Προς το περιεχόμενο

Τι κάνετε για τη κοινωνικοποίηση σας και έξοδο από το σπίτι?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ELTASSOS είπε

Φιλε μου πολλοι ανθρωποι με τετοια θεματα καταληγουν σε μοναστηρια. Εκει γνωριζουν κοσμο με παρομοιες αντιληψεις. Δεν σου παει η κοινωνικη ζωη, μην ζοριζεις τον εαυτο σου. Σχεση ουτε καν να σκεφτεσαι, θα ξενερωσεις και θα παρεις στο λαιμο σου τον αλλο.

εισαι τραγικος φιλε δεν ξερεις καν το παιδι και του λες οτι θα παρει στον λαιμο του κοσμο,κανε μια χαρη στην ανθρωποτητα και σταματα να δινεις συμβουλες  , επισης σε μοναστηρι παει καποιος για την αγαπη που εχει για τον θεο και οχι για να κλαιει την μοιρα του

  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Δεν είμαι πολύ κοινωνικός τύπος και συνήθως δεν θα βγω από το σπίτι αν δεν έχω λόγο όπως να πάω κάπου με ένα φίλο ή γενικά να έχω κάτι να κάνω, δε μου αρέσουν καθόλου οι καφετέριες και τα ότι νανε πράγματα. Παλιά ήμουν πολύ ενεργός gamer τόσο σε επιτραπέζια/στρατηγικής ή video games και έτσι κάλυπτα το κοινωνικό κομμάτι, σύχναζα σε μαγαζιά με τέτοια παιχνίδια ή netcafe ή σε διάφορα events αλλά μετά τη κρίση άλλαξαν πολλά για εμένα που με ανάγκασαν να αποσυρθώ και εκτός αυτού να χάσω πολλούς φίλους. Aπορροφήθηκα πλήρως για πολλά χρόνια από το στόχο μου (διαδικτυακό εισόδημα) και στην επίλυση όλων των προβλημάτων που μου άφησε η κρίση, κυρίως οικονομικών μέχρι που σχεδόν ξέχασα ότι είχε πεθάνει τελείως το κοινωνικό κομμάτι της ζωής μου κάτι το οποίο είχε και επιπτώσεις στη ψυχική μου υγεία. Συνήθισα να ζω χωρίς κάτι που άλιωτε θεωρούσα απαραίτητο, αυτά κάνει η έλλειψη χρημάτων... 

Τέτοιες φάσεις απομόνωσης τις πέρναγα και παλιά αλλά όποτε ήμουν σε αδιέξοδο γύρναγα στο gaming, Τώρα είναι αλλιώς, μετά από όσα πέρασα (ΠΟΛΛΑ) είμαι ένας πολύ διαφορετικός άνθρωπος και έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο, τα ίδια τα παιχνίδια μου φαίνονται τόσο κενά σαν άδειοι αριθμοί και μία μάταιη ανταγωνιστικότητα που με εξίταρε στα νιάτα μου αλλά τώρα δε σημαίνει τίποτα για μένα, έχω κάνει και μάθει όσα ήθελα σε αυτόν τον χώρο, δεν έχει κάτι άλλο να μου δώσει αλλά ούτε και εγώ να δώσω σε αυτόν, επίσης όσοι ήξερα μεγάλωσαν και ακολούθησαν άλλους δρόμους, δεν υπάρχει τίποτα για εμένα εκεί πλέον. Τώρα είμαι σε μία φάση με οικονομική επάρκεια και με τα περισσότερα προβλήματα λυμένα όπου προσπαθώ σιγά σιγά να ξαναβάλω το κοινωνικό κομμάτι στη ζωή μου γιατί θεωρώ ότι είναι εν τέλη κάτι απαραίτητο, μπορείς ίσως να ζήσεις χωρίς αυτό για μεγάλο διάστημα ή να το μειώσεις πολύ αλλά όχι να το αποβάλεις στο 100%. Έκανα τεράστιες θυσίες τόσο στο κομμάτι της διασκέδασης όσο και στο κοινωνικό για χρόνια..., ήταν κάτι που έπρεπε να γίνει για να επιβιώσω, να δώσω προτεραιότητα σε αυτά που έπρεπε ωστόσο με πόνεσε, να θες να ζήσεις, να βλέπεις άλλους να ζουν και εσύ να μη μπορείς. Ούτε καν για  ένα σινεμά ή ένα σουβλάκι δε πήγα με φίλο...αλλά θέλω να το επαναφέρω τώρα, θέλω να κερδίσω ότι μπορώ πίσω. Είμαι πολύ κοινωνικός στο διαδίκτυο και για να πω την αλήθεια βοηθάει αλλά δεν είναι αρκετό.

