Προς το περιεχόμενο

Η AMD λανσάρισε τον κορυφαίο Ryzen 9 3950Χ με 16 πυρήνες και 32 threads


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Μην ασχολείσαι άλλο, τρολλάρει

Για να δεις ότι δεν έχει καταλάβει τι γράφει,

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/198014/intel-core-i9-10940x-x-series-processor-19-25m-cache-3-30-ghz.html

Intel Core i9 10940X ,

14Core 28Threads

Base Clock 3.3GHz

TDP 165W

Και μετά μας λέει ότι ο Ryzen R9 3950X με 16Cores 32Threads στα 3.5GHz Base clocks και 105W TDP δουλεύει ΜΟΝΟ με υδρόψυξη.

Η Intel που δεν δίνει σε όλους τους K γιατί το κάνει ???

https://www.anandtech.com/show/15062/amds-2019-fall-update/2

εγώ τώρα μόλις κοίταξα την ιστοσελίδα της AMD και λέει για τον Ryzen 9 3950X δεν περιλαμβάνει CPU Cooler και συστήνει ένα από τα παρακάτω συστήματα υδρόψυξης

https://www.amd.com/en/processors/3950x-thermal-solutions

σε 280mm

σε 360mm

εγώ θα πάω σε 360mm αλλά δεν ξέρω ποιο καθώς θα είναι η πρώτη φορά που θα βάλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, ikorolis είπε

εγώ τώρα μόλις κοίταξα την ιστοσελίδα της AMD και λέει για τον Ryzen 9 3950X δεν περιλαμβάνει CPU Cooler και συστήνει ένα από τα παρακάτω συστήματα υδρόψυξης

https://www.amd.com/en/processors/3950x-thermal-solutions

σε 280mm

σε 360mm

εγώ θα πάω σε 360mm αλλά δεν ξέρω ποιο καθώς θα είναι η πρώτη φορά που θα βάλω...

https://www.skroutz.gr/c/677/water-cooling/f/538917/triplou-anemistira.html?o=watercooling

οποιοδήποτε από τα παραπάνω είναι μια χαρά (βέβαια θέλει λίγο προσοχή στην μακροζωία των προϊόντων του κάθε κατασκευαστή).

Αν έχεις καλό air-flow οποιαδήποτε ποιοτική αερόψυκτρα άνω των 50ευρώ θα σου κάνει την δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

https://www.skroutz.gr/c/677/water-cooling/f/538917/triplou-anemistira.html?o=watercooling

οποιοδήποτε από τα παραπάνω είναι μια χαρά (βέβαια θέλει λίγο προσοχή στην μακροζωία των προϊόντων του κάθε κατασκευαστή).

Αν έχεις καλό air-flow οποιαδήποτε ποιοτική αερόψυκτρα άνω των 50ευρώ θα σου κάνει την δουλειά σου.

αυτό που βλέπω με τον AMD Ryzen 9 3950X είναι ότι θα μας βάλει σε περιπέτειες μια που θέλει υδρόψυξη μια που θέλει 2X RTX 2080Ti καλά πάμε...αυτό το μηχάνημα θα κοστίσει παραπάνω και από AMD ThreadRipper μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αυτό που βλέπω με τον AMD Ryzen 9 3950X είναι ότι θα μας βάλει σε περιπέτειες μια που θέλει υδρόψυξη μια που θέλει 2X RTX 2080Ti καλά πάμε...αυτό το μηχάνημα θα κοστίσει παραπάνω και από AMD ThreadRipper μου φαίνεται.

Ναι αλλά δίνει δύναμη στην μαινστριμ πλατφόρμα που πριν 2 χρόνια δεν τολμούσαμε να την ονειρευτούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Ναι αλλά δίνει δύναμη στην μαινστριμ πλατφόρμα που πριν 2 χρόνια δεν τολμούσαμε να την ονειρευτούμε.

