Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ φιλοσοφία για το τίποτα... Επιχειρήσεις είναι, ο σκοπός τους είναι η παραγωγή κέρδους και υποχρέωση τους είναι να τηρούν τους νόμους, όχι κάποια αόριστα ηθικά κριτήρια. Τα αγαπητά μας κανάλια στο Youtube ανήκουν στην ίδια κατηγορία btw.

Το θέμα είναι εμείς να κοιτάμε το δικό μας συμφέρον και να "φιλτράρουμε" αντίστοιχα το εκάστοτε PR bullsh!t, ανεξαρτήτως από που προέρχεται. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το HWU ήταν το email, κι όχι ότι η NVIDIA αποφάσισε να σταματήσει να τους στέλνει κάρτα. Εταιρεία είναι, ότι θέλει κάνει. Αλλά οι δικαιολογίες στο email ήταν γελοίες, σε βαθμό να σε κάνουν να λες <<Ρε μλκ αλήθεια τώρα, εταιρεία το έστειλε αυτό?>>. Άνετα θα μπορούσαν να το πάνε πιο "PR-ίστικα". Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως σκατά έστειλαν ένα τέτοιο email. 

Μετά το μπάχαλο που έγινε, τελικά η πράσινη έκανε πίσω και θα συνεχίσει να στέλνει κάρτες στο HWU. Το θέμα είναι ότι με αυτή την παπαριά, το μόνο που κατάφερε είναι να κάνει ζημιά στην εικόνα της. PR 101 disaster φάση, χαχαχαχαχαχα

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδες. Εχω μια χαζή ερώτηση.
Η καρτα υπάρχει περίπτωση να "στρώνει" μετα απο καποιες ωρες χρήσης?
Έχω την Gigabyte gaming oc 3070  και την πρωτη μέρα επιανα 70c.
Αλλά από εκεί και περα η κάρτα βρίσκεται στους 64c  όταν παίζω.
Μιλαμε για ακριβως ιδια χρηση, gpu usage, room temp, fan rpm, game settings κτλπ.
Δηλαδη μπορει να σφιξουν τα τσιμουχακια και να κανουν καλυτερη επαφη τα thermal pads και η παστα? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί δεν αντιλαμβάνεστε ότι το εν λόγω mail ήταν απλά η κορυφή του παγόβουνου. Αν δείτε το σχετικό βίντεο συμπαράστασης του (για μένα προσωπικά) αντιπαθέστατου και γλοιώδους κατά τα άλλα Jay2cents, αντιλαμβάνεστε ότι αυτού του είδους οι πρακτικές είναι ρουτίνα για εταιρείες-κολοσσούς όπως η Nvidia και η Apple. Συνεχώς προσπαθούν να επηρεάσουν με όποιον τρόπο μπορούν (χρησιμοποιώντας θεμιτά ή αθέμιτα κατά περίσταση μέσα) τον τύπο (Youtubers, influencers, sites κτλ) ακόμα και αν πρόκειται δικά τους fanboys, όπως ο συγκεκριμένος, ώστε να περάσουν τη γραμμή τους. Το ότι εσείς το θεωρείτε business as usual είναι κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον αφελές διότι με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να υπάρχουν κανονισμοί και νόμοι, αλλά να επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας όπου ο δυνατότερος επικρατεί χωρίς πολλά πολλά. Υποτίθεται είμαστε καλύτεροι από αυτό. Και κάτι τελευταίο που κάποιοι που δεν είδατε το βίντεο του HU αγνοείτε: Ο Steve διευκρίνισε από την πρώτη στιγμή ότι το συγκεκριμένο βίντεο θα αφορούσε μόνο συγκριτικό μεταξύ των gpu (όπου το RT δεν θα είχε νόημα διότι δεν το υποστηρίζουν όλες οι κάρτες), μάλιστα του πήρε τόσο χρόνο που δεν κοιμήθηκε κιόλας, και ότι θα ακολουθούσε άλλο βίντεο από τον Tim που θα αφορούσε το DLSS και to RT της Nvidia, όπερ και εγένετο. Κανείς δεν το πήρε πρέφα αυτό;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, chrisde είπε

Κανείς δεν το πήρε πρέφα αυτό;

Όλοι το πήραν πρέφα, αναφέρθηκε περίπου 16 φορές στις προηγούμενες σελίδες. Δεν έχει σημασία όμως


Κοίταξε να δείς. Και η nvidia και το hwunboxed είναι εταιρείες. Και οι 2 κοιτάνε το bottom end τους.

