Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ppkstat είπε

/boomer alert

 

Γιατί το θεωρώ άσχημο να μην μπορώ να διασκεδάσω λίγο χρησημοποιώντας gaming εξοπλισμό επειδή κάποιος θέλει να κάνει την 'δουλειά' του κάνωντας hoarding σε εξοπλισμό. Όπου 'δουλειά' είναι μεταφορά κεφαλαίου απο κάποιο πλασματικό είδος στην ΔΕΔΗΕ ένα απο τους πιο σιχαμένους δημόσιους οργανισμούς. Ακόμα και ο τζόγος περισσότερη δουλειά είναι, τουλάχιστον απαιτεί και κάποιο skill. Το να κάνεις mine μου φαίνεται εντελώς παρασιτικό, πάντα με το δικό μου αξιακό σύστημα και πάντα με όσα γνωρίζω γι αυτό μέχρι στιγμής.  

είναι παρασητικό όταν εκμεταλεύεσαι την έκπτωση ή κάθε έκπτωση που έχεις στο ρεύμα (την οποία πληρώνουμε εμείς) για να βγάζεις κέρδος με υποσυστήματα αγορασμένα χωρίς φπα τα οποία θα πουλήσεις και μετά σε αγγελίες ως "ελάχιστα δουλεμένα"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@yiannis1991

Πρώτον οταν δεν χαλάμε ενέργεια για την διασκέδαση μας κάνουμε άλλα πράγματα που είναι επικοδομοιτικά. Η δική μου δουλειά τυχαίνει να είναι επικοδομοτική και ωφέλιμη για ένα μεγάλο τμήμα της κοινωνίας πέρα απο το πορτοφόλι μου. Αυτοί τι κάνουν? Δεν λέω φυσικά ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνουν κάτι, ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αυτό είναι σεβαστό. 

Δεύτερον δεν είπα πουθενα ότι είναι αποβράσματα της κοινωνίας. Για την ΔΕΔΗΕ βέβαια αν θες το συζητάμε🤣  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ppkstat είπε

@yiannis1991

Πρώτον οταν δεν χαλάμε ενέργεια για την διασκέδαση μας κάνουμε άλλα πράγματα που είναι επικοδομοιτικά. Η δική μου δουλειά τυχαίνει να είναι επικοδομοτική και ωφέλιμη για ένα μεγάλο τμήμα της κοινωνίας πέρα απο το πορτοφόλι μου. Αυτοί τι κάνουν? Δεν λέω φυσικά ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνουν κάτι, ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αυτό είναι σεβαστό. 

Δεύτερον δεν είπα πουθενα ότι είναι αποβράσματα της κοινωνίας. Για την ΔΕΔΗΕ βέβαια αν θες το συζητάμε🤣  

Μια χαρά εποικοδομητικό το βλέπω το mining από τη στιγμή που έχει οικονομικό κέρδος. Ο miner πληρώνει τις κάρτες και το ρεύμα του κανονικά, οπότε that's fine by me. Αν δεν βρίσκω κάρτα δεν θα τα βάλω με τον miner. Είμαστε "παίκτες" σε μία αγορά που ο καθένας θέλει κάρτα για διαφορετικά πράγματα (games, productivity, mining), όποιος προλάβει, έτσι είναι, τι να κάνουμε τώρα δηλαδή, να κλαιγόμαστε; Και το λέω αυτό γιατί αν κάποιος είναι από τους τυχερούς που έχουν πάρει κάρτα δεν θα κάθεται να αναθεματίζει το mining, απλά θα παίζει τα games του, ενώ όσοι δεν έχουν gpu θα τα βάζουν με τους miners. To πρόβλημα μας ενδιαφέρει μόνο όταν χτυπάει την πόρτα μας, αλλιώς όλα καλά. Φιλικά εννοείται..
Υ.Γ. Για τον ΔΕΔΔΗΕ το είπα γιατί technically η ΔΕΗ έχει το κομμάτι του marketing και των λογαριασμών..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ppkstat είπε

@yiannis1991

Πρώτον οταν δεν χαλάμε ενέργεια για την διασκέδαση μας κάνουμε άλλα πράγματα που είναι επικοδομοιτικά. Η δική μου δουλειά τυχαίνει να είναι επικοδομοτική και ωφέλιμη για ένα μεγάλο τμήμα της κοινωνίας πέρα απο το πορτοφόλι μου. Αυτοί τι κάνουν? Δεν λέω φυσικά ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνουν κάτι, ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αυτό είναι σεβαστό. 

