Προς το περιεχόμενο

Τι κάνετε για τη κοινωνικοποίηση σας και έξοδο από το σπίτι?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφόσον υπάρχει οικονομική επαρκεια, αυτό που θα έκανα εγώ ήταν απλά να ξεκινούσα ψυχοθεραπεία. Και ο λόγος φυσικά η μεγάλη αποχή από έκθεση σε καθημερινές δραστηριότητες που πιθανότατα χαμηλωσαν την απόδοση και αντίληψη σημαντικων δεξιοτήτων, όπως οι κοινωνικές δεξιότητες. 

Σου μιλάω σαν επαγγελματίας, όλες οι σκέψεις σου είναι σωστές και δομημένες. Τα βιβλία αυτό-βοήθειας είναι πολλές φορές χρήσιμα αλλά η σωστή ψυχοθεραπεία / συμβουκευτικη είναι εντελώς άλλο πράγμα. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αφού η δουλειά σου γίνεται στο σπίτι(αρκεί να έχεις ίντερνετ) μπορείς να ταξιδεύεις σε διάφορα μέρη του κόσμου και να μένεις 15 μέρες,ένα μήνα στο καθένα.

 

Θα αλλάξεις παραστάσεις, θα ταξιδέψεις, θα έχεις ένα έναυσμα να βγεις έξω να δεις το μέρος και μπορεί και να γνωρίσεις και κόσμο, αλλά ακόμη και αν δεν γνωρίσεις(που είναι λίγο απίθανο άμα ταξιδεύεις) θα περνάς ωραία με τον εαυτό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Σοβαρά τώρα, όλοι έτσι βρίσκουν σχέση πλέον? μέσω ιστοσελίδων? μπορείς να βρεις κάτι σοβαρό που θα κρατήσει έτσι? ε υποθέτω αν δεν μπορείς να εκτεθείς σε γυναίκες αλλιώς....και εγώ μάλλον δεν μπορώ, εκτός ξέρω εγώ αν πηγαίνω σε μπαράκια μόνος αλλά πως τη πέφτεις σε κάποια που είναι με παρέα....εκτός αν βρεις καμία μόνη της. Δεν είμαι πολύ τολμηρός τύπος γενικά αν και μπορεί να έχω αλλάξει τώρα. 

Όπως το πες η δουλειά μου είναι σόλο και για κάποιον σε μεγαλύτερη ηλικία είναι μεγάλο μέρος της κοινωνικής ζωής του, δε ξέρω αν στο μέλλον αλλάξει αλλά για τώρα δε το κόβω. Σκοπεύω να το αλλάξω αυτό στο μέλλον.

Τζάμπα σπατάλη χρόνου οι ιστοσελίδες για σχέσεις, αυτά είναι μόνο για τίποτα μαθητές άντε και φοιτητές. Σχέση αν είσαι τυχερός μόνο μέσω γνωστού/φίλου ή από καμιά δουλειά και εργασιακό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Από ότι κατάλαβα , έχεις μια διαδικτυακή επιχείρηση στο σπίτι σου , γουστάρεις την δουλειά σου και την επιχειρηματικότητα αλλά σου λείπει η πραγματική ανθρώπινη επαφή.

Προσπάθησε να τα συνδυάσεις! Πως όμως?

Εστω ότι βγάζεις Χ εισόδημα , αν προσλάβεις 1 άτομο και εργάζεται 8ωρο στον χώρο σου μπορείς να το οργανώσεις έτσι ώστε να βγάζεις τα έξοδα του? (εννοώ με μικρή αύξηση των κερδών σου και ας σου φαίνεται "ανούσιο"). Αν πιστεύεις ότι μπορείς να εκπαιδεύσεις άτομο να συνεισφέρει στην εργασία σου προχώρα και ας σου φαίνεται επικίνδυνο να "μειωθεί" το εισόδημα σου.

Υπάρχει ένα κατώφλι , όπου ελεύθεροι επαγγελματίες "δεν μπορούν" να κάνουν το επόμενο βήμα να ανέβουν το σκαλί και παραμένουν σόλο μια ζωή.

Αυτή η προοπτική , θα σου προσφέρει και γνωριμίες (έστω με την σχέση εργοδότη-εργαζομένου) και που ξέρεις - μπορεί να "κολλήσεις" με κάποιον. 