Ο μεν hwunboxed θεώρεισαι οτι θα μεγιστοποιήσει τα views και άρα τα έσοδα του κάνοντας έμφαση πρώτα στο raster performance μιάς και η μεγαλύτερη μερίδα του κοινού του δεν έχει / δεν ενδιαφέρεται για το RT, και άρα έβγαλε πρώτα το video με το raster performance στο cp2077 παρά αυτό με το RT performance. Καλά έκανε λοιπόν από τη μεριά του.

Η nvidia θεώρεισαι οτι θα μεγιστοποιήσει τα έσοδα της δίνοντας προνομιακά κριτήρια, δηλαδή τις κάρτες της, σε κανάλια που βάζουν σε προτεραιότητα το RT performance, μιας και αυτό είναι το δυνατό της σημείο σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Αρά και αυτή από την πλευρά της καλά έκανε και αποφάσισε να σταματήσει να δίνει προνόμια / να σταματήσει την συνεργασία με το hwunboxed.

Δεν υπάρχει τίποτα παράνομο ή ανήθικο σε τίποτα από όλα αυτά. Είχανε μια συνεργασία, η nvidia νομίζει / νόμιζε / θεώρησε οτι δεν την συμφέρει οικονομικά η εν λόγω συνεργασία και την σταμάτησε. Όπως θα έκανες και εσύ στην επιχειρήση σου αν μια συνεργασία που έχεις δεν ήταν πλέον επικερδής για σένα. Γιαυτό το λόγο πχ. η nvidia δεν δίνει σε μένα κάρτες. Γιατί έχω 10 viewers, και άρα περισσότερα θα χάσει παρά θα κερδίσει. Απλά πράματα νομίζω.

Επεξ/σία από Herald
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Herald είπε

Όλοι το πήραν πρέφα, αναφέρθηκε περίπου 16 φορές στις προηγούμενες σελίδες. Δεν έχει σημασία όμως


Κοίταξε να δείς. Και η nvidia και το hwunboxed είναι εταιρείες. Και οι 2 κοιτάνε το bottom end τους.

Ο μεν hwunboxed θεώρεισαι οτι θα μεγιστοποιήσει τα views και άρα τα έσοδα του κάνοντας έμφαση πρώτα στο raster performance μιάς και η μεγαλύτερη μερίδα του κοινού του δεν έχει / δεν ενδιαφέρεται για το RT, και άρα έβγαλε πρώτα το video με το raster performance στο cp2077 παρά αυτό με το RT performance. Καλά έκανε λοιπόν από τη μεριά του.

Η nvidia θεώρεισαι οτι θα μεγιστοποιήσει τα έσοδα της δίνοντας προνομιακά κριτήρια, δηλαδή τις κάρτες της, σε κανάλια που βάζουν σε προτεραιότητα το RT performance, μιας και αυτό είναι το δυνατό της σημείο σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Αρά και αυτή από την πλευρά της καλά έκανε και αποφάσισε να σταματήσει να δίνει προνόμια / να σταματήσει την συνεργασία με το hwunboxed.

Δεν υπάρχει τίποτα παράνομο ή ανήθικο σε τίποτα από όλα αυτά. Είχανε μια συνεργασία, η nvidia νομίζει / νόμιζε / θεώρησε οτι δεν την συμφέρει οικονομικά η εν λόγω συνεργασία και την σταμάτησε. Όπως θα έκανες και εσύ στην επιχειρήση σου αν μια συνεργασία που έχεις δεν ήταν πλέον επικερδής για σένα. Γιαυτό το λόγο πχ. η nvidia δεν δίνει σε μένα κάρτες. Γιατί έχω 10 viewers, και άρα περισσότερα θα χάσει παρά θα κερδίσει. Απλά πράματα νομίζω.

