Προς το περιεχόμενο

Η AMD λανσάρισε τον κορυφαίο Ryzen 9 3950Χ με 16 πυρήνες και 32 threads


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεν ειναι οτι τα εχει λαθος, αλλα οτι τα αγνοει/δεν διαβαζει σωστα γιατι λειπει η επικοινωνια chipset/iod. Yπαρχει ομως τροπος με watt limit μεσα απο το smu να κοψεις, τουλαχιστον στο x370.

Στο video ειναι ενας κλοκαρισμενος 3950x στα 4.3GHz all core και τρεχει prime, τι περιμενες απο temps; 60αρια η να τον κρυωσεις με την zalman που σου περισσεψε απο τον core 2 duo;

Ειτε prime τρεχει ειτε renderarei με 100% workload σημασια εχει οτι βλεπουμε τις πραγματικες θερμοκρασιες που μπορει να φτασει και τι ψυξη χρειαζεται. Ειναι κανενα extreme overclock το 4,3? οχι. Αλλα με τετοιες θερμοκρασιες που ειναι το recommended της amd?

 

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρέχει υδρόψυξη στο νήμα, τα έχετε κάνει θάλασσα.
Οσοι επιμένουν με την υδρόψυξη ας έχουν στον νου ότι καρφώνονται, λίγη ρέγουλα παιδιά, το καταλάβαμε, θα το έχουμε πρώτο στο shopping list, θα σας προτιμήσουμε και ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

off-topic και άσχετο:
Συνέφερα μηχανάκι με Phenom X4 9950 140W, δουλεύει άψογα με το stock cooler, max 53°C @100% load του prime all core, δωματιο 20-22°C.
Προσοχή: με ανοιχτό κουτί.
Ολες οι αερόψυκτρες σκορπάνε χλιαρό ή ζεστό αέρα μέσα στο κουτί με αποτέλεσμα να ανεβαίνει η θερμοκρασία μέσα στο κουτί άρα η αερόψυκτρα να πρέπει να λειτουργήσει με αέρα σε μεγαλύτερη θερμοκρασία κλπ, positive feedback.
Η κατάσταση βελτιώνεται πολύ αν ανοίξετε τρύπα στο πλαϊνό και την καλύψετε με λεπτή μεταλλική σίτα για να μην περνάει σκόνη.
Το έχω κάνει και το συνιστώ.

edit: σκεφτείτε ότι το PSU ρουφάει ζεστό αέρα μέσα από το κουτί και με αυτόν πρέπει να "ψύξει" MOSFET και Nichicon/Nippon Chemicon/Rubicon κλπ. 

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueAverage είπε

 

Και τον δινει σκετο, γιατι με αερα (prism) δεν δουλευει.

 

Πραγματικά τώρα με κάνεις να πιστεύω ότι μας Τρολλαρεις, μια χαρά δουλεύει σε Default Clocks με αέρα ο 3950Χ μην γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν.

1 ώρα πριν, BlueAverage είπε

Ειτε prime τρεχει ειτε renderarei με 100% workload σημασια εχει οτι βλεπουμε τις πραγματικες θερμοκρασιες που μπορει να φτασει και τι ψυξη χρειαζεται. Ειναι κανενα extreme overclock το 4,3? οχι. Αλλα με τετοιες θερμοκρασιες που ειναι το recommended της amd?

Φίλε μου το Base Frequency του Ryzen R9 3950X είναι 3.5GHz για 16Cores 32Threads και 105W TDP. Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι το να βάλεις 16Cores 32Threads να δουλεύουν στα 4.3GHz στο 100% δεν είναι extreme μάλλον δεν γνωρίζεις από επεξεργαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Φιλε κοιταξα τωρα για το Pantzer. Aν ενοεις το pantzer max το κουτι τα σπαει. ειναι πολυ τουμπανο. Δεν ειχα δει οτι εχει βγει και αυτο. 

εγώ αυτό έχω https://cougargaming.com/us/products/cases/panzer/

20 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πραγματικά τώρα με κάνεις να πιστεύω ότι μας Τρολλαρεις, μια χαρά δουλεύει σε Default Clocks με αέρα ο 3950Χ μην γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν.

