Προς το περιεχόμενο

Τι κάνετε για τη κοινωνικοποίηση σας και έξοδο από το σπίτι?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι πολύ κοινωνικός τύπος και συνήθως δεν θα βγω από το σπίτι αν δεν έχω λόγο όπως να πάω κάπου με ένα φίλο ή γενικά να έχω κάτι να κάνω, δε μου αρέσουν καθόλου οι καφετέριες και τα ότι νανε πράγματα. Παλιά ήμουν πολύ ενεργός gamer τόσο σε επιτραπέζια/στρατηγικής ή video games και έτσι κάλυπτα το κοινωνικό κομμάτι, σύχναζα σε μαγαζιά με τέτοια παιχνίδια ή netcafe ή σε διάφορα events αλλά μετά τη κρίση άλλαξαν πολλά για εμένα που με ανάγκασαν να αποσυρθώ και εκτός αυτού να χάσω πολλούς φίλους. Aπορροφήθηκα πλήρως για πολλά χρόνια από το στόχο μου (διαδικτυακό εισόδημα) και στην επίλυση όλων των προβλημάτων που μου άφησε η κρίση, κυρίως οικονομικών μέχρι που σχεδόν ξέχασα ότι είχε πεθάνει τελείως το κοινωνικό κομμάτι της ζωής μου κάτι το οποίο είχε και επιπτώσεις στη ψυχική μου υγεία. Συνήθισα να ζω χωρίς κάτι που άλιωτε θεωρούσα απαραίτητο, αυτά κάνει η έλλειψη χρημάτων... 

Τέτοιες φάσεις απομόνωσης τις πέρναγα και παλιά αλλά όποτε ήμουν σε αδιέξοδο γύρναγα στο gaming, Τώρα είναι αλλιώς, μετά από όσα πέρασα (ΠΟΛΛΑ) είμαι ένας πολύ διαφορετικός άνθρωπος και έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο, τα ίδια τα παιχνίδια μου φαίνονται τόσο κενά σαν άδειοι αριθμοί και μία μάταιη ανταγωνιστικότητα που με εξίταρε στα νιάτα μου αλλά τώρα δε σημαίνει τίποτα για μένα, έχω κάνει και μάθει όσα ήθελα σε αυτόν τον χώρο, δεν έχει κάτι άλλο να μου δώσει αλλά ούτε και εγώ να δώσω σε αυτόν, επίσης όσοι ήξερα μεγάλωσαν και ακολούθησαν άλλους δρόμους, δεν υπάρχει τίποτα για εμένα εκεί πλέον. Τώρα είμαι σε μία φάση με οικονομική επάρκεια και με τα περισσότερα προβλήματα λυμένα όπου προσπαθώ σιγά σιγά να ξαναβάλω το κοινωνικό κομμάτι στη ζωή μου γιατί θεωρώ ότι είναι εν τέλη κάτι απαραίτητο, μπορείς ίσως να ζήσεις χωρίς αυτό για μεγάλο διάστημα ή να το μειώσεις πολύ αλλά όχι να το αποβάλεις στο 100%. Έκανα τεράστιες θυσίες τόσο στο κομμάτι της διασκέδασης όσο και στο κοινωνικό για χρόνια..., ήταν κάτι που έπρεπε να γίνει για να επιβιώσω, να δώσω προτεραιότητα σε αυτά που έπρεπε ωστόσο με πόνεσε, να θες να ζήσεις, να βλέπεις άλλους να ζουν και εσύ να μη μπορείς. Ούτε καν για  ένα σινεμά ή ένα σουβλάκι δε πήγα με φίλο...αλλά θέλω να το επαναφέρω τώρα, θέλω να κερδίσω ότι μπορώ πίσω. Είμαι πολύ κοινωνικός στο διαδίκτυο και για να πω την αλήθεια βοηθάει αλλά δεν είναι αρκετό.

