Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, tiallothaginei είπε

Παιδια πειράζει αν δεν δειξω το διπλωμα οδηγησης στην καταταξη; 

Χρησιμεύει σε καποια αλλη ειδικότητα περα των οδηγων;

Μπορει να οδηγώ αλλλα με αγχωνει γενικα η οδηγηση οποτε δν θα το προτιμούσα.. Ξερω οτι δν επιλεγουμε εμεις ειδικότητα αλλα αν δείξεις διπλωμα λογικα υπάρχουν και περισσότερες πιθανότητες να σ βαλουν οδηγο.. Σωστα; 

μην νομιζεις οτι ασκουν την ειδικοτητα παντα

βυσμα να εχεις και ολα γινοται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, jimis98 είπε

πολύ γρήγορα αρπάζεσαι και χωρίς λόγο

ο στρατός δεν θέλει τσαμπουκαδες

τεσπα εσύ δεν έλεγες ότι παρουσιαστηκες στα Γιάννενα?

Ναι, που το θυμάσαι ρε χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, petasis είπε

O στρατός δεν έχει ανάγκη από μόρφωση, είναι πολύ συγκεκριμένες οι ανάγκες του. Για εμένα το μεγάλο πρόβλημα της θητείας είναι ότι δεν σε εκπαιδεύουν αρκετά.

Προφανώς κι έχει ανάγκη, ο στρατός πάει πολύ παραπέρα απο το combo g3-κράνος-σκοπέτο. Και συνεχώς εξελίσσεται ή μαλλον πρέπει να εξελίσσεται, άσχετα αν τα μυαλά πολλών στελεχών (ιδιαίτερα χαμηλόβαθμων) έχουν μείνει στο 1980...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Giwrgosdr είπε

καλησπερα εκοψα την αναβολη και επελεξα σημειο υποδοχης οπλιτων. Ειναι σιγουρο οτι θα παρουσιαστω σε αυτο το σημειο?

Όχι, δεν ξέρω αν δίνουν έστω και λίγη σημασία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tiallothaginei είπε

Παιδια πειράζει αν δεν δειξω το διπλωμα οδηγησης στην καταταξη; 

Χρησιμεύει σε καποια αλλη ειδικότητα περα των οδηγων;

Μπορει να οδηγώ αλλλα με αγχωνει γενικα η οδηγηση οποτε δν θα το προτιμούσα.. Ξερω οτι δν επιλεγουμε εμεις ειδικότητα αλλα αν δείξεις διπλωμα λογικα υπάρχουν και περισσότερες πιθανότητες να σ βαλουν οδηγο.. Σωστα; 

γιατί νομίζεις θα σε ρωτήσουν?😃

41 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Προφανώς κι έχει ανάγκη, ο στρατός πάει πολύ παραπέρα απο το combo g3-κράνος-σκοπέτο. Και συνεχώς εξελίσσεται ή μαλλον πρέπει να εξελίσσεται, άσχετα αν τα μυαλά πολλών στελεχών (ιδιαίτερα χαμηλόβαθμων) έχουν μείνει στο 1980...

δεν παίζει να υπάρχει κάποιος μέσα απ το 1980 μην σου πω απ την δεκαετία του 80

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, magnam είπε

 

 

Η υποχρεωτική θητεία υπάρχει διότι είμαστε τρεις κι ο κούκος και κάπως πρέπει να διατηρηθεί το αξιόμαχο. Όποιος πιστεύει πως η Ελλάδα μπορεί να έχει αμιγώς επαγγελματικό στρατό κρατώντας τις αριθμητικές δυνάμεις που πρέπει, μάλλον δεν έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα. Δεν λέω πως δεν είναι σωστό ως σκέψη, ίσα ίσα, το καλύτερο θα ήταν. Απλά δεν γίνεται. Όποια κυβέρνηση κι εάν ανέβει.

