Προς το περιεχόμενο

Η AMD λανσάρισε τον κορυφαίο Ryzen 9 3950Χ με 16 πυρήνες και 32 threads


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, BlueAverage είπε

Σου λεω επειδη το εχω ζησει το ιδιο σεναριο με το fx. Ασχετως επιδόσεων ετσι! Μηλάμε για την σωστη λειτουργια του υπολογιστη τωρα και τις μητρικες που μπορουν να τον ταήσουν.Αυτα τα κουλα της AMD τα εχω λουστει και τα ξερω. Για παραδειγμα. Λεει ελαχιστη ψυξη 2χ140 ετσι? Αλλα δεν μας ειπε ο ποιητης....με τι καρτα γραφικων οταν η υδροψυξη ειναι στο επανω μερος του κουτιου? με την 5700xt blower ?που τον ζεστο της αερα τον φτυνει εξω απο το κουτι? Γιατι οι αλλες τον φυσανε εντος κουτιου. Με τι θερμοκρασια περιβαλλοντος? Το αποστειρωμενο 24 βαθμους χειμωνα καλοκαιρι? Σαν τις τραπεζες? Το καλοκαιρι με τους 32 βαθμους τι γινεται? Ο μαυρος θερμαστης απο το τσιμουτι. Γιατι και τις μητρικες με βαση αυτην την καρτα τις σχεδιασαν και εβαλαν ανεμηστηρακι να παγωσει chipset. Βαζοντας ομως τις αλλες τις καρτες που φυσανε την ζεστη πανω στο chipset το ανεμηστηρακι "κανει θορυβο" τι να φταει αραγε που ζεστενεται? Φίλε μου χωρις 360αρα αυτος ο επεξεργαστης εδω στην ελλάδα θα ειναι το μαρτυριο της θερμοπληξιας του gamer.

αν σου πω για 360άρα σκέφτομαι...και αν είδες το cougar panzer υποστηρίζει και υδρόψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, ikorolis είπε

θα την έχω υπόψη μου φίλε

σε ευχαριστώ.

και της υπογραφής η μητρική ήδη τον υποστηρίζει.

Screenshot_1.png

Η gigabyte ειναι λιγο....ψευτρα σε αυτα. Τον υποστιριζει, για την γιγαβυτε σημαινει αναβει η μητρικη με αυτον τον επεξεργαστη. Τι γινεται ομως μετα? Την παλευουν τα vrm της? Η θελει παλι να βαζεις ανεμηστηρια πανω απο την μητρικη? Αυτα δεν τα λενε κανενας κατασκευαστης. Αν θα κανεις τον κοπο και θα δεις το cpu support list της gigabyte 9900fxa ud3 rev.4 , Μητρική των 250 ευρω το 2013, θα δεις οτι υποστιριζει τον 9590fx. Εκει την πατησα και εγω οταν την πηρα. Μετα κανε ενα search και δες τι τραβηξανε οσοι την συνδιασανε με αυτον τον επεξεργαστη. Φρικες. Τα λεω απο προσωπικη εμπειρια. Και η φαση με τον 3950χ δεν διαφερει σε τιποτα απο τον τοτε αναθεματισμενο και ζεστο εκεινον επεξεργαστη. Εφτασε σε ud7 μοντελο μετα απο δυο χρονια για να δουλεψει σωστα.

2 ώρες πριν, ikorolis είπε

δεν χρειάζεται να υπάρχουν εντάσεις

για μένα εξαρτάται τι είδους Gamer είσαι και τι αναλύσεις θέλεις να παίζεις

προσωπικά και το σύστημα της υπογραφής και το επόμενο σύστημα σε αυτόν τον επεξεργαστή AMD Ryzen 9 3950X θα απασχοληθεί για Gaming σε αναλύσεις 1920x1080

δεν θα ασχοληθώ με 4K αναλύσεις κτλ

θα πει κάποιος ναι ρε φίλε αλλά ξέρεις τις δυνατότητες του συστήματος που έχεις ή που θες να φτιάξεις

ναι θα του πω τις ξέρω αλλά εγώ γουστάρω αυτά

άλλωστε δεν με περιορίζει καθώς ήδη έχω και κονσόλα XBOX One - XBOX One X και σκοπεύω να πάρω και την Next Gen ΧΒΟΧ

λέω πράγματα που έχω προσωπικά και που έχουν δοκιμαστεί σε συγγενείς/φίλους/συναδέλφους.