Είναι σαν να έχω ξαναγεννηθεί σε ένα νέο κόσμο και δε ξέρω τι να κάνω, θέλω να ξαναφτιάξω τη κοινωνική μου ζωή αυτή τη φορά πάνω σε μία δυνατή βάση που εγώ έχω τον έλεγχο ώστε να μη τη ξαναχάσω, κάποτε την έχασα γιατί δυστυχώς δεν είχα την εμπειρία/γνώση που έχω τώρα. Η δουλειά μου καλώς η κακώς είναι εντελώς αντικοινωνική (διαδικτυακή επιχείρηση), σχέση δεν έχω,  επαφή με κάποια άλλη κοινότητα δεν έχω. Η μόνη κοινωνική επαφή που έχω είναι με την οικογένεια μου η οποία δεν είναι ότι καλύτερο. Ασχολούμαι πολύ με επιχειρήσεις και ότι αφορά αυτές, έχουν αντικαταστήσει εντελώς το gaming ως τη βασική μου δραστηριότητα, δε κάνω κάτι άλλο όλη μέρα, μόνο δουλειά και επιχειρήσεις, πιστεύω έχω πολλά να δώσω σε όσους ξεκινάνε ένα τέτοιο ταξίδι, το έζησα για τα καλά στο πετσί μου τα τελευταία χρόνια. Έψαξα να βρω για τέτοιες κοινότητες και γεγονότα στην Ελλάδα αλλά δε βρήκα κάτι. Για να πω την αλήθεια η μόνη Ελληνική κοινότητα που έχω βρει στο διαδίκτυο είναι το insomnia το οποίο είναι κυρίως για τεχνολογία (αν και έχει από όλα), δεν έχω βρει κυριολεκτικά τίποτα άλλο, οι περισσότεροι Έλληνες είναι σε ξένες κοινότητες. Πιο παλιά έβρισκες Έλληνες παντού αλλά τώρα τίποτα. Δε μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει κάτι σε τέτοια κατηγορία ( επιχειρήσεις ) γιατί εν τέλι η επιχείρηση αφορά συγκεκριμένους κλάδους και όσους εμπλέκονται με αυτούς, δεν είναι κάτι γενικό ωστόσο θεωρώ ότι ακόμη και γενικές τέτοιες κοινότητες δημιουργούν κάτι καλό. Συμμετέχω σε κάποιες ξένες διαδικτυακές κοινότητες με θέμα τις επιχειρήσεις και μπορώ να πω ότι γίνονται ωραίες συζητήσεις και ανταλλαγή πληροφορίας, ακόμη βέβαια και οι ξένες είναι λίγες, πόσο μάλλον να υπάρχουν IRL τέτοιες ελληνικές κοινότητες.

Εσείς τι κάνετε για τη κοινωνικοποίηση σας? έχετε σχέση? συμμετέχετε σε κάποια κοινότητα με θέμα κάποιο χόμπι? το κάνετε μέσω της δουλειάς σας? Πηγαίνετε σε bars?

Μήπως πρέπει αναγκαστικά να κάνω σχέση για να καλύψω αυτό το κομμάτι?

