Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σοβαρά πάντως για να χτυπήσει το mosfet από uv πρέπει να σε έχει βαπτίσει ο επίτιμος :P Κατά 99.9% θα δεις αστάθεια στον πυρήνα και απλά θα ανεβάσεις λίγο το voltage

Δεν θα διαφωνήσω με το ποσοστό εξ' άλλου ο ic σε μια κάρτα γραφικών θα παρέχει uvp το θέμα είναι άλλο ότι η πύλη G των mosfet θέλει συγκεκριμένη τάση για να ανοίξει σωστά, εφ όσον κρατάς την ίδια συχνότητα λειτουργίας στην gpu και απλά ρίχνεις την τάση (voltage) τότε απαιτείς η ένταση (ampere) να παραμείνει η ίδια ουσιαστικά σε ένα δρόμο με 4 λωρίδες κυκλοφορίας όπου τα αυτοκίνητα είναι τα ηλεκτρόνια να μειώσεις τις λωρίδες σε 2 και να συνεχίσουν απρόσκοπτα να κινούνται με την ίδια ταχύτητα και ίδια στον αριθμό

Το πόσο επηρεάζεται η τάση της πύλης όταν κάνεις undervolting δεν μπορείς να το ξέρεις φυσικά και η λειτουργία σου να είναι ασταθής ενώ φαινομενικά είναι όλα καλά με τις θερμοκρασίες φυσιολογικές.....

Ακόμα και μια μικρή μεταβολή της τάσης του επεξεργαστή αυξάνει την κατανάλωση και το φορτίο εκθετικά, τώρα ρίχνοντας την τάση και κρατώντας το ίδιο φορτίο το σύστημα είναι out of specks

Eάν μπορούσαν τα pcb να δουλέψουν αξιόπιστα με μικρότερες τάσεις δεν θα ήταν τόσο πρόβλημα αφού οι κατασκευαστές θα μπορούσαν να ρίξουν και το κόστος με μικρότερες ψύκτρες, lower rated fets, απλούστερους ic, λιγότερες φάσεις τροφοδοσίας κλπ το μόνο σίγουρο θα ήταν το μεγαλύτερο κέρδος φυσικά.

Το αν προκαλεί πρόβλημα το undervolting απλοικά χωρίς να χρειάζεται κάτι παραπάνω να προσθέσουμε σου δίνει απάντηση και ο κατασκευαστής του τροφοδοτικού σου που σου παρέχει undervoltage proection εκτός των υπόλοιπων (OCP,OPP, OVP, SCP, κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Δεν θα διαφωνήσω με το ποσοστό εξ' άλλου ο ic σε μια κάρτα γραφικών θα παρέχει uvp το θέμα είναι άλλο ότι η πύλη G των mosfet θέλει συγκεκριμένη τάση για να ανοίξει σωστά, εφ όσον κρατάς την ίδια συχνότητα λειτουργίας στην gpu και απλά ρίχνεις την τάση (voltage) τότε απαιτείς η ένταση (ampere) να παραμείνει η ίδια ουσιαστικά σε ένα δρόμο με 4 λωρίδες κυκλοφορίας όπου τα αυτοκίνητα είναι τα ηλεκτρόνια να μειώσεις τις λωρίδες σε 2 και να συνεχίσουν απρόσκοπτα να κινούνται με την ίδια ταχύτητα και ίδια στον αριθμό

Το πόσο επηρεάζεται η τάση της πύλης όταν κάνεις undervolting δεν μπορείς να το ξέρεις φυσικά και η λειτουργία σου να είναι ασταθής ενώ φαινομενικά είναι όλα καλά με τις θερμοκρασίες φυσιολογικές.....

