Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Αύριο παιδες στις 4 το απόγευμα όλοι εδώ..71C εγώ λέω θα φτάνει το μαμα cooler στο Guru3d και Techpowerup 😛

Αφου μας καλεσες, να φερεις πατατακια και καμια μπυρα μοναχα, μην εισαι τσιπης. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγκρίνοντας μερικές photos, φαίνεται η TUF να ναι reference, η Ventus όχι και τοσο. Εκτός αν ξεγελάνε οι διαστάσεις στις photos.

Επεξ/σία από FeelsBadMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

3080 FOUNDERS

NVIDIA-GeForce-RTX-3080-PCB.jpg.181ab4374657da1712823041f69381d2.jpg

3080 REFERENCE

NVIDIA-GeForce-RTX-3080-Colorful-ZOTAC-PCB.jpg.68b52c7997b082f94a905e9999aa2fdc.jpg

scaled down βλεπω το reference design σε σχεση με το founders edition... τουλαχιστον απο πλευρα phase count (9 vs 8 + doublers λογικα).

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, FeelsBadMan είπε

Συγκρίνοντας μερικές photos, φαίνεται η TUF να ναι reference, η Ventus όχι και τοσο. Εκτός αν ξεγελάνε οι διαστάσεις στις photos.

Πράγματι custom είναι..
https://www.msi.com/Graphics-card/GeForce-RTX-3080-VENTUS-3X-10G/Overview

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

A ωραία κι ήμουν έτοιμος να κάνω overlay τις photos να δω ποιά έιναι reference, ποιά όχι 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πως ξέρουμε οτι είναι custom το λεει κάπου? Εγω βλεπω μονο ενα "tailored pcb design" δεν εχω εικόνα όμως για τα phases - caps  και τα vrm's εαν ειναι τα ίδια με της gaming X trio. Οταν λεω custom εννοώ και το σύστημα τροφοδοσίας εγω. 

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-RTX-3080-vs-Nvidia-RTX-2080-Ti/4080vs4027

Αν και το site είναι σκουπίδι μόνο για την σύγκριση.

Ουσιαστικα overclocked 2080ti =3080 

1 user benchmark..

Μόλις τώρα, nekrik είπε

Πως ξέρουμε οτι είναι custom το λεει κάπου? Εγω βλεπω μονο ενα "tailored pcb design" δεν εχω εικόνα όμως για τα phases - caps  και τα vrm's εαν ειναι τα ίδια με της gaming X trio.

Εκεί λέει "a custom pcb desing" και μπλα μπλα. Θα είναι λίγο καλύτερο από reference λογικά και η Gaming X/Z θα είναι ακόμη καλύτερη με περισσότερες φάσεις, καλύτερα mosfets, chokes, κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nekrik είπε

Πως ξέρουμε οτι είναι custom το λεει κάπου? Εγω βλεπω μονο ενα "tailored pcb design" δεν εχω εικόνα όμως για τα phases - caps  και τα vrm's εαν ειναι τα ίδια με της gaming X trio.

99% δεν είναι ίδια και λογικό από την άλλη. Ίσως να ναι ενα beefed up, based στο reference.

Επεξ/σία από FeelsBadMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, nekrik είπε

Αρα έχουμε 16 power delivey phases για reference PCB και 18 για FE PCB ? Άρα όλες οι απλές "custom" θα φοράνε reference και τα "real custom γομαράκια": STRIX, MSI GAMING X TRIO , AMP EXTREME , FTW κλπ κλπ θα έχουν custom PCB υλοποιήσεις με τα phases να παίζουν ανάλογα? Τα κτήνη φυσικά: "EVGA KINGPIN, ASUS ROG POSEIDON, MSI LIGHTNING, GALAX HOF κλπ θα ξεφεύγουν εντελώς οπως πάντα.    

Σωστά, ενώ αν προσέξεις τα PCB έχουν δυνατότητα για 20 phases. 4 phases δεν είναι συνδεδεμένα στη reference και 2 στην founders.

Δεν είναι απίθανο το ίδιο PCB να είναι και της 3090 γιατί έχει και τα δύο επιπλέον VRAM sockets, για τα 12/24GB VRAM.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Σωστά, ενώ αν προσέξεις τα PCB έχουν δυνατότητα για 20 phases. 4 phases δεν είναι συνδεδεμένα στη reference και 2 στην founders.

Δεν είναι απίθανο το ίδιο PCB να είναι και της 3090 γιατί έχει και τα δύο επιπλέον VRAM sockets, για τα 12/24GB VRAM.

Και για 12GB Vram, πολύ πιθανό το top layer να ναι ίδιο με της 3090 για cost savings και απλά στην 3080 να μη χρησιμοποιούνται όπως γινόταν και στο παρελθόν για lower SKU pcbs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...