Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Που αναίρεσα αυτό που είπα?

Σου απάντησα, αν θεωρείς καρτάρα αυτήν που έχει τις καλύτερες επιδόσεις τότε συμφωνώ, καρτάρα η 2080ti. Εγώ έχω άλλα κριτήρια πέραν αυτού (performance / $, longevity / κατανάλωση κλπα). 

perf/$ είναι η rx570 τότε 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

perf/$ είναι η rx570 τότε 🤣

Έβαλα και άλλα πράματα μέσα, όχι μόνο performance / $. Επίσης μιλάμε για high end κάρτα, προφανώς η φτηνές κάρτες πάντα θα έχουν καλύτερο perf / $. Η ενσωματώμενη των Intel να δείς perf / $

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Έβαλα και άλλα πράματα μέσα, όχι μόνο performance / $. Επίσης μιλάμε για high end κάρτα, προφανώς η φτηνές κάρτες πάντα θα έχουν καλύτερο perf / $. Η ενσωματώμενη των Intel να δείς perf / $

Ε άρα ποια είναι τότε; Δεν γίνεται κάποια να τα έχει όλα. Αν έχει top επιδόσεις, θα έχει και υψηλή κατανάλωση. Εσύ δεν ψάχνεις καρτάρα αλλά την overall weighted καλύτερη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

perf/$ είναι η rx570 τότε 🤣

Φυσικά και είναι καρταρα αλλά για άλλους λόγους . 4 Χρόνια μετά και ακόμα δεν έχει βγει κάρτα που να την ξεπερνάει στο performance per dollar . Με 120-130 ευρώ παίζεις όλους τους τίτλους σε 1080p και esport τίτλους με 3 ψηφία frames. Ο ορισμός της καρταρας είναι 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ε άρα ποια είναι τότε; Δεν γίνεται κάποια να τα έχει όλα. Αν έχει top επιδόσεις, θα έχει και υψηλή κατανάλωση. Εσύ δεν ψάχνεις καρτάρα αλλά την overall weighted καλύτερη..

το 14 η καλύτερα weighted ήταν η 970. Δεν ξέρεις μπορεί πάλι στις Ampere η 70αρα να είναι το καλύτερο price/perf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε άρα ποια είναι τότε; Δεν γίνεται κάποια να τα έχει όλα. Αν έχει top επιδόσεις, θα έχει και υψηλή κατανάλωση. Εσύ δεν ψάχνεις καρτάρα αλλά την overall weighted καλύτερη..

H 1080ti ας πούμε. Όταν βγήκε εξαφάνισε την προηγούμενη γενιά, σε τιμή λουκούμι, με την έλευση των Turing ακόμα παραμένει δυνατή (περνάει 2080 σε 4k), και λογικά θα είναι κοντά σε mid range 2 γενιές πιο κάτω (3060). Τώρα σύγκρινε αυτό με την 2080ti και το +50% που κόστισε και πες μου το συμπέρασμα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Γιατί υπάρχει καμία κάρτα που σε 30 χρόνια θα είναι καρτάρα;

Έχω κάπου μια Cirrus logic... Καρταρα ε?  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Γιατί υπάρχει καμία κάρτα που σε 30 χρόνια θα είναι καρτάρα;

Αμέ πάμπολλες.

Η og voodoo. η geforce 2 mx (legendary vfm). η 9700 pro, η 8800 gtx και η 8800gt για τους αριστερούς, η hd5850/5870, η 970 3.5 gb edition, όλες οι pascal και τα σκοτωμένα sub100$ polaris του ebay από κινέζικα mining farms😁. Ξέχασα και κάποιες ακόμα αλλά αυτές μου ήρθαν στο μυαλό πρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Αμέ πάμπολλες.

Η og voodoo. η geforce 2 mx (legendary vfm). η 9700 pro, η 8800 gtx και η 8800gt για τους αριστερούς, η hd5850/5870, η 970 3.5 gb edition, όλες οι pascal και τα σκοτωμένα sub100$ polaris του ebay από κινέζικα mining farms😁. Ξέχασα και κάποιες ακόμα αλλά αυτές μου ήρθαν στο μυαλό πρώτα.

Someone gets it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

Ε οκ. Μάπα κάρτα ή 2080ti.

Για τα λεφτά της ναι. Αν είχε πήξει η μ...α μας στο RT και στο DLSS και ήταν η μόνη που τα κατάφερνε αυτά τα 2 χρόνια θα τα άξιζε. Δυστυχώς είμαστε ακόμα στο περίμενε και βγαίνει όπουναναι midrange αντικαταστάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...