Αυτό είναι μάλλον κάτι που μπορώ να υποστηρίξω, βγαίνει από άποψη εισοδήματος. Μάλιστα θα μπορούσα να δώσω σεβαστό μισθό σε κάποιον που θα το έκανε (δεν αποκλείεται και 1000αρικο για 5-6 ώρες τη μέρα). Για να πω την αλήθεια είναι το απόλυτο στοίχημα που έχω για το μέλλον, δε ξέρω αν θα το καταφέρω αλλά θα με ελάφρυνε πολύ ώστε να γίνω πιο ενεργός κοινωνικά. Δεν είναι καθόλου εύκολο να γίνει αυτό, απαιτείτε πολύ εκπαίδευση, πολλές λεπτομέρειες, είναι δύσκολο ακόμη και για άτομα που είναι γνώστες του αντικειμένου μου. Σκέφτομαι να εξαργυρώσω τη γνώση μου πιο πολύ σε στυλ coaching for profits παρά προσλαμβάνοντας κάποιον μόνιμο, να φτιάξω δηλαδή ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα όπου μάλιστα να πληρώνει τους εκπαιδευόμενους για να ολοκληρώνουν projects. Θα μπορούσα βέβαια να βάλω τον άλλον να δουλέψει από το σπίτι μου με συνεχόμενη καθοδήγηση/παρακολούθηση και όλα εγκατεστημένα, ίσως και αυτό είναι μία λύση.  Από οικονομικής άποψης είναι κάτι που πρέπει 100% να πετύχω, η δουλειά μου έχει βελτιωθεί πολύ κυρίως μετά από πολύ προσπάθεια ώστε να γίνει ανθρώπινη, πιστεύω παραμένει σκληρή αλλά πλέον εφικτή για άνθρωπο να κάνει. Δεν είμαι ξέρω εγώ σύμβουλος ή επαγγελματίας σε κάποιο 100% γνωστικό πεδίο ή έστω soft labour (writer, programmer), αυτό είναι κάτι που θα ονειρευόμουν να γίνω και το έχω ως μακρινό στόχο. Η δουλειά μου είναι hard labour μέχρι που πιστεύω ότι αν πήγαινα γυμναστήριο θα με βελτίωνε πιο πολύ από το αν έκανα ψυχοθεραπεία, τα χέρια, οι ώμοι, το σώμα δέχεται αφόρητη πίεση. Είναι κάπως παράξενο αυτό αν σκεφτεί κανείς ότι το λογικό πράγμα στο διαδίκτυο είναι κυρίως γνωστικές δουλειές πληροφορίας. Έχει ΚΑΙ από αυτό η δουλειά μου αλλά δε τελειώνει εκεί, συνδυάζει τόσο πνευματική όσο και σωματική κούραση.

Ένα πράγμα που δε κατάλαβα νεότερος είναι ότι όταν δουλεύεις για τον εαυτό σου δεν υπάρχουν όρια, μπορείς να αρχίσεις να δουλεύεις και να μη τελειώσεις ποτέ. Ζεις μόνιμα με το φόβο ότι όλα εξαρτώνται από τις αποφάσεις που θα πάρεις κάτι που σε κάνει να θες να δουλέψεις παραπάνω για να εξασφαλίσεις ότι δεν θα αποτύχεις αλλά καμιά φορά ούτε αυτό δεν είναι αρκετό. Σε μία κανονική δουλειά έχεις πρόγραμμα και την επιχείρηση που καλύπτει πράγματα που εσύ θα έπρεπε να καλύψεις μόνος, έχεις κάποιον που πουλάει αντί για σένα και οργανώνει όλα όσα πρέπει να οργανωθούν, ο ΕΕ αντίθετα κάνει πολλά πράγματα πολύ πέρα από την ειδίκευση του και ακόμη και αυτή πρέπει να βρει τον άριστο τρόπο να την εκμεταλευτεί, δεν έχει κάποιον να του πει πως να τη πουλήσει. Προφανώς ένας κανονικός εργαζόμενος εκμεταλεύεται το γεγονός ότι κάποιος άλλος έβαλε ένα τεράστιο κεφάλαιο και ξόδεψε άπειρο χρόνο για να οργανώσει όλο αυτό και να μαζέψει εμπειρία. Κοστίζει εν μέρη σε αξία αλλά σου δίνει πίσω σε προσωπικό χρόνο και ίσως και κοινωνική επαφή, μπορεί να είναι καλύτερο και για το άγχος, δε βασίζονται όλα στις δυνάμεις σου. Βέβαια τι να λέμε, όπως είναι η Ελλάδα, δε ξέρω τι νόημα έχει. Ίσως σε άλλη χώρα να είχα άλλη πορεία στη ζωή. Θα ήθελα καταβάθος πολύ να ενταχθώ στην αγορά εργασίας κυρίως για το κοινωνικό κομμάτι, είμαι σίγουρος ότι θα άλλαζε πολλά αυτό ειδικά σε πιο δυναμικά πεδία που απαιτείτε πολύ συνεργασία, είναι που γουστάρω γενικά η ομαδικότητα και είναι κάτι που λάτρευα και στα παιχνίδια. Δεν αποκλείεται να το σκεφτώ στο μέλλον, μαζεύω γνώση για να μπορέσω  να το κάνω σε έναν καλό χώρο που να αξίζει από άποψη εισοδήματος, μόνο και μόνο για το κοινωνικό κομμάτι αξίζει.

