Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Το νημα είναι  Ampere, οπότε το θέμα δεν είναι αν είναι vfm ο 3600 Αλλά κατά πόσο ενας low mid budget cpu μπορεί να maxarei top tier gpu σε αναλύσεις 4κ και κάτω και ειδικά σε high refresh. Και λέμε ΔΕΝ μπορεί. Το σύστημα θέλει ένα balanced γενικά. 

Το νημα ειναι γενικα οτι να ναι.

Μια ερωτηση εκανε ενα ατομο για αγορα 3080 και με αυτο το σπαμαρισμα που επεσε στις επομενες σελιδες,εφυγε απο το θεμα.

Και ουτε μιλησε για μαξαρισμα επιδοσεων ουτε τιποτα.

Ρωτησε απλα αν ο 3600 που εχει θα ειναι οκ για την 3080 σε 1440p. Δεν ειδα να εγραψε πουθενα οτι ο 3600 σαν δυναμη κοντραρει τους τελευταιους intel ή τους νεωτερους zen3.

Επισης το youtube ειναι χρησιμο και αναγκαιο, γιατι στο εδω forum το μεγαλυτερο ενδιαφερον ειναι γυρω απο το Tomb Raider και το SuperPosition,που δεν βοηθαει και πολυ τους υπολοιπους οταν ψαχνουν για επιδοσεις καρτων.

 

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Ήμουν 6-7% πίσω.αλλα με τις νέες Καρτες άλλαξε άρδην αυτο

Ναι αυτό δεν τους κάνει ξαφνικά cpus για 5700ΧΤ και 2070 όπως έγινε αναφορά παραπάνω......το 6-7% ήταν κάτω από προϋποθέσεις και όχι παντού.....μην το ξεχνάμε......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Το νημα ειναι γενικα οτι να ναι.

Μια ερωτηση εκανε ενα ατομο για αγορα 3080 και με αυτο το σπαμαρισμα που επεσε στις επομενες σελιδες,εφυγε απο το θεμα.

Και ουτε μιλησε για μαξαρισμα επιδοσεων ουτε τιποτα.

Ρωτησε απλα αν ο 3600 που εχει θα ειναι οκ για την 3080 σε 1080p. Δεν νομιζω να εγραψε πουθεμα οτι ο 3600 σαν δυναμη κοντραρει τους τελευταιους intel ή τους νεωτερους zen3.

Επισης το youtube ειναι χρησιμο και αναγκαιο, γιατι στο εδω forum το μεγαλυτερο ενδιαφερον ειναι γυρω απο το Tomb Raider και το SuperPosition,που δεν βοηθαει και πολυ τους υπολοιπους οταν ψαχνουν για επιδοσεις καρτων.

 

 

 

Αν θα ναι οκ από ποια άποψη δλδ? Εσύ πως το εκλαμβανεις? Αν κουμπώνει στην pci?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Το νημα ειναι γενικα οτι να ναι.

Μια ερωτηση εκανε ενα ατομο για αγορα 3080 και με αυτο το σπαμαρισμα που επεσε στις επομενες σελιδες,εφυγε απο το θεμα.

Και ουτε μιλησε για μαξαρισμα επιδοσεων ουτε τιποτα.

Ρωτησε απλα αν ο 3600 που εχει θα ειναι οκ για την 3080 σε 1440p. Δεν ειδα να εγραψε πουθενα οτι ο 3600 σαν δυναμη κοντραρει τους τελευταιους intel ή τους νεωτερους zen3.

Επισης το youtube ειναι χρησιμο και αναγκαιο, γιατι στο εδω forum το μεγαλυτερο ενδιαφερον ειναι γυρω απο το Tomb Raider και το SuperPosition,που δεν βοηθαει και πολυ τους υπολοιπους οταν ψαχνουν για επιδοσεις καρτων.

 

 

 

Παρακολουθουσα σιωπηλα και καταλαβα οτι προκαλεσα ολοκληρο argument με την ταπεινη μου ερωτηση...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Ναι αυτό δεν τους κάνει ξαφνικά cpus για 5700ΧΤ και 2070 όπως έγινε αναφορά παραπάνω......το 6-7% ήταν κάτω από προϋποθέσεις και όχι παντού.....μην το ξεχνάμε......

