Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε φορά κάτι φταίει, στις 10 series δεν είχαν ψύξη σωστή πολλές, στις 20 series φόλες VRAM και τώρα αυτό.. Παλιότερα δεν υπήρχαν τέτοιες μλκιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Ούτε αυτοί που τρεξανε να αγοράσουν φταινε όμως.οφειλει ο κατασκευαστής να παραδώσει άρτιο προϊόν.

Προφανως αλλα η ιστορια εχει μας εχει διδαξει πως τέτοια φαινόμενα συμβάινουν και θα συμβαινουν σε καινουρια προϊόντα,οπότε ο early adopter πρεπει να γνωρίζει αυτα τα ρισκα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Ναι αλλά αν σκεφτείς ότι φτάνει τόσο σε μια πλακέτα all in και με υποτυπώδη ψύξη ...κάτι δείχνει αυτο

Ούτε αυτοί που τρεξανε να αγοράσουν φταινε όμως.οφειλει ο κατασκευαστής να παραδώσει άρτιο προϊόν.

Καλά αυτό που λες εννοείται καθαρα φταίξιμο της nvidia και των AIB είναι . Απλά οι gpu δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης δεν χρειάζεται τόση βιασύνη . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billeiros είπε

Ναι αλλά αν σκεφτείς ότι φτάνει τόσο σε μια πλακέτα all in και με υποτυπώδη ψύξη ...κάτι δείχνει αυτο

Ούτε αυτοί που τρεξανε να αγοράσουν φταινε όμως.οφειλει ο κατασκευαστής να παραδώσει άρτιο προϊόν.

Μενει να τη δουμε και την υποτυπωδη ψυξη Κill-Bill. Η κονσολα ερχεται σε μεγεθος...μπαουλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Καλά αυτό που λες εννοείται καθαρα φταίξιμο της nvidia και των AIB είναι . Απλά οι gpu δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης δεν χρειάζεται τόση βιασύνη . 

Συμφωνώ αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα που αίρει τον καταλογισμό του εμπαιγμου και εξαπάτησης των καταναλωτών.το θετεις προς πώληση? Άρα είναι άρτιο και δουλεύει σωστά.φανταστειτε να χε γίνει κάτι τέτοιο από μεριάς apple .παγκόσμιος πόλεμος θα χε ξεκινήσει.τωρα γαργαρες και πάρτε καημενουληδες ένα νέο bios που θα σας σταθεροποιησει .τώρα αν σας κόβει επιδόσεις οκ.δεν είπαμε πουθενά ότι σας εγγυωμαστε τα 2000+.

5 λεπτά πριν, kostiger είπε

Μενει να τη δουμε και την υποτυπωδη ψυξη Κill-Bill. Η κονσολα ερχεται σε μεγεθος...μπαουλου

Σε σχεση με ένα full tower πισι με φουλ φάνς κ καμία υδρόψυκτη έκδοση όμως? Ναι είναι υποτυπώδης

Ας μου δώσουν εμένα το potential να φτάνει ψηλά κι εγώ θα βρω τρόπο να το αξιοποιήσω.ας πουλάει ο πετσινος κάρτες με κόφτη.

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και η nvidia σφυρίζει αδιάφορα, φανταστείτε μια εικόνα του πέτσινου να πίνει μοχίτο σε κανένα νησί του ειρηνικού 🤑

Και μπράβο στην colorful που εντόπισε πρώτη το θέμα και το ανέδειξε στον τύπο 💪

Τώρα το τις πταίει..ένας θεός ξέρει, το σίγουρο είναι πως αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο δεν παίρνεις τίποτα ακόμα.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billeiros είπε

Συμφωνώ αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα που αίρει τον καταλογισμό του εμπαιγμου και εξαπάτησης των καταναλωτών.το θετεις προς πώληση? Άρα είναι άρτιο και δουλεύει σωστά.φανταστειτε να χε γίνει κάτι τέτοιο από μεριάς apple .παγκόσμιος πόλεμος θα χε ξεκινήσει.τωρα γαργαρες και πάρτε καημενουληδες ένα νέο bios που θα σας σταθεροποιησει .τώρα αν σας κόβει επιδόσεις οκ.δεν είπαμε πουθενά ότι σας εγγυωμαστε τα 2000+.

Σε σχεση με ένα full tower πισι με φουλ φάνς κ καμία υδρόψυκτη έκδοση όμως? Ναι είναι υποτυπώδης

Μαζι σου, η ενσταση μου απο την αρχη εγκειται στην ταχυτητα χρονισμου των επερχομενων Νavi και στο κατα ποσο θα κρατουν τοσο ψηλα (οσο τα 2400mghz που προανεφερες) ρολογια χωρις να τιναξουν πεταλα. Μακαρι να επαληθευτεις φυσικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billeiros είπε

Συμφωνώ αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα που αίρει τον καταλογισμό του εμπαιγμου και εξαπάτησης των καταναλωτών.το θετεις προς πώληση? Άρα είναι άρτιο και δουλεύει σωστά.φανταστειτε να χε γίνει κάτι τέτοιο από μεριάς apple .παγκόσμιος πόλεμος θα χε ξεκινήσει.τωρα γαργαρες και πάρτε καημενουληδες ένα νέο bios που θα σας σταθεροποιησει .τώρα αν σας κόβει επιδόσεις οκ.δεν είπαμε πουθενά ότι σας εγγυωμαστε τα 2000+.