Ακόμα και μια μικρή μεταβολή της τάσης του επεξεργαστή αυξάνει την κατανάλωση και το φορτίο εκθετικά, τώρα ρίχνοντας την τάση και κρατώντας το ίδιο φορτίο το σύστημα είναι out of specks

Eάν μπορούσαν τα pcb να δουλέψουν αξιόπιστα με μικρότερες τάσεις δεν θα ήταν τόσο πρόβλημα αφού οι κατασκευαστές θα μπορούσαν να ρίξουν και το κόστος με μικρότερες ψύκτρες, lower rated fets, απλούστερους ic, λιγότερες φάσεις τροφοδοσίας κλπ το μόνο σίγουρο θα ήταν το μεγαλύτερο κέρδος φυσικά.

Το αν προκαλεί πρόβλημα το undervolting απλοικά χωρίς να χρειάζεται κάτι παραπάνω να προσθέσουμε σου δίνει απάντηση και ο κατασκευαστής του τροφοδοτικού σου που σου παρέχει undervoltage proection εκτός των υπόλοιπων (OCP,OPP, OVP, SCP, κλπ)

Μα όταν αλλάζουμε την τάση αλλάζουμε την τάση στην gpu. Δεν νομίζω ο χρήστης να έχει πρόσβαση στην τάση στην πύλη του mosfet του power stage. Εμάς μια νοιάζει η τάση που βγαίνει στην έξοδο της διάταξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν έχει υπολογιστεί μια minimum ταση λειτουργίας εργοστασιακά ΑΥΤΗ δεν αφορά μόνο την gpu αλλά την minimum αξιόπιστη λειτουργία του pcb στην εργοστασιακή συχνότητα λειτουργίας με x φορτίο και y κατανάλωση, αν ρίξεις την τάση χωρίς να κάνεις και underclocing τότε ζητάς αξιόπιστη λειτουργία με το ΙΔΙΟ φορτίο ampere, η τάση της πύλης G φυσικά από την στιγμή που θα ρίξεις την τάση λειτουργίας του gpu επηρεάζεται πόσο δεν μπορείς να γνωρίζεις, όλα βασίζονται πάνω στο V=i/R, εάν ρίχνεις την τάση με το ίδιο φορτίο μεγαλώνεις την αντίσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα αυτό λέω. Όταν αλλάζουμε την τάση στο curve δεν πειράζουμε την τάση εισόδου των mosfets του power delivery, πειράζουμε απλά την τάση που πηγαίνει στον πυρήνα. Τα mosfets άλλωστε είναι σχεδιασμένα να παίρνουν τα 12v και να τα κάνουν 0,7-1,05(περίπου) οπότε δεν ζητάς τάση εκτός spec. Και αφού και η κατανάλωση ελέγχεται δεν μπορεί να τραβήξει περισσότερα amps απ' ότι ο πυρήνας και γενικά όλα τα στοιχεία του pcb είναι σχεδιασμένα να αντέχουν. Απλά αν η τάση δεν είναι αρκετή θα κρασάρει ο πυρήνας και ο driver θα τον επαναφέρει..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι πολύ απλό. 

Όταν πάμε στο msi ab ή σε άλλο παρόμοιο software και δώσουμε +150 στο core (η όσο να ναι, τυχαίο το 150) πάλι δεν κάνουμε uv; 

Δίνουμε περισσότερα mhz στο voltage που τα mhz θα ήταν λιγότερα και αυτομάτως όλη η καμπύλη έχει κατεβάσει την αναλογία voltage per core. 

Για να το εξηγήσω καλύτερα, αν η κάρτα μου σε στοκ δίνει 1.0v στα 2000 mhz, όταν εγώ δώσω +150 θα δίνει 1.0v στα 2150 και στα 2000 θα δίνει λιγότερο. Πάλι uv δεν είναι; 

Αν υπήρχε κίνδυνος δεν νομίζω να μας άφηναν να κάνουμε ούτε uv αλλά και ούτε oc αφού και στις δύο περιπτώσεις είμαστε out of specs 

Δεν το παίζω έξυπνος, ούτε γνωρίζω από ηλεκτρονικά πέρα από τα βασικά. 