Κρίνεις από ένα μεμονωμένο περιστατικό και χάνεις τη μεγαλύτερη εικόνα. Ξαναλέω: Το email ήταν απλά η κορυφή του παγόβουνου. Το HU έχει επανειλημμένως εκθειάσει το Rt και κυρίως το DLSS, (φαντάζομαι είδες τη φώτο από το site της με το quote του HU) ενώ πάλι ουκ ολίγες φορές έχει κράξει την amd με τελευταία φορά το paper launch της και την 6900xt την οποία χαρακτήρισε pointless, αν θυμάμαι καλά. Φοβερός nvidia hater... O ίδιος ο jay2cents of all people παραδέχτηκε ότι ουκ ολίγες φορές τον έχουν προσεγγίσει για να τον κατευθύνουν τι να πει και να του κάνουν παρατηρήσεις. Ποιανού; Του Jay2cents αν έχεις το Θεό σου... Όπως είπε και ο ίδιος: Λατρεύει τα προϊόντα της nvidia αλλά σιχαίνεται την εταιρεία και τις πρακτικές της. Ξαναλέω: ο Jay2cents αν έχεις το Θεό σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παει τελειωσε το σκηνικο αν δεν το καταλαβατε, απολογηθηκε με follow up email/statement η Nvidia ολα καλα, μπορουμε να συνεχισουμε τωρα στο νημα με την ιδιοτητα του; Ως συνηθως το συζηταμε εμεις οι χρηστες χωρις νοημα πλεον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, chrisde είπε

Κρίνεις από ένα μεμονωμένο περιστατικό και χάνεις τη μεγαλύτερη εικόνα. Ξαναλέω: Το email ήταν απλά η κορυφή του παγόβουνου. Το HU έχει επανειλημμένως εκθειάσει το Rt και κυρίως το DLSS, (φαντάζομαι είδες τη φώτο από το site της με το quote του HU) ενώ πάλι ουκ ολίγες φορές έχει κράξει την amd με τελευταία φορά το paper launch της και την 6900xt την οποία χαρακτήρισε pointless, αν θυμάμαι καλά. Φοβερός nvidia hater... .

Είπα εγώ κάπου οτι το HU είναι hater? Μου φαίνεται δεν διαβάζεις τι γράφω. 

Είπα οτι η nvidia ΕΚΡΙΝΕ (εκείνη, όχι εγώ) οτι δεν κάνει επαρκώς coverage στα δυνατά features των καρτών της. Ξαναλέω, η nvidia, όχι εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Herald είπε

Είπα εγώ κάπου οτι το HU είναι hater? Μου φαίνεται δεν διαβάζεις τι γράφω. 

Είπα οτι η nvidia ΕΚΡΙΝΕ (εκείνη, όχι εγώ) οτι δεν κάνει επαρκώς coverage στα δυνατά features των καρτών της. Ξαναλέω, η nvidia, όχι εγώ. 

Διαβάζω τι λες, δεν είπα ότι το είπες εσύ.

H nvidia ΕΚΡΙΝΕ (εκείνη, όχι εσύ) ότι το συγκεκριμένο κανάλι και οι subscribers τους (είμαι ένας από αυτούς) δεν βλέπουν τα πράγματα με τον τρόπο που τα βλέπουν οι ίδιοι και οι " the rest of the industry" (ποιοι;). Και φυσικά μετά το πήραν πίσω, το ξέρουμε @d4ydr33m3r όπως και ξέρω ότι το θέμα κουράζει και είναι μάλλον off-topic, οπότε το σταματάω εδώ. Μην προσπαθούμε όμως να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα και να αγνοούμε τέτοιες άθλιες πρακτικές. Επιτρέψτε μου μόνο να το πω μια τελευταία φορά: Η nvidia (και όχι μόνο αυτή) επεμβαίνει στον τύπο όχι μόνο τώρα στο ¨εχθρικό" HU (που δεν είναι) αλλά και σε φιλικά προσκείμενους σε αυτήν με σκοπό να κατευθύνει την κριτική τους. Δεν το λέω εγώ αυτό, το λένε ο Linus και ο Jay που είναι πιο πράσινοι και από μένα όταν πηγαίνωα ΟΑΚΑ να δω τον Παναθηναϊκό.😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επειδή κάνει κύκλους η συζήτηση και δεν πρόκειται να πείσει ο ένας τον άλλον, ας γυρίσουμε στις κάρτες καλύτερα...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που έκανε παραγγελία από eu evga το τελευταίο τρίμηνο? Επειδή δεν έχει φύγει ακόμα η κάρτα (waiting to process στο order status) λογικά λόγο σαββατοκύριακου. Θα παραλάβω πριν τα χριστούγεννα? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

Κάποιος που έκανε παραγγελία από eu evga το τελευταίο τρίμηνο? Επειδή δεν έχει φύγει ακόμα η κάρτα (waiting to process στο order status) λογικά λόγο σαββατοκύριακου. Θα παραλάβω πριν τα χριστούγεννα? :P

Αφού θα φύγει από Ταϊβάν δε νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...