Είναι σαν να έχω ξαναγεννηθεί σε ένα νέο κόσμο και δε ξέρω τι να κάνω, θέλω να ξαναφτιάξω τη κοινωνική μου ζωή αυτή τη φορά πάνω σε μία δυνατή βάση που εγώ έχω τον έλεγχο ώστε να μη τη ξαναχάσω, κάποτε την έχασα γιατί δυστυχώς δεν είχα την εμπειρία/γνώση που έχω τώρα. Η δουλειά μου καλώς η κακώς είναι εντελώς αντικοινωνική (διαδικτυακή επιχείρηση), σχέση δεν έχω,  επαφή με κάποια άλλη κοινότητα δεν έχω. Η μόνη κοινωνική επαφή που έχω είναι με την οικογένεια μου η οποία δεν είναι ότι καλύτερο. Ασχολούμαι πολύ με επιχειρήσεις και ότι αφορά αυτές, έχουν αντικαταστήσει εντελώς το gaming ως τη βασική μου δραστηριότητα, δε κάνω κάτι άλλο όλη μέρα, μόνο δουλειά και επιχειρήσεις, πιστεύω έχω πολλά να δώσω σε όσους ξεκινάνε ένα τέτοιο ταξίδι, το έζησα για τα καλά στο πετσί μου τα τελευταία χρόνια. Έψαξα να βρω για τέτοιες κοινότητες και γεγονότα στην Ελλάδα αλλά δε βρήκα κάτι. Για να πω την αλήθεια η μόνη Ελληνική κοινότητα που έχω βρει στο διαδίκτυο είναι το insomnia το οποίο είναι κυρίως για τεχνολογία (αν και έχει από όλα), δεν έχω βρει κυριολεκτικά τίποτα άλλο, οι περισσότεροι Έλληνες είναι σε ξένες κοινότητες. Πιο παλιά έβρισκες Έλληνες παντού αλλά τώρα τίποτα. Δε μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει κάτι σε τέτοια κατηγορία ( επιχειρήσεις ) γιατί εν τέλι η επιχείρηση αφορά συγκεκριμένους κλάδους και όσους εμπλέκονται με αυτούς, δεν είναι κάτι γενικό ωστόσο θεωρώ ότι ακόμη και γενικές τέτοιες κοινότητες δημιουργούν κάτι καλό. Συμμετέχω σε κάποιες ξένες διαδικτυακές κοινότητες με θέμα τις επιχειρήσεις και μπορώ να πω ότι γίνονται ωραίες συζητήσεις και ανταλλαγή πληροφορίας, ακόμη βέβαια και οι ξένες είναι λίγες, πόσο μάλλον να υπάρχουν IRL τέτοιες ελληνικές κοινότητες.

Εσείς τι κάνετε για τη κοινωνικοποίηση σας? έχετε σχέση? συμμετέχετε σε κάποια κοινότητα με θέμα κάποιο χόμπι? το κάνετε μέσω της δουλειάς σας? Πηγαίνετε σε bars?

Μήπως πρέπει αναγκαστικά να κάνω σχέση για να καλύψω αυτό το κομμάτι?

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρες και πειραματισου με διαφορα πραγματα μεχρι να βρεις αυτο/α που θα σου κανουν κλικ. Μια χαρα ζει καποιος και χωρις να εχει σχεση..

Προσωπικα, αναγκαστικα λογω της δουλειας μου πρεπει να συναναστρεφομαι με πολυ κοσμο καθε μερα και το μονο που θελω να κανω οταν γυριζω σπιτι ειναι να μην μιλαω με κανεναν 😂

Bar/pub σκ, επισης εκδρομες/ταξιδια, βοηθανε πολυ ασχετα αν εισαι σολο ή οχι.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βήμα 1ο: Κόψε τα βιντεοπαιχνίδια

Βήμα 2ο: Βγες απ' το σπίτι.

