Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. Επέστρεψα εδώ μετά από 2 μήνες χρήσης της RTX 3080 FE μόνο για να σας δώσω και εγώ την δικιά μου εντύπωση για την κάρτα. Είναι σκυλί. Άσχετα για το τι λένε για το airflow κλπ, εγώ δεν είδα κανένα απολύτως πρόβλημα. Maximum 72 βαθμούς σε φουλ load και σε βαριά παιχνίδια και σε idle 40-43 και σκεφτείται ότι το κουτί μου είναι ένα NZXT H510 που τελικά δεν έχει καλό airflow. Το μόνο που χρειάστηκε να κάνω είναι να βάλω afterburner για να έχω συνέχεια τα ανεμιστηράκια του να δουλεύουν γιατί κανονικά έχει μηχανισμό που επιτρέπει στα fans να ξεκινάνε μόνο όταν πιάσει πάνω από 60 βαθμούς. Οπότε η κάρτα δεν προλάβαινε να κρυώσει και έπιανε 80 βαθμούς. Ενώ τώρα με το κολπάκι αυτό κέρδισα 10 σχεδον βαθμούς. Όσο για τον αν θερμαίνει τον επεξεργαστή, δεν ισχύσει σε όσους έχουν υδρόψυξη. Τώρα όσο για αποδόσεις δεν μπορώ να πω τίποτα. Είναι απλά κτήνος, σηκώνει τα πάντα full γραφικά σε 2K ανάλυση και RTX ON. Σε κανένα παιχνίδι δεν έπεσα κάτω απο 70 fps. Ακόμα και σε δουλειές όπως Unreal Engine, εκεί δεν το σταμάταει τίποτα. Από θερμοκρασία εκεί πιάνει 50 βαθμούς max.  120 fps κλειδωμένα στην Unreal engine και αν το αφήσω μπορεί να δώσει και παραπάνω, εκεί βέβαια παίζει ρόλο και πόσο βαρύ είναι το project, όπου το δικό μου είναι αρκετά βαρύ. Απλά είναι τρομερή η κάρτα. Αυτά τα ολίγα λοιπόν, έτσι απλά προς ενημέρωση για όσους ακόμα περιμένουν ή έχουν αμφιβολίες.

Επεξ/σία από KouMasGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, KouMasGR είπε

Καλημέρα σε όλους. Επέστρεψα εδώ μετά από 2 μήνες χρήσης της RTX 3080 FE μόνο για να σας δώσω και εγώ την δικιά μου εντύπωση για την κάρτα. Είναι σκυλί. Άσχετα για το τι λένε για το airflow κλπ, εγώ δεν είδα κανένα απολύτως πρόβλημα. Maximum 75 βαθμούς σε φουλ load και σε idle 40-43. Το μόνο που χρειάστηκε να κάνω είναι να βάλω afterburner για να έχω συνέχεια τα ανεμιστηράκια του να δουλεύουν γιατί κανονικά έχει μηχανισμό που επιτρέπει στα fans να ξεκινάνε μόνο όταν πιάσει πάνω από 60 βαθμούς. Οπότε η κάρτα δεν προλάβαινε να κρυώσει και έπιανε 80 βαθμούς. Ενώ τώρα με το κολπάκι αυτό κέρδισα 5-6 βαθμούς. Όσο για τον αν θερμαίνει τον επεξεργαστή, δεν ισχύσει σε όσους έχουν υδρόψυξη. Τώρα όσο για αποδόσεις δεν μπορώ να πω τίποτα. Είναι απλά κτήνος, σηκώνει τα πάντα full γραφικά σε 2K ανάλυση και RTX ON. Σε κανένα παιχνίδι δεν έπεσα κάτω απο 70 fps. Ακόμα και σε δουλειές όπως Unreal Engine, εκεί δεν το σταμάταει τίποτα. 120 fps κλειδωμένα στην Unreal engine και αν το αφήσω μπορεί να δώσει και παραπάνω, εκεί βέβαια παίζει ρόλο και πόσο βαρύ είναι το project, όπου το δικό μου είναι αρκετά βαρύ. Απλά είναι τρομερή η κάρτα. Αυτά τα ολίγα λοιπόν, έτσι απλά προς ενημέρωση για όσους ακόμα περιμένουν ή έχουν αμφιβολίες.

Kανονικά δεν θα έπρεπε να έχει σχέση η fans-off λειτουργία με τις max θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bebius είπε

Kανονικά δεν θα έπρεπε να έχει σχέση η fans-off λειτουργία με τις max θερμοκρασίες.

Προφανώς και έχει αφού με αυτά γίνεται η ψύξη. Αν πιάνει 60 βαθμούς και τότε ξεκινάει να δουλεύει δεν προλαβαίνει να την κρυώσει.