 

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
φκεξεςε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν γνωριζεις το meetup.com

Εχει ομαδες κυριολεκτικα για οτιδηποτε. Απο θεματα ειδικου ενδιαφεροντος, μεχρι ατομα που απλως πανε σινεμα καθε μηνα. Μπορει να σε βοηθησει.

Ομως απαραιτητο θεωρω να κανεις και μια πιο φυσικη δραστηριοτητα. Ισως καποιο σπορ η ακομα και μαθηματα χορου. Υποθετω το τελευταιο βοηθαει περισσοτερο στην κοινωνικοποιηση.

Το οτι δεν εχεις συναδελφους για να κανεις κοινωνικο κυκλο απο εκει ειναι οντως μεγαλο μειον.

Facebook και λοιπα social media τα αποφευγω οπως ο διαολος το λιβανι. Σιγουρα χανω ευκαιριες απ' αυτο αλλα απλως δεν μπορεσα ποτε να τα χωνεψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου πολλοι ανθρωποι με τετοια θεματα καταληγουν σε μοναστηρια. Εκει γνωριζουν κοσμο με παρομοιες αντιληψεις. Δεν σου παει η κοινωνικη ζωη, μην ζοριζεις τον εαυτο σου. Σχεση ουτε καν να σκεφτεσαι, θα ξενερωσεις και θα παρεις στο λαιμο σου τον αλλο.

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η με του χλάπεος ένωση, ο μονόδρομος εστί προς την διαδικτυακή κοινωνικοποίηση θαρρώ.

Εγώ τουλάχιστον έτσι επανήλθα (ή οριστικώς κατακρημνίσθηκα, ο χρόνος θα αποφανθεί)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περισσοτερες περιπτωσεις η παρουσια στα κοινωνικα δικτυα ειναι αντριστροφως αναλογη με την πραγματικη κοινωνικη ζωη του ατομου. Ανθρωποι που βλεπεις και ακολουθεις κατα πασα περιπτωση σε ολο το συφερτο των κοινωνικων δικτυων , ολη την ωρα να ειναι χαρουμενοι και σουπερ κοινωνικοι ειναι πολυ συχνα το αντιθετο, μοναχικοι και καταθλιπτικοι. 

Αυτο που λεω ειναι να μειωσεις στο ελαχιστο την "κοινωνικη" δικτυακη σου δραστηριοτητα. Σε απομακρυνει απο αυτο που λες οτι θελεις να κανεις.

Προταση εξοδου:

Διαφοροι μεγαλοι και μικροτεροι συλλογοι ορειβατικοι και φυσιολατρικοι γενικοτερα οργανωνουν συχνα-πυκνα συντομες εκδομες. Δοκιμασε να ερθεις σε επαφη και να συμμετασχεις. Εκει θα εχεις την ευκαιρια να ηρεμησεις στη φυση και να κοινωνικοποιηθεις με ανθρωπους που θελουν το ιδιο.

