Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να ρωτήσω λίγο, για το ΑΦΜ και το ΑΜΚΑ που γράφει το χαρτί κατάταξης χρειάζεται κάποιο χαρτί που να τα δείχνει ή απλά αν τα ξέρουμε είμαστε οκ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 λεπτά πριν, Napoleon_Borntoparty είπε

Ερώτηση: Το sleeping bag μπορώ να το πάρω ξεχωριστα, στον σακο του ή θα μου την πούνε επειδή δεν προβλέπετε? Δεν χωράει στην βαλιτσα οπότε θα αναγκαστώ να πάρω ξεχωριστή τσάντα πλάτης αν δεν επιτρέπεται..

Πάρε έτσι κι αλλιώς τσάντα γιατί θα σε βολέψει

4 λεπτά πριν, petropoulos είπε

Παιδιά μια λεπτομέρεια, κομποσκοίνια μας αφήνουν να φοράμε στο στρατό ή τα βγάζουμε ; 

Μπορεί αν η μονάδα σου δεν είναι προβλεπέ, στην καθημερινότητα να σας αφήσουν να τα φοράτε. Γενικά πάντως δεν επιτρέπεται (π.χ. σε ορκωμοσία κλπ). Άτυπα νομίζω πως αφήνουν μέχρι ρολόι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DonaldSand είπε

Παιδιά να ρωτήσω λίγο, για το ΑΦΜ και το ΑΜΚΑ που γράφει το χαρτί κατάταξης χρειάζεται κάποιο χαρτί που να τα δείχνει ή απλά αν τα ξέρουμε είμαστε οκ ;

Κανονικά θέλει αποδεικτικό έντυπο. Πρακτικά... εξαρτάται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, petropoulos είπε

Παιδιά μια λεπτομέρεια, κομποσκοίνια μας αφήνουν να φοράμε στο στρατό ή τα βγάζουμε ; 

Μία μέρα όταν είχα σκοπιά, μπήκε ο Συνταγματαρχης και με είδε με κομποσκοίνια στα χέρια και άρχιζε να μου φωνάζει. Το παράλογο ήταν πως η αρχιφυλακας από πίσω μου είχε "μανίκι" από κομποσκοίνια και δεν της είπε τίποτα. Οπότε εξαρτάται την μονάδα. Όταν πας θα ρωτήσεις τι επιτρέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά! Παρουσιάζομαι την μεθεπόμενη βδομαδα κ εγώ με την Ε' ΕΣΣΟ. Είμαι 27 κ αποφάσισα κ εγώ να κοψω αναβολή πριν λιγους μηνες για να μπω κ εγω να "ξεμπερδευω", ακυρώνοντας προταση που μου χε κατσει εξωτερικο για δουλειά για να μην μπλεξω με ανυποταξιες. Αρχίζω όμως και ψιλοφρικάρω λίγο τις τελευταιες μερες, κυρίως για τον σπαταλημένο χρονο, κ δευτερευον για τις συνθηκες διαβιωσεις, αν και θα κανω παραμεθώριο για 9μηνο. Αλλα κυρίως ο χρονος ειναι αυτο που με τρωέι. Εμαθα οτι γενικά κιολας τα Ι5 τα δινουν πολυ εύκολα πλεον και νοιωθω ολιγον τι κοροιδο που δεν το κυνηγησα ετσι γιατι φοβόμουνα "τι θα πει ο περιγυρος". Ηδη νοιωθω πισω στη ζωη λόγω καποιον κακων επιλογων που έκανα μεχρι τώρα, και νοιωθωντας τωρα έτοιμος για μια νεα αρχη, εγω επελεξα να παω φανταρος ενω θα μπορουσα τωρα να ζω σαν φυσιολογικος ανθρωπος με δουλεια εξω. Τωρά θα μου πείτε γιατι σας τα λέω όλα αυτά? Ίσως ψάχνω καποιον να με εμψυχώσει ή να μου δωσει μια αλλη προοπτική δεν ξέρω. Γιατι ετοιμάζομαι να μπω με πολυ μάυρη ψυχολογία. Ξέρω οτι μπορεις να πάρεις κ αναβολή απο μέσα αν δω οτι φτάσω στο αμήν, αλλά δεν ξερω κατα πόσο ευκολό θα ειναι κατι τετοιο. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Fantasmaa είπε