Επίσης δώσε βάση πολύ στην άθληση, ειδικά στην φύση σε εξωτερικές δραστηριότητες, μέσα από εκεί και θα γίνει χαρούμενος και θα κοινωνικοποιηθείς .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα περασει απο την κατασταση σου φιλε καποτε...ενα εχω να σου πω...απλα σταματα να σκεφτεσαι..και πραξε...τοσο απλα...το μυαλο σου σε εχει γονατισει σε εναν βουρκο..αν σταματησεις να σκεφτεσαι και απλα ζεις, απλα κανεις πραγματα καθε μερα, απο μονο του θα σε παει σε μια κατασταση, εσυ τωρα ζεις στην ασφαλεια σου...εχεις φτιαξει μια ζωη με πολυ ασφαλεια στα παντα και σκεψεις για καθε κινηση...αν το σταματησεις ολο αυτο και απλα ζησεις ποιο ελευθερος στα παντα..τοτε θα δεις αλλαγες..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι φιλοζωος γινε εθελοντης σε καποιο καταφυγιο θα γνωρισεις κοσμο. Παρε και ενα κοπριτακι. Και βολτες θα κανεις και μαγνητης ειναι το σκυλι. Επισης οι διαδυκτιακες γνωριμιες ειναι καλη λυση. Με τη γυναικα μου γνωριστηκαμε και παντρεφτηκαμε 15 χρονια πριν μεσω Yahoo chat και μαλιστα ειμασταν σε διαφορετικες χωρες. Τον καιρο που στα rooms των users γινοταν καλο παιχνιδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Αν εισαι φιλοζωος γινε εθελοντης σε καποιο καταφυγιο θα γνωρισεις κοσμο. Παρε και ενα κοπριτακι. Και βολτες θα κανεις και μαγνητης ειναι το σκυλι. Επισης οι διαδυκτιακες γνωριμιες ειναι καλη λυση. Με τη γυναικα μου γνωριστηκαμε και παντρεφτηκαμε 15 χρονια πριν μεσω Yahoo chat και μαλιστα ειμασταν σε διαφορετικες χωρες. Τον καιρο που στα rooms των users γινοταν καλο παιχνιδι. 

Ακούγεται ενδιαφέρον αυτό, έχω δει ότι υπάρχει πολύ καλό πράγμα σε κάτι τέτοιες ιστοσελίδες, ένας γνωστός μου είχε βρει μία, είναι κάπως περίεργο αυτό γιατί οκ, η σχέση δεν είναι παιχνίδι, θέλει κάποιο χρόνο να μάθει ο ένας τον άλλον, πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη, δεν είναι κάτι απλό αλλά έχω δει πολλά, δε μου κάνει εντύπωση εν τέλη, ζούμε σε έναν πολύ γρήγορο κόσμο πλέον. Έχεις να προτείνεις ή κάποιος άλλος καλές ιστοσελίδες με "έγκυρες κοπέλες"(όχι τρολλόμποτς)? Πια είναι η πιο διάσημη/έμπιστη πλατφόρμα γνωριμιών? Είμαι περίεργος να δω τι υπάρχει στη περιοχή μου.

Οι απόψεις ποικίλουν, τις συμμερίζομαι όλες, ευχαριστώ για τις συμβουλές, Θα δοκιμάσω κάποια πράγματα που έχουν προταθεί. Πιστεύω το πιο κομβικό όλων είναι αυτό της δουλειάς, το 1/3 του ανθρώπου πάει στον ύπνο και το άλλο 1/3 (πολλές φορές πολύ περισσότερο) πάει στη δουλειά, μετά μένει ένα μικρό ποσοστό που πάει σε άλλα πράγματα, είτε μικρά είτε μεγάλα ανάλογα πόσο χρόνος και πόσο χρήμα μένει, δε μπορούν όλοι να έχουν χόμπι ή πολύ έντονη εξωτερική ζωή, οι περισσότεροι που ξέρω περνάνε αυτό το χρόνο που μένει κάνοντας μικροπράγματα με τη σχέση τους και πολύ λίγα όσον αφορά χόμπι ή κάτι άλλο. Έτσι και αλλιώς ο λόγος που εξαρχής έχασα πολύ από τη κοινωνική μου ζωή η οποία σχετιζόταν με χόμπι είναι γιατί έμεινα άφραγκος, δεν είχα επιλογή να συνεχίσω, αυτό είναι ένα από τα προβλήματα με τα χόμπι. Τώρα έχω λεφτά αλλά δε ξέρω αν ο χρόνος και η θέληση αρκούν, σου λέει γίνε επιχειρηματίας για να μη δουλεύεις 8ωρα και να κερδίσεις χρόνο αλλά δε σου λέει πόσο καιρό και τι κόπο απαιτεί για φτάσεις εκεί. Καταλήγουμε να χάνουμε περισσότερο χρόνο στη δουλειά από έναν απλό εργαζόμενο.