Αυτά γι' αρχή. Τα υπόλοιπα είναι θέμα τύχης (ο.κ. θα κουνήσεις κι εσύ λίγο το δαχτυλάκι σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε το speed dating .Σοβαρα το λεω.Δες το σαν videogame, οπου απαιτουνται γρηγορα αντανακλαστικα για την επιλυση γριφων και το περασμα στην επομενη πιστα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Εσείς τι κάνετε για τη κοινωνικοποίηση σας? έχετε σχέση? συμμετέχετε σε κάποια κοινότητα με θέμα κάποιο χόμπι? το κάνετε μέσω της δουλειάς σας? Πηγαίνετε σε bars?

Μήπως πρέπει αναγκαστικά να κάνω σχέση για να καλύψω αυτό το κομμάτι?

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι αυτό που σου βγαίνει πιο αβίαστα και σου αρέσει περισσότερο. Γουστάρεις δλδ να πάρεις σβάρνα τα meetups από communities? Κάντο. Αν σου βγαίνει σωστάθα βρεις από εκεί παρέες. Γουστάρεις να βγεις με συναδέλφους (αν και είπες ότι ψιλοδουλέυεις σόλο), πρότεινε το και δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Θες να πηγαινεις σινεμά ή ταξίδια ή σε κάνα μπαράκι, ακόμα και μόνος σου μπορείς. 

Και πάνε στο τελευταίο ... γιατί ανέφερες την λέξη "αναγκαστικά", στο αν πρέπει να κάνεις σχέση. Προφανώς όχι, γιατί μάλλον δεν θες κιόλας άμα το λες τόσο βαριά :). Αν πάλι δεν το εννοείς και θες, δοκίμασε online dating, το κλασικό φλερτ στα μπαράκια είναι για λίγους πλέον και εφόσον δεν υπάρχουν και πολλές παρέες δυσκολέυει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, skiabox είπε

Το παραπάνω βιβλίο έγινε σε 10 μέρες best seller και βγήκε και 2η έκδοση.

Αυτό το σχόλιο επειδή είδα κάτι γελάκια.

Χωρίς να ξέρω το βιβλίο αλλά το ότι ένα βιβλίο έγινε best seller δεν σημαίνει ότι αξίζει... Και το Πενήντα αποχρώσεις του γκρι έγινε αλλά δεν παύει να είναι κακή λογοτεχνία...

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, gthe είπε

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι αυτό που σου βγαίνει πιο αβίαστα και σου αρέσει περισσότερο. Γουστάρεις δλδ να πάρεις σβάρνα τα meetups από communities? Κάντο. Αν σου βγαίνει σωστάθα βρεις από εκεί παρέες. Γουστάρεις να βγεις με συναδέλφους (αν και είπες ότι ψιλοδουλέυεις σόλο), πρότεινε το και δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Θες να πηγαινεις σινεμά ή ταξίδια ή σε κάνα μπαράκι, ακόμα και μόνος σου μπορείς. 

Και πάνε στο τελευταίο ... γιατί ανέφερες την λέξη "αναγκαστικά", στο αν πρέπει να κάνεις σχέση. Προφανώς όχι, γιατί μάλλον δεν θες κιόλας άμα το λες τόσο βαριά :). Αν πάλι δεν το εννοείς και θες, δοκίμασε online dating, το κλασικό φλερτ στα μπαράκια είναι για λίγους πλέον και εφόσον δεν υπάρχουν και πολλές παρέες δυσκολέυει.

Σοβαρά τώρα, όλοι έτσι βρίσκουν σχέση πλέον? μέσω ιστοσελίδων? μπορείς να βρεις κάτι σοβαρό που θα κρατήσει έτσι? ε υποθέτω αν δεν μπορείς να εκτεθείς σε γυναίκες αλλιώς....και εγώ μάλλον δεν μπορώ, εκτός ξέρω εγώ αν πηγαίνω σε μπαράκια μόνος αλλά πως τη πέφτεις σε κάποια που είναι με παρέα....εκτός αν βρεις καμία μόνη της. Δεν είμαι πολύ τολμηρός τύπος γενικά αν και μπορεί να έχω αλλάξει τώρα. 