ναι συμφωνώ μαζί σου σε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2019 στις 6:21 ΜΜ, BlueAverage είπε

Σου έχω απαντησει ήδη. Αφου ανεβαζουν τετοια τεστ για τετοιου ειδους επεξεργαστες, υποτιμουν την νοημοσυνη μας και ψαχνουν αγοραστες θυματα μεσα στην gaming κοινοτητα. Οποιος ειναι κοροιδο ας ασχοληθει με τετοιες τρολιες. Εγω ως gamer ξερω και ποσους πυρηνες χρειαζομαι και σε τι fps ειμαι καλυμενος. Δεν μου χρειαζεται ουτε επεξεργαστης με τοσους πυρηνες ουτε καρτα γραφικων  με 32γιγα. Πληρωνω αυτο που χρειαζομαι και δεν χαριζω τα λεφτα μου σε καμια ιντελ ουτε αμδ.-   

εγω στην corsair Η110i μιωση φοβερα τον θορυβο, χρησημοποιωντας χοντρες λαστιχιενιες ροδελες, κοινες  αυτες των υδραυλικων που τις βρισκεις σε ολα τα μαγαζια με εργαλεια,  αναμεσα στην υδροψυξη και στο κουτι, στις βιδες. πραγματικα πλεον την ακουγα μονο σε φουλ rpms. Καντο και θα δεις. Φτηνες ειναι 20 λεπτα η μια.

Tα ανεμιστηρακια της corsair ειναι διαφορετικα απο αυτα που εχει η x62. Τα δουλευω στις 470 στροφες πιο κατω δεν πανε και δεν ακουγονται καθολου. Εκαναν κραδασμους σε σενα ακουμπωντας στο κουτι? 

Στις 8/11/2019 στις 7:11 ΜΜ, Agony είπε

αν παθεις διαρροη , η σταματησει ο κυκλοφορητης και γινει ζημια στο hardware σου καλυπτουν και αυτό ? δλδ πρην την παρεις στελνεις το setup σου ? η απλα καλυπτει την υδροψυξη ?  7700Κ corsair h115 και την εβγαλα δεν το αντεξα τοσο θορυβο και 87 βαθμους max . 

Σε περιπτωση διαρροης δεν γνωριζω τι γινεται. Ας μην τυχει αλλα η nzxt ειναι υποδειγμα support οποτε ισως να καλυπτει το οποιο hardware παθει κατι σε περιπτωση διαρροης. Πανω σε 8700k την εχω 2 χρονια χειμωνα στα 5ghz καλοκαιρι στα 4.8 και παντα την δουλευω σε silence mode πολυ σπανια να ανεβει πανω απο 70 σε full load. Μονο σε κανα cinebench η intel burn test παει 80+ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2019 στις 4:52 ΜΜ, BlueAverage είπε

Και χρειαζεται τετοιες ψυκτρες ενας 105Watt TDP cpu? 105watt ειναι και ο 2700χ. Γιατι δουλευει μια χαρα με την prism. Αυτος γιατι να θελει το καλοριφερ της νοκτουα ή το ψυγειο απο την virago? κλασσικες παπατζες της amd. Ερχονται τα 5nm. Αμα δεν φτανει η 2χ140 εχει στη λιοσιων ψυγεια απο ford transit. Θα ειναι για τους νεους AMD λουκουμι.  

Μπραβο πάντως. Βγήκανε τα reviews και μέσα επεσες... Καλύτερη θερμική συμπεριφορά από τους ryzen 7 έχει. Δε βαριέσαι, καλή καρδιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Μπραβο πάντως. Βγήκανε τα reviews και μέσα επεσες... Καλύτερη θερμική συμπεριφορά από τους ryzen 7 έχει. Δε βαριέσαι, καλή καρδιά. 

Που την ειδες την καλυτερη θερμικη συμπεριφορα? Στα open air test bench με craken x62 full speed pumb and full fan rpms,

και μητρικη επιπεδου formula?