Επίσης, καλό θα ήταν όσον αφορά θέματα μεγαλύτερων κλιμακίων από εμάς (που στερούμαστε βασικές γνώσεις, λογικό άλλωστε) να μην εκφράζουμε δημόσια την άποψή μας διότι α) είναι λανθασμένη, β) δείχνει προς τα έξω μια εικόνα που δεν ισχύει, και γ) δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιος το διαβάζει.

Τα λέω έχοντας συντάξει ο ίδιος σχέδια επιχειρήσεων και έχοντας καθημερινή επαφή με το στράτευμα επί σειρά ετών. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Καταλαβαίνω και συμμερίζομαι αυτά που λες αλλά παραμένει το θέμα που ανέφερε ο προλαλήσας. Ας είμαστε όμως πρώτα ειλικρινείς. 

Από την στιγμή που ο στρατός έχει απόλυτη ανάγκη να διατηρηθεί το αξιόμαχο γιατί επιτρέπει τόσα πολλά βύσματα να κάνουν την θητεία τους στα μεγάλα κέντρα; Γιατί όταν έχει ανάγκη να επανδρώσει τις μονάδες της παραμεθορίου κάνει τα στραβά μάτια και επιτρέπει ένα τεράστιο μέρος της κάθε ΕΣΣΟ να παίρνει ευνοϊκές μεταθέσεις για να μείνουν δίπλα στο σπίτι τους; Κακά τα ψέματα, όποιος έχει περάσει από τον στρατό ξέρει όλες τις παθογένειες οι οποίες δεν λύνονται επίτηδες λόγο πολιτικών συμφερόντων. 

Απ΄ότι καταλαβαίνω είσαι στέλεχος στον Ε.Σ και θα ήθελα να σε ρωτήσω αν πραγματικά πιστεύεις ότι η εκπαίδευση που λαμβάνουν οι στρατιώτες είναι επαρκείς για να ανταπεξέλθουν στην περίπτωση που κληθούν στο πεδίο της μάχης. Επειδή κατανοώ την θέση σου αν έχεις την ευγενική καλοσύνη μπορείς να απαντήσεις σε PM. 

Και για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι μόνο στους κληρωτούς. Είχα την τύχει να γνωρίσω πολύ αξιόλογα στελέχη στον Ε.Σ κατά την διάρκεια της θητείας μου οι οποίοι εκτός από καλοί άνθρωποι ήταν και σωστοί επαγγελματίες.

Πάντα φιλικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DestinyGR είπε

Καταλαβαίνω και συμμερίζομαι αυτά που λες αλλά παραμένει το θέμα που ανέφερε ο προλαλήσας. Ας είμαστε όμως πρώτα ειλικρινείς. 

Από την στιγμή που ο στρατός έχει απόλυτη ανάγκη να διατηρηθεί το αξιόμαχο γιατί επιτρέπει τόσα πολλά βύσματα να κάνουν την θητεία τους στα μεγάλα κέντρα; Γιατί όταν έχει ανάγκη να επανδρώσει τις μονάδες της παραμεθορίου κάνει τα στραβά μάτια και επιτρέπει ένα τεράστιο μέρος της κάθε ΕΣΣΟ να παίρνει ευνοϊκές μεταθέσεις για να μείνουν δίπλα στο σπίτι τους; Κακά τα ψέματα, όποιος έχει περάσει από τον στρατό ξέρει όλες τις παθογένειες οι οποίες δεν λύνονται επίτηδες λόγο πολιτικών συμφερόντων. 

Απ΄ότι καταλαβαίνω είσαι στέλεχος στον Ε.Σ και θα ήθελα να σε ρωτήσω αν πραγματικά πιστεύεις ότι η εκπαίδευση που λαμβάνουν οι στρατιώτες είναι επαρκείς για να ανταπεξέλθουν στην περίπτωση που κληθούν στο πεδίο της μάχης. Επειδή κατανοώ την θέση σου αν έχεις την ευγενική καλοσύνη μπορείς να απαντήσεις σε PM. 

