατό θα βρεις μέχρι και ψυχασθενείς καραβανάδες που κάθε μέρα ξυπνάνε και κοιμούνται με μοναδική σκέψη τι ωραία που θα ήταν αν κάναμε πόλεμο και πότε έρθει αυτή η ώρα για να γίνουνε ήρωες).

Επεξ/σία από Istoselidas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...