Όπως το πες η δουλειά μου είναι σόλο και για κάποιον σε μεγαλύτερη ηλικία είναι μεγάλο μέρος της κοινωνικής ζωής του, δε ξέρω αν στο μέλλον αλλάξει αλλά για τώρα δε το κόβω. Σκοπεύω να το αλλάξω αυτό στο μέλλον.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Iris_89 είπε

 

Προσωπικα, αναγκαστικα λογω της δουλειας μου πρεπει να συναναστρεφομαι με πολυ κοσμο καθε μερα και το μονο που θελω να κανω οταν γυριζω σπιτι ειναι να μην μιλαω με κανεναν 😂

 

Πόσο αλήθεια αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

 

Τέτοιες φάσεις απομόνωσης τις πέρναγα και παλιά  δώσω

 

Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα της κατάθλιψης; Ίσως το να μίλαγες με κάποιον ψυχολόγο να ήταν το πιο σωστό.

Προσπάθησε να έρθεις σε επαφή, τηλεφώνησε σε παλιούς φίλους, συμμαθητές, γενικά σε άτομα από το παρελθόν σου που είχες καλές σχέσεις και βγείτε για έναν καφέ, για ποτό για οτιδήποτε.

Φτιάξε ένα αρχικό κύκλο από παλιούς γνωστούς και σιγά σιγά θα επεκταθεί και με νέες γνωριμίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα η δουλειά σου έχει έδρα το σπίτι σου, κάτι που δεν είναι γενικά καλό για το ψυχισμό σου. Εάν βρίσκεσαι στον ίδιο χώρο συνεχώς, πέφτεις ψυχολογικά.

Το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις για να βρεις παρέες με κοινά ενδιαφέροντα είναι να κάνεις κάτι εκτός σπιτιού. Είναι ο χορός; Είναι το γυμναστήριο; Είναι κάποιο άθλημα; Είναι σύλλογος για περπάτημα; Βρες κάτι που σου αρέσει και ξεκίνα. Ή δοκίμασε διάφορα μέχρι να καταλήξεις σε κάτι που σου αρέσει. Όταν το βρεις θα δεθείς και με άτομα από εκεί για να μπορείς να κανονίσεις καμιά βόλτα κ.λπ. 

Αλλά γενικά, μη κολώσεις να κάνεις κάτι. Βγες έστω μια βόλτα έξω μόνος σου. Το πρωί, το βράδυ, το μεσημέρι, όποτε νιώσεις "σκασμένος". Πάλι κερδισμένος θα είσαι ψυχικά.

Όσο για σχέση μην αγχώνεσαι και δοκίμασε τα πάντα. Seriously! Μίλα αν μπορείς παντού. Σε τηλέφωνο, σε μία ουρά ΑΤΜ, σε ένα μπαρ, οπουδήποτε. Και ας μην είναι για φλερτ. Απλά συζήτηση για να ξεμπλοκάρεις.  Φλέρταρε μέχρι και από το facebook ή διάφορες εφαρμογές. Πλέον στην εποχή μας είναι εντελώς απενεχοποιημένα. Εγώ με την αρραβωνιαστικιά μου, από το FB γνωριστήκαμε.

Υ.Γ. Βρες παλιούς φίλους και προσπάθησε να βρεθείτε για ένα καφέ. Αν ήσασταν αληθινοί φίλοι θα ξαναβρεθείτε και ας έχουν περάσει ακόμα και 20 χρόνια!!!

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είσαι κοινωνικός στο διαδίκτυο ξεκίνα από εκεί και βρες κόσμο με κοινά ενδιαφέροντα.

Αν και προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι άνθρωποι σήμερα δεν θέλουν να κάνουν νέες παρέες και είτε είναι απομονωμένοι μέσα στον μικρόκοσμό τους (οικογένεια-παρέα-παιδιά κλπ) είτε έχουν ήδη αρκετούς φίλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...