Φίλε μου το Base Frequency του Ryzen R9 3950X είναι 3.5GHz για 16Cores 32Threads και 105W TDP. Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι το να βάλεις 16Cores 32Threads να δουλεύουν στα 4.3GHz στο 100% δεν είναι extreme μάλλον δεν γνωρίζεις από επεξεργαστές.

γιατί τότε η AMD δεν δίνει CPU COOLER FAN αλλά πρέπει να τον αγοράσεις έξτρα αν θες

γιατί συστήνει CPU WATER COOLER

μιλάω ως άσχετος όχι ως ειδικός όπως είστε εσείς παιδιά.

εγώ θα τον δουλεύω με τα Default δεν σκοπεύω να του κάνω OC ούτε να τον φτάνω στα όρια του

εδώ δεν το έχω καταφέρει να το κάνω με το σύστημα της υπογραφής μου που επίσης δουλεύει Default.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

το max φιλε. Ειναι πολυ ανωτερο κουτι. Ειναι ταμαμ για καινουργιο σου συστημα. Αξίζει η υπερβαση. Είναι κουτι με τα ολα του. Πανεμορφο και με ποιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eyw είπε

Βρέχει υδρόψυξη στο νήμα, τα έχετε κάνει θάλασσα.
Οσοι επιμένουν με την υδρόψυξη ας έχουν στον νου ότι καρφώνονται, λίγη ρέγουλα παιδιά, το καταλάβαμε, θα το έχουμε πρώτο στο shopping list, θα σας προτιμήσουμε και ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

off-topic και άσχετο:
Συνέφερα μηχανάκι με Phenom X4 9950 140W, δουλεύει άψογα με το stock cooler, max 53°C @100% load του prime all core, δωματιο 20-22°C.
Προσοχή: με ανοιχτό κουτί.
Ολες οι αερόψυκτρες σκορπάνε χλιαρό ή ζεστό αέρα μέσα στο κουτί με αποτέλεσμα να ανεβαίνει η θερμοκρασία μέσα στο κουτί άρα η αερόψυκτρα να πρέπει να λειτουργήσει με αέρα σε μεγαλύτερη θερμοκρασία κλπ, positive feedback.
Η κατάσταση βελτιώνεται πολύ αν ανοίξετε τρύπα στο πλαϊνό και την καλύψετε με λεπτή μεταλλική σίτα για να μην περνάει σκόνη.
Το έχω κάνει και το συνιστώ.

edit: σκεφτείτε ότι το PSU ρουφάει ζεστό αέρα μέσα από το κουτί και με αυτόν πρέπει να "ψύξει" MOSFET και Nichicon/Nippon Chemicon/Rubicon κλπ. 

άρα το μυστικό της επιτυχίας είναι ότι πρέπει να έχεις καλό κουτί με καλό airflow.

3 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

το max φιλε. Ειναι πολυ ανωτερο κουτι. Ειναι ταμαμ για καινουργιο σου συστημα. Αξίζει η υπερβαση. Είναι κουτι με τα ολα του. Πανεμορφο και με ποιοτητα.

μπα καθόλου υπέρβαση δεν είναι το cougar panzer max (άλλωστε είναι στα υπόψη) γιατί όπως είπα μια φορά cougar για πάντα cougar

για μένα ισχύει το ίδιο με Noctua και Zotac

όπως και EVGA PSU.

δες πόσο κοστίζει π.χ το CoolerMaster Cosmos C700P

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πραγματικά τώρα με κάνεις να πιστεύω ότι μας Τρολλαρεις, μια χαρά δουλεύει σε Default Clocks με αέρα ο 3950Χ μην γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν.

Φίλε μου το Base Frequency του Ryzen R9 3950X είναι 3.5GHz για 16Cores 32Threads και 105W TDP. Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι το να βάλεις 16Cores 32Threads να δουλεύουν στα 4.3GHz στο 100% δεν είναι extreme μάλλον δεν γνωρίζεις από επεξεργαστές.

Τι να σας τρολλαρω. Θα γελάσει καθε πικραμενο απο τον 9900κ intel fun boy  με αυτον τον επεξεργαστη.  Αν ο 9900κ θελει πυροσβεστηρα, αυτος θελει το ψυγειο για τα παγωτα να βαλεις μεσα το πισι.

