Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Μήπως πέρασε η παραγγελία πριν αλλάξει στάτους και δεν ενημερώθηκε η σελίδα. Πριν μια βδομάδα έβγαλε πολλές 3090,3070,3060Τ με άμεση διαθεσιμότητα και έφυγαν αμέσως. Τις έβλεπα να "πέφτουν", προσπάθησα για 3060Τ αλλά μάταια, όπως γύρισα πίσω βλέπω είχαν φύγει οι μισές ήδη και χτύπησα εν τέλει μια 3070.... που όμως ηταν η λάθος υλοποίηση για το κουτί μου και το κατάλαβα αφότου εστάλη.

 

Παραλαμβάνουν τόσο λίγα κομμάτια που δεν προλαβαίνουν ούτε οι υπάλληλοι των αλυσίδων , τι ψάχνουμε τώρα. Οσο οι κατασκευαστές τις στέλνουν με το σταγονόμετρο , προκοπή δεν θα γίνει (καλό πάσχα)

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

 

Και από ότι είδα τις προάλλες είχε διαθεσιμότητα άμεση στις κάρτες γραφικών το you. Βέβαια πήγα να βάλω μια 3060ΤΙ ( Gigabyte Gaming Oc νομίζω 569 αν θυμάμαι καλά ) στο καλάθι μέχρι να αλλάξω κάτι στα στοιχεία αποστολής γιατί bugαρς από κινητό και έβγαζε άλλη διεύθυνση και να επιλέξω PayPal, τη τσίμπησε μέσα από τα χέρια μου άλλος. Απίστευτη ξενερα. 

Αν λες μερικές εβδομάδες πριν πρέπει να την πρόλαβα εγώ αδερφέ σορρυ 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίσαν να ανεβαίνουν και οι πρώτες 3060.Εαν όντως οι τιμές κυμαίνονται στα 350 καλά είναι.
https://www.pcdiga.com/placa-grafica-zotac-gaming-geforce-rtx-3060-12gb-gddr6-twin-edge-zt-a30600e-10m?search=rtx 3060

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Stefxour είπε

Αρχίσαν να ανεβαίνουν και οι πρώτες 3060.Εαν όντως οι τιμές κυμαίνονται στα 350 καλά είναι.
https://www.pcdiga.com/placa-grafica-zotac-gaming-geforce-rtx-3060-12gb-gddr6-twin-edge-zt-a30600e-10m?search=rtx 3060

3060 ti με 12GB;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως κάτι PNY κάτι Zotac βρίσκουν τσιπάκια και φτιάχνουν κάρτες και κάτι ASUS EVGA κλπ όχι;

Απλά αυτές τις παίρνουν λιγότεροι γι' αυτό υπάρχει κάποιο stock. Μόλις εμφανιστεί ASUS πέφτουν όλοι πάνω και σε 10 δευτερόλεπτα έχουν εξαφανιστεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο ωραία θα ήταν οι καρτούλες εδώ να ήταν και διαθέσιμες με αυτές τις τιμές..

https://www.pcdiga.com/placa-grafica-zotac-gaming-geforce-rtx-3060-12gb-gddr6-twin-edge-zt-a30600e-10m?search=rtx 3060#/embedded/query=3080&page=1&query_name=match_and

Captur3e.PNG.72248f5193aa2d66b637b719c5bd98a5.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Απλά αυτές τις παίρνουν λιγότεροι γι' αυτό υπάρχει κάποιο stock. Μόλις εμφανιστεί ASUS πέφτουν όλοι πάνω και σε 10 δευτερόλεπτα έχουν εξαφανιστεί..

