Προς το περιεχόμενο

Η AMD λανσάρισε τον κορυφαίο Ryzen 9 3950Χ με 16 πυρήνες και 32 threads


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πρωτα ρεαλιστικα σεναρια, οσον αφορα την ψυξη που χρειαζεται ο επεξεργαστης, αρχισαν να παρουσιαζονται.

 

3950X TEMPS.png

Μόλις τώρα, BlueAverage είπε

Τα πρωτα ρεαλιστικα σεναρια, οσον αφορα την ψυξη που χρειαζεται ο επεξεργαστης, αρχισαν να παρουσιαζονται.

3950X TEMPS.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ψέματα λένε όλοι, μην τους πιστεύετε. Μόνο με liquid nitrogen LN2 77 K −195.79 °C −320 °F παίζει.
Με νόκτουες και αιο είναι για κεμπάπ μόνον.

edit: και 2 ίππους (HP) τροφοδοσία με νυκτερινό τιμιλόγιο.

Επεξ/σία από eyw
κεμπάπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Τα πρωτα ρεαλιστικα σεναρια, οσον αφορα την ψυξη που χρειαζεται ο επεξεργαστης, αρχισαν να παρουσιαζονται.

3950X TEMPS.png

Το slide, είναι από το video από τους Καναδούς?

Πραγματικά, δεν βγάζει κανένα νόημα αυτό που δείχνει η διαφάνεια.

Στην τελική, u12?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

16 πυρήνες με 105 Watt TDP. Αυτά είναι.

Review εδώ:

https://www.anandtech.com/show/15043/the-amd-ryzen-9-3950x-review-16-cores-on-7nm-with-pcie-40

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Το slide, είναι από το video από τους Καναδούς?

Πραγματικά, δεν βγάζει κανένα νόημα αυτό που δείχνει η διαφάνεια.

Στην τελική, u12?

 

23 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Το slide, είναι από το video από τους Καναδούς?

Πραγματικά, δεν βγάζει κανένα νόημα αυτό που δείχνει η διαφάνεια.

Στην τελική, u12?

Τι δεν βγαζει νοημα. Τρεξανε τον επεξεργαστη σε stock συχνοτητα σε prime95 για 15 λεπτα. Και σου λεει τι θερμοκρασιες επιασε με την noctua, με ενα και με 2ανεμηστηρες, και με μια υδροψυξη  χ62. Την ερωτηση σου δεν καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγάζει νόημα μια μέτρια αεροψυξη να έχει τέτοιες (μη) διαφορές με μια μέτρια προς καλή aio.

Επίσης, γιατί τη σειρά 12?

Με μια d15, για παράδειγμα, θα είχε πολύ σωστότερη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Δεν βγάζει νόημα μια μέτρια αεροψυξη να έχει τέτοιες (μη) διαφορές με μια μέτρια προς καλή aio.

Επίσης, γιατί τη σειρά 12?

Με μια d15, για παράδειγμα, θα είχε πολύ σωστότερη εικόνα.

Σιγουρα πολυ καλυτερα μια μεγαλη αεροψυξη. Προσωπικα ειμαι κατά της υδρόψυξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Σιγουρα πολυ καλυτερα μια μεγαλη αεροψυξη. Προσωπικα ειμαι κατά της υδρόψυξης.

Κοίτα, ακόμα και μια μέτρια ΑΙΟ έχει τα πλεονεκτήματά της.

Από εκεί και πέρα, αντικειμενικά, όταν έχεις να ψύξεις ένα τέτοιο θηρίο με αυτές μάλιστα τις ιδιαιτερότητες (τα chiplets και το θέμα που δημιουργούν στην απαγωγή θερμότητας), το να βάζεις μια μέτρια αερόψυξη σαν δοκιμή, είναι κάπως.

Πολύ περισσότερο, έχεις έναν επεξεργαστή κοντά στα 800€, σε μια μητρική κάπου στα 200...ε, μην τσιγκουνευτείς 30€ για να πας από τη u12 στη d15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Σιγουρα πολυ καλυτερα μια μεγαλη αεροψυξη. Προσωπικα ειμαι κατά της υδρόψυξης.

Το θεμα δεν ειναι στον επεξεργαστη. Ειναι στα vrm των μητρικων. Ολα τα βιντεο που ανεβαινουν ειναι με crosshair ή με aorus extreme.

