Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα που ανεβαίνει το mining δεν παίζει να βρίσκεις ποτέ ampere σε φυσιολογική τιμή. Να σοβαρευτεί η AMD με το stock αλλιώς skip η γενιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τώρα που ανεβαίνει το mining δεν παίζει να βρίσκεις ποτέ ampere σε φυσιολογική τιμή. Να σοβαρευτεί η AMD με το stock αλλιώς skip η γενιά..

Kαι οι RDNA2 μια χαρά είναι για mining αυτην την περίοδο. Προφανώς οι 3080ες είναι αρκετά καλύτερες (χοντρικά 50% παραπάνω hashrate) αλλά αμφότερες είναι profitable. Μια φάρμα αν δεν βρίσκει 3080 ε θα πάρει 6800xt, μην νομίζεις δηλαδή οτι θα βρείς AMD. Xώρια που λόγω του οτι δεν υπάρχουν 3080ες, ε όλοι θα πέσουν στις ΑΜD, μαζί και οι gamers, οπότε ότι και να κάνει η AMD και η nvidia κάρτες δεν θα βρίσκεις εύκολα 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι οι RDNA2 μια χαρά είναι για mining αυτην την περίοδο. Προφανώς οι 3080ες είναι αρκετά καλύτερες (χοντρικά 50% παραπάνω hashrate) αλλά αμφότερες είναι profitable. Μια φάρμα αν δεν βρίσκει 3080 ε θα πάρει 6800xt, μην νομίζεις δηλαδή οτι θα βρείς AMD. Xώρια που λόγω του οτι δεν υπάρχουν 3080ες, ε όλοι θα πέσουν στις ΑΜD, μαζί και οι gamers, οπότε ότι και να κάνει η AMD και η nvidia κάρτες δεν θα βρίσκεις εύκολα 😕 

Το θέμα είναι ότι δεν θα υπάρχουν NVIDIA, εμένα αυτό με καίει περισσότερο γιατί χρειάζομαι και τον encoder. Αν βγει στα ~400 ο αντικαταστάτης της 5700ΧΤ και είναι τουλάχιστον +50% από την 2060, τότε το σκέφτομαι, για να πάω και στα 1440p, αλλιώς skip. Εκτός αν σοβαρευτούν οι τιμές της NVIDIA κάποια στιγμή στο 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή εδώ πως είναι διαθέσιμη από χθές το βράδυ στα 1000 ευρώ η 3090 και δεν την έχει πάρει κανείς ακόμα?

https://www.amazon.es/dp/B08HLYQ9XL/ref=dp_prsubs_2

ως συνήθως αυτές εξαφανίζονται μέσε σε λίγα λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chek2fire είπε

αυτή εδώ πως είναι διαθέσιμη από χθές το βράδυ στα 1000 ευρώ η 3090 και δεν την έχει πάρει κανείς ακόμα?

https://www.amazon.es/dp/B08HLYQ9XL/ref=dp_prsubs_2

ως συνήθως αυτές εξαφανίζονται μέσε σε λίγα λεπτά.

Να σου πω την είδα, αλλά μετά είδα ότι είναι από κατάστημα που εχει 2 κριτικές ολες κι όλες και η μια ήταν για σφουγγάρια αυτοκινητου. Οποτε δεν το πόσταρα καν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και χθές βράδυ είδα είχαν βγει κάτι 3070 στα 700 ευρώ στο amazon αλλά δεν ξέρω αν αξίζει αν δώσεις τόσα χρήματα γιαυτή την κάρτα και να μην περιμένει κάποιος μέχρι άνοιξη να έχει ομαλοποιηθεί αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chek2fire είπε

και χθές βράδυ είδα είχαν βγει κάτι 3070 στα 700 ευρώ στο amazon αλλά δεν ξέρω αν αξίζει αν δώσεις τόσα χρήματα γιαυτή την κάρτα και να μην περιμένει κάποιος μέχρι άνοιξη να έχει ομαλοποιηθεί αγορά. 

Τη στιγμή που μπορείς να πάρεις 3060ti από αμαζον με 550€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pennywayzz είπε

Παιδες οταν πατε να παραγγειλετε απο αμαζον σας βγαζει και εσας οτι δεν στελνουν ελλαδα ή ειναι καποιο bug της στιγμης?

Συνήθως αυτό το βγάζει σε κάποιες καρτες  που η αποστολή γινεται από amazon.com ή πωλητή 3ης χώρας που δε στέλνει Ελλάδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pennywayzz είπε

Παιδες οταν πατε να παραγγειλετε απο αμαζον σας βγαζει και εσας οτι δεν στελνουν ελλαδα ή ειναι καποιο bug της στιγμης?

Αν δεν είναι ο πωλητής το amazon είναι πολύ πιθανό να μην στέλνουν ελλαδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Αν δεν είναι ο πωλητής το amazon είναι πολύ πιθανό να μην στέλνουν ελλαδα

Μου εχει τύχει στο amazon de να είναι πωλητής το ιδιο το amazon com και να μη στελνει ελλαδα, αλλα μόλις το γύρισα σε διεύθυνση Γερμανίας να στελνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, vins είπε

Τη στιγμή που μπορείς να πάρεις 3060ti από αμαζον με 550€...

βρήκα και διαθέσιμες στα 850 τις 3080 γενικά αργά το βράδυ αν κάνει κάποιος camping στις προσφορές μπορεί να πετύχει διαθέσιμες σε "καλές" για την περίοδο τιμές κάρτες.

Mια και είμαι να παίρνω μια 3080 πιστεύω όπως και να έχει δεν αξίζει να πάρει κάποιος τώρα γιατί είναι βέβαιο ότι μετά την άνοιξη θα ομαλοποιηθεί κατά την γνώμη μου η αγορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chek2fire είπε

βρήκα και διαθέσιμες στα 850 τις 3080 γενικά αργά το βράδυ αν κάνει κάποιος camping στις προσφορές μπορεί να πετύχει διαθέσιμες σε "καλές" για την περίοδο τιμές κάρτες.

Mια και είμαι να παίρνω μια 3080 πιστεύω όπως και να έχει δεν αξίζει να πάρει κάποιος τώρα γιατί είναι βέβαιο ότι μετά την άνοιξη θα ομαλοποιηθεί κατά την γνώμη μου η αγορά 

Βέβαιο δεν είναι τίποτα πάντως :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, chek2fire είπε

είναι βέβαιο ότι μετά την άνοιξη θα ομαλοποιηθεί κατά την γνώμη μου η αγορά 

Άνοιξη ποιανού έτους αν επιτρέπεται?

Πάντως "βέβαιο" και "άποψη μου" δεν πάνε μαζί στην ίδια πρόταση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...