Πολυ ρεαλιστικο σεναριο. Ας μπει στα κουτια παρεα με mid range μητρικη και καμια 2080ti και τοτε να μου πεις.

 Καλα απο επιδοσεις δεν το συζηταω καν. Σε στοκ λειτουργια, απειροελαχιστες εως και ανηπαρκτες διαφορες με τον 3900χ.

Να πας σε overclocking? Aμα εχεις εκεινη την πανακριβη μητρικη  που μπορει να τον ταησει,

βαλε το χερι στην τσεπη και για custom loop.

Tεσπα αγόρασε τον. αξιζει η ολη φαση την διαφορα στα games απο 6 εως 12 fps, απο τον 3900χ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνω το ζόρι σου.

Γιατί πάντα βάζετε το gaming ως κριτήριο αγοράς;  ο επεξεργαστής εκεί που πρέπει να αποδώσει σωστά, σκιζει. Διαφορές ocing με στοκ δεν υπάρχουν πολλές. Οπότε μια χαρά θερμοκρασία πιάνει.

Και επειδή καθημερινά χειρίζομαι 4  3900x μη μιλήσω για θερμοκρασίες..με πολύ καλές ψύκτρες,  βαράνε 80+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Που την ειδες την καλυτερη θερμικη συμπεριφορα? Στα open air test bench με craken x62 full speed pumb and full fan rpms,

και μητρικη επιπεδου formula?

Πολυ ρεαλιστικο σεναριο. Ας μπει στα κουτια παρεα με mid range μητρικη και καμια 2080ti και τοτε να μου πεις.

 Καλα απο επιδοσεις δεν το συζηταω καν. Σε στοκ λειτουργια, απειροελαχιστες εως και ανηπαρκτες διαφορες με τον 3900χ.

Να πας σε overclocking? Aμα εχεις εκεινη την πανακριβη μητρικη  που μπορει να τον ταησει,

βαλε το χερι στην τσεπη και για custom loop.

Tεσπα αγόρασε τον. αξιζει η ολη φαση την διαφορα στα games απο 6 εως 12 fps, απο τον 3900χ.

Με το ίδιο σύστημα ψύξης ο R9 3950X έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες από τον R9 3900X. Αυτό σημαίνει ότι αφού ο 3900Χ δουλεύει με την μαμά ψήκτρα τότε ΚΑΙ ο 3950Χ δουλεύει με την ιδία μαμά ψύκτρα και με χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Ότι γράφτηκε στις προηγούμενες σελίδες περί ανικανότητας λειτουργιάς χωρίς τριπλό WaterCooling κλπ κλπ καταρρίφθηκε με συνοπτικές διαδικασίες και πλέον φαίνετε ξεκάθαρα ότι ο R9 3950X μπορεί να λειτουργήσει μια χαρά με ένα απλό Air Cooler και δεν χρειάζεται extreme Cooling

https://www.youtube.com/watch?v=wmqT2-2seT0

 

temps.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Που την ειδες την καλυτερη θερμικη συμπεριφορα? Στα open air test bench με craken x62 full speed pumb and full fan rpms,

και μητρικη επιπεδου formula?

Πολυ ρεαλιστικο σεναριο. Ας μπει στα κουτια παρεα με mid range μητρικη και καμια 2080ti και τοτε να μου πεις.

 Καλα απο επιδοσεις δεν το συζηταω καν. Σε στοκ λειτουργια, απειροελαχιστες εως και ανηπαρκτες διαφορες με τον 3900χ.

Να πας σε overclocking? Aμα εχεις εκεινη την πανακριβη μητρικη  που μπορει να τον ταησει,

βαλε το χερι στην τσεπη και για custom loop.

Tεσπα αγόρασε τον. αξιζει η ολη φαση την διαφορα στα games απο 6 εως 12 fps, απο τον 3900χ.