 Κανένας δεν λεει τι γινεται με τις ποιο φτηνες μητρικες, που εχει αγορασει η πλειοψηφια του κοσμου. Παραμενω επιφυλακτικος πολυ.

Αφου με τετοια αεροψυξη και 280αρα υδροψυξη, έπιασε τετοιες θερμοκρασιες πως να πιστεψεις οτι μπορει να δουλεψει σωστα με την prism?

Μαλλον δεν εχω παει κουβα ακομα.

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κοίτα, ακόμα και μια μέτρια ΑΙΟ έχει τα πλεονεκτήματά της.

Από εκεί και πέρα, αντικειμενικά, όταν έχεις να ψύξεις ένα τέτοιο θηρίο με αυτές μάλιστα τις ιδιαιτερότητες (τα chiplets και το θέμα που δημιουργούν στην απαγωγή θερμότητας), το να βάζεις μια μέτρια αερόψυξη σαν δοκιμή, είναι κάπως.

Πολύ περισσότερο, έχεις έναν επεξεργαστή κοντά στα 800€, σε μια μητρική κάπου στα 200...ε, μην τσιγκουνευτείς 30€ για να πας από τη u12 στη d15.

Αυτο ξαναπέστω. Ειναι ανισοροπια. Περνεις μερσεντες και βαζεις ροδες απο φιατ. Αλλα μεχρι στιγμης ανεβαινουν βιντεο με ακραια και ανισοροπα σεναρια. Ο ενας που παρεθεσε ο φιλος πιο πανω,

για να δουμε θερμοκρασίες, ειχε βαλει custom loop με aorus extreme. Και ο δευτερος εβαλε τον 3950 με μια νοκτουα 12αρα. Αλλα εγω στέκομαι στις θερμοκρασιες που επιασε με υδρόψυξη se 100% pump and 100% radiator fans. Πως να θεωρησω οτι μπορει να δουλευει καλα με την prism? 

9 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Το θεμα δεν ειναι στον επεξεργαστη. Ειναι στα vrm των μητρικων. Ολα τα βιντεο που ανεβαινουν ειναι με crosshair ή με aorus extreme.

 Κανένας δεν λεει τι γινεται με τις ποιο φτηνες μητρικες, που εχει αγορασει η πλειοψηφια του κοσμου. Παραμενω επιφυλακτικος πολυ.

Αφου με τετοια αεροψυξη και 280αρα υδροψυξη, έπιασε τετοιες θερμοκρασιες πως να πιστεψεις οτι μπορει να δουλεψει σωστα με την prism?

Μαλλον δεν εχω παει κουβα ακομα.

Αυτο ξαναπέστω. Ειναι ανισοροπια. Περνεις μερσεντες και βαζεις ροδες απο φιατ. Αλλα μεχρι στιγμης ανεβαινουν βιντεο με ακραια και ανισοροπα σεναρια. Ο ενας που παρεθεσε ο φιλος πιο πανω,

για να δουμε θερμοκρασίες, ειχε βαλει custom loop με aorus extreme. Και ο δευτερος εβαλε τον 3950 με μια νοκτουα 12αρα. Αλλα εγω στέκομαι στις θερμοκρασιες που επιασε με υδρόψυξη se 100% pump and 100% radiator fans. Πως να θεωρησω οτι μπορει να δουλευει καλα με την prism? 

Και ολα αυτα χωρις να εχεις κλειστο κουτι και την καρτα γραφικων να φτυνει τον ζεστο της αερα μεσα στο κουτι. Για σκεψου το λιγο. Ολοι κανουν μετρησεις στα testbench με θερμοκρασια περιβαλλοντος 24 βαθμους. Το καλοκαιρι τι γινεται? τι θερμοκρασιες θα πιασει? Με ποια ψυκτρα θα τον κρατησεις σε καλα επιπεδα θερμοκρασιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάσει της τιμής του 3900χ με msrp 499$ έχει 550-600(εξωτερικό και Ελλάδα) πόσο πιστεύετε ότι θα έχει ο 3950x? 900?

 

Επεξ/σία από GoMaR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Το θεμα δεν ειναι στον επεξεργαστη. Ειναι στα vrm των μητρικων. Ολα τα βιντεο που ανεβαινουν ειναι με crosshair ή με aorus extreme.

