Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Για Freesync/Gsync αυτό ε; Οκ το σημειώνω αν και δεν έχω παίξει ποτέ έτσι mp, θα το κρατήσω για single player games.

Το Vsync όταν είναι σε συνδιασμό με το Gsync/Freesync δεν αυξάνει το latency. Είναι μόνο για το tearing..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Για Freesync/Gsync αυτό ετσι; Οκ το σημειώνω αν και δεν έχω παίξει ποτέ έτσι mp, θα το κρατήσω για single player games αρχικά και θα επανέλθω αργότερα μετά από κάποια δοκιμή μαζί με Ultra Low Latency

+ nvidia reflex ON σε παιχνίδια που το υποστηρίζουν. 

 

Κι άλλο ένα ενδιαφέρον βιντεακι περί - Nvidia Reflex -

 

 

το ultra low latency λες?Ειναι για οταν έχεις gsync + vsync και έχεις δυνατό σύστημα και γτπ οθόνη (φάση 75hz). 

Μαξάρεις συνέχεια τα fps άρα είσαι συνέχεια σε vsync mode άρα έχεις latency. Με οθόνη 144+ και το κλασσικό -3 max rr cap, δεν έχεις τέτοιο θέμα. Μην την βάζεις αυτήν την αηδία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

το ultra low latency λες?Ειναι για οταν έχεις gsync + vsync και έχεις δυνατό σύστημα και γτπ οθόνη (φάση 75hz). 

Μαξάρεις συνέχεια τα fps άρα είσαι συνέχεια σε vsync mode άρα έχεις latency. Με οθόνη 144+ και το κλασσικό -3 max rr cap, δεν έχεις τέτοιο θέμα. Μην την βάζεις αυτήν την αηδία

Άρα εγώ που θα έχω (ευελπιστώ 😂 ) την 3070 με την 75hz aoc να το κοπανησω; 

Και μια άλλη ερώτηση μιας που το πιάσαμε, την 3070 την πήρα και λόγω τιμής, και λόγω του ότι πέρα από την aoc εχω και 4k τηλεόραση, την οποία σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα να παιζω forza πχ από το pc με το xbox controller. Αν τις εχω μόνιμα συνδεδεμένες και τις 2 στην καρτα, αλλα εχω πχ κλειστή την tv ή σε άλλο input, θα μου δημιουργήσει κανένα θέμα; Είμαι τελείως noobας σε οτι εχει να κάνει με nvidia οποτε μη βαράτε 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vins είπε

Άρα εγώ που θα έχω (ευελπιστώ 😂 ) την 3070 με την 75hz aoc να το κοπανησω; 

Και μια άλλη ερώτηση μιας που το πιάσαμε, την 3070 την πήρα και λόγω τιμής, και λόγω του ότι πέρα από την aoc εχω και 4k τηλεόραση, την οποία σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα να παιζω forza πχ από το pc με το xbox controller. Αν τις εχω μόνιμα συνδεδεμένες και τις 2 στην καρτα, αλλα εχω πχ κλειστή την tv ή σε άλλο input, θα μου δημιουργήσει κανένα θέμα; Είμαι τελείως noobας σε οτι εχει να κάνει με nvidia οποτε μη βαράτε 😂

 

εσυ με τον 1700 αν βάλεις reflex θα κλάψεις :P

Οσο για την τβ, και ανοιχτη να την έχεις την άλλη δεν θα έχεις θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλές ρυθμίσεις έχουν εμφανιστεί που υπόσχονται πολλά. Πρέπει να τα τεσταρω όλα μαζί με well tweaked OS Win10 σε κανα WZ. @Sakiz105 

Btw εμφανίστηκαν άλλες 4 Palit 3060Ti και αφανίστηκαν σε 5 δευτερόλεπτα. Απλά αυτό.  ( Αμαζον Αγγλίας )