Γεια σας παιδιά! Παρουσιάζομαι την μεθεπόμενη βδομαδα κ εγώ με την Ε' ΕΣΣΟ. Είμαι 27 κ αποφάσισα κ εγώ να κοψω αναβολή πριν λιγους μηνες για να μπω κ εγω να "ξεμπερδευω", ακυρώνοντας προταση που μου χε κατσει εξωτερικο για δουλειά για να μην μπλεξω με ανυποταξιες. Αρχίζω όμως και ψιλοφρικάρω λίγο τις τελευταιες μερες, κυρίως για τον σπαταλημένο χρονο, κ δευτερευον για τις συνθηκες διαβιωσεις, αν και θα κανω παραμεθώριο για 9μηνο. Αλλα κυρίως ο χρονος ειναι αυτο που με τρωέι. Εμαθα οτι γενικά κιολας τα Ι5 τα δινουν πολυ εύκολα πλεον και νοιωθω ολιγον τι κοροιδο που δεν το κυνηγησα ετσι γιατι φοβόμουνα "τι θα πει ο περιγυρος". Ηδη νοιωθω πισω στη ζωη λόγω καποιον κακων επιλογων που έκανα μεχρι τώρα, και νοιωθωντας τωρα έτοιμος για μια νεα αρχη, εγω επελεξα να παω φανταρος ενω θα μπορουσα τωρα να ζω σαν φυσιολογικος ανθρωπος με δουλεια εξω. Τωρά θα μου πείτε γιατι σας τα λέω όλα αυτά? Ίσως ψάχνω καποιον να με εμψυχώσει ή να μου δωσει μια αλλη προοπτική δεν ξέρω. Γιατι ετοιμάζομαι να μπω με πολυ μάυρη ψυχολογία. Ξέρω οτι μπορεις να πάρεις κ αναβολή απο μέσα αν δω οτι φτάσω στο αμήν, αλλά δεν ξερω κατα πόσο ευκολό θα ειναι κατι τετοιο. Ευχαριστώ.

Αραξε φιλε, μη μπαινεις με μαυρη ψυχολογια γιατι δε βγαινουν 9 μηνες ετσι. Παρτο χαλαρα και θα περασει γρηγορα. Το ξερω οτι ακουγεται αστειο το "θα περασει γρηγορα, δεν ειναι κατι" σε καποιον που μπαινει τωρα, οπως ακουγοταν και σε μενα οταν μπηκα, αλλα πραγματικα δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ και ο καιρος περναει ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ. Σκεψου οταν βγηκα σε αδεια απολυσεως, δε το πιστευα καν οτι τελειωσε ο στρατος και περασε τοσο γρηγορα το διαστημα. Θα γνωρισεις πολυ καλα ατομα, πολυ καλα στελεχη, οποτε ψυχραιμα και ολα θα πανε καλα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Andre7w είπε

Μία μέρα όταν είχα σκοπιά, μπήκε ο Συνταγματαρχης και με είδε με κομποσκοίνια στα χέρια και άρχιζε να μου φωνάζει. Το παράλογο ήταν πως η αρχιφυλακας από πίσω μου είχε "μανίκι" από κομποσκοίνια και δεν της είπε τίποτα. Οπότε εξαρτάται την μονάδα. Όταν πας θα ρωτήσεις τι επιτρέπεται.

