Προς το περιεχόμενο

Τι κάνετε για τη κοινωνικοποίηση σας και έξοδο από το σπίτι?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Iris_89 είπε

Για να αγαπησεις καποιον, πρεπει να αγαπησεις τον εαυτο σου πρωτα.

οταν καποιος καταλαβει-νιωσει οτι αγαπαει καποιον, παει να πει οτι ειδη εχει αγαπησει τον εαυτο του προπολου...αυτο που λες κοπελια ειναι δυστηχως ενα ψεμα που γιαυτο ολοι οι ανθρωποι την σημερινη εποχη μενουν μονοι τους και εχουν καταθλιψη και αλλα τετοια σχετικα...με αυτην την λογικη που εχεις, που δυστηχως την ακουω συνεχεια γυρω μου ειναι το ιδιο παραδειγμα με το εξης, ειναι σαν να γινεται πολεμος, και να λες, για να πας στον πολεμο πρεπει να μαθεις να πολεμας... εμ ετσι δεν θα μαθεις ποτε να πολεμας..γιατι μολις πας στον πολεμο δεν θα εχει καμια σχεση με αυτα που σε διδαξαν...δεν υπαρχει κριτηριο..ειναι μια ασφαλεια που εχουμε φτιαξει οι ανθρωποι γιατι φοβομαστε να παραδεχθουμε οτι τελικα ειμαστε ολοκληρωμενοι σαν ανθρωποι, και τελικα δεν εχουμε αναγκη απο μαθηματα ζωης ουτε απο διδασκαλους...τελικα ολα τα εχουμε μεσα μας απο την αρχη, ειμαστε δασκαλοι του εαυτου μας.....αλλα μας εχουν πεισει απο μικρα οτι ΟΧΙ πρεπει να μαθεις, πρεπει να σε διδαξει ο ενας ο αλλος, ολοι ξερουν καλυτερα απο εσενα και αλλα τετοια ανουσια.....οποτε αποψη μου ειναι οτι ΟΧΙ ειναι λαθος αυτο το "αγαπα τον εαυτο σου και μετα θα μπορεσεις να αγαπησεις και καποιον αλλον" εγω λεω το εξης "αγαπα οποιον θελεις, και με βαθος και με τα παντα, απο την στιγμη που το νιωθεις ΕΙΔΗ υπαρχει μεσα σου.....και ειδη αγαπας τον εαυτο σου! ειναι τοσο μα τοσο απλο, μακαρι να το καταλαβει ο κοσμος...

aizensama24 διαβαζε λιγο αυτα που γραφεις..."Θέλω πάντως να παντρευτώ πριν τα 40" οπως βλεπεις οτι και αν πεις ολα ειναι σαν τυποποιημενα, εχεις φτιαξει στο κεφαλι σου μια ζωη λες και εισαι πιονι..τα εχεις βαλει ολα σε κυβακια...αυτο εδω αυτο εκει μετα αυτο μετα το αλλο...γιαυτο φιλε εχεις φτασει στο σημερινο σημειο...στο ειπα και προηγουμενα, ζησε ποιο ελευθερα, μονος σου εχεισ φυλακιστει στο ιδιο σου το μυαλο...εχεις φτιαξει εναν κοσμο ολοι με τοιχους και ασφαλεια...δηλαδη δεν γινεται να προγραμματιζεις τα παντα...αστα λασκα...θΑ ΔΕΙΣ θα σε παει μονο του...απλα να εχεις ονειρα, αλλα χωρις να τα καλουπωνεις...αυτα ειχα να πω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Αυτό ήταν ένα από τα μεγάλα λάθη της μετεμφηβικής μου ζωής. Όταν ήμουν ακόμη καινούργιος στα παιχνίδια, ήμουν πολύ κοινωνικός και πάντα έψαχνα να βάλω περισσότερα άτομα στη ζωή μου αλλά μετά από ένα σημείο κράτησα αυτούς που είχα ζήσει μαζί τα περισσότερα και ήμασταν πολύ δεμένοι και σταμάτησα να προσπαθώ. Συνέχισα με αυτούς και πέρασα σε μία πιο αντικοινωνική φάση όπου όλοι οι άλλοι ήταν απλά γνωστοί και θεώρησα μη αναγκαίο να προσπαθήσω μέχρι που γύρισε εναντίον μου αυτό, όταν οι δικοί μου βρήκανε δουλειές/κοπέλες ενώ εγώ μαζί με τα υπόλοιπα προβλήματα έμεινα  πολύ πίσω. Μου ήταν πολύ δύσκολο να καταλάβω  νωρίς ότι οι επιλογές μου ήταν λάθος, έβλεπα διάφορες συμπεριφορές αλλά δεν έδινα σημασία. Δεν προσπάθησα να κάνω επανεκίνηση της κοινωνικής μου ζωής έστω με κάτι που δεν ήθελε πολλά χρήματα. Τώρα σκέφτομαι αυτό το πράγμα, ότι πρέπει να τη ξαναχτίσω και να ξαναπροσπαθήσω αλλά είναι κάτι που έπρεπε να σκεφτώ τότε. Τελικά δεν είναι καλό να επαναπαύεσαι σε τίποτα.