Όσο για αυτόν που είπε για μοναστήρι, δε νομίζω να τη πάλευα, ο λόγος που τη παλεύω είναι επειδή το ίντερνετ/διαδικτυακά ενδιαφέροντα μειώνουν πολύ τη ζημιά, το ίδιο και η τηλεόραση, κάθε πρωί ξυπνάω με κάποια πρωινή εκπομπή, μου δημιουργεί μία αίσθηση ότι συμμετέχω στο κόσμο. Σε μοναστήρι θα βαριόμουν τη ζωή μου. Τέλος, δεν είμαι σίγουρος αν θα γινόμουν βάρος σε μία σχέση, υπάρχουν κοπέλες που είναι αντικοινωνικές και προτιμάνε τη σπιτική ζωή. Όχι ότι εγώ προτιμάω κάτι τέτοιο, είμαι ικανός να ανταποκριθώ σε κοινωνικές περιστάσεις αλλά γενικά δε νομίζω όλες να με βλέπανε αρνητικά για το τρόπο ζωής μου, μπορεί να είμαι αντικοινωνικός αλλά είμαι πολύ δραστήριος και φιλόδοξος, μου αρέσει η περιπέτεια και η πρόκληση, πάντα έχω στόχους και θέλω να φτάσω κάπου.

Γενικά δε ξέρω, μπορεί να τα σκέφτομαι και όλα λάθος, στη νέα εποχή έτσι και αλλιώς όλοι οι άνθρωποι μιλάνε πολύ με τα κινητά τους, δε διαφέρει πολύ από το να μιλάς από το ίντερνετ, μπορεί ήδη να έχω νορμάλ κοινωνική ζωή για τα δεδομένα της εποχής και να μη το ξέρω. Είμαι σίγουρος ότι το τετ α τετ με άλλους διαφέρει πολύ από το ίντερνετ αλλά ποιος το εκτιμά πια? είχα πάει για ένα καφέ με έναν θείο μου και έβλεπα σε ένα άλλο τραπέζι ένα ζευγάρι που δεν αντάλλαξε ούτε μία κουβέντα! ούτε καν ένα βλέμα!!! κοιτούσανε το κινητό τους και δε λέγανε ούτε κάνανε τίποτα, απίστευτο. 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεα in real life > παρεα στο ιντερνετ

 

προσωπικα θεωρω πλασματικη ή και ψευτικη την ''παρεα'' στο ιντερνετ οταν δεν υπαρχει παρεα στην πραγματικη ζωη. 

Οσο για τη σχεση που αναφερεται συχνα, επειδη και εγω ειμαι σε παρομοια θεση με εσενα(δουλευω απο σπιτι) ειμαι της αποψης οτι μια σχεση αποτελει το ''επιδορπιο'' της κοινωνικης ζωης, δηλαδη καλη ειναι να υπαρχει, αλλα και να μην υπαρχει δεν τρεχει κατι, κανεις δεν πεθανε χωρις επιδορπιο.

 

Αν ειχες μια ενδιαφερουσα καθημερινοτητα και περνουσες ωραια με φιλους π.χ. κανοντας διαφορα χομπι ή οτιδηποτε γεμιζει εσενα προσωπικα θα σε ενοιαζε αν εχεις σχεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Nero55 είπε

παρεα in real life > παρεα στο ιντερνετ

προσωπικα θεωρω πλασματικη ή και ψευτικη την ''παρεα'' στο ιντερνετ οταν δεν υπαρχει παρεα στην πραγματικη ζωη. 