 Κανένας δεν λεει τι γινεται με τις ποιο φτηνες μητρικες, που εχει αγορασει η πλειοψηφια του κοσμου. Παραμενω επιφυλακτικος πολυ.

Αφου με τετοια αεροψυξη και 280αρα υδροψυξη, έπιασε τετοιες θερμοκρασιες πως να πιστεψεις οτι μπορει να δουλεψει σωστα με την prism?

Μαλλον δεν εχω παει κουβα ακομα.

Αυτο ξαναπέστω. Ειναι ανισοροπια. Περνεις μερσεντες και βαζεις ροδες απο φιατ. Αλλα μεχρι στιγμης ανεβαινουν βιντεο με ακραια και ανισοροπα σεναρια. Ο ενας που παρεθεσε ο φιλος πιο πανω,

για να δουμε θερμοκρασίες, ειχε βαλει custom loop με aorus extreme. Και ο δευτερος εβαλε τον 3950 με μια νοκτουα 12αρα. Αλλα εγω στέκομαι στις θερμοκρασιες που επιασε με υδρόψυξη se 100% pump and 100% radiator fans. Πως να θεωρησω οτι μπορει να δουλευει καλα με την prism? 

Και ολα αυτα χωρις να εχεις κλειστο κουτι και την καρτα γραφικων να φτυνει τον ζεστο της αερα μεσα στο κουτι. Για σκεψου το λιγο. Ολοι κανουν μετρησεις στα testbench με θερμοκρασια περιβαλλοντος 24 βαθμους. Το καλοκαιρι τι γινεται? τι θερμοκρασιες θα πιασει? Με ποια ψυκτρα θα τον κρατησεις σε καλα επιπεδα θερμοκρασιας?

Με u12 76 βαθμούς σε prime και δεν πήγες κουβά? Όχι απλά πηγές Κούβα, σου δώσανε και υπηκοότητα, μη το κουράζουμε. Απλά πράματα, έχει καλύτερη κατανάλωση και άρα θερμική συμπεριφορά από τον 3900x. Τέλος, δεν χωράνε συζητήσεις.  

Τα υπόλοιπα που λες είναι εντελώς άσχετα. Όλα τα test έτσι γινόνται, σε testbed χωρίς κάρτα γραφικών και με φυσιολογικά ambient. Δηλαδή ο 9900k που σε ίδιες συνθηκες πιάνει 90 βαθμούς με aio 280αρα τι θα κάνει σε φυσιολογικά ambient? 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/11/2019 στις 1:38 ΠΜ, BlueAverage είπε

Το θεμα δεν ειναι στον επεξεργαστη. Ειναι στα vrm των μητρικων. Ολα τα βιντεο που ανεβαινουν ειναι με crosshair ή με aorus extreme.

 Κανένας δεν λεει τι γινεται με τις ποιο φτηνες μητρικες, που εχει αγορασει η πλειοψηφια του κοσμου. Παραμενω επιφυλακτικος πολυ.

Αφου με τετοια αεροψυξη και 280αρα υδροψυξη, έπιασε τετοιες θερμοκρασιες πως να πιστεψεις οτι μπορει να δουλεψει σωστα με την prism?

Μαλλον δεν εχω παει κουβα ακομα.

Αυτο ξαναπέστω. Ειναι ανισοροπια. Περνεις μερσεντες και βαζεις ροδες απο φιατ. Αλλα μεχρι στιγμης ανεβαινουν βιντεο με ακραια και ανισοροπα σεναρια. Ο ενας που παρεθεσε ο φιλος πιο πανω,

για να δουμε θερμοκρασίες, ειχε βαλει custom loop με aorus extreme. Και ο δευτερος εβαλε τον 3950 με μια νοκτουα 12αρα. Αλλα εγω στέκομαι στις θερμοκρασιες που επιασε με υδρόψυξη se 100% pump and 100% radiator fans. Πως να θεωρησω οτι μπορει να δουλευει καλα με την prism? 

Και ολα αυτα χωρις να εχεις κλειστο κουτι και την καρτα γραφικων να φτυνει τον ζεστο της αερα μεσα στο κουτι. Για σκεψου το λιγο. Ολοι κανουν μετρησεις στα testbench με θερμοκρασια περιβαλλοντος 24 βαθμους. Το καλοκαιρι τι γινεται? τι θερμοκρασιες θα πιασει? Με ποια ψυκτρα θα τον κρατησεις σε καλα επιπεδα θερμοκρασιας?