Εντάξει δεν είμαι εντελώς ανύπαρκτος που να πρέπει η γυναίκα να με κουβαλήσει σε όλα. Μπορεί η γυναίκα να με βοηθήσει στα δικά μου προβλήματα και εγώ να τη βοηθήσω στα δικά της, πιστεύω έχω πράγματα να δώσω, δεν είμαι αδύναμος. Αντικοινωνικός ίσως, αδύναμος όχι. Κανείς δεν είναι τέλειος και πιστεύω αν είσαι δεμένος με κάποια, ε είναι λίγο υποκριτικό να λες ότι δεν θα σε πονέσει. Είμαι αρκετά σκληρός και ψυχρός και πραγματικά είχα κάποιες μεγάλες απώλειες στη ζωή μου όπου απλά τις κατάπια, έχω περάσει τραυματικά πράγματα πολύ χειρότερα από έναν χωρισμό. Θα με πονέσει ένας χωρισμός? σίγουρα αλλά θα το καταπιώ και αυτό χωρίς να φανεί ότι με πόνεσε. Αν χωρίσω το πιο πιθανό είναι να αναζητήσω νέα σχέση, με μισή καρδιά αλλά τι επιλογή θα έχω. Θέλω πάντως να παντρευτώ πριν τα 40.

εγω παντως κοινονικώτατο σε βρίσκω εστω στο γραπτό σου λόγο που δεν τον λες και κακο :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mylo είπε

Αίτηση για να γίνεις δεκτός στο χλαπ έκανες; 

Αυτο ειναι το σωστο πραγμα....

Επι πλεον εγω παντως βρηκα πολλες επαφες στα φορα για flat earth με πολυ αξιολογα αποτελεσματα σε ολα τα επιπεδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Iris_89 είπε

Για να αγαπησεις καποιον, πρεπει να αγαπησεις τον εαυτο σου πρωτα. Για να εχεις μια υγιη σχεση, πρεπει εσυ πρωτα να εισαι υγιης, κυριως ψυχολογικα για να στηριξεις και να ανταπεξελθεις σε μια σχεση. Και το πιο σημαντικο, μια σχεση δε θα σε σωσει απο τα προβληματα σου, σωματικα και ψυχολογικα. 

Αν αποφασισεις να βρεις καποια, θα αγκιστρωθεις πανω της για να ανεβεις ψυχολογικα. Και δεν ειναι σωστο ουτε για σενα ουτε για εκεινη. Γιατι οταν χωρισετε η κατρακυλα θα ειναι χειροτερη.

Δουλεψε στον εαυτο σου πρωτα ωστε να εισαι ψυχολογικα υγιης για σενα κ μετα για τους αλλους.

θεωρητικά ναι. πρακτικά έχω αρκετά παραδείγματα ανθρώπων που όλη τους η ζωή ήταν η σχέση με το έταιρο ήμισυ και μόλις χώρισαν κατέρρευσαν τελείως. Στην ομάδα ψυχοθεραπείας που συμμετείχα γνώρισα αρκετά άτομα και κυρίως γυναίκες που έφτασαν στα όρια της τρέλας, έπαιρναν ψυχοφάρμακα επειδή τις παράτησε ο χ,ψ γκόμενος/γκόμενα.  γιατι συνέβη αυτό που λες και και η ίδια. Οτι αυτοι οι άνθρωποι δεν ήταν αρκετά υγιείς εξαρχής ώστε να στηρίξουν μια υγιή σχέση. Αλλά πρακτικά υπάρχει τεράστιο κομμάτι ανθρώπων εκεί έξω που έχει σχέση χωρίς να είναι απολύτως υγιής με την έννοια που το θέτεις και επίσης με την έννοια του "Ειμαι καλά" που το θέτει ο ορισμός του ΠΟΥ ορίζει ότι ένα άτομο για να είναι "καλά" θα πρέπει να διαθέτει πλήρη σωματική,ψυχική και κοινωνική ευεξία και όχι απλώς απουσία κάποιας νόσου! Με αυτό λοιπόν ως δεδομένο, κανεις μας δεν ειναι πλήρως υγιής και ως εκ τούτου κανεις δεν πρέπει να προχωράει σε οποιαδήποτε σχέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, katman2000 είπε