Οσο για τη σχεση που αναφερεται συχνα, επειδη και εγω ειμαι σε παρομοια θεση με εσενα(δουλευω απο σπιτι) ειμαι της αποψης οτι μια σχεση αποτελει το ''επιδορπιο'' της κοινωνικης ζωης, δηλαδη καλη ειναι να υπαρχει, αλλα και να μην υπαρχει δεν τρεχει κατι, κανεις δεν πεθανε χωρις επιδορπιο.

Αν ειχες μια ενδιαφερουσα καθημερινοτητα και περνουσες ωραια με φιλους π.χ. κανοντας διαφορα χομπι ή οτιδηποτε γεμιζει εσενα προσωπικα θα σε ενοιαζε αν εχεις σχεση?

Ναι αλλά με μία κοπέλα μπορείς να κάνεις περισσότερα (κάποια πολύ ωραία) και ίσως υπάρχει μεγαλύτερη ειλικρίνεια. Να σου πω την αλήθεια με φίλους μετά από μία ηλικία δε μπορούσα να κάνω τίποτα, ίσως ήταν τα άτομα έτσι αλλά οι περισσότεροι ήταν πολύ μ---νοδουλοι, ακόμη και στα πιο σημαντικά πράγματα που μπορούσαμε να κάνουμε μαζί με γράφανε για τη σχέση τους. Ήμουν κυριολεκτικά η τελευταία επιλογή για αυτούς και μιλάμε για κολλητούς φίλους πολλών χρόνων όπου ζήσαμε τεράστιες στιγμές μαζί. Κάποιοι από αυτούς που χώρισαν πάθανε σοβαρά ψυχολογικά που έκανε τη φιλία πολύ δύσκολη και αδύνατη. Αυτό που έβλεπα σε αυτούς όταν ήμασταν μαζί ήταν την απόγνωση τους να ξαναχτίσουν αυτό που είχαν. Εμένα γενικά η εμπειρία μου λέει ότι και η φιλία είναι μία συνεργασία, απαιτεί να υπάρχει ένας δυνατός κοινός στόχος που να σε ενώνει με τον άλλον, αυτό μπορεί να γίνει δια μέσου της δουλειάς ή με μία ερωτική σχέση. Άμα είχα γυναίκα πιστεύω θα με ακολουθούσε παντού, δεν θα ένιωθα τόσο μόνος όσο ένιωσα μετά από μία ηλικία με φίλους. Ακόμη και τη σχέση δε μπορούσα να τη στηρίξω λόγο των προβλημάτων/δουλειάς.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ναι αλλά με μία κοπέλα μπορείς να κάνεις περισσότερα (κάποια πολύ ωραία) και ίσως υπάρχει μεγαλύτερη ειλικρίνεια. Να σου πω την αλήθεια με φίλους μετά από μία ηλικία δε μπορούσα να κάνω τίποτα, ίσως ήταν τα άτομα έτσι αλλά οι περισσότεροι ήταν πολύ μ---νοδουλοι, ακόμη και στα πιο σημαντικά πράγματα που μπορούσαμε να κάνουμε μαζί με γράφανε για τη σχέση τους. Ήμουν κυριολεκτικά η τελευταία επιλογή για αυτούς, κάποιοι από αυτούς που χώρισαν πάθανε σοβαρά ψυχολογικά που έκανε τη φιλία πολύ δύσκολη και αδύνατη. Αυτό που έβλεπα σε αυτούς όταν ήμασταν μαζί ήταν την απόγνωση τους να ξαναχτίσουν αυτό που είχαν. Εμένα γενικά η εμπειρία μου λέει ότι και η φιλία είναι μία συνεργασία, απαιτεί να υπάρχει ένας δυνατός κοινός στόχος που να σε ενώνει με τον άλλον, αυτό μπορεί να γίνει δια μέσου της δουλειάς ή με μία ερωτική σχέση. Άμα είχα γυναίκα πιστεύω θα με ακολουθούσε παντού, δεν θα ένιωθα τόσο μόνος όσο ένιωσα μετά από μία ηλικία με φίλους. Ακόμη και τη σχέση δε μπορούσα να τη στηρίξω λόγο των προβλημάτων/δουλειάς.

