Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

@LIGHT1NG ενω παταω apply στο aorus engine, στο msi ab δεν εμφανιζει curve. Καμια ιδεα?

image.png.b70f83bcceb9495df8443158951bd368.png

Ένα απ' τα δύο. Πέτα το aorus βασικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mike0402 είπε

μπορει κανεις να μου πει που μπορω να παρακολουθω για αποθεμα για 3060ti η 3070 απο Ελλαδα?

θελω να κανω αγορα με δοσεις γιαυτο και θελω μονο απο Ελλαδα

Εχθές το βράδυ είχε το Πλαίσιο 3070 (πρόλαβα και πήρα) αλλά σήμερα δεν βλέπω διαθεσιμότητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, kmilioris said:

Εχθές το βράδυ είχε το Πλαίσιο 3070 (πρόλαβα και πήρα) αλλά σήμερα δεν βλέπω διαθεσιμότητα....

ναι το ειχα δει και εγω αλλα δεν με ενδιεφερε η συγκεκριμενη εκδοση της zotac!

εσυ παρελαβες?

οι αλλες που γραφει διαθεσιμο κατοπιν παραγγελιας ποσο καιρο κανουν ξερεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mike0402 είπε

ναι το ειχα δει και εγω αλλα δεν με ενδιεφερε η συγκεκριμενη εκδοση της zotac!

εσυ παρελαβες?

οι αλλες που γραφει διαθεσιμο κατοπιν παραγγελιας ποσο καιρο κανουν ξερεις?

Ότι έχω αγοράσει σε Zotac έχει βγει καλό μέχρι σήμερα, ελπίζω και αυτή.. πρόλαβα πήρα δυο και για τον φίλο μου. 
Έχω βάλει παραγγελίες για καλές εκδόσεις 3070, 3080 απο τέλος Νοεμβρίου αλλά δεν έρχεται τίποτα..... μόνο βασικές εκδόσεις, όποτε καλό Μάρτιο και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, kmilioris said:

Ότι έχω αγοράσει σε Zotac έχει βγει καλό μέχρι σήμερα, ελπίζω και αυτή.. πρόλαβα πήρα δυο και για τον φίλο μου. 
Έχω βάλει παραγγελίες για καλές εκδόσεις 3070, 3080 απο τέλος Νοεμβρίου αλλά δεν έρχεται τίποτα..... μόνο βασικές εκδόσεις, όποτε καλό Μάρτιο και βλέπουμε.

καταλαβα δεν θα παρω ποτε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

what? 

Ναι συγγνώμη, δεν ήμουν ξεκάθαρος. Συμφωνώ με τα γραφόμενα σου. Στο σχόλιο μου αναφερόμουν στον προηγούμενο που αμέσως έσπευσε να μου απαντήσει ότι «στο αμαζον είναι πιο φτηνά και σιγά την προσφορά». 
 

Εδω κάνουμε τάμα να υπάρξει διαθεσιμότητα, την βρήκα σε απόθεμα και ειπα να ενημερώσω όποιον ενδιαφέρεται. Ειδικά στην ελληνική αγορά καλύτερη τιμή δύσκολα θα βρεις. 

 

Αλλά εντάξει ο Τάκης από τα Φαρσαλα τη βρίσκει στο αμαζον Ιταλίας 400€ κάτω. 

 

Εξαντλήθηκε ήδη....
 

Makes sense

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LIGHT1NG τεσπα ξαναγύρισα σε flat line oc. Δοκίμασα 2055 (πραγματικά 2040)@0.95 και mem +900. Πάλι είχα  thermal throttle "yes" στο hwinfo στους μόλις 60 βαθμούς για core. Πιστεύω ότι αξίζει να βάλω thermal pads στο backplate. 

Είδα και ένα αντίστοιχο βίντεο χθες για την 3080 που αν και αφορούσε mining, από 80 mh/s του ανέβηκε στα 100 λόγω καλύτερων temps. 

Ε δεν έχω να χάσω κάτι 

Btw 2070 (πραγματικά 2055) κρασαρε μόλις 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2021 στις 4:17 ΜΜ, Stefxour είπε

https://www.notebooksbilliger.de/notebooks/acer+nitro+5+an515+45+r4lj+gaming+692658?fbclid=IwAR2gJP_SBbrMFeFtPcOnx_lmATLdPnZdEB2JgWDUOibqOFOBIf9uQ7nctWs

Τις καλησπέρες μου, κοίταζα γενικότερα για καινούριο σύστημα pre-built η κάνα λαπτοπάκι και είδα το παρακάτω της ACER που μου κίνησε το ενδιαφέρον και ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη GPU. Είναι ιδιά με τη desktop η είναι cutdown έκδοση? Ευχαριστώ εκ το προτέρων για τη βοήθεια.