Δεύτερον δεν είπα πουθενα ότι είναι αποβράσματα της κοινωνίας. Για την ΔΕΔΗΕ βέβαια αν θες το συζητάμε🤣  

Η κάθε πλευρά έχει τα δίκια της. Μεν δε, ο καθένας επιβάλλεται να κοιτάει την πάρτη του για να τη παλέψει μέσα σε αυτή τη σαπιλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vins είπε

Φίλε οι 3080 είναι sweet spot για mining. Δε βγαίνουν ποτε στα ράφια. Θυμάμαι την προηγούμενη φορά της τρέλας του mining, πάω να πάρω από pick up point γνωστών μαγαζιών ένα πληκτρολόγιο και βλέπω να φορτώνει ένας τύπος 5-5 καρτες στο αμάξι. Του λέω ορυχεία; Ναι μου λεει!

Παρεμπιπτοντως οι συγκεκριμένες καρτες δεν υπήρχαν στο εν λόγω e shop τουλάχιστον 3-4 βδομάδες πριν...

5-5 κάνουν οι ερασιτεχνές. Έχεις δει παραγγελιά κατευθείαν σε χονδρέμπορα για μια 1000αδα? :P 

1 ώρα πριν, ppkstat είπε

/boomer alert

 

Γιατί το θεωρώ άσχημο να μην μπορώ να διασκεδάσω λίγο χρησημοποιώντας gaming εξοπλισμό επειδή κάποιος θέλει να κάνει την 'δουλειά' του κάνωντας hoarding σε εξοπλισμό. Όπου 'δουλειά' είναι μεταφορά κεφαλαίου απο κάποιο πλασματικό είδος στην ΔΕΔΗΕ ένα απο τους πιο σιχαμένους δημόσιους οργανισμούς. Ακόμα και ο τζόγος περισσότερη δουλειά είναι, τουλάχιστον απαιτεί και κάποιο skill. Το να κάνεις mine μου φαίνεται εντελώς παρασιτικό, πάντα με το δικό μου αξιακό σύστημα και πάντα με όσα γνωρίζω γι αυτό μέχρι στιγμής.  

Oι κάρτες γραφικών δεν είναι gaming εξοπλισμός. Η τελοσπαντων, είναι εξίσου gaming όσο είναι και productivity και math solving εξοπλισμός κλπα κλπα. 

 

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

είναι παρασητικό όταν εκμεταλεύεσαι την έκπτωση ή κάθε έκπτωση που έχεις στο ρεύμα (την οποία πληρώνουμε εμείς) για να βγάζεις κέρδος με υποσυστήματα αγορασμένα χωρίς φπα τα οποία θα πουλήσεις και μετά σε αγγελίες ως "ελάχιστα δουλεμένα"

Δεν έχω καμία έκπτωση στο ρεύμα, αγόρασα τις κάρτες μου κανονικά με ΦΠΑ και πούλησα 1080ti φτηνότερα από όσο πουλάνε 1070 στις αγγελίες. Ντάξει, μου δίνεις την άδεια να συνεχίσω το mining? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

5-5 κάνουν οι ερασιτεχνές. Έχεις δει παραγγελιά κατευθείαν σε χονδρέμπορα για μια 1000αδα? :P 

Oι κάρτες γραφικών δεν είναι gaming εξοπλισμός. Η τελοσπαντων, είναι εξίσου gaming όσο είναι και productivity και math solving εξοπλισμός κλπα κλπα. 

 

Δεν έχω καμία έκπτωση στο ρεύμα, αγόρασα τις κάρτες μου κανονικά με ΦΠΑ και πούλησα 1080ti φτηνότερα από όσο πουλάνε 1070 στις αγγελίες. Ντάξει, μου δίνεις την άδεια να συνεχίσω το mining? 😛 

όχι, επόμενη γραμμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Άρα δεν σε ενοχλεί τίποτα από όλα αυτά :P 

ότι θέλει κάνει ο καθένας είτε θέλει να κάνει mining κάποιος ή όχι λες και γεμίσαμε hardcore gamers που άτομα ψάχνουν για 2080+ για 300-400 μαξ και θέλουν να πουλήσουν ταυτόχρονα κάρτες 4-7 ετών για 200 και 300€ ναι αυτούς θα ήθελα να τους ευχηθώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Άρα δεν σε ενοχλεί τίποτα από όλα αυτά :P 

Δεν ξέρω. Μπορεί ναι μπορεί και όχι.  Και δεν είναι καν οτι θέλω να πάρω η θέλω να πουλήσω. Και την κάρτα που ήθελα πήρα και την κάρτα που είχα πούλησα. 

Ισως να με ενοχλεί ότι πολλές φορές βλέπω τα ίδια άτομα που σχολιάζουν για μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος να πουλάνε κάρτες με τιμολόγιο. Είμαστε πολύ offtopic όμως.