Και για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι μόνο στους κληρωτούς. Είχα την τύχει να γνωρίσω πολύ αξιόλογα στελέχη στον Ε.Σ κατά την διάρκεια της θητείας μου οι οποίοι εκτός από καλοί άνθρωποι ήταν και σωστοί επαγγελματίες.

Πάντα φιλικά.

 

Όσον αφορά το 1ο σκέλος του ποστ σου, έχω να πω αυτό που σίγουρα έχεις ξανακούσει: ο Στρατός είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας. Της ελληνικής κοινωνίας. Με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

Όσον αφορά το ερώτημά σου, η απάντηση μου είναι ένα ξεκάθαρο ναι. Πιστεύω πως με τις τόσες ταινίες και τα video games έχει δημιουργηθεί μια πλασματική εικόνα όσον αφορά τόσο τα καθήκοντα και τις δυνατότητες του στρατιώτη, όσο και το τι πρόκειται να ζητηθεί από εσάς. Ο σκοπός σας είναι πολύ συγκεκριμένος και πίστεψέ με πως η εκπαίδευσή σας αρκεί. Έχω δει σε βολές πυροβολικού στρατιώτες να βγάζουν τα στοιχεία βολής, και στρατιώτες να χειρίζονται μόνοι το πυροβόλο. Αλλά, παρ' όλο που τους έχω δει να τα κάνω αυτά, σε πραγματικές συνθήκες θα κληθούν να κάνουν μόνο το 1/10 από αυτά μιας και υπολογιστές στοιχείων βολής ή αρχηγοί στοιχείων είναι στελέχη.

Οπότε ναι, είμαι σίγουρος πως αρκεί η εκπαίδευση αυτή. Και για να σε πείσω, είχα την τιμή μετά την Ευελπίδων να πάω στην Αμερική για κάτι εκπαιδεύσεις, και είδα τι εκπαίδευση περνάνε εκεί οι στρατιώτες. Τα ίδια με εσάς, μη πω λιγότερα σε θέμα αντικειμένων. Και τους στέλνουν στη μάχη.

Για κλείσιμο θα αναφερθώ στους Βαλκανικούς πολέμους. Τι εκπαίδευση πιστεύεις πως είχαν τότε οι προπαππούδες μας; Σχεδόν τίποτα. Παρ' όλα αυτά στελέχωσαν τον πιο αποτελεσματικό στρατό που είχε εκείνη την εποχή η νότια και ανατολική Ευρώπη. Αντίστοιχα στον Β' Παγκόσμιο, στον Κορεατικό, στην Κύπρο κτλ.. Ο Στρατός έχει φτιαχτεί έτσι ώστε να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του ακόμα και ο πιο αστοιχείωτος.

Καταλαβαίνω την ανησυχία και τις σκέψεις σου, αλλά τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Θα σου δοθεί συγκεκριμένο έργο σε περίπτωση πολέμου. Το πώς, τι και γιατί άστο για τα στελέχη.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω καριέρας ψάχνω να δω πως θα απαλλαγώ με από το στρατό με τον πιο αποτελεσματικό τρόπο. 

Από ότι βρήκα μέχρι στιγμής, δύο επιλογές υπάρχουν. 

Να βγω Ι5 με κάποιο τρόπο ή να πάρω αναβολή/αναβολές έως την στιγμή που θα μπορέσω να εξαγοράσω την θητεία. 

Γνωρίζετε κάποιον δικηγόρο ή άλλον που να αναλαμβάνει τέτοιες υποθέσεις; 

Ή αν έχετε εσείς περισσότερες πληροφορίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει στο σημείωμα κατάταξης:

Για λόγους αντικειμενικής αδυναμίας (διακοπή συγκοινωνιών κλπ), να παρουσιαστείτε σε οποιαδήποτε στρατιωτική ή αστυνομική αρχή προσκομίζοντας το παρόν, για να δηλώσετε τους λόγους αυτούς.