φιλος που θα σε αφησει για γκομενα για εμενα δε θεωρειται φιλος, απο οτι λες μαλλον επεσες σε αυτη την περιπτωση. Και γενικοτερα ενας αντρας που θα επηρεαστει τοσο πολυ και θα του δημιουργησει ψυχολογικα μια γυναικα δειχνει οτι δεν ειναι στιβαρος,σταθερος χαρακτηρας και το μεγαλυτερο κομματι της ζωης του ηταν η κοπελα του.

Για αυτο ανεφερα να εχεις μια ζωη που θα σε γεμιζει, ειτε εχεις κοπελα ή οχι, αλλιως θα εισαι ο αδυναμος κρικος της σχεσης.

Γενικοτερα, σε μια σχεση, φιλικη ή μη υπαρχει ο πιο ισχυρος και ειναι μονο ενας.

Δεν ειναι κακο να εισαι ο αδυναμος κρικος, αλλα πρεπει να εχεις τη δυνατοτητα να καταλαβεις αν εισαι, για να αποφυγεις προβληματα.

 

Τεσπα πιστευω το εχουμε υπεραναλυσει λιγο, αρκει να βρεις πραγματα/χομπι που σε γεμιζουν οπως εχουν πει πολλοι και μετα θα στρωσουν τα πραγματα. Οσο και να το λιβανισουμε εδω μονο η κινηση σου θα αλλαξει την κατασταση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ναι αλλά με μία κοπέλα μπορείς να κάνεις περισσότερα (κάποια πολύ ωραία) και ίσως υπάρχει μεγαλύτερη ειλικρίνεια. Να σου πω την αλήθεια με φίλους μετά από μία ηλικία δε μπορούσα να κάνω τίποτα, ίσως ήταν τα άτομα έτσι αλλά οι περισσότεροι ήταν πολύ μ---νοδουλοι, ακόμη και στα πιο σημαντικά πράγματα που μπορούσαμε να κάνουμε μαζί με γράφανε για τη σχέση τους. Ήμουν κυριολεκτικά η τελευταία επιλογή για αυτούς και μιλάμε για κολλητούς φίλους πολλών χρόνων όπου ζήσαμε τεράστιες στιγμές μαζί. Κάποιοι από αυτούς που χώρισαν πάθανε σοβαρά ψυχολογικά που έκανε τη φιλία πολύ δύσκολη και αδύνατη. Αυτό που έβλεπα σε αυτούς όταν ήμασταν μαζί ήταν την απόγνωση τους να ξαναχτίσουν αυτό που είχαν. Εμένα γενικά η εμπειρία μου λέει ότι και η φιλία είναι μία συνεργασία, απαιτεί να υπάρχει ένας δυνατός κοινός στόχος που να σε ενώνει με τον άλλον, αυτό μπορεί να γίνει δια μέσου της δουλειάς ή με μία ερωτική σχέση. Άμα είχα γυναίκα πιστεύω θα με ακολουθούσε παντού, δεν θα ένιωθα τόσο μόνος όσο ένιωσα μετά από μία ηλικία με φίλους. Ακόμη και τη σχέση δε μπορούσα να τη στηρίξω λόγο των προβλημάτων/δουλειάς.

Για να αγαπησεις καποιον, πρεπει να αγαπησεις τον εαυτο σου πρωτα. Για να εχεις μια υγιη σχεση, πρεπει εσυ πρωτα να εισαι υγιης, κυριως ψυχολογικα για να στηριξεις και να ανταπεξελθεις σε μια σχεση. Και το πιο σημαντικο, μια σχεση δε θα σε σωσει απο τα προβληματα σου, σωματικα και ψυχολογικα. 

