Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Δεν την λύνεις. Φαινεται στο πίσω μέρος του pcb 

Σε κάποιες δεν φαίνεται, πχ της Gigabyte, αλλά καταλάβατε το point μου.

Εμάς δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρουν τέτοια χαζά πράγματα, εμείς θα έπρεπε απλά να χαιρόμαστε το hardware και τίποτα παραπάνω. 

Επεξ/σία από Chaos3X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Σε κάποιες δεν φαίνεται, πχ της Gigabyte, αλλά καταλάβατε το point μου.

Εμάς δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρουν τέτοια χαζά πράγματα, εμάς θα έπρεπε απλά να χαιρόμαστε το hardware και τίποτα παραπάνω. 

Δεν χρειάζεται να δεις εσύ ο ίδιος την κάρτα. Βλέπεις τα reviews στο YT και παίρνεις μία που έχει (και) ceramic caps (αν υποθέσουμε ότι εν τέλη αυτό είναι το πρόβλημα)..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Δεν χρειάζεται να δεις εσύ ο ίδιος την κάρτα. Βλέπεις τα reviews στο YT και παίρνεις μία που έχει (και) ceramic caps (αν υποθέσουμε ότι εν τέλη αυτό είναι το πρόβλημα)..

Νομίζω δεν είναι απόλυτο πλέον αυτό. Ίσως να έχουν ξεφύγει κάποιες κάρτες με άλλους πυκνωτές 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Acmilangr2 είπε

Νομίζω δεν είναι απόλυτο πλέον αυτό. Ίσως να έχουν ξεφύγει κάποιες κάρτες με άλλους πυκνωτές 

E περιμένεις κάνα μήνα να ξεκαθαρίσει το stock και η κατάσταση γενικώς. Λες και υπάρχουν κάρτες να αγοράσεις τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Συμπέρασμα. Asus FTW

Άρα αυτές πρέπει να δοκιμαστούν για να δούμε σωστά τι χώρο εχει η σειρά 3000 από oc.και οι 3090 τα ίδια χάλια λενε

Εκείνες λένε πως έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα καθώς έχουν να διαχειριστούν μεγαλύτερο ρεύμα.οποτε η κρασαρουν η έχουν σοβαρο throttle.πυρηνας καρδιογράφημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Ήμουν που ήμουν σκεπτικός για την αλλαγή της 1080 Ti, τώρα πάει...

Θα ανεβάσω συγκριτικά όταν μου έρθει. Έχω καλό κομμάτι 1080 Ti σε νερό οπότε δεν θα είναι δίκαια σύγκριση :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το παίξω ειδήμων μιας και δεν έχω ιδέα από πυκνωτές αλλά απ'ότι έχω διαβάσει so far για την EVGA FTW3 Gaming (non Ultra) που με ενδιαφέρει (ίσως και άλλους εδώ):

57 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Fun fact: αυτοί δεν είναι pos-caps, αλλά sp-caps..

Ο Jacob αναφέρει πως είναι pos-caps αντί για sp-caps στις FTW3, 4+2. 

51 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Συμπέρασμα. Asus FTW

Ούτε αυτό είναι πανάκεια γιατί μπορεί μεν να αντέχουν σε υψηλές συχνότητες τα MLCC αλλά σπάνε πιο εύκολα. 

Γενικά το setup της FΕ με 4+2 είναι μάλλον το optimal. Φυσικά όπως ξαναλέω, είναι τι έχω διαβάσει, οι ειδήμονες μπορούν να με διορθώσουν asap.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, iazriel είπε

Δεν θα το παίξω ειδήμων μιας και δεν έχω ιδέα από πυκνωτές αλλά απ'ότι έχω διαβάσει so far για την EVGA FTW3 Gaming (non Ultra) που με ενδιαφέρει (ίσως και άλλους εδώ):

Ο Jacob αναφέρει πως είναι pos-caps αντί για sp-caps στις FTW3, 4+2. 

Ούτε αυτό είναι πανάκεια γιατί μπορεί μεν να αντέχουν σε υψηλές συχνότητες τα MLCC αλλά σπάνε πιο εύκολα. 

Γενικά το setup της FΕ με 4+2 είναι μάλλον το optimal. Φυσικά όπως ξαναλέω, είναι τι έχω διαβάσει, οι ειδήμονες μπορούν να με διορθώσουν asap.

Σπάνε πιο εύκολα λέγοντας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...