Σεταρισμενοι και οι δυο μας με ραμ όσο πήγαινε η μομπο με περνούσες τόσο.στοκ οκ αλλάζει το πράγμα.αλλα για μένα μέχρι κάρτες τέτοιας ιπποδύναμης είναι σε αναλύσεις μέχρι 1440.επ ουδενί για 3080.επισης Μπάμπη μη συγχέεις τον 3600 με τον 3900 κ ο,τι έχεις δει πχ σε μένα κ Νίκο.ο 3600 υστερεί σημαντικά με την ti . 

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DionGR είπε

Παρακολουθουσα σιωπηλα και καταλαβα οτι προκαλεσα ολοκληρο argument με την ταπεινη μου ερωτηση...

 

 

Δεν πειράζει, καλά έκανες! Το θέμα είναι οι απαντήσεις που δίνονται να απευθύνονται και σε μη enthusiasts και benchάκηδες. 

Εγω ξαναλέω λοιπόν, αν κάποιος έχει 900 ευρώ για κάρτα και έχει τον 3600, και θέλει να πάρει κάρτα σημερα, να πάρει την 3080. 

Να μην πάρει 3060ti ή 3070.

Ας κάνει υπομονή μέχρι να πέσει ο 5600x και ας μαζέψει μετά λεφτα να τον παρει αν δεν είναι ικανοποιημένος από την απόδοση του 3600 με την 3080 στην οθόνη του.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vins είπε

Δεν πειράζει, καλά έκανες! Το θέμα είναι οι απαντήσεις που δίνονται να απευθύνονται και σε μη enthusiasts και benchάκηδες. 

Εγω ξαναλέω λοιπόν, αν κάποιος έχει 900 ευρώ για κάρτα και έχει τον 3600, και θέλει να πάρει κάρτα σημερα, να πάρει την 3080. 

Να μην πάρει 3060ti ή 3070.

Ας κάνει υπομονή μέχρι να πέσει ο 5600x και ας μαζέψει μετά λεφτα να τον παρει αν δεν είναι ικανοποιημένος από την απόδοση του 3600 με την 3080 στην οθόνη του.

 

Με αυτο συμφωνω απολυτα.

 

Σιγα τα αυγα με το bottleneck που θα φαω με τον 3600 στα 1440p με ultra settings. Δεν θα κλαψω αμα τα 160 fps δεν γινουν 200, ουτως η αλλως η διαφορα σε πολλα games με χαμηλοτερα FPS για την 3080 (range 70-110) ειναι πολυ μικρη καθως το bottleneck ειναι GPU.... Καποια στιγμη θα γινει η αλλαγη απο 3600 σε 5600Χ. Μπορει πολυ συντομα, μπορει αργοτερα.

Εξαρταται απο το εαν θα παιζω ολα τα games που με ενδιαφερουν με τις ρυθμισεις και τα FPS που θελω.

 

Δεν καιγομαι να κανω ρεκορ σε benchmark...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, billeiros είπε

Αν θα ναι οκ από ποια άποψη δλδ? Εσύ πως το εκλαμβανεις? Αν κουμπώνει στην pci?

Ετσι οπως το ρωτησε μαλλον αν θα τον κοβει υπερβολικα πολυ ο επεξεργαστης. Μην πληρωσει πχ 3080 και παρει επιδοσεις 2060 ξερω γω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ετσι οπως το ρωτησε μαλλον αν θα τον κοβει υπερβολικα πολυ ο επεξεργαστης. Μην πληρωσει πχ 3080 και παρει επιδοσεις 2060 ξερω γω. 