Στο on topic, ο 461,09 έχει security fixes για αυτό έπεσες στα bench. Σε games είναι μη αντιληπτή η επίδραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

Δεν ξέρω. Μπορεί ναι μπορεί και όχι.  Και δεν είναι καν οτι θέλω να πάρω η θέλω να πουλήσω. Και την κάρτα που ήθελα πήρα και την κάρτα που είχα πούλησα. 

Ισως να με ενοχλεί ότι πολλές φορές βλέπω τα ίδια άτομα που σχολιάζουν για μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος να πουλάνε κάρτες με τιμολόγιο. Είμαστε πολύ offtopic όμως.

Στο on topic, ο 461,09 έχει security fixes για αυτό έπεσες στα bench. Σε games είναι μη αντιληπτή η επίδραση

Eγώ δεν αγοράζω με τιμολόγιο αν και μπορώ, μιας και έχω λογιστικό γραφείο ;) Οπότε μη μας τσουβαλιάζεις όλους επειδή κάνουμε mining. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Eγώ δεν αγοράζω με τιμολόγιο αν και μπορώ, μιας και έχω λογιστικό γραφείο ;) Οπότε μη μας τσουβαλιάζεις όλους επειδή κάνουμε mining. 

Διάβασε το αρχικό μήνυμα. Λέω "όταν" κάνεις τα επακόλουθα. Δεν ξέρω πως θίχτηκες εσύ αν δεν τα κάνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον πίνακα ελέγχου της nvidia τι σκαλίζουμε πλέον; Μόνο ανα παιχνίδι εάν θέλουμε maximum performance? Έχουν περάσει 2+ χρόνια απ'την τελευταία μου nvidia (1070) και δεν θυμάμαι τι ρυθμίσεις χρησιμοποιούσα.

Σύμφωνα με review site στο - test configuration - έχουν αυτές εδώ: nvcp_global_settings_all-e1609941951839.

 

Σε AMD κανα 2 πειραζα αλλά δεν θυμάμαι όντας 6 μήνες χωρίς την 5700ΧΤ. ( ίσως έχω κάπου χωμένο κανα screenshot - αν το βρω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Στον πίνακα ελέγχου της nvidia τι σκαλίζουμε πλέον; Μόνο ανα παιχνίδι εάν θέλουμε maximum performance? Έχουν περάσει 2+ χρόνια απ'την τελευταία μου nvidia (1070) και δεν θυμάμαι τι ρυθμίσεις χρησιμοποιούσα.

Σύμφωνα με review site στο - test configuration - έχουν αυτές εδώ: nvcp_global_settings_all-e1609941951839.

 

Σε AMD κανα 2 πειραζα αλλά δεν θυμάμαι όντας 6 μήνες χωρίς την 5700ΧΤ. ( ίσως έχω κάπου χωμένο κανα screenshot - αν το βρω )

Spoiler

2.jpg.a2cb4233ff4e5099c2e88aa247a68e5d.jpg1.jpg.b52c970638656df5add5025dd0d940da.jpg3.jpg.2e873b0b50691e27e0f7180b9fb16d37.jpg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Στον πίνακα ελέγχου της nvidia τι σκαλίζουμε πλέον; Μόνο ανα παιχνίδι εάν θέλουμε maximum performance? Έχουν περάσει 2+ χρόνια απ'την τελευταία μου nvidia (1070) και δεν θυμάμαι τι ρυθμίσεις χρησιμοποιούσα.

Σύμφωνα με review site στο - test configuration - έχουν αυτές εδώ: nvcp_global_settings_all-e1609941951839.

 

Σε AMD κανα 2 πειραζα αλλά δεν θυμάμαι όντας 6 μήνες χωρίς την 5700ΧΤ. ( ίσως έχω κάπου χωμένο κανα screenshot - αν το βρω )

1. Set up G sync (full screen and window)

2. Max frame rate = monitor refresh rate - 3

3. Vsync ON

4. Vsync off στα παιχνίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

1. Set up G sync (full screen and window)

2. Max frame rate = monitor refresh rate - 3

3. Vsync ON

4. Vsync off στα παιχνίδια

Για Freesync/Gsync αυτό ετσι; Οκ το σημειώνω αν και δεν έχω παίξει ποτέ έτσι mp, θα το κρατήσω για single player games αρχικά και θα επανέλθω αργότερα μετά από κάποια δοκιμή μαζί με Ultra Low Latency

+ nvidia reflex ON σε παιχνίδια που το υποστηρίζουν. 

 

Κι άλλο ένα ενδιαφέρον βιντεακι περί - Nvidia Reflex -

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...