Προς το περιεχόμενο

Τι κάνετε για τη κοινωνικοποίηση σας και έξοδο από το σπίτι?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Στη πραγματική ζωή δεν έχω κανέναν να μιλήσω για τέτοια θέματα, οι γύρω μου δεν έχουν ΙΔΕΑ για επιχειρήσεις μάλιστα κάποιοι μου λένε αισχρά στη μάπα ότι είμαι κλέφτης και καπιταλιστής, ασχέτως αν μου τα πρίζουν που είναι άνεργοι. Αν βρω κάποιον που να ψήνεται τότε θα τα βγάλω όλα στη φόρα, δεν είμαι μόνο εγώ έτσι, όλοι οι επιχειρηματίες που ξέρω θα σου πουν και τη παραμικρή λεπτομέρεια της επιχειρήσής τους (μη πω και ζωής τους) και θα ανταλλάξεις πολλές απόψεις μαζί τους. Επίσης πέρασα δύσκολα χρόνια μέχρι να φτάσω κάπου, θέλω να βοηθήσω κάποιον να μη βρει τους ίδιους τοίχους που βρήκα εγώ, και χάσει χρόνο σε πράγματα μη λειτουργικά όπως έχασα εγώ, μου έχουν αποτυπωθεί όλα αυτά καλά στο μυαλό μου γιατί τα έζησα έντονα. Σε άλλα πράγματα δεν είμαι τόσο αναλυτικός όσο σε αυτό των επιχειρήσεων, ίσως λίγο σε παιχνίδια.

To ζητούμενο είναι πόσο αναλυτικός είσαι εντός του μυαλού σου. Οταν υπερ-αναλύεις, τότε ξεκινάνε οι αμφιβολίες. Και όταν ξεκινάνε οι αμφιβολίες ακόμη και για το παραμικρό, οδηγείσαι στην αναβλητικότητα. Και κάπως έτσι περνάνε τα χρόνια και πρακτικά μένεις στάσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί τον κρίνετε τον άνθρωπο επειδή είναι υπεραναλυτικός. Είναι από τους λίγους ανθρώπους εδώ μέσα στο forum που ξέρουν να γράφουν σωστά ελληνικά και να διατυπώνει σωστά αυτά που σκέφτεται και θέλει να μας πει. Και πραγματικά πολύ χαίρομαι γι' αυτό. Και στην τελική, μας αναφέρει ένα προσωπικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει. Όποιος θέλει να βοηθήσει καλώς, όποιος δεν θέλεις μπορεί πολύ απλά να σωπάσει. Δεν μας νοιάζει ούτε αν είναι υπεραναλυτικός, ούτε πόσα βγάζει από την δουλειά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, bbbb είπε

To ζητούμενο είναι πόσο αναλυτικός είσαι εντός του μυαλού σου. Οταν υπερ-αναλύεις, τότε ξεκινάνε οι αμφιβολίες. Και όταν ξεκινάνε οι αμφιβολίες ακόμη και για το παραμικρό, οδηγείσαι στην αναβλητικότητα. Και κάπως έτσι περνάνε τα χρόνια και πρακτικά μένεις στάσιμος

Υπάρχει αυτή η θεωρεία της "παράλυσης" αλλά διαφωνώ μαζί της. Η δική μου άποψη είναι ότι αν έφτασες σε σημείο όπου παρέλυσες τότε κάτι δεν ξέρεις καλά, το οποίο πρέπει να σκεφτείς και να επιλύσεις γιατί μπορεί να είναι επικύνδυνο να προχωρήσεις χωρίς αυτό στη πράξη, σαφώς υπάρχουν περιπτώσεις όπου η επίλυση μπορεί να κρύβεται μόνο στη πράξη. Κάθε επίλυση οδηγεί σε βελτίωση και σε πραγματική γνώση. Μπορεί να μοιάζει σαν κάτι πολύ μεγάλο να φτάσεις στο σημείο όπου τίποτα δε σε παραλύει αλλά με συνεχόμενη προσπάθεια και υπομονή, μπορείς να οδηγηθείς εκεί και τότε θα είσαι πράγματικά πολύ εξελιγμένος, θέλει χρόνο ο εγγέφαλος για να ελευθερωθεί, πρέπει να του τον δώσεις. Εγώ συνδυάζω πολύ ανάλυση αλλά και πράξη στην επιχείρηση μου. Αν κάπου σκαλώσω δεν υπάρχει περίπτωση να μη το επιλύσω πριν προχωρήσω παραπέρα. Είναι κάτι κουραστικό αυτό? σίγουρα αλλά αισθάνομαι ότι με βελτιώνει, δεν έχω απορίες σε ότι κάνω, ξέρω τι να περιμένω 100% σε κάτι. Δεν θέλω να υπάρχουν πράγματα που δε καταλαβαίνω. Ο Sun Tzu λέει οι καλοί στρατηγοί πρώτα νικάνε και μετά πάνε στη μάχη, αυτό το έμαθα καλά με το σκληρό τρόπο όταν ξεκίνησα σε επιχειρήσεις.

'Εχω κάνει κάποιες τραγικές επιλογές σε επιχειρήσεις, δε θέλω γενικά να προχωράω με άγνοια, ο χρόνος δεν είναι παιχνίδι. Άμα δεις πλάνο για επιχειρήσεις συνήθως ξεπερνάει ακόμη και τις 50 σελίδες και αυτό είναι η αρχή.

47 λεπτά πριν, jebav83087 είπε

φιλε μου επιδη οταν ακουω πολλα κερασια κραταω μικρο καλαθι, για πες μας ρε "καπιταλα" ποσα βγαζεις καθαρα το μηνα. Επισης δηλωνεις τιποτα στην εφορια στην ελλαδα ή ολα μαυρα με paypal και ιστοριες τετοιες;

Ανάλογα τον μήνα, από 1000$ έως 3000$+ αφορολόγητα αλλά χωρίς να ρισκάρω ιδιαίτερο κεφάλαιο. Φυσικά και δηλώνω, έχω το πατρικό μου ως έδρα. Αν και έχω κάποια χρόνια σε αυτό το πράγμα, δεν έχω κάνει μεγάλα βημάτα ακόμη, στο μέλλον θα βγάζω περισσότερα, έχω κάποια εμπόδια που με κρατάνε πίσω, κύρίως ο ίδιος ο κλάδος. Δεν είμαι κανένας θεός ειδικά για δεδομένα ξένων, όχι βέβαια ότι δε ξέρω πως να φτάσω εκεί, έχω κάνει τη μελέτη μου καλά. Ειδικά αυτό το χρόνο πιστεύω θα έχω πολύ δυνατά αποτελέσματα. Θα ποστάρω SS αν τα καταφέρω.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...