Είπαμε όμως, έχω και κακό κουτί με κακό airflow

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KouMasGR είπε

Προφανώς και έχει αφού με αυτά γίνεται η ψύξη. Αν πιάνει 60 βαθμούς και τότε ξεκινάει να δουλεύει δεν προλαβαίνει να την κρυώσει.

Nαι, αυτό ισχύει για το πρώτο διάστημα λειτουργίας. Μετα από λίγη ώρα και τα δύο "πειράματα" οδηγούνται στην ίδια ακριβώς κατάσταση, δηλαδή έχεις ίδια θερμική ισχύ και ίδια απαγωγή θερμότητας. Στην περίπτωση που ξεκινάς τα fans στους 60 C, θα χρειαστεί να δουλέψουν λίγο ταχύτερα για κάποιο διάστημα ώστε να πιάσουν το target temperature αλλά στο τέλος θα είναι η ίδια κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bebius είπε

Nαι, αυτό ισχύει για το πρώτο διάστημα λειτουργίας. Μετα από λίγη ώρα και τα δύο "πειράματα" οδηγούνται στην ίδια ακριβώς κατάσταση, δηλαδή έχεις ίδια θερμική ισχύ και ίδια απαγωγή θερμότητας. Στην περίπτωση που ξεκινάς τα fans στους 60 C, θα χρειαστεί να δουλέψουν λίγο ταχύτερα για κάποιο διάστημα ώστε να πιάσουν το target temperature αλλά στο τέλος θα είναι η ίδια κατάσταση.

Κατάλαβα, αλλά αυτή τη στιγμή πάντως που το έχω έτσι έχω κερδίσει βαθμούς θερμοκρασίας. Ενώ πριν όσο και να περιμένα να ρίξει τις θερμοκρασίες δεν γινόταν τίποτα. Σε idle με fans off λειτουργια βαρούσε 50-55 βαθμους χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, konlift είπε

1490715681_rtx3070.jpg.c7c1fdead5a93d098e700a51626bf6c9.jpg392731928_rtx3070.....jpg.de891d6a006131a0e7a43a1536d5a13f.jpg

Λοιπόν. Στο cold war 4Κ, όλα στο ultra + Ray tracing ultra  καρφώνω 65 fps και είμαι οκ. Σε κάποιες σκηνές μειώνονται τα fps όταν πλακώνουν πολλοί εχθροί. Σβήνω το rt που έτσι κι αλλιώς δεν προσφέρει πολλά σε αυτό το παιχνίδι και παίζει ΑΝΕΤΑ. Μέγιστοι βαθμοί κάρτας 60 - 62. Ο i5 10500 δουλέυει στο 60 % και κάπου εκεί και η gpu. Φυσικά κάποιες φορές και παραπάνω. Εντελώς αθόρυβη η κάρτα - φοβερή. Είχα θέμα tearing κάποιες φορές, αλλά τελικά ήταν από το monitor, αφού το δοκίμασα σε άλλο και δεν είχε θέμα. Στο Warzone δεν ανεβάζει πάνω από 54 βαθμούς. 

Εάν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία πείτε...!!!!!!!

Λογικά είναι η 3070!ποια άλλα games δοκίμασες κ σε τι ανάλυση?πες μας περισσότερα για τις επιδόσεις της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η 3070 είναι. Σε 2Κ όλα ultra παίζει από 90  fps και πάνω φυσικά. Προτιμώ το 4Κ. Σε παιχνίδια όπως Forza motosport και Horizon, εντάξει τα παίζει 4Κ Ultra  στο ρελαντί. Περιμένω το Legions για να το δοκιμάσω. Πάντως μου φαίνεται πως ταιριάζει καλύτερα στο 4Κ  γιατί  εκμεταλλεύεται  στο έπακρο τη δύναμη της και φυσικά ρίχνει σαγόνια. Σε 2Κ, εντάξει ανεβαίνουν τα Fps κατά πολύ  αλλά  μπορείς να το πετύχεις και με φθηνότερη κάρτα. Προσωπικά προτιμώ να πέφτει σαγόνι σε 4Κ με όλα (η σχεδόν όλα) στο Ultra - φυσικά  με στάνταρ ακατέβατα 60fps - παρά σε 2Κ και άπειρα Hz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

ότι μάλλον έχει θέματα τα έχει, διότι 55 με 60 μαξ βαθμούς έχω στην 3070... και 140-160 φπς

Κανενα θέμα οι ampere με το warzone...To warzone εχει θέμα με τα cpu...;p

Κάθε season κ λιγότερα fps σε βαριές περιοχές..cpu bound..

Φρέσκο..

 

Επεξ/σία από ShooterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...