Είναι 10 βαθμούς κάτω από τον 3900x λόγω καλύτερου binning. Άστο ρε, κουβά πηγές σε όλα, μη το κουράζουμε άδικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Είναι 10 βαθμούς κάτω από τον 3900x λόγω καλύτερου binning. Άστο ρε, κουβά πηγές σε όλα, μη το κουράζουμε άδικα. 

Μακαρι να εχω παει κουβα σε ολα.  Πραγματικα μακαρι.

Αλλα ετσι ενα στεγνο HWINFO δεν μου λεει πολλα. Θα ηθελα να εχω και άλλες πληροφοριες μαζι.

Δεν ξερουμε πολλα πραγματα για το πως μετρηθηκε.

Παραδειγμα θερμοκρασια περιβαλλοντος και πολλα πολλα άλλα. Το ότι δεν δινει ψυκτρα παντως ειναι λιγο υποπτο. Θα διξει. 

  Εν πασει περιπτωση ομως, το ευχομαι και μακαρι να εχω κανει σε ολα μα ολα λαθος.

Θα ειναι μια πραγματικα σπουδαια βελτιωση, αλλα και μεγάλη ευχαριστη εκπληξη απο μεριας AMD. 

Και για να σου λυθει και μια απορια. Οχι δεν ημουνα και δεν θα ειμαι ποτε ιντελακιας.

Απο το πρωτο μηχανημα που εφτιαξα στην ζωη μου, μεχρι τωρα ειμαι και θα παραμεινω κλασσικος amdακιας.

Ακομα και αν οι ryzen δεν εβγαιναν καλοι, και παλι πιστος θα εμενα και θα εδεινα την ευκαιρια

γιατι εχει καταβαλει φιλοτιμες προσπαθειες για βελτιωση, 

και προσπαθει να παρεχει στον κοσμο hardware σε προσιτες τιμες

και οχι σαν την ιντελ που δεν ξερει τι πουλαει και πόσο.

  Ακομα και  αν εχασα σε ολη αυτη την συζητηση( που το παραδεχομαι οτι τρολλαριζα προσπαθωντας αποτυχημενα να μημηθω τα intel fan boys),

ειμαι χαρουμενος γιατι βλεπω να ανοιγονται δρομοι με ευχαριστες εκπληξεις ΚΑΙ στον τομεα των καρτων γραφικων.

Πλεον η amd εχει την τεχνογνωσια και το υλικο και τον τροπο , να την κανει την Νvidia να παραμειλαει.  

Οπως και να εχει ομως, περιμενω ενα πραγμα απο την amd οσον αφορα τον 3950χ. Να τον κυκλοφορησει με μεγαλη διθεσημοτητα,

και να μην εφαρμοσει τακτικες ιντελ ( μαυραγορειτη) οπως 9900κ, περιορισμενη παραγωγη και διαθεσημοτητα,

προκειμενου να πουλιεται σε παραλογες τιμες. Μπραβο μορι amdara. Χαλαλι τα τοσα φραγκα που σου εχω δωσει τοσα χρονια.

Αυτη τη φορα εγραψες πραγματικα ,και ας ακομα σου πανε κοντρα τοσες και τοσες εταιριες του χωρου.

   Αντε με το καλο να αλλαξω τον 2600 με καποιον 3700χ ή και ακομα καλυτερο.   

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Με το ίδιο σύστημα ψύξης ο R9 3950X έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες από τον R9 3900X. Αυτό σημαίνει ότι αφού ο 3900Χ δουλεύει με την μαμά ψήκτρα τότε ΚΑΙ ο 3950Χ δουλεύει με την ιδία μαμά ψύκτρα και με χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Ότι γράφτηκε στις προηγούμενες σελίδες περί ανικανότητας λειτουργιάς χωρίς τριπλό WaterCooling κλπ κλπ καταρρίφθηκε με συνοπτικές διαδικασίες και πλέον φαίνετε ξεκάθαρα ότι ο R9 3950X μπορεί να λειτουργήσει μια χαρά με ένα απλό Air Cooler και δεν χρειάζεται extreme Cooling

https://www.youtube.com/watch?v=wmqT2-2seT0

temps.png

Σε ολο αυτο το βιντεο δεν σου κανει εντυπωση οτι εχει τις ιδιες επειδοσεις με 3900χ? (Σοβαρα ρωταω δεν τρολλαρω). Νομιζω οτι  καποιοι περιορισμοι στην μητρικη τον κρατανε πισω και τρεχει με χαμηλοτερο ipc οποτε συμπεριφερεται σαν 3900χ.