εισαι τραγικος φιλε δεν ξερεις καν το παιδι και του λες οτι θα παρει στον λαιμο του κοσμο,κανε μια χαρη στην ανθρωποτητα και σταματα να δινεις συμβουλες  , επισης σε μοναστηρι παει καποιος για την αγαπη που εχει για τον θεο και οχι για να κλαιει την μοιρα του

Ετσι ειναι αν ετσι νομιζεις,  Αλλα η 25ετης και πλεον επαγγελματικη μου ενασχοληση με ψυχολογια, αλλα δειχνουν. ..δηλ αυτα που λεω.

Αν  διαβαζες πιο προσεκτικα θα εβλεπες οτι δεν δινω συμβουλες αλλα αναφερω τεκμηριωμενες διαπιστωσεις.

Τωρα σε μοναστηρι πανε και καταδικοι για να αποφυγουν συλληψη, σε μοναστηρι ηταν και ο ρασπουτιν. Αλλα ας μην παμε σε αυτη την κουβεντα .....διοτι θιγεις τον θεματοθετη .

Ξεπερνα την επιφανειακη αναγνωση και απεφευγε χαρακτηρισμους διοτι εκτιθεσαι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον εαυτό σου πρέπει να πολεμήσεις και να μην τον αφήνεις να σε κάνει ό,τι θέλει. 

Εσύ τι θες; Ξέρεις τι θέλεις; Είναι ένα πολύ δύσκολο ερώτημα, ίσως το δυσκολότερο. Και φυσικά η απάντηση δεν είναι τα λεφτά, οι γυναίκες, η φήμη κλπ. 

Το ζήτημα που θέτεις είναι υπαρξιακό. 

Πολλοί όπως κι εγώ, κάποτε είχαμε φίλους και τώρα έχουμε ένα ή δύο άτομα. Δεν είναι κάτι αρνητικό ή περίεργο. Ούτε όμως είναι παράξενο που κάποιοι διατηρούν φιλίες δεκαετιών. Έτυχε. Εννοείται βέβαια ότι ως τα 25 και κάτι, οι φιλίες μας φαίνονταν πιο έντονες, πιο ζωντανές. Το ότι πηγαινοερχόμασταν από εδώ κι από 'κει ήταν συναρπαστικό και ας μην γινόταν τίποτα. Δίναμε σημασία στο επιφανειακό ενώ τώρα - μετά τα 40 δεν είναι δυνατόν να εξακολουθούμε να ζούμε στην κενότητα. Αυτά για τις φιλίες. 

Οι σχέσεις είναι συμφεροντολογικές και κάποιες από αυτές μετά από καιρό, γίνονται ουσίας (αγάπη). Κάποιες άλλες όχι. Το αν και το πώς θα γνωρίσεις γυναίκα δεν είναι θέμα δικό σου αλλά κυρίως θέμα της γυναίκας, άρα, αν δεν εκτεθείς σε γυναικείο κύκλο, δεν θα μπορέσει να σε βάλει καμία στο μάτι. Οι σχέσεις μέσω νετ είναι πραγματικότητα εδώ και δεκαετίες. Γιατί διστάζεις; Εγώ με την γυναίκα μου γνωριστήκαμε μέσω YouTube. Παίζαμε μουσική σε μια ομάδα. 

Παλαιότερα είχα συμμετάσχει σε θεατρική ομάδα, παρέα που έκανε σινεμά, φιλολογικούς κύκλους και μουσικά σχήματα. Τζίφος. Εκτός από κάνα δυο άτομα, όλοι οι άλλοι με έκαναν να μην ασχοληθώ ξανά με ανθρώπους γενικά. Συμφέρον και γκομενικά μόνο. Για τίποτε άλλο δεν νοιάζονταν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει εσύ να προσπαθήσεις. Και όντως ισχύει ότι πρέπει πρώτα να αγαπήσεις τον εαυτό σου για να αγαπήσεις τους άλλους. Το θέμα είναι αν θες να αγαπήσεις τους άλλους :)

Επεξ/σία από tolstoy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, ADHD said:

Σορρυ αν ειμαι out of the loop αλλα ποιο είναι αυτο το "Χλαπ" που λετε και τι πρεπει να εχει κάποιος για να γίνει μέλος??