δεν τα λέω τυχαία ξέρω τι λέω αν μπεις στην ιστοσελίδα της Cougar και δεις το Panzer θα καταλάβεις

αν μπεις στην ιστοσελίδα της Coolermaster θα δεις ανάλογα κουτιά

το ίδιο και της Corsair

επίσης θα δεις χρήσιμα πράγματα στην ιστοσελίδα της Zotac , EVGA και φυσικά αφήνω την καλύτερη Noctua για το τέλος.

Παντως μου εχει κατσει αυτο με το 1080p gaming με τοσους πηρηνες και 2 καρταρες 2080ti. Ειναι σαν να βαλεις δυο καρτες 980 ti με 8πυρηνο για να παιξεις σε οθονη 1280 χ1024. Κατι ειναι  λαθος. Δεν νομιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, teobeverly500 είπε

72 MB CACHE 7NM 16 CORES ...... AKOMA ΜΙΛΑΤΕ? ΒΑΛΤΕ ΤΑ 5GHZ ΣΤΟ ...  😉
ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΤΣΙΠ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΙΑΣΕΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΛΕΤΕ ΔΙΠΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΝΤΕΛ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΝΩ ΣΑΣ 

Πες τα ρε.μεγαλε για την cache γιατι έχει μαλλιασει η γλώσσα μου και κανένας δν το βλέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Η gigabyte ειναι λιγο....ψευτρα σε αυτα. Τον υποστιριζει, για την γιγαβυτε σημαινει αναβει η μητρικη με αυτον τον επεξεργαστη. Τι γινεται ομως μετα? Την παλευουν τα vrm της? Η θελει παλι να βαζεις ανεμηστηρια πανω απο την μητρικη? Αυτα δεν τα λενε κανενας κατασκευαστης. Αν θα κανεις τον κοπο και θα δεις το cpu support list της gigabyte 9900fxa ud3 rev.4 , Μητρική των 250 ευρω το 2013, θα δεις οτι υποστιριζει τον 9590fx. Εκει την πατησα και εγω οταν την πηρα. Μετα κανε ενα search και δες τι τραβηξανε οσοι την συνδιασανε με αυτον τον επεξεργαστη. Φρικες. Τα λεω απο προσωπικη εμπειρια. Και η φαση με τον 3950χ δεν διαφερει σε τιποτα απο τον τοτε αναθεματισμενο και ζεστο εκεινον επεξεργαστη. Εφτασε σε ud7 μοντελο μετα απο δυο χρονια για να δουλεψει σωστα.

για τον AMD FX 8350 που χρησιμοποίησα για να αναβαθμίσω τον AMD Athlon 64 X2

η μητρική είναι της Gigabyte GA-990FXA-UD7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μονη που ηταν της προκοπης τελικα. Ολες οι προηγουμενες....αστα καλυτερα. Γιαυτο σου λεω την extreme και κανεις παιχνιδι αγριο. Δεν εχεις να σταναχωριεσαι για τιποτα χειμωνα καλοκαιρι. Μηλαμε αλλο επιπεδο μητρικης. Και φυσικα για άλλες απαιτησεις. Τι σχεση εχει ο 2700χ με τον 3950χ?

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

και της υπογραφής η μητρική ήδη τον υποστηρίζει.

Screenshot_1.png

Μεγαλη προσοχη με την συγκεκριμενη μητρικη. Εχει κακιστα Vrm για τετοιους επεξεργαστες.

Μονο η x470 gaming 7 απο gigabyte μερια εχει καλα vrm.