Δυστυχώς υπάρχουν και αυτά τα κολλήματα από κάποια άτομα του στρατού...δεν υπάρχει σωτηρία 🤦🤦

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Fantasmaa είπε

Γεια σας παιδιά! Παρουσιάζομαι την μεθεπόμενη βδομαδα κ εγώ με την Ε' ΕΣΣΟ. Είμαι 27 κ αποφάσισα κ εγώ να κοψω αναβολή πριν λιγους μηνες για να μπω κ εγω να "ξεμπερδευω", ακυρώνοντας προταση που μου χε κατσει εξωτερικο για δουλειά για να μην μπλεξω με ανυποταξιες. Αρχίζω όμως και ψιλοφρικάρω λίγο τις τελευταιες μερες, κυρίως για τον σπαταλημένο χρονο, κ δευτερευον για τις συνθηκες διαβιωσεις, αν και θα κανω παραμεθώριο για 9μηνο. Αλλα κυρίως ο χρονος ειναι αυτο που με τρωέι. Εμαθα οτι γενικά κιολας τα Ι5 τα δινουν πολυ εύκολα πλεον και νοιωθω ολιγον τι κοροιδο που δεν το κυνηγησα ετσι γιατι φοβόμουνα "τι θα πει ο περιγυρος". Ηδη νοιωθω πισω στη ζωη λόγω καποιον κακων επιλογων που έκανα μεχρι τώρα, και νοιωθωντας τωρα έτοιμος για μια νεα αρχη, εγω επελεξα να παω φανταρος ενω θα μπορουσα τωρα να ζω σαν φυσιολογικος ανθρωπος με δουλεια εξω. Τωρά θα μου πείτε γιατι σας τα λέω όλα αυτά? Ίσως ψάχνω καποιον να με εμψυχώσει ή να μου δωσει μια αλλη προοπτική δεν ξέρω. Γιατι ετοιμάζομαι να μπω με πολυ μάυρη ψυχολογία. Ξέρω οτι μπορεις να πάρεις κ αναβολή απο μέσα αν δω οτι φτάσω στο αμήν, αλλά δεν ξερω κατα πόσο ευκολό θα ειναι κατι τετοιο. Ευχαριστώ.

Μια χαρά θα τα περάσεις, και εάν το κυνηγήσεις θα μάθεις και πράγματα.

12 λεπτά πριν, commander123 είπε

Δυστυχώς υπάρχουν και αυτά τα κολλήματα από κάποια άτομα του στρατού...δεν υπάρχει σωτηρία 🤦🤦

Δεν είναι κολλήματα. Είναι πειθαρχικό παράπτωμα παραποίησης στολής. Συγκεκριμένα δες τον Στρατιωτικό Κανονισμό 110-11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, magnam είπε

Μια χαρά θα τα περάσεις, και εάν το κυνηγήσεις θα μάθεις και πράγματα.

Δεν είναι κολλήματα. Είναι πειθαρχικό παράπτωμα παραποίησης στολής. Συγκεκριμένα δες τον Στρατιωτικό Κανονισμό 110-11.

Άστο φίλε αν είναι να το πάμε με νόμους φέξε μου και γλίστρησα..Πολλά πράγματα με βάση τον νόμο δεν έπρεπε να γίνονται στον στρατό αλλά γίνονται όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Andre7w είπε

Μία μέρα όταν είχα σκοπιά, μπήκε ο Συνταγματαρχης και με είδε με κομποσκοίνια στα χέρια και άρχιζε να μου φωνάζει. Το παράλογο ήταν πως η αρχιφυλακας από πίσω μου είχε "μανίκι" από κομποσκοίνια και δεν της είπε τίποτα. Οπότε εξαρτάται την μονάδα. Όταν πας θα ρωτήσεις τι επιτρέπεται.

Παιδιά χαρτί υγείας και κρεμοσάπουνο πρέπει να πάρουμε εμέις ή έχουν στο μπάνιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξυραφακια, αφρο ,οδοντοβουρτσα οδοντοκρεμα ,χαρτι υγειας, μωρομαντηλα , ταλκ για τα ποδια, ένα οινοπνευμα κ νυχοκοπτη πρεπει να εχεις εσυ .