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Πολλές ρυθμίσεις έχουν εμφανιστεί που υπόσχονται πολλά. Πρέπει να τα τεσταρω όλα μαζί με well tweaked OS Win10 σε κανα WZ. @Sakiz105 

Btw εμφανίστηκαν άλλες 4 Palit 3060Ti και αφανίστηκαν σε 5 δευτερόλεπτα. Απλά αυτό.  ( Αμαζον Αγγλίας )

Είδαν τα score μου με την Φανή και τις ψάχνουν όλοι τώρα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

εσυ με τον 1700 αν βάλεις reflex θα κλάψεις :P

Οσο για την τβ, και ανοιχτη να την έχεις την άλλη δεν θα έχεις θέμα. 

Spoiler

Είπαμε, οταν και αν 5700(x) 😂, αν και από ότι είδα και στο mt ο 5600x καλός είναι (καλύτερος από τον 1700 που με καλύπτει σε αυτά που κάνω, αλλά τον περιμένω στα 250-280€ για να απασφαλισω) 

Ωραίος θενξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vins είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Είπαμε, οταν και αν 5700(x) 😂, αν και από ότι είδα και στο mt ο 5600x καλός είναι (καλύτερος από τον 1700 που με καλύπτει σε αυτά που κάνω, αλλά τον περιμένω στα 250-280€ για να απασφαλισω) 

Ωραίος θενξ!

Απλά όταν έχεις ανοιχτή την TV και active θα έχεις ενα ελαφρύ stutter στα παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Απλά όταν έχεις ανοιχτή την TV και active θα έχεις ενα ελαφρύ stutter στα παιχνίδια. 

Η tv είτε θα είναι ανοιχτή για χρήση με το pc, ή ανοιχτή σε αλλο input, δε θα τα έχω παράλληλα. Οποτε λογικα δε θα έχω θέμα και χωρίς να πειράξω ρυθμίσεις κλπ σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vins είπε

Η tv είτε θα είναι ανοιχτή για χρήση με το pc, ή ανοιχτή σε αλλο input, δε θα τα έχω παράλληλα. Οποτε λογικα δε θα έχω θέμα και χωρίς να πειράξω ρυθμίσεις κλπ σωστά;

Οταν την χρησιμοποιείς με το PC και παίζεις ταυτόχρονα στην κανονική οθόνη υπάρχει ένα πολύ ελαφρύ stutter. Μπορεί να μη το παρατηρήσεις καν. Σε άλλο input ok ,δεν θα έχεις θέμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

για να μην κάθεσαι να ασχολείσαι με κάθε game ξεχωριστά :P 

Εγω το κλεινω σε καθε game. κακως? (ειτε cod wz, ειτε cyberpunk)

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

γτ vsync on globally? 

Ναι δεν χρειάζεται globally, 

Ούτε max frame rate - 3 χρειάζεται, αν έχεις 144 + , μπορείς να βάλεις κοντά στα ελάχιστα έστω και με sync για να μην έχεις διακυμάνσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Εγω το κλεινω σε καθε game. κακως? (ειτε cod wz, ειτε cyberpunk)

το max -3 το βάζεις για να είσαι συνέχεια σε gsync. Οταν έχεις frame παραπάνω από τα hz της οθόνης, τότε είσαι εκτός gsync range. Αν έχεις vsync, τότε είσαι συνέχεια σε vsync mode όχι σε gsync. Με cap στα ακριβώς ίδια, τότε θα είσαι στα μισά frame εκτός gsync range (πολύ χονδρικά)

Με cap στο -3, πολύ σπάνια θα είσαι εκτός gsync range. Το vsync το βάζεις για τις σπάνιες περιπτώσεις που όντως βγαίνεις εκτός gsync range ώστε να μην έχεις tearing. 

Σε gsync mode έχεις ελάχιστο παραπάνω input lag.

Σε vsync mode έχεις αρκετό. 

 

https://blurbusters.com/gsync/gsync101-input-lag-tests-and-settings/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...