 

Απάντηση.

Μια MSI B450 TOMAHAWK MAX είναι αρκετή για τον RYZEN R9 3950X ...

Το ίδιο και όλες οι άλλες που φέρουν αντίστοιχο VRM.

Από εκεί και πάνω δεν υπάρχει κανένα θέμα με οποιαδήποτε μητρική, ενώ με επιλογή B450 έχεις και 10watt χαμηλότερη κατανάλωση από το chipset σε σχέση με το μεγάλο X570.

 

 

Στιγμιότυπο από 2019-11-17 15-07-05.png

Στιγμιότυπο από 2019-11-17 15-08-41.png

Στιγμιότυπο από 2019-11-17 15-09-09.png

Στιγμιότυπο από 2019-11-17 15-09-41.png

Στιγμιότυπο από 2019-11-17 15-10-14.png

Στιγμιότυπο από 2019-11-17 15-10-52.png

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

... Tomahawk MAX έχω, NH-D14 έχω ...
... και μην εισενέγκεις ημάς εις 3950X πειρασμόν ...

btw τα mosfet των vrm μπορούν να λειτουργίας σε υψηλές θερμοκρασίες, αυτό που μπορεί να πειράζει αλλά μπορεί και όχι είναι οι μεγάλες δαφορές θερμοκρασίας, υποθέτω λόγω συστολών-διαστολών και ή (λόγω temp) γήρανση ημιαγωγών.

ο τύπος στο 05:21 πρέπει να είναι πολύ σίγουρος για ό,τι κάνει με τους ανεμιστήρες της οροφής, εκεί στα tower κουτιά μαζεύται ο ζεστός αέρας από cpu και vga. Αν κάποιος θέλει να μην παραζορίζει τα vrm του ας σκεφτεί κάτι άλλο, ίσως και πατέντα.

Δεν ήξερα ότι η θερμοκρασία των vrm συμετέχει στο throttling, θα διάβασε τα volt και τα MHz στο HWinfo ή HWmon.

Η ροή αέρα μέσα στα κουτιά και πως την βελτιώνουμε (ή χειροτερεύουμε) είναι μέγα θέμα, αξίζει νέο thread.

Επεξ/σία από eyw
spelling
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, eyw είπε

... Tomahawk MAX έχω, NH-D14 έχω ...
... και μην εισενέγκεις ημάς εις 3950X πειρασμόν ...

btw τα mosfet των vrm μπορούν να λειτουργίας σε υψηλές θερμοκρασίες, αυτό που μπορεί να πειράζει αλλά μπορεί και όχι είναι οι μεγάλες δαφορές θερμοκρασίας, υποθέτω λόγω συστολών-διαστολών και ή (λόγω temp) γήρανση ημιαγωγών.

ο τύπος στο 05:21 πρέπει να είναι πολύ σίγουρος για ό,τι κάνει με τους ανεμιστήρες της οροφής, εκεί στα tower κουτιά μαζεύται ο ζεστός αέρας από cpu και vga. Αν κάποιος θέλει να μην παραζορίζει τα vrm του ας σκεφτεί κάτι άλλο, ίσως και πατέντα.

Δεν ήξερα ότι η θερμοκρασία των vrm συμετέχει στο throttling, θα διάβασε τα volt και τα MHz στο HWinfo ή HWmon.

Η ροή αέρα μέσα στα κουτιά και πως την βελτιώνουμε (ή χειροτερεύουμε) είναι μέγα θέμα, αξίζει νέο thread.

Εχεις δικιο σε αυτο. Η λυση ειναι μια. Ο πισω εισαγωγη αερα και εξαγωγη οι επανω που αν τυχει να εχεις υδροψυξη τοτε θα ειναι και πολυ γρηγορη λογω high static pressure fans.

vrm airduct.jpeg

99cd438c_c4a6d32e5c0249aad81ac4a3f37d596c_preview_feature.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι κατά της υδρόψυξης, τουλάχιστον στα απλά οικιακά desktop μηχανάκια.

για τα vrm εγώ είχα στο νου ανεμιστηράκι που βιδώνει στο ελεύθερο slot πριν την vga, δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο κόλπο όπως στη φωτογραφία, +1.
Πάντως vrm υπάρχουν και αλλού, όχι μόνον δίπλα στο socket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...