Αν αποφασισεις να βρεις καποια, θα αγκιστρωθεις πανω της για να ανεβεις ψυχολογικα. Και δεν ειναι σωστο ουτε για σενα ουτε για εκεινη. Γιατι οταν χωρισετε η κατρακυλα θα ειναι χειροτερη.

Δουλεψε στον εαυτο σου πρωτα ωστε να εισαι ψυχολογικα υγιης για σενα κ μετα για τους αλλους.

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Iris_89 είπε

Για να αγαπησεις καποιον, πρεπει να αγαπησεις τον εαυτο σου πρωτα. Για να εχεις μια υγιη σχεση, πρεπει εσυ πρωτα να εισαι υγιης, κυριως ψυχολογικα για να στηριξεις και να ανταπεξελθεις σε μια σχεση. Και το πιο σημαντικο, μια σχεση δε θα σε σωσει απο τα προβληματα σου, σωματικα και ψυχολογικα. 

Αν αποφασισεις να βρεις καποια, θα αγκιστρωθεις πανω της για να ανεβεις ψυχολογικα. Και δεν ειναι σωστο ουτε για σενα ουτε για εκεινη. Γιατι οταν χωρισετε η κατρακυλα θα ειναι χειροτερη.

Δουλεψε στον εαυτο σου πρωτα ωστε να εισαι ψυχολογικα υγιης για σενα κ μετα για τους αλλους.

Δεν μπορούσες να το γράψεις καλύτερα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και εγώ αυτά ήθελα να αναφέρω. Πάνω απ' όλα να νιώθουμε εμείς καλά με τον εαυτό μας, και σωματικά αλλά και ψυχικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nero55 είπε

φιλος που θα σε αφησει για γκομενα για εμενα δε θεωρειται φιλος, απο οτι λες μαλλον επεσες σε αυτη την περιπτωση

Αυτό ήταν ένα από τα μεγάλα λάθη της μετεμφηβικής μου ζωής. Όταν ήμουν ακόμη καινούργιος στα παιχνίδια, ήμουν πολύ κοινωνικός και πάντα έψαχνα να βάλω περισσότερα άτομα στη ζωή μου αλλά μετά από ένα σημείο κράτησα αυτούς που είχα ζήσει μαζί τα περισσότερα και ήμασταν πολύ δεμένοι και σταμάτησα να προσπαθώ. Συνέχισα με αυτούς και πέρασα σε μία πιο αντικοινωνική φάση όπου όλοι οι άλλοι ήταν απλά γνωστοί και θεώρησα μη αναγκαίο να προσπαθήσω μέχρι που γύρισε εναντίον μου αυτό, όταν οι δικοί μου βρήκανε δουλειές/κοπέλες ενώ εγώ μαζί με τα υπόλοιπα προβλήματα έμεινα  πολύ πίσω. Μου ήταν πολύ δύσκολο να καταλάβω  νωρίς ότι οι επιλογές μου ήταν λάθος, έβλεπα διάφορες συμπεριφορές αλλά δεν έδινα σημασία. Δεν προσπάθησα να κάνω επανεκίνηση της κοινωνικής μου ζωής έστω με κάτι που δεν ήθελε πολλά χρήματα. Τώρα σκέφτομαι αυτό το πράγμα, ότι πρέπει να τη ξαναχτίσω και να ξαναπροσπαθήσω αλλά είναι κάτι που έπρεπε να σκεφτώ τότε. Τελικά δεν είναι καλό να επαναπαύεσαι σε τίποτα.

1 ώρα πριν, Iris_89 είπε

Για να αγαπησεις καποιον, πρεπει να αγαπησεις τον εαυτο σου πρωτα. Για να εχεις μια υγιη σχεση, πρεπει εσυ πρωτα να εισαι υγιης, κυριως ψυχολογικα για να στηριξεις και να ανταπεξελθεις σε μια σχεση. Και το πιο σημαντικο, μια σχεση δε θα σε σωσει απο τα προβληματα σου, σωματικα και ψυχολογικα. 

