Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, akrozen είπε

Καλησπέρα σας. Είμαι 31 χρονών με οικογένεια και 1 παιδί 8 ετών. Ελεύθερος επαγγελματίας και ποδοσφαιριστής. Αναφέρω τα παραπάνω για να μου πείτε τι με περιμένει στην κατάταξη μου στην Ασσηρο. Μεγάλο μου θέμα το κινητό κυρίως λόγω δουλειάς που πρέπει να χρησιμοποιώ. Θα μπορέσω να έχω smartphone? Επιτρέπονται οι έξοδοι πριν την ορκωμοσία? Όπως καταλαβαίνετε λόγω των συνθηκών της καθημερινότητας μου εχω πελαγώσει με το θέμα Στρατός. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Ναι επιτρέπεται το κινητό παντού στον ΣΞ. Έξοδοι υπάρχουν 2 μέχρι την ορκωμοσία...

6 ώρες πριν, serachat είπε

Γνώμη για Σχολή Μηχανικού (ΣΜΧ) στο Λουτράκι, για ΥΕΑ; Κάποιος που πήγε ή που ξέρει τι παίζει; Επιπλέον, αν αξίζει κάποιος να πάει για δόκιμος, αν αξίζει η όλη φάση.

Αν δεν εχεις τίποτα άλλο να κάνεις στην έξω ζωή, κυριολεκτικά τίποτα άλλο, και δεν έχεις και βύσμα, τότε ίσως αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ναι επιτρέπεται το κινητό παντού στον ΣΞ. Έξοδοι υπάρχουν 2 μέχρι την ορκωμοσία...

Αν δεν εχεις τίποτα άλλο να κάνεις στην έξω ζωή, κυριολεκτικά τίποτα άλλο, και δεν έχεις και βύσμα, τότε ίσως αξίζει...

Να μπω στη διαδικασία να το κρύψω? Υπάρχει έλεγχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν υπάρχει. Το έχεις πάνω σου και δε προκαλείς (δλδ να τραβάς φωτογραφίες, να χαζεύεις όταν σου μιλάει στέλεχος κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά για το στρατόπεδο της Άρτας τι ξέρουμε ? Τα στελέχη πως είναι ? Και γενικά για νεοσύλλεκτους πως είναι ?

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω μια απορία που θα ήθελα να μου πείτε... Ισχύει αυτό που λένε για τα νησιά ότι όποιος πάει σε νησί είναι 9μηνο? Και επίσης ποίο νησί πιστεύετε ότι είναι καλό για να πάει κάποιος φαντάρος εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Mr.kostas είπε

Καλησπέρα έχω μια απορία που θα ήθελα να μου πείτε... Ισχύει αυτό που λένε για τα νησιά ότι όποιος πάει σε νησί είναι 9μηνο? Και επίσης ποίο νησί πιστεύετε ότι είναι καλό για να πάει κάποιος φαντάρος εκεί?

Ναι, στα νησια κανεις 9μηνο.

Τωρα ποιο νησι ειναι καλο, δε ξερω. Γενικα στα νησια ειναι λιγο πιο δυσκολη η φαση, οσα ατομα ειχα βρει απο Χιο, Μυτιληνη, Σαμο, Λημνο, Ροδο, ουτε ενας δεν ειχε περασει λελα. Ολοι ειχαν φαει ζορι. Μπορει και να ετυχε, σιγουρα μπορει να βρεις εδω μεσα σχολιαστες που θα περασαν καλα σε νησι.

Επεξ/σία από yanis13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sup25 είπε

Στο https://parousiasi.army.gr

Σημείο Υποδοχής Οπλιτών

Θα με στείλουν σε αυτό που θα διαλέξω εγώ ;

Κάποιος να βοηθήσει λίγο παιδιά 

Αν επιλεξεις Εβρο/νησι, εχεις καποιες πιθανοτητες να σε πανε στο στρατοπεδο που επελεξες.

Αν επιλεξεις Λιτοχωρο, δεν υπαρχει περιπτωση χωρις βυσμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, spin996 είπε

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει περίπτωση να πάρω απόσπαση και να αλλάξω μονάδα παρά τη θέληση μου ?