Σαν λογική όμως δεν μου κολλάει, και πόσο μάλλον μετά από χρόνια εξέλιξης της λειτουργίας των gpu, κυρίως όσο αφορά το boost, το oc και γενικά το tweaking που είναι ήδη περιορισμένο και με τα power & thermal limits + locked voltage που έχουν βάλει, θεωρητικά ο χρήστης δεν μπορεί να κάνει ζημιά πειράζοντας το msi ab. 

Και στην τελική, όπως έχω ξανά γράψει, και αυτό ισχύει και σε μητρικές, cpu, ram:

Εφόσον με αφήνεις σαν χρήστη να πειράζω ο,τιδήποτε είτε αυτό λέγεται voltage είτε συχνότητα είτε ό,τι να ναι, εγώ όταν το αγοράζω δεν μου ζητήθηκε πτυχίο ηλεκτρονικού ούτε προϋπηρεσία σε κατασκευή επεξεργαστών. Οπότε θα πειράζω ό,τι μου επιτρέπεται και αν χαλάσει θα στο φέρω να μου το αλλάξεις όσο ισχύει φυσικά η εγγύηση. 

Και δεν λέω για μένα ή για κάποιον που ξέρει 5 πράγματα παραπάνω ή έχει κάτσει να διαβάσει. Σχήμα λόγου είναι το "εγώ" αλλά πολύς κόσμος πράττει έτσι όπως περιγράφω 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως δεν πιστεύω οι κατασκευαστές να έχουν αφήσει στον χρήστη να μπορεί να πειράξει κάτι που θα μπορούσε να αυξήσει σημαντικά τις πιθανότητες για να γίνει βλάβη. 

Τώρα αν κάποια πράγματα από αυτά που πειράζουμε έχουν ελάχιστες πιθανότητες για ζημιά πιστεύω ότι οι πιθανότητες είναι τόσο μικρές όσες είναι οι πιθανότητες να χαλάσει χωρίς παρέμβαση χρήστη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μα αυτό λέω. Όταν αλλάζουμε την τάση στο curve δεν πειράζουμε την τάση εισόδου των mosfets του power delivery, πειράζουμε απλά την τάση που πηγαίνει στον πυρήνα. Τα mosfets άλλωστε είναι σχεδιασμένα να παίρνουν τα 12v και να τα κάνουν 0,7-1,05(περίπου) οπότε δεν ζητάς τάση εκτός spec. Και αφού και η κατανάλωση ελέγχεται δεν μπορεί να τραβήξει περισσότερα amps απ' ότι ο πυρήνας και γενικά όλα τα στοιχεία του pcb είναι σχεδιασμένα να αντέχουν. Απλά αν η τάση δεν είναι αρκετά θα κρασάρει ο πυρήνας και ο driver θα τον επαναφέρει..

Έτσι νόμιζα και εγώ αλλά .....

Παιδιά ακούστε τον Coppermine και προσέξτε με το uv.

Έτσι μάλλον τα τίναξε μία 2060S που είχα και δεν υπήρχε γυρισμός με τίποτα (έβγαζε artifacts στο bios πριν καν φορτώσει τους drivers της nvidia.

Έίχα δημιουργήσει και σχετικό post:

 

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Εγώ να ρωτήσω κάτι πολύ απλό. 

Όταν πάμε στο msi ab ή σε άλλο παρόμοιο software και δώσουμε +150 στο core (η όσο να ναι, τυχαίο το 150) πάλι δεν κάνουμε uv; 

Δίνουμε περισσότερα mhz στο voltage που τα mhz θα ήταν λιγότερα και αυτομάτως όλη η καμπύλη έχει κατεβάσει την αναλογία voltage per core. 

Για να το εξηγήσω καλύτερα, αν η κάρτα μου σε στοκ δίνει 1.0v στα 2000 mhz, όταν εγώ δώσω +150 θα δίνει 1.0v στα 2150 και στα 2000 θα δίνει λιγότερο. Πάλι uv δεν είναι; 

Αν υπήρχε κίνδυνος δεν νομίζω να μας άφηναν να κάνουμε ούτε uv αλλά και ούτε oc αφού και στις δύο περιπτώσεις είμαστε out of specs 

Δεν το παίζω έξυπνος, ούτε γνωρίζω από ηλεκτρονικά πέρα από τα βασικά. 