 

2 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Λογικα χρειαζεται μητρικη με πολυ βαρβατα vrm. Ακομα και σε χ570 θελει απο τις μεγαλες με τα 12 και 16 φασεις vrm. Στις υπολοιπες ή θα κανει thermal throtling, ή θα γινουν οι μητρικες φλαμπε. Εχει το ιδιο σεναριο που ειχε στους FX o 9590. Πολυ δυνατη μητρικη και ο επεξεργαστης αγκαζε με την υδροψυξη. Οποιος τον αγορασει θα πρεπει να βαλει το χερι πολυυυυ βαθιααα στην τσεπη και για μητρικη.

Μπα,η φθηνοτερη Asus τυπου https://www.skroutz.gr/s/19368199/Asus-Prime-X570-P.html?from=catspan&keyphrase=x570+p,ειναι υπερ αρκετη,αφου ηδη τα Vrm της σηκωνουν ανετοτατα τον 3900x.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το εργακι αυτο της αμδ το εχω δει και το ξερω. Κοντος ψαλμος αληλουια

10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μεγαλη προσοχη με την συγκεκριμενη μητρικη. Εχει κακιστα Vrm για τετοιους επεξεργαστες.

Μονο η x470 gaming 7 απο gigabyte μερια εχει καλα vrm.

Μπα,η φθηνοτερη Asus τυπου https://www.skroutz.gr/s/19368199/Asus-Prime-X570-P.html?from=catspan&keyphrase=x570+p,ειναι υπερ αρκετη,αφου ηδη τα Vrm της σηκωνουν ανετοτατα τον 3900x.

 Το εργο αυτο της Amd ειχε ξαναγυριστει. ο 3900χ τραβαει τοσο ρευμα που εστω και οριακα δουλευει με την wraith prism. Σαν ποιον επεξεργαστη να μου θυμιζει....8350fx τον λεγανε? Eνω ο 3950χ θελει υδροψυξη και μαλιστα απο τις μεγαλες με τους 140αρηδες. Ενας νεος 9590fx.  Τι σχεση εχουν μεταξυ τους τα ρευματα που τραβανε αυτοι οι δυο επεξεργαστες? Καμια. Το εργο αυτο της Amd ειχε ξαναγυριστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Εγω το εργακι αυτο της αμδ το εχω δει και το ξερω. Κοντος ψαλμος αληλουια

 Το εργο αυτο της Amd ειχε ξαναγυριστει. ο 3900χ τραβαει τοσο ρευμα που εστω και οριακα δουλευει με την wraith prism. Σαν ποιον επεξεργαστη να μου θυμιζει....8350fx τον λεγανε? Eνω ο 3950χ θελει υδροψυξη και μαλιστα απο τις μεγαλες με τους 140αρηδες. Ενας νεος 9590fx.  Τι σχεση εχουν μεταξυ τους τα ρευματα που τραβανε αυτοι οι δυο επεξεργαστες? Καμια. Το εργο αυτο της Amd ειχε ξαναγυριστει.

Λογικο δεν ειναι αυτο?

Για σκεψου να βαλεις να δουλευουν στο full οι 16πυρηνες.

Το ιδιο ισχυει και με τον 3900x. Be Quiet και noctua αεροψυξεις σε benchmarks που 100ριζουν οι 12πυρηνες βαραει 80ρια βαθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Fulgore είπε

Λογικο δεν ειναι αυτο?

Για σκεψου να βαλεις να δουλευουν στο full οι 16πυρηνες.

Το ιδιο ισχυει και με τον 3900x. Be Quiet και noctua αεροψυξεις σε benchmarks που 100ριζουν οι 12πυρηνες βαραει 80ρια βαθμους.

ο 3900χ. Σε benchmarks. Για κατι δευτερολεπτα τσιτωμα.

Σε κανονικα render?

Φαντασου που θα φτασει ο 16πυρηνος που είναι και ποιο ψιλα χρονισμενος.

Ακομα και η ποιο μεγαλη ΑΙΟ  θα τα βρει σκουρα.