Ειμαστε οι εξοριστοι εκεινων των θρεντ που άνοιγαν καποτε στο κινηματογραφος/TV section. Μας τα κλειδωναν συνεχεια οταν αρχιζαμε να κουβεντιαζουμε για τα σιχαματα των ριαλιτι :P

Για να μπεις στο πριβε χλαπ/κλαμπ πιασε φιλιες με τον φροσκι!

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Ακούγεται ενδιαφέρον αυτό, έχω δει ότι υπάρχει πολύ καλό πράγμα σε κάτι τέτοιες ιστοσελίδες, ένας γνωστός μου είχε βρει μία, είναι κάπως περίεργο αυτό γιατί οκ, η σχέση δεν είναι παιχνίδι, θέλει κάποιο χρόνο να μάθει ο ένας τον άλλον, πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη, δεν είναι κάτι απλό αλλά έχω δει πολλά, δε μου κάνει εντύπωση εν τέλη, ζούμε σε έναν πολύ γρήγορο κόσμο πλέον. Έχεις να προτείνεις ή κάποιος άλλος καλές ιστοσελίδες με "έγκυρες κοπέλες"(όχι τρολλόμποτς)? Πια είναι η πιο διάσημη/έμπιστη πλατφόρμα γνωριμιών? Είμαι περίεργος να δω τι υπάρχει στη περιοχή μου.

Οι απόψεις ποικίλουν, τις συμμερίζομαι όλες, ευχαριστώ για τις συμβουλές, Θα δοκιμάσω κάποια πράγματα που έχουν προταθεί. Πιστεύω το πιο κομβικό όλων είναι αυτό της δουλειάς, το 1/3 του ανθρώπου πάει στον ύπνο και το άλλο 1/3 (πολλές φορές πολύ περισσότερο) πάει στη δουλειά, μετά μένει ένα μικρό ποσοστό που πάει σε άλλα πράγματα, είτε μικρά είτε μεγάλα ανάλογα πόσο χρόνος και πόσο χρήμα μένει, δε μπορούν όλοι να έχουν χόμπι ή πολύ έντονη εξωτερική ζωή, οι περισσότεροι που ξέρω περνάνε αυτό το χρόνο που μένει κάνοντας μικροπράγματα με τη σχέση τους και πολύ λίγα όσον αφορά χόμπι ή κάτι άλλο. Έτσι και αλλιώς ο λόγος που εξαρχής έχασα πολύ από τη κοινωνική μου ζωή η οποία σχετιζόταν με χόμπι είναι γιατί έμεινα άφραγκος, δεν είχα επιλογή να συνεχίσω, αυτό είναι ένα από τα προβλήματα με τα χόμπι. Τώρα έχω λεφτά αλλά δε ξέρω αν ο χρόνος και η θέληση αρκούν, σου λέει γίνε επιχειρηματίας για να μη δουλεύεις 8ωρα και να κερδίσεις χρόνο αλλά δε σου λέει πόσο καιρό και τι κόπο απαιτεί για φτάσεις εκεί. Καταλήγουμε να χάνουμε περισσότερο χρόνο στη δουλειά από έναν απλό εργαζόμενο.

Όσο για αυτόν που είπε για μοναστήρι, δε νομίζω να τη πάλευα, ο λόγος που τη παλεύω είναι επειδή το ίντερνετ/διαδικτυακά ενδιαφέροντα μειώνουν πολύ τη ζημιά, το ίδιο και η τηλεόραση, κάθε πρωί ξυπνάω με κάποια πρωινή εκπομπή, μου δημιουργεί μία αίσθηση ότι συμμετέχω στο κόσμο. Σε μοναστήρι θα βαριόμουν τη ζωή μου. Τέλος, δεν είμαι σίγουρος αν θα γινόμουν βάρος σε μία σχέση, υπάρχουν κοπέλες που είναι αντικοινωνικές και προτιμάνε τη σπιτική ζωή. Όχι ότι εγώ προτιμάω κάτι τέτοιο, είμαι ικανός να ανταποκριθώ σε κοινωνικές περιστάσεις αλλά γενικά δε νομίζω όλες να με βλέπανε αρνητικά για το τρόπο ζωής μου, μπορεί να είμαι αντικοινωνικός αλλά είμαι πολύ δραστήριος και φιλόδοξος, μου αρέσει η περιπέτεια και η πρόκληση, πάντα έχω στόχους και θέλω να φτάσω κάπου.