Καλύπτει και την περίπτωση που δεν υπάρχει πλοίο την ίδια ή την προηγούμενη μέρα? Γιατί εγώ για να παρουσιαστώ στην ώρα μου θα πρέπει να πάρω ένα πλοίο δύο μέρες πρίν και να βρώ ξενοδοχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, DestinyGR είπε

Καταλαβαίνω και συμμερίζομαι αυτά που λες αλλά παραμένει το θέμα που ανέφερε ο προλαλήσας. Ας είμαστε όμως πρώτα ειλικρινείς. 

Από την στιγμή που ο στρατός έχει απόλυτη ανάγκη να διατηρηθεί το αξιόμαχο γιατί επιτρέπει τόσα πολλά βύσματα να κάνουν την θητεία τους στα μεγάλα κέντρα; Γιατί όταν έχει ανάγκη να επανδρώσει τις μονάδες της παραμεθορίου κάνει τα στραβά μάτια και επιτρέπει ένα τεράστιο μέρος της κάθε ΕΣΣΟ να παίρνει ευνοϊκές μεταθέσεις για να μείνουν δίπλα στο σπίτι τους; Κακά τα ψέματα, όποιος έχει περάσει από τον στρατό ξέρει όλες τις παθογένειες οι οποίες δεν λύνονται επίτηδες λόγο πολιτικών συμφερόντων. 

Απ΄ότι καταλαβαίνω είσαι στέλεχος στον Ε.Σ και θα ήθελα να σε ρωτήσω αν πραγματικά πιστεύεις ότι η εκπαίδευση που λαμβάνουν οι στρατιώτες είναι επαρκείς για να ανταπεξέλθουν στην περίπτωση που κληθούν στο πεδίο της μάχης. Επειδή κατανοώ την θέση σου αν έχεις την ευγενική καλοσύνη μπορείς να απαντήσεις σε PM. 

Και για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι μόνο στους κληρωτούς. Είχα την τύχει να γνωρίσω πολύ αξιόλογα στελέχη στον Ε.Σ κατά την διάρκεια της θητείας μου οι οποίοι εκτός από καλοί άνθρωποι ήταν και σωστοί επαγγελματίες.

Πάντα φιλικά.

 

Το να υπηρετούν στρατιώτες και στα αστικά κέντρα βολεύει πρώτα απ' όλα τον ίδιο το στρατό. Κάθε ένας στρατιώτης στο επιτελείο κάνει τη δουλειά που θα έκανε ένας υπαξιωματικός ή ΕΠΟΠ. Και αντί να κοστίζει ένα μισθό, κοστίζει 8.60 το μήνα. Υπάρχουν φαντάσματα που πάνε μια φορά τις είκοσι μέρες; Σίγουρα, αλλά είναι ένα ελάχιστο ποσοστό, κρατημένο για πολύ πολύ εκλεκτούς φαντάρους, παιδιά βουλευτών ή μεγαλοεπιχειρηματιών κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, KatalanosGR είπε

Αυτό που λέει στο σημείωμα κατάταξης:

Για λόγους αντικειμενικής αδυναμίας (διακοπή συγκοινωνιών κλπ), να παρουσιαστείτε σε οποιαδήποτε στρατιωτική ή αστυνομική αρχή προσκομίζοντας το παρόν, για να δηλώσετε τους λόγους αυτούς.

Καλύπτει και την περίπτωση που δεν υπάρχει πλοίο την ίδια ή την προηγούμενη μέρα? Γιατί εγώ για να παρουσιαστώ στην ώρα μου θα πρέπει να πάρω ένα πλοίο δύο μέρες πρίν και να βρώ ξενοδοχείο.

Δύο λύσεις:

Α) Επικοινωνείς με την Μονάδα και τους ενημερώνεις.

Β) Πας δύο μέρες πριν και μένεις μέσα στο στρατόπεδο. Υπάρχει η δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Το sleeping bag μπορώ να το πάρω ξεχωριστα, στον σακο του ή θα μου την πούνε επειδή δεν προβλέπετε? Δεν χωράει στην βαλιτσα οπότε θα αναγκαστώ να πάρω ξεχωριστή τσάντα πλάτης αν δεν επιτρέπεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...