Σαν λογική όμως δεν μου κολλάει, και πόσο μάλλον μετά από χρόνια εξέλιξης της λειτουργίας των gpu, κυρίως όσο αφορά το boost, το oc και γενικά το tweaking που είναι ήδη περιορισμένο και με τα power & thermal limits + locked voltage που έχουν βάλει, θεωρητικά ο χρήστης δεν μπορεί να κάνει ζημιά πειράζοντας το msi ab. 

Και στην τελική, όπως έχω ξανά γράψει, και αυτό ισχύει και σε μητρικές, cpu, ram:

Εφόσον με αφήνεις σαν χρήστη να πειράζω ο,τιδήποτε είτε αυτό λέγεται voltage είτε συχνότητα είτε ό,τι να ναι, εγώ όταν το αγοράζω δεν μου ζητήθηκε πτυχίο ηλεκτρονικού ούτε προϋπηρεσία σε κατασκευή επεξεργαστών. Οπότε θα πειράζω ό,τι μου επιτρέπεται και αν χαλάσει θα στο φέρω να μου το αλλάξεις όσο ισχύει φυσικά η εγγύηση. 

Και δεν λέω για μένα ή για κάποιον που ξέρει 5 πράγματα παραπάνω ή έχει κάτσει να διαβάσει. Σχήμα λόγου είναι το "εγώ" αλλά πολύς κόσμος πράττει έτσι όπως περιγράφω 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως δεν πιστεύω οι κατασκευαστές να έχουν αφήσει στον χρήστη να μπορεί να πειράξει κάτι που θα μπορούσε να αυξήσει σημαντικά τις πιθανότητες για να γίνει βλάβη. 

Τώρα αν κάποια πράγματα από αυτά που πειράζουμε έχουν ελάχιστες πιθανότητες για ζημιά πιστεύω ότι οι πιθανότητες είναι τόσο μικρές όσες είναι οι πιθανότητες να χαλάσει χωρίς παρέμβαση χρήστη. 

Undervolting κάνεις πρακτικά όταν μειώνεις την τάση στο boost clock, δηλαδή αν έλεγες τρέχω 2135 στα 0.993vcore. Αν έχεις την ίδια τάση πριν και μετά απλά κάνεις overclock.

Επεξ/σία από Spartan117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όταν κάνεις OC αυξάνεις και το powerlimit ώστε να έχει αέρα η gpu να κρατήσει την τάση πιο ψηλά. Όσο ανεβάζεις την συχνότητα ανεβαίνουν τα ampere και πέφτει η τάση για να κρατηθούν τα watt του powerlimit. Και κάποια στιγμή φτάνεις σε ένα σημείο που η τάση έχει πέσει αρκετά ώστε στην συγκεκριμένη συχνότητα δεν είναι πλέον σταθερός ο πυρήνας. Οι κάρτες πλέον είναι τόσο πολύ περιορισμένες και ελεγχόμενες σε κάθε παράμετρο που είναι πρακτικά αδύνατο να την καταστρέψεις παίζοντας με ένα software εργαλείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spartan117 είπε

Undervolting κάνεις πρακτικά όταν μειώνεις την τάση στο boost clock, δηλαδή αν έλεγες τρέχω 2135 στα 0.993vcore. Αν έχεις την ίδια τάση πριν και μετά απλά κάνεις overclock.