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2019 στις 6:39 ΜΜ, ikorolis είπε

εγώ τώρα μόλις κοίταξα την ιστοσελίδα της AMD και λέει για τον Ryzen 9 3950X δεν περιλαμβάνει CPU Cooler και συστήνει ένα από τα παρακάτω συστήματα υδρόψυξης

https://www.amd.com/en/processors/3950x-thermal-solutions

σε 280mm

σε 360mm

εγώ θα πάω σε 360mm αλλά δεν ξέρω ποιο καθώς θα είναι η πρώτη φορά που θα βάλω...

Για να πιάσει ο 3950Χ τα 4,7Ghz σε Single core boost, πρέπει ο επεξεργαστής να παίζει σε θερμοκρασία ΚΑΤΩ των 60C .

Αυτός είναι και ο λόγος που προτείνει υδρόψυξη.

 

Στις 9/11/2019 στις 5:43 ΜΜ, BlueAverage είπε

Ακριβως. Παπατζες της ιντελ. Αλλα αυτη τουλαχιστον σε αποζημιωνει για την ψυκτρα που θα πληρωσεις με ενα γερο οβερκλοκινγκ. Η αμδ με τι σε αποζημιωνει? Που στα 4.3 εχει 100 βαθμους θερμοκρασια σε ρεντερ και πανω της ψηνεις και μαγειρευεις?

Με επιδόσεις από άλλο πλανήτη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Μακαρι να εχω παει κουβα σε ολα.  Πραγματικα μακαρι.

Αλλα ετσι ενα στεγνο HWINFO δεν μου λεει πολλα. Θα ηθελα να εχω και άλλες πληροφοριες μαζι.

Δεν ξερουμε πολλα πραγματα για το πως μετρηθηκε.

Παραδειγμα θερμοκρασια περιβαλλοντος και πολλα πολλα άλλα. Το ότι δεν δινει ψυκτρα παντως ειναι λιγο υποπτο. Θα διξει. 

  Εν πασει περιπτωση ομως, το ευχομαι και μακαρι να εχω κανει σε ολα μα ολα λαθος.

Θα ειναι μια πραγματικα σπουδαια βελτιωση, αλλα και μεγάλη ευχαριστη εκπληξη απο μεριας AMD. 

Και για να σου λυθει και μια απορια. Οχι δεν ημουνα και δεν θα ειμαι ποτε ιντελακιας.

Απο το πρωτο μηχανημα που εφτιαξα στην ζωη μου, μεχρι τωρα ειμαι και θα παραμεινω κλασσικος amdακιας.

Ακομα και αν οι ryzen δεν εβγαιναν καλοι, και παλι πιστος θα εμενα και θα εδεινα την ευκαιρια

γιατι εχει καταβαλει φιλοτιμες προσπαθειες για βελτιωση, 

και προσπαθει να παρεχει στον κοσμο hardware σε προσιτες τιμες

και οχι σαν την ιντελ που δεν ξερει τι πουλαει και πόσο.

  Ακομα και  αν εχασα σε ολη αυτη την συζητηση( που το παραδεχομαι οτι τρολλαριζα προσπαθωντας αποτυχημενα να μημηθω τα intel fan boys),

ειμαι χαρουμενος γιατι βλεπω να ανοιγονται δρομοι με ευχαριστες εκπληξεις ΚΑΙ στον τομεα των καρτων γραφικων.