Δεν ειναι δυσκολο να γνωρισεις ανθρωπους, απλα χρειαζεται να τους μιλησεις και να τους ακουσεις. Θα εκπλαγες με το ποσα θα σου πει καποιος εαν τον προσεγγισεις με σεβασμο του δειξεις ενδιαφερον. Επισης, καλο θα ηταν σε αυτα τα πλαισια να δοκιμασεις κανεις και μια σχεση αν και θα προτεινα κυριως φιλικες παρεες σε πρωτη φαση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αξία έχει να κάνεις βόλτες και να γνωρίσεις νέους φίλους, μπορείς να βρεις άτομα με ενδιαφέροντα ή ταύτιση που να είναι πολύ κοντά στην φιλοσοφία του καθενός ή να έχετε κοινά θέματα να μοιράσετε όπως π.χ. κινηματογράφος με συγκεκριμένες ταινίες, μουσική συγκεκριμένης εποχής όπως τα 80-90s και άλλα. Πάνω απο όλα να είσαι ο εαυτός σου, μας έλεγε μια φιλόσοφος καθηγήτρια στη Σχολή ότι "δεν μπορούμε ποτέ να ζήσουμε μόνοι, τελικά Ζούμε με τους άλλους". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Δεν είμαι πολύ κοινωνικός τύπος και συνήθως δεν θα βγω από το σπίτι αν δεν έχω λόγο όπως να πάω κάπου με ένα φίλο ή γενικά να έχω κάτι να κάνω, δε μου αρέσουν καθόλου οι καφετέριες και τα ότι νανε πράγματα. Παλιά ήμουν πολύ ενεργός gamer τόσο σε επιτραπέζια/στρατηγικής ή video games και έτσι κάλυπτα το κοινωνικό κομμάτι, σύχναζα σε μαγαζιά με τέτοια παιχνίδια ή netcafe ή σε διάφορα events αλλά μετά τη κρίση άλλαξαν πολλά για εμένα που με ανάγκασαν να αποσυρθώ και εκτός αυτού να χάσω πολλούς φίλους. Aπορροφήθηκα πλήρως για πολλά χρόνια από το στόχο μου (διαδικτυακό εισόδημα) και στην επίλυση όλων των προβλημάτων που μου άφησε η κρίση, κυρίως οικονομικών μέχρι που σχεδόν ξέχασα ότι είχε πεθάνει τελείως το κοινωνικό κομμάτι της ζωής μου κάτι το οποίο είχε και επιπτώσεις στη ψυχική μου υγεία. Συνήθισα να ζω χωρίς κάτι που άλιωτε θεωρούσα απαραίτητο, αυτά κάνει η έλλειψη χρημάτων... 

Τέτοιες φάσεις απομόνωσης τις πέρναγα και παλιά αλλά όποτε ήμουν σε αδιέξοδο γύρναγα στο gaming, Τώρα είναι αλλιώς, μετά από όσα πέρασα (ΠΟΛΛΑ) είμαι ένας πολύ διαφορετικός άνθρωπος και έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο, τα ίδια τα παιχνίδια μου φαίνονται τόσο κενά σαν άδειοι αριθμοί και μία μάταιη ανταγωνιστικότητα που με εξίταρε στα νιάτα μου αλλά τώρα δε σημαίνει τίποτα για μένα, έχω κάνει και μάθει όσα ήθελα σε αυτόν τον χώρο, δεν έχει κάτι άλλο να μου δώσει αλλά ούτε και εγώ να δώσω σε αυτόν, επίσης όσοι ήξερα μεγάλωσαν και ακολούθησαν άλλους δρόμους, δεν υπάρχει τίποτα για εμένα εκεί πλέον. Τώρα είμαι σε μία φάση με οικονομική επάρκεια και με τα περισσότερα προβλήματα λυμένα όπου προσπαθώ σιγά σιγά να ξαναβάλω το κοινωνικό κομμάτι στη ζωή μου γιατί θεωρώ ότι είναι εν τέλη κάτι απαραίτητο, μπορείς ίσως να ζήσεις χωρίς αυτό για μεγάλο διάστημα ή να το μειώσεις πολύ αλλά όχι να το αποβάλεις στο 100%. Έκανα τεράστιες θυσίες τόσο στο κομμάτι της διασκέδασης όσο και στο κοινωνικό για χρόνια..., ήταν κάτι που έπρεπε να γίνει για να επιβιώσω, να δώσω προτεραιότητα σε αυτά που έπρεπε ωστόσο με πόνεσε, να θες να ζήσεις, να βλέπεις άλλους να ζουν και εσύ να μη μπορείς. Ούτε καν για  ένα σινεμά ή ένα σουβλάκι δε πήγα με φίλο...αλλά θέλω να το επαναφέρω τώρα, θέλω να κερδίσω ότι μπορώ πίσω. Είμαι πολύ κοινωνικός στο διαδίκτυο και για να πω την αλήθεια βοηθάει αλλά δεν είναι αρκετό.