Αν αποφασισεις να βρεις καποια, θα αγκιστρωθεις πανω της για να ανεβεις ψυχολογικα. Και δεν ειναι σωστο ουτε για σενα ουτε για εκεινη. Γιατι οταν χωρισετε η κατρακυλα θα ειναι χειροτερη.

Δουλεψε στον εαυτο σου πρωτα ωστε να εισαι ψυχολογικα υγιης για σενα κ μετα για τους αλλους.

Εντάξει δεν είμαι εντελώς ανύπαρκτος που να πρέπει η γυναίκα να με κουβαλήσει σε όλα. Μπορεί η γυναίκα να με βοηθήσει στα δικά μου προβλήματα και εγώ να τη βοηθήσω στα δικά της, πιστεύω έχω πράγματα να δώσω, δεν είμαι αδύναμος. Αντικοινωνικός ίσως, αδύναμος όχι. Κανείς δεν είναι τέλειος και πιστεύω αν είσαι δεμένος με κάποια, ε είναι λίγο υποκριτικό να λες ότι δεν θα σε πονέσει. Είμαι αρκετά σκληρός και ψυχρός και πραγματικά είχα κάποιες μεγάλες απώλειες στη ζωή μου όπου απλά τις κατάπια, έχω περάσει τραυματικά πράγματα πολύ χειρότερα από έναν χωρισμό. Θα με πονέσει ένας χωρισμός? σίγουρα αλλά θα το καταπιώ και αυτό χωρίς να φανεί ότι με πόνεσε. Αν χωρίσω το πιο πιθανό είναι να αναζητήσω νέα σχέση, με μισή καρδιά αλλά τι επιλογή θα έχω. Θέλω πάντως να παντρευτώ πριν τα 40.

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ σύνθετο κομμάτι οι διαπροσωπικές σχέσεις κάθε επιπέδου. Επίσης φιλία δεν είναι τα εύκολα είναι τα δύσκολα ( "Οι φίλοι δεν είναι γέλια και χαρές πρέπει να ναι εκεί όταν τους θες" λέει ένα τραγούδι). 

Eγω προσωπικά έχω ως ένα από τα αγαπημένα μου  ενδιαφέροντα τα βιντεοπαιχνιδια , επίσης προσπαθώ να αθλούμαι ( γυμναστήριο ) κανένας από τους παιδικούς μου φίλους δεν παίζει (το pro δε πιάνεται ) ούτε εγώ παρακολουθώ αθλητικά παιχνίδια ( ποδόσφαιρο - μπάσκετ ) ενώ θα ήθελα πολύ να παίξω κάτι coop η να μοιραστώ τον μαγευτικό κόσμο η ιστορία ενός παιχνιδιού που "εζησα" ( αυτό καλύπτεται από τα forum ) και εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι με τους αδελφικούς μου φίλους δεν έχουμε τελικά τόσο κοινά ενδιαφέροντα και είναι άλλα πράγματα που μας κράτησαν δεμένους όπως οι δύσκολοι καιροί που περάσαμε είτε οικονομικά είτε σε επίπεδο σχέσεων και η στήριξη που έδινε ο ένας στον άλλο καθώς και οι κοινές απόψεις σε διάφορα κοινωνικά - πολιτικά - υπαρξιακά προβλήματα και μη. Ούτε η σχέση μου έχει κοινά ενδιαφέροντα με εμένα .

Απο την δουλειά καταφέραμε και ταιριάξαμε πολύ καλά με μια ομάδα ατόμων ( ξεκινήσαμε μαζί από 23 στην ίδια εταιρεία μέχρι τα 29 μας χρόνια τώρα ο καθένας δουλεύει αλλού )  , όπου πλέον όλοι μας έξοδοι μαζί με την κοπελιά μου για ποτο, καφέ η και ταξίδια είναι μαζί τους.

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη συνταγή είναι δούναι και λαβείν οι σχέσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...