 Εχω Pny 3090 αγορα απο Amazon και ειναι μια χαρα να δωσεις 1900 για μια Strix και οχι 1600 για μια Pny Μεγαλο λαθος.Amazon.fr Pny rtx3090 1600ευρω Ελλαδα ινσομνια Rtx3080 use απο 1400ευρω sclaping made in Greece απλα αστεια πραγματα κανεις υπομονη η σκας 1600 και πας 3090 ακομα και Pny Palit 

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως κάτι PNY κάτι Zotac βρίσκουν τσιπάκια και φτιάχνουν κάρτες και κάτι ASUS EVGA κλπ όχι;

Γιατι εχει το ονομα λιγο καλυτερες θερμοκρασιες και ενα fps παρα πανω αλλα με 400$ πανω κανε υπομονη η αγορασε Pny 3090 απο amazon.fr.de.es 1600$ εχεις εως 2 λεπτα stock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Η Samsung δίνει πουθενά αλλού 8nm; Μου κάνει εντύπωση τόσο χάλια yields και έχουν περάσει 4 μήνες πλέον..

Δεν έχω δει να δίνουν κάπου αλλού όχι. Το νούμερο που ανέφερα είναι επιβεβαιωμένο από την ίδια την εταιρία και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε φυσικά το πόσο το επηρεάζεται από τα yields. Αλλά δεν γίνεται να μην το επηρεάζει και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό. Δεν γίνεται μια πελατοκεντρική εταιρία (σε σχέση με άλλες εννοώ) και με άριστες σχέσεις με την nvidia να έχει να δώσει 20 κάρτες σε όλη την Αμερική και να μην υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με την παραγωγή. Προφανώς δίνει και σε καταστήματα κτλπ, επειδή υπάρχουν και συμβόλαια, αλλά το νούμερο είναι τόσο μικρό που πλέον βρίσκεται εκτός πραγματικότητας. Οι άνθρωποι το λένε ξεκάθαρα, δεν παίρνουμε πυρήνες.

Αυτό που επίσης δεν γίνεται είναι να συμβαίνει όλη αυτή η ακραία κατάσταση και να μην υπάρχει επίσημη ενημέρωση, με figures, λες και οι λόγοι είναι κρατικά μυστικά. Ενα μετα-αποκαλυπτικό σκηνικό σε μια έρημο χωρίς κάρτες που όλος ο πληθυσμός αποκτά κληρονομικό χάρισμα με σκοπό να δώσει μια εξήγηση σε αυτό που συμβαίνει και να λέει το μακρύ και το κοντό του. 

 

Επεξ/σία από ppkstat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα και πήρα την 3080 FE χτές απο το scan για 660 λίρες με μεταφορικά. Είναι τραγική η κατάσταση στην Αγγλία, έβλεπα κάτι 3070 να πηγαίνουν για 700+ λίρες, ότι νάνε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spartan117 είπε

Κατάφερα και πήρα την 3080 FE χτές απο το scan για 660 λίρες με μεταφορικά. Είναι τραγική η κατάσταση στην Αγγλία, έβλεπα κάτι 3070 να πηγαίνουν για 700+ λίρες, ότι νάνε.

Αγγλική διεύθυνση υποθέτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Η Samsung δίνει πουθενά αλλού 8nm; Μου κάνει εντύπωση τόσο χάλια yields και έχουν περάσει 4 μήνες πλέον..

Μια ακόμη παράμετρος που δεν έχει αναφέρει κανείς είναι πως στις προηγούμενες γενιές το μεγαλύτερο μέρος της ζήτησης καλυπτόταν από τους performance πυρήνες **104, και οι enthusiast **102 ήταν μικρό μέρος της παραγωγής, στις ampere έχει μεγαλύτερη ζήτηση το enthusiast GA 102 σε σχέση με το performance GA 104, πράγμα που περιπλέκει ακόμη περισσότερο την ήδη περίεργη κατάσταση στην αγορά, γνώμη μου είναι πως δεν περίμεναν να είναι τόσο δυνατές οι radeon σε αυτή την γενιά και ακολούθησαν σπασμωδικές κινήσεις όπως με την 3060Ti που ουσιαστικά θάβουν ακόμη περισσότερο την 3070

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...