Γι' αυτα τα χρηματα (..1099) και με τον αρκουντως δυνατο 5600Η
επανω θεωρω το παιρνεις χθες εαν χρειαζεσαι λαπτοπ εννοειται!
https://www.techspot.com/review/2193-geforce-rtx-3060-laptop/7.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

' αυτα τα χρηματα (..1099) και με τον αρκουντως δυνατο 5600Η
επανω θεωρω το παιρνεις χθες εαν χρειαζεσαι λαπτοπ εννοειται!

To κακό είναι ότι είναι είναι preorder για Ιούλιο lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, omitziz είπε

To κακό είναι ότι είναι είναι preorder για Ιούλιο lol

Τα Γερμανικα μου δεν φτανουν μεχρι εκει!😁
(και δεν ξερω αν φταιει η AMD η η NVIDIA για καθυστερησεις...-παντως Intel δεν ξαναπαιρνω πριν τον..μεθεπομενο Ιουλιο, και βλεπουμε, χεχε! 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερο το DLSS Performance (από 1080p σε 4K) από το SeX που τρέχει 1440p native με temporal upsampling σε 4Κ. Next Gen Consoles FTW!! :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Με την rtx 3070 gainward για καποιον λογο εχω drop στα core clocks χωρις να εχω thermal throttling. Αν κρατησω το vcore <0.95 ολα καλα, αλλα τοτε μπορω να ορισω μεχρι περιπου 2010 στο msi ab, αλλιως κρασαρει. Στο 1v με 2050, το ριχνει μεχρι και 1900 το core clock. Ειναι thermal throttling που δεν κανει report το hwinfo/gpu ή παιζει κατι αλλο

Edit: Με gsync off με τα ιδια settings (2050/1v/1100 memory) εδειξε την ενδειξη για Thermal "Yes". Με 2050/1v/750 παρεμεινε "No" η ενδειξη αλλα και παλι επεσαν τα ρολογια μεχρι 1845. Μαλλον θα κανω το backplate mod με τα thermal pads. (ανοιξα σχετικο θεμα εδω)

image.png.89449c6cc64895bd39db0e5418025eda.png

Είδα λίγο το θέμα που άνοιξες σε σχέση με τα thermalpads όσο και σε σχέση με τα ρολόγια της κάρτας σου βλέποντας στο database του techpowerup και παίρνοντας μια υπερχρονισμένη gainward σαν αναφορά https://www.techpowerup.com/gpu-specs/gainward-rtx-3070-phantom-gs.b8223

βλέπω ότι το TDP της κάρτας να είναι στα 220w, εφ όσον ισχύει και φυσικά χωρίς να έχω ασχοληθεί με GA 104 ακόμη τα drops στην συχνότητα του gpu οφείλονται στο οτι η κάρτα δουλεύει στο όριο του TDP και φυσικά οι θερμοκρασίες λειτουργίας καθώς και οι μνήμες vram καμία σχέση δεν έχουν με αυτό

Επίσης μια κάρτα που δουλεύει στο όριο του TDP από το εργοστάσιο μην κάνεις ΠΟΤΕ undervolting γιατί ρισκάρεις να την πάρεις στα χέρια,

Η μόνη λύση που έχεις είναι είτε να αλλάξεις κάρτα (σαν να μην το είπα), και η άλλη να ρίξεις λίγο το power ανεβάζοντας λίγο τα ρολόγια, περισσότερο finetuning είναι και σε καμία περίπτωση μην περιμένει κάτι θεαματικό φυσικά

Ακόμη και σε νερό να βάλεις μια κάρτα αν είναι power limited τέλος από επιδόσεις μπορεί μέχρι έκει

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την σταθερή τάση πάντως εγώ δεν την εμπιστεύομαι οποία και αν ειναι αυτή . 

 σταθερή τάση σε ένα σύστημα που είναι κατασκευασμένο να δουλεύει δυναμικά , οποία και αν είναι αυτή δεν καταλαβαίνω πως με τόσο άνεση το κάνετε πολλοί. Επειδή κατεβαίνει η θερμοκρασία στην gpu χωρίς να χάνετε επιδόσεις  ; Ε και;  δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία στο κύκλωμα ; Που ξέρετε τι πρέπει να κάνει το ρεύμα και σε διάφορες στιγμές ζήτησης φορτίου στα άλλα μέρη του κυκλώματος με σταθερή τάση και πως συμπεριφέρονται και αν πιέζονται λιγότερο η περισσότερο. 

Για παράδειγμα 

Ο @Coppermine είχε γράψει σχετικά σε ένα σημείο κάτι ίσως σε άλλο νήμα που δεν είμαι σε θέση να το βρω τώρα που τουλάχιστον φαινόταν λογικό . 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...