Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ειμαι της αποψης να τις αφηνεις stock εκτος αν δεν τραβαει μια καρτα σε ενα τιτλο και θες να γινει λιγο καλυτερη η εμπειρια. Το uv ποτε δεν το καταλαβα στην δικη μου λογικη για να πετυχεις λιγο καλυτερες θερμοκρασιες..προσωπικα εγω τις καρτες τις εχω και σαν αεροθερμα αφου καμια φορα ζεστενεται το σπιτι και επειδη ειμαι της γενιας του παλιο ορθοδοξου πασοκ ανοιγω το air condition στο κρυο μες στο καταχειμωνο για να κρυωσει λιγο το σπιτι. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει όχι και λίγο καλύτερες Τ, αρκετά καλύτερες αλλά το κυριότερο είναι ο θόρυβος. Βέβαια αν έχεις καλό airflow και καλή υλοποίηση που έτσι και αλλιώς είναι ήσυχη why bother?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αυτό που κρατάμε από την λεπτομερή ανάλυση του @Coppermine είναι ότι το uv ενέχει και αυτό ένα κίνδυνο καθώς μπορεί να οδηγήσει σε out of spec συνθήκες το σύστημα τροφοδοσίας της gpu με αποτέλεσμα να ρίχνουμε το ζάρι για το αν θα δουλέψουν τα συστήματα ασφαλείας. Μικρός η μεγάλος ο κίνδυνος υποθέτω ότι εξαρτάται από την ποιότητα της κάρτας. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Out of spec είναι και οι OC edition GPUs όμως με μεγαλύτερο απο stock power limit. Όταν σου πουλάει η ASUS OC και non-OC GPU με ακριβώς την ίδια PCB και χωρίς binning τότε πέφτεις στο ίδιο ρίσκο.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spartan117 είπε

Out of spec είναι και οι OC edition GPUs όμως με μεγαλύτερο απο stock power limit. Όταν σου πουλάει η ASUS OC και non-OC GPU με ακριβώς την ίδια PCB και χωρίς binning τότε πέφτεις στο ίδιο ρίσκο.

Στο ίδιο ρίσκο πέφτεις αλλά σου δίνει και 2 χρόνια εγγύση που το εκμηδενίζει (μην κοιτάς τώρα που δεν θέλει να μείνει κάνεις χωρίς κάρτα, όπως έχει η κατάσταση)

Για αυτό καλά είναι τα πειράματα και το teching αλλά για άλλη ώρα (μετά το καλοκαίρι)

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panospeter είπε

 

Έτσι νόμιζα και εγώ και με βεβαιώτητα προχώρησα σε πειράματα αλλά μου έμεινε στα χέρια.

Δεν ξέρω αν με μια επαναφορά του bios θα ξαναέστρωνε αλλά επειδή έπρεπε να γίνει manually και ήμουν εντός εγγύησης προτίμησα να την αλλάξω εν τέλη.

Και που ξέρεις οτι δεν ήτανε τυχαίο και ηταν να χαλάσει έτσι κι αλλιώς?

Εσύ έκανες uv στην καρτα και σου έμεινε στα χέρια

Μια γυναικα εκανε το περιβόητο εμβόλιο και παρέλυσε, μας ειπανε πως είναι τυχαίο. Ε κι εσένα με το uv τυχαίο ήταν :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Και που ξέρεις οτι δεν ήτανε τυχαίο και ηταν να χαλάσει έτσι κι αλλιώς?

Εσύ έκανες uv στην καρτα και σου έμεινε στα χέρια

Μια γυναικα εκανε το περιβόητο εμβόλιο και παρέλυσε, μας ειπανε πως είναι τυχαίο. Ε κι εσένα με το uv τυχαίο ήταν :P 

Πολύ πιθανό αυτό που λες να ισχύει, δηλαδή να έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι (καινούργια κάρτα βέβαια 3ον εβδομάδων). Αν μάλιστα δεν ήμουν πεισμένος, ότι όποια ενέργεια και αν έκανα στο software, δεν θα κατάστρεφε το hardware, δεν θα προχωρούσα σε αλλαγές. Άλλωστε το aorus engine αλλά και το afterburner δεν σε αφήνουν να κάνεις ανεξέλεγχτες αλλαγές (σε φτάνουν μέχρι εκεί που τους επιτρέπει το bios, άρα λογικά σε ασφαλή επίπεδα)

Παρόλα αυτά δεν συμφωνείς μαζί μου ότι η συγκεκριμένη περίοδος δεν είναι για να ξεμείνεις απο κάρτα ?

Εγω πάντως μου φαίνεται της καινούργιας θα της κάνω κανένα ευχέλαιο για να είναι καλά μέχρι να περάσει η κρίση 😁

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, panospeter είπε

Παρόλα αυτά δεν συμφωνείς μαζί μου ότι η συγκεκριμένη περίοδος δεν είναι για να ξεμείνεις απο κάρτα ?

Οπωσδήποτε συμφωνώ και το έχω τονίσει πολλες φορες σε συζητήσεις με φίλους.

Αυτό όμως ο καθένας το μεταφράζει με το δικό του τρόπο. Αλλιώς "προσέχω" εγώ την κάρτα μου ,αλλιώς εσύ κ.ο.κ

Εσύ "κάηκες" από το uv και φυσάς και το γιαούρτι τώρα,εγώ μπορει να φοβάμαι κάτι άλλο :P 

Καλορίζικη η νέα και ελπίζω απροβλημάτιστη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζω λιγο mining και εγω με την 3060 και παρατηρησα οτι οι μνημες τρεχουν στα 6800 αντι για 7000.

Δεν εχω πειραξει κατι στο afterburner ενω οταν παιζω ειναι κανονικα στο 7000.

Γιατι συμβαινει αυτο?Να ζεσταινονται και να τρωνε throttling?

Θερμοκρασια δε φαινεται δυστυχως απο καπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Dantε είπε

Βαζω λιγο mining και εγω με την 3060 και παρατηρησα οτι οι μνημες τρεχουν στα 6800 αντι για 7000.

Δεν εχω πειραξει κατι στο afterburner ενω οταν παιζω ειναι κανονικα στο 7000.

Γιατι συμβαινει αυτο?Να ζεσταινονται και να τρωνε throttling?

Θερμοκρασια δε φαινεται δυστυχως απο καπου.

Άλλο power state σε cuda workloads, υπάρχει τρόπος να το βάλεις να τρέχει σε "normal" με το Nvidia Inspector, "Force P2 Power State - On".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Metro Exodus Enhanced Edition gets NVIDIA DLSS 2.0 support and Advanced Ray Traced Reflections

Metro-Exodus-Ray-Tracing.jpg

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Dantε είπε

Βαζω λιγο mining και εγω με την 3060 και παρατηρησα οτι οι μνημες τρεχουν στα 6800 αντι για 7000.

Δεν εχω πειραξει κατι στο afterburner ενω οταν παιζω ειναι κανονικα στο 7000.

Γιατι συμβαινει αυτο?Να ζεσταινονται και να τρωνε throttling?

Θερμοκρασια δε φαινεται δυστυχως απο καπου.

και εγω με rtx 2080 τα ιδια........

οι μνημες 200 κατω........

και το p0 enable στο nicehash

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alexcrx είπε

και εγω με rtx 2080 τα ιδια........

οι μνημες 200 κατω........

και το p0 enable στο nicehash

Το έτρεξες σαν administrator?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...