Είναι σαν να έχω ξαναγεννηθεί σε ένα νέο κόσμο και δε ξέρω τι να κάνω, θέλω να ξαναφτιάξω τη κοινωνική μου ζωή αυτή τη φορά πάνω σε μία δυνατή βάση που εγώ έχω τον έλεγχο ώστε να μη τη ξαναχάσω, κάποτε την έχασα γιατί δυστυχώς δεν είχα την εμπειρία/γνώση που έχω τώρα. Η δουλειά μου καλώς η κακώς είναι εντελώς αντικοινωνική (διαδικτυακή επιχείρηση), σχέση δεν έχω,  επαφή με κάποια άλλη κοινότητα δεν έχω. Η μόνη κοινωνική επαφή που έχω είναι με την οικογένεια μου η οποία δεν είναι ότι καλύτερο. Ασχολούμαι πολύ με επιχειρήσεις και ότι αφορά αυτές, έχουν αντικαταστήσει εντελώς το gaming ως τη βασική μου δραστηριότητα, δε κάνω κάτι άλλο όλη μέρα, μόνο δουλειά και επιχειρήσεις, πιστεύω έχω πολλά να δώσω σε όσους ξεκινάνε ένα τέτοιο ταξίδι, το έζησα για τα καλά στο πετσί μου τα τελευταία χρόνια. Έψαξα να βρω για τέτοιες κοινότητες και γεγονότα στην Ελλάδα αλλά δε βρήκα κάτι. Για να πω την αλήθεια η μόνη Ελληνική κοινότητα που έχω βρει στο διαδίκτυο είναι το insomnia το οποίο είναι κυρίως για τεχνολογία (αν και έχει από όλα), δεν έχω βρει κυριολεκτικά τίποτα άλλο, οι περισσότεροι Έλληνες είναι σε ξένες κοινότητες. Πιο παλιά έβρισκες Έλληνες παντού αλλά τώρα τίποτα. Δε μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει κάτι σε τέτοια κατηγορία ( επιχειρήσεις ) γιατί εν τέλι η επιχείρηση αφορά συγκεκριμένους κλάδους και όσους εμπλέκονται με αυτούς, δεν είναι κάτι γενικό ωστόσο θεωρώ ότι ακόμη και γενικές τέτοιες κοινότητες δημιουργούν κάτι καλό. Συμμετέχω σε κάποιες ξένες διαδικτυακές κοινότητες με θέμα τις επιχειρήσεις και μπορώ να πω ότι γίνονται ωραίες συζητήσεις και ανταλλαγή πληροφορίας, ακόμη βέβαια και οι ξένες είναι λίγες, πόσο μάλλον να υπάρχουν IRL τέτοιες ελληνικές κοινότητες.

Εσείς τι κάνετε για τη κοινωνικοποίηση σας? έχετε σχέση? συμμετέχετε σε κάποια κοινότητα με θέμα κάποιο χόμπι? το κάνετε μέσω της δουλειάς σας? Πηγαίνετε σε bars?

Μήπως πρέπει αναγκαστικά να κάνω σχέση για να καλύψω αυτό το κομμάτι?

βγες εξω και περπάτα. θα δεις πολλά πράγματα που δεν είχες παρατηρήσει μέχρι σήμερα. ακόμα και ένας Κ@%$ς που θα παρατηρήσεις ,σίγουρα είναι καλύτερος απο το ντουβάρι που κοιτάς στο σπίτι. κάθε μέρα και λίγο παραπάνω και θα δεις πως αλλάζουν όλα! το βασικό είναι : ΒΓΕΣ ΕΞΩ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, στη θέση σου θα έβρισκα κάποια σωματική δραστηριότητα εκτός σπιτιού.

Ασχολείσαι με κάτι διαφορετικό από την εργασία σου, ξεδίνεις και γνωρίζεις και κόσμο. 