Υποθετικά αν σε μια κάρτα που μπουσταρει στα 2000 mhz με voltage 1.050 και του δώσεις +150 στον πυρήνα, όταν θα τρέχει στα 2000 (λόγω pl ή thermal limit πχ) δεν θα έχει λιγότερο voltage από ότι σε στοκ; 

Δεν είμαι σίγουρος θα το δοκιμάσω αλλά νομίζω έχω δίκιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε όταν κάνεις OC αυξάνεις και το powerlimit ώστε να έχει αέρα η gpu να κρατήσει την τάση πιο ψηλά. Όσο ανεβάζεις την συχνότητα ανεβαίνουν τα ampere και πέφτει η τάση για να κρατηθούν τα watt του powerlimit. Και κάποια στιγμή φτάνεις σε ένα σημείο που η τάση έχει πέσει αρκετά ώστε στην συγκεκριμένη συχνότητα δεν είναι πλέον σταθερός ο πυρήνας. Οι κάρτες πλέον είναι τόσο πολύ περιορισμένες και ελεγχόμενες σε κάθε παράμετρο που είναι πρακτικά αδύνατο να την καταστρέψεις παίζοντας με ένα software εργαλείο..

Έτσι νόμιζα και εγώ και με βεβαιώτητα προχώρησα σε πειράματα αλλά μου έμεινε στα χέρια.

Δεν ξέρω αν με μια επαναφορά του bios θα ξαναέστρωνε αλλά επειδή έπρεπε να γίνει manually και ήμουν εντός εγγύησης προτίμησα να την αλλάξω εν τέλη.

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Υποθετικά αν σε μια κάρτα που μπουσταρει στα 2000 mhz με voltage 1.050 και του δώσεις +150 στον πυρήνα, όταν θα τρέχει στα 2000 (λόγω pl ή thermal limit πχ) δεν θα έχει λιγότερο voltage από ότι σε στοκ; 

Δεν είμαι σίγουρος θα το δοκιμάσω αλλά νομίζω έχω δίκιο 

Για την ίδια συχνότητα ναι αυτό γίνεται όταν κάνεις oc, απλά η κάρτα μετά κάνει boost πιο ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spartan117 είπε

Για την ίδια συχνότητα ναι αυτό γίνεται όταν κάνεις oc, απλά η κάρτα μετά κάνει boost πιο ψηλά.

Ε αυτό λέω 

Οπότε στην ίδια συχνότητα έχουμε uv, σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panospeter είπε

 

Έτσι νόμιζα και εγώ και με βεβαιώτητα προχώρησα σε πειράματα αλλά μου έμεινε στα χέρια.

Δεν ξέρω αν με μια επαναφορά του bios θα ξαναέστρωνε αλλά επειδή έπρεπε να γίνει manually και ήμουν εντός εγγύησης προτίμησα να την αλλάξω εν τέλη.

Από κάτι άλλο σου έμεινε στα χέρια, ίσως αστοχία υλικού σε κάποιο part του power delivery. Με το afterburner δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι που θα καταστρέψει την κάρτα, είναι όλα αυστηρά καθορισμένα από το bios και δεν μπορείς να τα ξεπεράσεις..

2 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Ε αυτό λέω 

Οπότε στην ίδια συχνότητα έχουμε uv, σωστά; 

Αν αφήσεις stock power limit ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Ναι έτσι είναι το βλέπεις και στο curve στο Afterburner.

Οπότε αν πάρουμε αυτό ως δεδομένο, βάσει των γραφομενων του coppermime, δεν θα πρέπει να πειράζουμε τίποτα. Ούτε oc, ούτε uv ή θα πρέπει πριν το κάνουμε να λύσουμε εξισώσεις για να το κάνουμε σωστά. 

Σόρυ, εγώ θα πάω βάσει της εμπειρίας μου που μου έχει δείξει πως δεν βλάπτει το uv, αλλά ούτε και το oc που θα κάνει ένας απλός χρήστης μέσω software, εδικά σε gpu (και Nvidia που έχουμε φάει με το κουτάλι) που φροντίζουν πλέον μόνες τους να βάζουν όρια σε κάθε παράμετρο. 

Αν από κατασκευής υπάρχει τέτοια "τρύπα" και μπορώ ως χρήστης να κάνω ζημιά, ας πρόσεχαν, προσωπικά χρησιμοποιώ κυρίως hardware εντός εγγύησης και φυσικά είναι προσωπικό συμπέρασμα, δεν συνιστώ σε κανέναν να κάνει oc uv

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...