Γενικά δε ξέρω, μπορεί να τα σκέφτομαι και όλα λάθος, στη νέα εποχή έτσι και αλλιώς όλοι οι άνθρωποι μιλάνε πολύ με τα κινητά τους, δε διαφέρει πολύ από το να μιλάς από το ίντερνετ, μπορεί ήδη να έχω νορμάλ κοινωνική ζωή για τα δεδομένα της εποχής και να μη το ξέρω. Είμαι σίγουρος ότι το τετ α τετ με άλλους διαφέρει πολύ από το ίντερνετ αλλά ποιος το εκτιμά πια? είχα πάει για ένα καφέ με έναν θείο μου και έβλεπα σε ένα άλλο τραπέζι ένα ζευγάρι που δεν αντάλλαξε ούτε μία κουβέντα! ούτε καν ένα βλέμα!!! κοιτούσανε το κινητό τους και δε λέγανε ούτε κάνανε τίποτα, απίστευτο. 

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα τι παίζει πλέον. Η δική μου περίπτωση προέκυψε σε USER chat του yahoo πριν πολλά πολλά χρόνια. Δεν ξέρω αν υπάρχουν πια αυτά τα rooms των users δεν υπάρχουν σίγουρα γιατί είχαν σημειωθεί πολλές παράνομες καταστάσεις που είχαν προκύψει εκεί. Καλό παιχνίδι γινόταν και στο mirc. Σου λέω για καταστάσεις προ 15αετιας+. Καλύτερα να σου πει κάποιος άλλος για το σήμερα γιατί απέχω. 

Έχω εγκλωβιστεί στην καθημερινότητα που κάποτε επιδίωκα. Δεν ξέρω να σου πω αν είμαι καλύτερα ή χειρότερα. Αυτό όμως που μπορώ να σου πω σίγουρα είναι πως το "φυσιολογικό" σύμφωνα με τα πρέπει της κοινωνίας είναι μια μαλακία που σε κάνει κάτι που δεν είσαι στην πραγματικότητα. 

Αν ακολουθήσεις αυτά τα πρέπει δεν θα γίνεις ευτυχισμένος μακροπρόθεσμα. Το αντίθετο μάλιστα. Αν λοιπόν θες να αλλάξεις απλά  επειδή έτσι επιτάσσει η κοινωνία, μείνε όπως είσαι και απλά προσπάθησε να γίνεις η καλύτερη εκδοχή του εαυτού σου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Ειμαστε οι εξοριστοι εκεινων των θρεντ που άνοιγαν καποτε στο κινηματογραφος/TV section. Μας τα κλειδωναν συνεχεια οταν αρχιζαμε να κουβεντιαζουμε για τα σιχαματα των ριαλιτι :P

Για να μπεις στο πριβε χλαπ/κλαμπ πιασε φιλιες με τον φροσκι!

Ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον..

Αλλα.. αντι να έχεις ήδη μεσολαβήσει να είμαι στο χλαπ με παραπέμπεις σε κάποιον άγνωστο ονόματι φροσκι?? 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, ADHD said:

Ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον..

Αλλα.. αντι να έχεις ήδη μεσολαβήσει να είμαι στο χλαπ με παραπέμπεις σε κάποιον άγνωστο ονόματι φροσκι?? 🙃

Ενα απλο μελος ειμαι βρε Νοβα, δεν ξερω τιποτα αλλοοοο! Αληθειααα!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, opera είπε

Πάω σούπερ μάρκετ και τρέχω.

Εισαι να παμε σκλαβενιτη στα τυρια να  το ριξουμε εξω,  να γλεντησουμε μεχρι τις 8 το βραδυ, να το κλεισουμε το μαγαζι...να καει το πελεκουδι. ...να πιουμε και 1 σοδα  να κανουμε κεφι. Εγω θα οδηγησω και θα πιω μεταλλικο νερο. ...ελα ψηνεσαι;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...