Σαφως, δε συνηθιζουν να ρωτανε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/1/2022 στις 12:03 ΠΜ, PANOSME είπε

Καλησπέρα παιδιά είναι να πάω για κατάταξη στο στρδο ΑΝΘΛΓΟΥ(ΠΖ)ΠΑΠΑΠΟΣΤΟΠΟΥΛΟΥ (ΑΦΑΝΤΟΥ ΡΟΔΟΥ)έχω επιλεγη για όπλο.Εκει που θα πάμε για κατάταξη θα μας κρατήσουν η μας στέλνουν κάπου αλλού μετά;

Καλησπέρα!Εγώ παρουσιαστηκα τον Μάρτιο 2021 σε αυτό το στρατόπεδο. Πρόκειται για Σημείο Υποδοχής Οπλιτών (Κέντρο κατάταξης με την παλαιότερη ορολογία). Δεν μένεις εκεί, με εξαίρεση τους λίγους στρατιώτες που θα υπηρετήσουν εκεί την θητεία τους...Οι περισσότεροι πάνε σε διάφορες μονάδες-βραχονησίδες όπως Καστελο, Σύμη, Μεγίστη κλπ αλλά και σε διάφορες μονάδες της Ρόδου...Ροδο να ξέρεις παρουσιάζονται Αθηναίοι, Ροδίτες και Κρητικοί...

Να ξέρεις και στο λιμάνι και στο αεροδρόμιο έχει λεωφορεία του στρατού που σε πηγαίνουν στην μονάδα, οπότε δεν χρειάζεται να πας 1-2 μέρες νωρίτερα όπως κάνουν μερικοί ή να σκέφτεσαι πως θα πας εκεί...

Η πρώτη μέρα να ξέρεις έχει πολύ κουβάλημα και περπατημα με τους πολιτικούς σάκους σου συν το γεμάτο λουκανικο...

Γενικά, επειδή γίνεται συνεχώς λόγος για μεταθέσεις, βύσματα κλπ να ξέρετε ότι με την λήξη των ΣΠΕΝ φεύγουν οι πρώτοι γεροί βυσματίες...Λίγοι στο ενδιάμεσο και οι υπόλοιποι στο 5μηνο...Επίσης, μην νομίζετε ότι αν έρθετε Αθήνα, θα καλοπεράσετε εκτός και αν έχετε μέσο για να πάτε καρφί σε γραφείο ή οδηγός κλπ...Οι σειρές Ιανουαρίου και Μαρτίου τρώνε πάντα ΕΜΠΛΟΚΑΡΑ παντού το καλοκαίρι γιατί απολύονται πολλοί που έχουν μπει τον χειμώνα!

Ο δύσκολος καιρος είναι τα ΣΥΠΟ και τα ΣΠΕΝ να ξέρετε...Μετά μόνο υπηρεσίες και τίποτα άλλο...

Καλή θητεία παιδιά και μην ξεχάσετε να φουλαρετε MB, Netflix και Spotify!

371 ΛΕΛΕ 🤣

Επεξ/σία από Panagiotis19009
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mr.kostas είπε

Καλησπέρα έχω μια απορία που θα ήθελα να μου πείτε... Ισχύει αυτό που λένε για τα νησιά ότι όποιος πάει σε νησί είναι 9μηνο? Και επίσης ποίο νησί πιστεύετε ότι είναι καλό για να πάει κάποιος φαντάρος εκεί?

Αν είναι Αθηναίος και θες 9μηνο, πολύ καλύτερα να πας Κύπρο παρά νησί. Στα νησιά όλοι μα όλοι μα όλοι πέρασαν άσχημα. Στον Έβρο μπορεί να πετύχεις και κόσμο που πέρασε καλούτσικα. Σε νησί όχι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που επέλεξα σημείο υποδοχής ΚΕΕΔ στρατόπεδο Καλλίνσκη (για ειδικές δυνάμεις) πόσο πιθανόν είναι να πάω; είναι βυσματικό; επίσης, μετά για αλεξίπτωτα που θέλω χωρίς βύσμα δεν υπάρχει περίπτωση να φανταστώ ε; πάντως τα αθλήματα τα έχω...

Επεξ/σία από Nionios777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Thanos0099 είπε

Οσοι είμαστε σε καραντίνα και δεν μπορούμε να επιστρέψουμε δεν χρεωνομαστε κάποια από τις άδειες μας έτσι; 

Δεν γνωρίζω τι πρωτόκολλο ισχύει στο στρατό , μπορεί να στη χρεώσουν σαν αναρρωτική, καλύτερα να επικοινωνήσεις με την μονάδα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...