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueAverage είπε

Ειτε prime τρεχει ειτε renderarei με 100% workload σημασια εχει οτι βλεπουμε τις πραγματικες θερμοκρασιες που μπορει να φτασει και τι ψυξη χρειαζεται. Ειναι κανενα extreme overclock το 4,3? οχι. Αλλα με τετοιες θερμοκρασιες που ειναι το recommended της amd?

Παρε 2066 αν δεν σου φτανουν τα 16/32 @ 4.3GHz all core, μπορει να παιξει ο 10980xe στα 4.6GHz με την noctua και λιγο καλο airflow στο κουτι, ποτε δεν ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, BlueAverage said:

Τι να σας τρολλαρω. Θα γελάσει καθε πικραμενο απο τον 9900κ intel fun boy  με αυτον τον επεξεργαστη.  Αν ο 9900κ θελει πυροσβεστηρα, αυτος θελει το ψυγειο για τα παγωτα να βαλεις μεσα το πισι.

Τι συγκρίνεις? 8c/16t με 16c/32t και περιμένεις να βγάζουν την ίδια θερμότητα? Αν η Intel είχε 16c/32t στα 14nm+++ φαντάζεσαι τι θα χρειαζόταν?

Επίσης έχεις δει συγκριτικά ενός AIO 280mm με μια top αερόψυξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Παρε 2066 αν δεν σου φτανουν τα 16/32 @ 4.3GHz all core, μπορει να παιξει ο 10980xe στα 4.6GHz με την noctua και λιγο καλο airflow στο κουτι, ποτε δεν ξερεις.

τουλάχιστον αυτος θα τα καταφερει τα 4.6 με την Νοctua. Δεν θα θεωρηται το 4,3 extreme κατασταση και θα πιανει και 100 βαθμους θερμοκρασια που θα πιανει ο 3950χ.

Μας δουλευει και η AMD τωρα. Βαλτε ΑΙΟ cooler. Οποιος εχει λεφτα για customies και βαρβατες μητρικες θα γλεντησει και 3950χ. Οι αλλοι θα ψαχνουν λυσεις για να μην εχουν throttling.

38 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Τι συγκρίνεις? 8c/16t με 16c/32t και περιμένεις να βγάζουν την ίδια θερμότητα? Αν η Intel είχε 16c/32t στα 14nm+++ φαντάζεσαι τι θα χρειαζόταν?

Επίσης έχεις δει συγκριτικά ενός AIO 280mm με μια top αερόψυξη?

Υπαρχει καλυτερο συγκριτικο απο το να την εχεις 5 χρονια στο πισι σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, BlueAverage said:

Υπαρχει καλυτερο συγκριτικο απο το να την εχεις 5 χρονια στο πισι σου?

Είχες πριν κορυφαία αερόψυξη κι είδες μεγάλη διαφορά με AIO 280mm? Αν ναι πόσους βαθμούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια αεροψυξη φιλε μου? Πηρα κατευθειαν αυτο που προτεινε. Υδροψυξουλα προτεινε και τοτε η amd. Το ειπα και ποιο πανω. το εχουμε ξαναδει το εργακι που ανεβαζει η AMD με αλλους  ηθοποιους. Χωρις ψυξη τον εστελνε. γιατι αραγε αν δουλευε με αερα?

3 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

ποια αεροψυξη φιλε μου? Πηρα κατευθειαν αυτο που προτεινε. Υδροψυξουλα προτεινε και τοτε η amd. Το ειπα και ποιο πανω. το εχουμε ξαναδει το εργακι που ανεβαζει η AMD με αλλους  ηθοποιους. Χωρις ψυξη τον εστελνε. γιατι αραγε αν δουλευε με αερα?

Μην βιαζεστε. Το ποιο ωραιο ειναι μετα το λανσαρισμα. Τι ειπε η ΑMD? 105 watt tdp και φτανει τους 100 βαθμους!

Κατσε. Η Ιντελ τον εχει στο συρταρι ετοιμο. Και ας ειναι και 14++ nm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου παρτο οπως θες. Αυτος ο επεξεργαστης ειναι η αρχη μιας αλλης κατηφορας για την AMD. Και που να παει στα 5nm .  150 βαθμους στο νερο! Θα μαγειρευουμε πανω στον cpu. θα μας προτεινει αντιο για υδροψυξη κατσαρολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...