Και Μην ξεχναμε οταν υπολογιζουμε θερμοκρασιες και ψυκτρες , με τι θερμοκρασιες περιβάλλοντος?

τωρα που κρυωσε ο καιρος και τους λανσαρισε? Τον ιουλιο με τις ζεστες  τιιιι γινεται???

 underclock kai undervolt για να δουλευει σαν 3900χ?

Καλα.....οτι ψυκτρα δεν πουληθηκε με τα 200+ TDP θα την πουλησουν τωρα.

Οσο για τα vrm στις μητρικες? θα  το δουμε κατα ποσο αντεχουν ή αν θα χρειαστει το χερι βαθια στην τσεπη και για  μητρικη. 

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Εγω το εργακι αυτο της αμδ το εχω δει και το ξερω. Κοντος ψαλμος αληλουια

 Το εργο αυτο της Amd ειχε ξαναγυριστει. ο 3900χ τραβαει τοσο ρευμα που εστω και οριακα δουλευει με την wraith prism. Σαν ποιον επεξεργαστη να μου θυμιζει....8350fx τον λεγανε? Eνω ο 3950χ θελει υδροψυξη και μαλιστα απο τις μεγαλες με τους 140αρηδες. Ενας νεος 9590fx.  Τι σχεση εχουν μεταξυ τους τα ρευματα που τραβανε αυτοι οι δυο επεξεργαστες? Καμια. Το εργο αυτο της Amd ειχε ξαναγυριστει.

Ατυχές να συγκρίνεις τους FX και ιδιαιτέρα τον FX 9570 με τους Ryzen R9 3900X και R9 3950X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ατυχές να συγκρίνεις τους FX και ιδιαιτέρα τον FX 9570 με τους Ryzen R9 3900X και R9 3950X.

Γιατι ομως δεν μου λες. Δεν παρουσιαζουν τις ιδιες θερμικες συμπεριφορες? Τεσπα δεν θα το αναλυσω αλλο. Θα κυκλοφορησει και θα τα δουμε και στην πραξη ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Γιατι ομως δεν μου λες. Δεν παρουσιαζουν τις ιδιες θερμικες συμπεριφορες? Τεσπα δεν θα το αναλυσω αλλο. Θα κυκλοφορησει και θα τα δουμε και στην πραξη ολα.

 

Ποιες ίδιες θερμικές συμπεριφορές ??  Ο 3900Χ και ο 3950Χ είναι 105W TDP όταν ο FX 9570 είναι 220W TDP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ikorolis είπε

θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική άποψη στο θέμα κουτί καθώς όπως φαίνεται στην υπογραφή μου χρησιμοποιώ της Cougar το Panzer και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (το συγκεκριμένο επίσης έχει 8 θέσεις για ανεμιστήρες (μία είναι κάτω που την έχω βάλει για είσοδο αέρα στην κάρτα γραφικών)

φαντάζομαι όταν έρθει η στιγμή για το νέο σύστημα θα δούμε τι θα μπει για κουτί κτλ.

Φιλε κοιταξα τωρα για το Pantzer. Aν ενοεις το pantzer max το κουτι τα σπαει. ειναι πολυ τουμπανο. Δεν ειχα δει οτι εχει βγει και αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άλλο 140W ή 220W (FX) και άλλο 105W (RYZEN).
Τέλος αυτοί που πουλάνε υδροψύξεις πρέπει να ζήσουν και αυτοί.

edit: για αυτό

Quote

... Δεν παρουσιαζουν τις ιδιες θερμικες συμπεριφορες? ...

δεν σας προλαβαίνω...

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ποιες ίδιες θερμικές συμπεριφορές ??  Ο 3900Χ και ο 3950Χ είναι 105W TDP όταν ο FX 9570 είναι 220W TDP

Και ο 9900κ 95. Και λοιπον? ειναι πολυ ζεστοι επεξεργαστες? Ο 9590 με corsair Η100i ηταν μια χαρα. Ο 3950χ θελει ΕΛΑΧΙΣΤΗ την Η110i.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...