E οι γνώμες διίστανται ως προς αυτό λοιπόν όπως βλεπεις.τι να κάνουμε.κατ εμέωαν δε σκοπεύει να αλλάξει σύντομα cpu είναι λάθος αγορα.ειδικα με τις τιμές που βρίσκεις τώρα τις 3080.θα πληρώσει μια κάρτα που κάνει 700 ευρώ 1000 ,1000 και .και θα έχει επιδόσεις που θα βρισκε σε μια κάρτα των 400-500 ευρώ της προηγούμενης γενιας

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Ετσι οπως το ρωτησε μαλλον αν θα τον κοβει υπερβολικα πολυ ο επεξεργαστης. Μην πληρωσει πχ 3080 και παρει επιδοσεις 2060 ξερω γω. 

 Η ερωτηση μου ηταν φυσικα εαν θα εχω ενα σοβαρο bottleneck... Οχι αν θα χανω 20 στα 200...

Οπως ειπα και πιο πανω, σε παιχνιδια με χαμηλοτερο FPS (GPU bottle), δεν χανω κατι σημαντικο απτον επεξεργαστη... Οχι κατι που να αξιζει 369e τουλαχιστον...

Μόλις τώρα, billeiros είπε

E οι γνώμες διίστανται ως προς αυτό λοιπόν όπως βλεπεις.τι να κάνουμε.κατ εμέωαν δε σκοπεύει να αλλάξει σύντομα cpu είναι λάθος αγορα.ειδικα με τις τιμές που βρίσκεις τώρα τις 3080.θα πληρώσει μια κάρτα που κάνει 700 ευρώ 1000 ,1000 και .και θα έχει επιδόσεις που θα βρισκε σε μια κάρτα των 400-500 ευρώ της προηγούμενης γενιας

Για του στραβου το δικιο, να λεμε οτι 700 την πηρα την 3080 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πραγματικά σκάει γαιδαρο η λογική μερικών εδώ μέσα... 

Οχι φίλε μου, μην πάρεις 3080, να πάρεις 3070 αφού έχεις 3600. 

Με τα λεφτα που θα γλιτώσεις, πουλα και τον 3600 και παρε 5600x. 

Αφού λοιπόν πηρες τον 5600x, τώρα πουλα μεταχειρισμενη την 3070, χασε 200€ και δώσε σύνολο (με τη χασούρα) 1100€ για την 3080 για να μπορείς να την ευχαριστηθείς "όπως πρεπει"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vins είπε

Ε πραγματικά σκάει γαιδαρο η λογική μερικών εδώ μέσα... 

Οχι φίλε μου, μην πάρεις 3080, να πάρεις 3070 αφού έχεις 3600. 

Με τα λεφτα που θα γλιτώσεις, πουλα και τον 3600 και παρε 5600x. 

Αφού λοιπόν πηρες τον 5600x, τώρα πουλα μεταχειρισμενη την 3070, χασε 200€ και δώσε σύνολο (με τη χασούρα) 1100€ για την 3080 για να μπορείς να την ευχαριστηθείς "όπως πρεπει"

Φίλε μου τόσα ξέρεις τόσα λες με το συμπαθειο.δε μπορούμε να σου αλλάξουμε γνώμη .αλλά εσύ δε θα αλλάξεις κ τα πραγματικά γεγονότα που έχουμε δει εν αντιθέσει με σένα.τελος από μένα.συνεχισε να αυταπατασαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vins είπε

Ε πραγματικά σκάει γαιδαρο η λογική μερικών εδώ μέσα... 

Οχι φίλε μου, μην πάρεις 3080, να πάρεις 3070 αφού έχεις 3600. 

Με τα λεφτα που θα γλιτώσεις, πουλα και τον 3600 και παρε 5600x. 

Αφού λοιπόν πηρες τον 5600x, τώρα πουλα μεταχειρισμενη την 3070, χασε 200€ και δώσε σύνολο (με τη χασούρα) 1100€ για την 3080 για να μπορείς να την ευχαριστηθείς "όπως πρεπει"

Εγώ από την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι αποδεκτό το cpu bottleneck όταν δίνεις 800άρια+ για κάρτα. Και δεν είναι 5 και 10 fps. Δηλαδή αν έχεις 1440p high refresh δεν θέλεις να το μαξάρεις όσο γίνεται με την 3080;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...