Υπάρχουν ομάδες/παρέες που ασχολούνται με τρέξιμο και τη διοργάνωση εκδρομών κ.λπ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοπτικά θα πρέπει να ενταχθείς σε κάποια ομάδα:

Ομάδα Φωτογραφίας

Ομάδα Χορού

Ομάδα Ορειβασίας

Ομάδα θεατρική κλπ

Με λίγα λόγια να ενταχθείς σε ένα κύκλο που ούτως ή άλλως θα πρέπει να συνεργαστείς με άλλους ανθρώπους πάνω σε κάτι για να επιτύχετε κάτι. Αν μάλιστα σου αρέσει αυτό, είναι και το ιδανικό! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Ήσασταν ήδη φίλοι και γνωριστήκατε? με ενδιαφέρουν κάποιες στο fb αλλά πως τις βάζω φίλες χαχα. Δεν είμαι social media expert. Και αυτό business είναι αλλά δεν είμαι ειδικός. Μάλλον χρειάζομαι σχέση, αυτό μάλλον είναι η ζωή, ΄σχέση και δουλειά, αφού το ένα δε με καλύπτει πρέπει να έχω το άλλο. Πάντως θα δοκιμάσω και σόλο λύσεις που προτάθηκαν.

Όχι ήμασταν παντελώς άγνωστοι μεταξύ μας. Αυτή με έκανε add (έλιωσε με τη πάρτη μου :D ) και της έστειλα μια καλημέρα. Και πήρε το δρόμο του μετά... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοίκιασε ένα χώρο, σταθμό εργασίας. Θα δώσεις γύρω στα 30-70€ / μηνιαίως.

Θα ξυπνάς συγκεκριμένη ώρα, και θα γυρνάς συγκεκριμένη ώρα.

Θα βλέπεις 5 ανθρώπους εκεί και θα λες άλλες 5 βλακείες.

 

 

Αν σου αρέσουν τα ταξίδια όπως εμένα, δες τη λύση του Hacker Paradise ή κάποιου αντίστοιχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Σοβαρά τώρα, όλοι έτσι βρίσκουν σχέση πλέον? μέσω ιστοσελίδων? μπορείς να βρεις κάτι σοβαρό που θα κρατήσει έτσι? ε υποθέτω αν δεν μπορείς να εκτεθείς σε γυναίκες αλλιώς....και εγώ μάλλον δεν μπορώ, εκτός ξέρω εγώ αν πηγαίνω σε μπαράκια μόνος αλλά πως τη πέφτεις σε κάποια που είναι με παρέα....εκτός αν βρεις καμία μόνη της. Δεν είμαι πολύ τολμηρός τύπος γενικά αν και μπορεί να έχω αλλάξει τώρα. 

Όπως το πες η δουλειά μου είναι σόλο και για κάποιον σε μεγαλύτερη ηλικία είναι μεγάλο μέρος της κοινωνικής ζωής του, δε ξέρω αν στο μέλλον αλλάξει αλλά για τώρα δε το κόβω. Σκοπεύω να το αλλάξω αυτό στο μέλλον.

Το online dating είναι και αυτό μέρος της σύγχρονής κονωνικής ζωής οπως και τα social media. Δεν είναι κανόνας ότι όλοι έτσι βρίσκουν σχέση, αλλά είναι εκεί και συμβαίνει επομένως έχει απομυθοποιηθεί πλέον. Ελλάδα είναι λίγο ταμπού ακόμα, στο εξωτερικό σχεδόν κανόνας. Είναι απλά ένα μέσο, και μάλιστα πολύ ξεκάθαρο, να βγεις το πρω΄το ραντεβού, μετά όλα παίρνουν το δρόμο τους αν είναι να τον πάρουν, απλό. Το πόσο σοβαρό ή όχι θα εξελιχθεί και το πόσο θα κρατήσει εξαρτάται μόνο από 2 ανθρώπους, πως σκέφτονται και τι θέλουν, το μέσο γνωριμίας δεν έχει σχέση.

Προσωπικά, με την σύντροφό μου γνωριστήκαμε σε online dating. Δεν μένω Ελλάδα, δεν είναι Ελληνίδα, δεν είμαστε πιτσιρίκια ... ίσως για αυτό να δούλεψε.

 

 

Επεξ/σία από gthe
Διόρθωση
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...