Σε σχεση με ένα full tower πισι με φουλ φάνς κ καμία υδρόψυκτη έκδοση όμως? Ναι είναι υποτυπώδης

Ας μου δώσουν εμένα το potential να φτάνει ψηλά κι εγώ θα βρω τρόπο να το αξιοποιήσω.ας πουλάει ο πετσινος κάρτες με κόφτη.

Μα το mind share της nvidia δεν το έχει καμία άλλη εταιρία στον κόσμο . 4 μέρες έξω από micro center ούτε οι apple fans δεν κάθονται . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostiger είπε

Μαζι σου, η ενσταση μου απο την αρχη εγκειται στην ταχυτητα χρονισμου των επερχομενων Νavi και στο κατα ποσο θα κρατουν τοσο ψηλα (οσο τα 2400mghz που προανεφερες) ρολογια χωρις να τιναξουν πεταλα. Μακαρι να επαληθευτεις φυσικα.

Αν κρίνω από την blower έκδοση που έχω κρατάει σταθερά ψηλά ρολόγια χωρίς throttle.δεν είναι τόσο temp sensitive όπως η nv.Η ti που είχα παρόλο που μπουσταρε ψηλά έπεφτε μετά.ηθελε νερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostiger είπε

Μαζι σου, η ενσταση μου απο την αρχη εγκειται στην ταχυτητα χρονισμου των επερχομενων Νavi και στο κατα ποσο θα κρατουν τοσο ψηλα (οσο τα 2400mghz που προανεφερες) ρολογια χωρις να τιναξουν πεταλα. Μακαρι να επαληθευτεις φυσικα.

Παντως στα apu με τις Vega πάνε σχεδόν όλες 2.35-2.4 ghz άρα πολύ πιθανό να είναι εφικτό . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, FeelsBadMan είπε

Μια χαρά υπάρχει αν ξαναλέω σχετίζεται με το boost σε ψηλές συχνότητες, εξαρτάται τον κάθε κατασκευαστή. Ουσιαστικά σου λέει, δε σου υποσχέθηκα ποτέ ότι θα boostareis 2GHz+, είναι out of spec, έχει προβλημα, πάρε ένα vbios που το λύνει. To αν θα το κάνει και είναι ΟΚ με το bad publicity που θα φάει είναι άλλο θεμα.

Ουσιαστικά αρκεί να πιάνει το boost clock που γράφει στο κουτί, το οποίο είναι πολύ χαμηλότερο, και είναι καλυμμένοι. Εμένα λέει 1830 αλλά στην πραγματικότητα λόγω gpu boost είναι στα 1935-1950 στα παιχνίδια σε stock. Τώρα τι γίνεται με το reference spec, γιατί οι κάρτες με τους 6 poscaps είναι εκτός ref spec, γιατί αν είναι απλά guidelines τότε το λομπου. vBIOS update κανονικά και με το νόμο. Μόνο αν κάποια εταιρεία δεχθεί να κάνει RMA για να δείξει και καλά καλό πρόσωπο, αλλά νομικά δεν υποχρεούται αν το ref spec είναι απλά guidelines και πιάνουν κανονικά τα boost clocks που λέει στο κουτί..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, z1000 είπε

Και ο Jayz αυτο ισχυρίζεται οτι θα κανουν update το vbios γιατι ειναι φτηνη λυση.

Η Evga παντως αλλαξε την παραγωγη της.

Καλα αυτη η εβγα δεν λεει να μαθει απο τα λαθη του παρελθοντος πρωτη και καλυτερη σε κακοτοπιες σχεδον σε καθε γενια καλα την λεμε παγωτατζιδικο εντω στο Ελλαντα. Εμενα ολο αυτο μου δινει την εντυπωση επειδη εριξε το msrp η nvidia στα ταρταρα σε σχεση με την σειρα 2000 και το περιθωριο κερδους μικρυνε και επειδη οι εταιρειες παραμενουν εταιρειες και καθε χρονο θελουν μεγιστοποιηση στο κερδος φανταζομαι αυτος ηταν και ο λογος για τοσες πατεντες για να μειωσουν το κοστος παραγωγης.Η Msi μας εβαλε και πλαστικο backplate για να μειωσει κ αλλο το κοστος.Αυτο το συμπερασμα εβγαλα τουλαχιστον εγω δεν μπορω να σκεφτω αλλον λογο και ποσο μαλλον οτι ειχαν αγνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Παντως στα apu με τις Vega πάνε σχεδόν όλες 2.35-2.4 ghz άρα πολύ πιθανό να είναι εφικτό . 

Στις APU είναι ένα τόσο δα die. Αλλά σε κανονική gpu το die είναι μεγάλο, δεν μπορεί να πιάσει τέτοιες συχνότητες. Αυτό το ανέφερε και ο buildzoid, ότι πολύ δύσκολο να πιάνει 2,2 το big navi αλλιώς το efficiency πάει περίπατο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Στις APU είναι ένα τόσο δα die. Αλλά σε κανονική gpu το die είναι μεγάλο, δεν μπορεί να πιάσει τέτοιες συχνότητες. Αυτό το ανέφερε και ο buildzoid, ότι πολύ δύσκολο να πιάνει 2,2 το big navi αλλιώς το efficiency πάει περίπατο..

Ο buildzoid ανάφερε και για hbm επίσης θα δούμε αν θα πέσει μέσα σε κάτι. 😛 Επίσης αν έχεις την ευκαιρία μετά από μια 10 ετια να βγεις πρώτος στα benchmark charts , θα το αγνοήσεις το efficiency . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...