Πλεον η amd εχει την τεχνογνωσια και το υλικο και τον τροπο , να την κανει την Νvidia να παραμειλαει.  

Οπως και να εχει ομως, περιμενω ενα πραγμα απο την amd οσον αφορα τον 3950χ. Να τον κυκλοφορησει με μεγαλη διθεσημοτητα,

και να μην εφαρμοσει τακτικες ιντελ ( μαυραγορειτη) οπως 9900κ, περιορισμενη παραγωγη και διαθεσημοτητα,

προκειμενου να πουλιεται σε παραλογες τιμες. Μπραβο μορι amdara. Χαλαλι τα τοσα φραγκα που σου εχω δωσει τοσα χρονια.

Αυτη τη φορα εγραψες πραγματικα ,και ας ακομα σου πανε κοντρα τοσες και τοσες εταιριες του χωρου.

   Αντε με το καλο να αλλαξω τον 2600 με καποιον 3700χ ή και ακομα καλυτερο.   

Σε ολο αυτο το βιντεο δεν σου κανει εντυπωση οτι εχει τις ιδιες επειδοσεις με 3900χ? (Σοβαρα ρωταω δεν τρολλαρω). Νομιζω οτι  καποιοι περιορισμοι στην μητρικη τον κρατανε πισω και τρεχει με χαμηλοτερο ipc οποτε συμπεριφερεται σαν 3900χ.

Δεν εχει σημασια πως μετρηθηκε, και τα 2 στις ιδιες θερμοκρασιες δωματιου με το ιδιο φορτιο μετρηθηκαν, ο 3950x ειναι πιο ψυχρος. Τωρα αμα εσυ βλεπεις οτι εχουν ιδιες επιδοσεις παω πασο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Δεν εχει σημασια πως μετρηθηκε, και τα 2 στις ιδιες θερμοκρασιες δωματιου με το ιδιο φορτιο μετρηθηκαν, ο 3950x ειναι πιο ψυχρος. Τωρα αμα εσυ βλεπεις οτι εχουν ιδιες επιδοσεις παω πασο

οχι λαθος εκανα. Δεν ισχυει.

1 ώρα πριν, BlueAverage είπε

οχι λαθος εκανα. Δεν ισχυει.

Παντως στο παραπανω βιντεο εκει που κανει render στο premiere 2020 οι πυρηνες δεν εδειναν ολοι στο 100% . Το ιδιο σε μικρότερο βαθμό με τον 3900χ.

Εμοιαζε με throtling λογω μητρικης. Μα με aorus extreme???? 16 πραγματικες φασεις. Η πιο δυνατη χ570. Δηλαδη με κατωτερη μητρικη? Τί θα γινει?

Μου εκανε εντυπωση παντως.  Μακαρι λογω software ολο αυτο. 

  Αλλα να ειμαστε λιγο επιφυλακτικοι, γιατι  ολο το review εγεινε με το τερμα ειδανικο σεναριο. custom loop υδροψυξη , με την καλυτερη αλλα και συναμα ακρυβότερη μητρικη, σε open air test

bench ,και με sample cpu σε αποστειρωμενο 24? βαθμους κελσιου.

Ειναι τελειως διφορετικο από το ρεαλιστικο σεναριο ,κλειστό κουτι, με πιο φτηνη μητρικη, με ΑΙΟ cooler, με μεγαλη και ζεστή καρτα γραφικων,

και  μην βαλω στην εξίσωση  τα  καλοκαιρια σαν της  Ελλάδας. 

Ας περιμενουμε να δουμε και άλλα reviews που να φοραει ΑΙΟ Cooler, με πιο μετρια μητρικη, σε κλειστό κουτί.

Οσο για το gaming? gpu limited απλα.

O 3950X ΕΧΕΙ ΔΟΝΤΙΑ ΜΕΓΑΛΑ . Αλλα για να τα δίξει ποιες οι ελάχιστες προυποθεσεις hardware? Μένει να το δουμε αυτό. 

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...