11 λεπτά πριν, gba είπε

Παιδιά χαρτί υγείας και κρεμοσάπουνο πρέπει να πάρουμε εμέις ή έχουν στο μπάνιο;

 

Κρεμοσαπουνο θα έχουν λογικα . Προφανώς παρε ενα σαμπουαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια προέκυψε θεμα και τελικα πρεπει να παω με κτελ τριπολη.. Τι χρειάζεται να κανω για να μν χρεωθω το εισιτήριο; Ποια ειναι η διαδικασία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fantasmaa είπε

Γεια σας παιδιά! Παρουσιάζομαι την μεθεπόμενη βδομαδα κ εγώ με την Ε' ΕΣΣΟ. Είμαι 27 κ αποφάσισα κ εγώ να κοψω αναβολή πριν λιγους μηνες για να μπω κ εγω να "ξεμπερδευω", ακυρώνοντας προταση που μου χε κατσει εξωτερικο για δουλειά για να μην μπλεξω με ανυποταξιες. Αρχίζω όμως και ψιλοφρικάρω λίγο τις τελευταιες μερες, κυρίως για τον σπαταλημένο χρονο, κ δευτερευον για τις συνθηκες διαβιωσεις, αν και θα κανω παραμεθώριο για 9μηνο. Αλλα κυρίως ο χρονος ειναι αυτο που με τρωέι. Εμαθα οτι γενικά κιολας τα Ι5 τα δινουν πολυ εύκολα πλεον και νοιωθω ολιγον τι κοροιδο που δεν το κυνηγησα ετσι γιατι φοβόμουνα "τι θα πει ο περιγυρος". Ηδη νοιωθω πισω στη ζωη λόγω καποιον κακων επιλογων που έκανα μεχρι τώρα, και νοιωθωντας τωρα έτοιμος για μια νεα αρχη, εγω επελεξα να παω φανταρος ενω θα μπορουσα τωρα να ζω σαν φυσιολογικος ανθρωπος με δουλεια εξω. Τωρά θα μου πείτε γιατι σας τα λέω όλα αυτά? Ίσως ψάχνω καποιον να με εμψυχώσει ή να μου δωσει μια αλλη προοπτική δεν ξέρω. Γιατι ετοιμάζομαι να μπω με πολυ μάυρη ψυχολογία. Ξέρω οτι μπορεις να πάρεις κ αναβολή απο μέσα αν δω οτι φτάσω στο αμήν, αλλά δεν ξερω κατα πόσο ευκολό θα ειναι κατι τετοιο. Ευχαριστώ.

Αν μπορείς κοίτα να πας στην πόλη σου νωρίς και παράτα το 9μηνο. Κι εγώ μεγάλος είμαι και μάλιστα ζούσα εξωτερικό. Περνάει πολύ πιο εύκολα η θητεία, ακόμα και το έξτρα τρίμηνο, τρέχει νερό. Αμα κοιμάσαι σπίτι σου, τρως σπίτι σου, χέζεις σπίτι σου ρε φίλε, δεν πήζεις απο την καραβανιά τόσο πολύ. Βλέπεις τους φίλους σου, τους γονείς σου, την κοπέλα σου, ζεις λίγο ως άνθρωπος.

10 λεπτά πριν, kappareality είπε

Η άδεια ορκωμοσίας δίνεται την 3η Παρασκευή μετά την κατάταξη ; Αν κλείσω αεροπορικά το απόγευμα της 3ης Παρασκευής θα είμαι οκ ;

Θεωρητικά ναι. Η ορκωμοσία μέχρι τις 11 μαξ έχει τελειώσει. Προσοχή μόνο μη παίρνεις μετάθεση μετά την ορκωμοσία γιατί τότε έχεις χαζή γραφειοκρατεία που σου τρώει αρκετή ώρα

1 ώρα πριν, gba είπε

Παιδιά χαρτί υγείας και κρεμοσάπουνο πρέπει να πάρουμε εμέις ή έχουν στο μπάνιο;

Μωρομάντηλα πάρε, άσε το χαρτί υγείας. Κρεμοσάπουνο υπάρχει, πάρε όμως σαμπουάν/αφρόλουτρο (καλύτερα ένα μπουκάλι και για τα δύο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...