Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εγω απο εσωτερική πληροφορία, εμαθα οτι θα εχει την άλλη εβδομάδα κάποια κομάτια της EVGA 3080 FTW3 το πλαίσιο, οπότε οσοι ενδιαφέρονται ας έχουν το νου τους. Με διαβεβαίωσε ο άνθρωπος μου οτι θα την παραλάβω μες την επόμενη εβδομάδα 100% και ηδη πλήρωσα επεξεργαστή και καρτα. Επειδή με κούρασε η κατάσταση με τις κάρτες, με τους AMD που εξαφανίστηκαν (αυτο προβλέπω και με τις gpu τους) κλπ, πήρα οτι βρήκα διαθέσιμο σε επεξεργαστή, μητρική κλπ να εχω παλι pc, αφου βιάστηκα να τα δωσω ολα. Αν υπήρχε σωστη διαθεσιμότητα θα έπαιζα λίγο διαφορετικά (πχ rog strix) αλλά οκ τουλάχιστον θα μπορώ να παίξω και σίγουρα αναβαθμίστηκα αρκετά απο αυτο της υπογραφης. Περιμένω ολα τα parts μεσα στην αλλη εβδομαδα να το στησω.... Αντε να δουμε μην μείνω πάλι με τον... σκιουρο στο χερι.... 

Επεξ/σία από DIM1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Evga 3080 FTW Ultra

https://eu.evga.com/products/product.aspx?pn=10G-P5-3897-KR

επισημη τιμη απο Evga 710ευρω+24% ΦΠΑ+20ευρω μεταφορικα=900ευρω

Αρα μιλαμε για 180ευρω πανω που την πουλαει το Πλαισιο. Thanks but no......

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Evga 3080 FTW Ultra

https://eu.evga.com/products/product.aspx?pn=10G-P5-3897-KR

επισημη τιμη απο Evga 710ευρω+24% ΦΠΑ+20ευρω μεταφορικα=900ευρω

Αρα μιλαμε για 180ευρω πανω που την πουλαει το Πλαισιο. Thanks but no......

Δεν διαφωνώ μαζί σου και είναι η σωστη αντιμετώπιση απο οποιον μπορεί να περιμένει. Εγω εχω ενα αδειο κουτι αυτη τη στιγμη και δεν θέλω να περιμένω τη νεα χρονια. Εις γνώση μου λοιπόν αγαπητε φιλε..... Τον εφαγα με σμυριδαλοιφη. Και ελπίζω να είναι οντως έτσι και να την παραλάβω οπότε να πω παει στα κοματια. Αλλιώς θα πουλήσω και τα υπόλοιπα που πηρα και θα παίζω στο κινητο. Τέτοια κατάσταση δεν εχω ξαναζησει... Αν δεν το ειχα δωσει θα περιμενα.

Επεξ/σία από DIM1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα παραπανω τα αναφερω απλα για να τονισω το γιατι δεν θα δεις πολλους να ενδιαφερονται για την συγκεκριμενη υλοποιηση,καθαρα και μονο λογω απαραδεκτης τιμης/καπελου.

Οχι τιποτα αλλο,αλλα ακομα και οι τιμες απο την ιδια την EVGA ειναι φουσκωμενες.

Δηλαδη η φθηνοτερη 3080 Black βγαινει στα 820ευρω περιπου,που ειναι τελειως αστεια τιμη για αυτη την υλοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Παιδιά εγω απο εσωτερική πληροφορία, εμαθα οτι θα εχει την άλλη εβδομάδα κάποια κομάτια της EVGA 3080 FTW3 το πλαίσιο, οπότε οσοι ενδιαφέρονται ας έχουν το νου τους. Με διαβεβαίωσε ο άνθρωπος μου οτι θα την παραλάβω μες την επόμενη εβδομάδα 100% και ηδη πλήρωσα επεξεργαστή και καρτα. Επειδή με κούρασε η κατάσταση με τις κάρτες, με τους AMD που εξαφανίστηκαν (αυτο προβλέπω και με τις gpu τους) κλπ, πήρα οτι βρήκα διαθέσιμο σε επεξεργαστή, μητρική κλπ να εχω παλι pc, αφου βιάστηκα να τα δωσω ολα. Αν υπήρχε σωστη διαθεσιμότητα θα έπαιζα λίγο διαφορετικά (πχ rog strix) αλλά οκ τουλάχιστον θα μπορώ να παίξω και σίγουρα αναβαθμίστηκα αρκετά απο αυτο της υπογραφης. Περιμένω ολα τα parts μεσα στην αλλη εβδομαδα να το στησω.... Αντε να δουμε μην μείνω πάλι με τον... σκιουρο στο χερι.... 

και τι προτείνεις ? να κάνω (προ)παραγγελία από το site του πλαισιου ? 

γιατί εδώ στην επαρχιακή πόλη που ζω έχουμε πλαίσιο αλλά αποκλείεται να φτάσει κάτι στα ράφια του μαγαζιού ...

αλλά και στο site να κάνω παραγγελία , θα είναι τόσα λίγα τα κομμάτια που σίγουρα κάποιοι θα προηγούνται + τα όποια κομμάτια που θα φύγουν κάτω από το τραπέζι κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lef80 είπε

και τι προτείνεις ? να κάνω (προ)παραγγελία από το site του πλαισιου ? 

γιατί εδώ στην επαρχιακή πόλη που ζω έχουμε πλαίσιο αλλά αποκλείεται να φτάσει κάτι στα ράφια του μαγαζιού ...

αλλά και στο site να κάνω παραγγελία , θα είναι τόσα λίγα τα κομμάτια που σίγουρα κάποιοι θα προηγούνται + τα όποια κομμάτια που θα φύγουν κάτω από το τραπέζι κτλ

Δεν προτείνω τίποτα για να μην σε παρω στο λαιμό μου. Κι εγω σε λογια στηρίζομαι. Μου ειπαν οτι καλύπτεται το backorder και περισσέυουν και καρτες. Εσυ κρίνε. Εγω πήρα τα ρίσκα μου.

 

20 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγω τα παραπανω τα αναφερω απλα για να τονισω το γιατι δεν θα δεις πολλους να ενδιαφερονται για την συγκεκριμενη υλοποιηση,καθαρα και μονο λογω απαραδεκτης τιμης/καπελου.

Οχι τιποτα αλλο,αλλα ακομα και οι τιμες απο την ιδια την EVGA ειναι φουσκωμενες.

Δηλαδη η φθηνοτερη 3080 Black βγαινει στα 820ευρω περιπου,που ειναι τελειως αστεια τιμη για αυτη την υλοποιηση.

ΚΑι η Rog και η Aorus και ολες με καπέλο είναι φιλε μου. ΚΑι απ οτι είδα δεν είναι και palit. Μην τρελαθουμε. Εχει κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά. Αλλα αφου οποιος αγοράζει τώρα αγοράζει με καπέλο τι φταίει η υλοποίηση. Εδω απλές και πωλούνται πιο ακριβα ακόμα και πιο πανάκριβα. Αφου την ήθελα τώρα (αν θα είναι τωρα) είχα τη διάθεση να μου τον πιάσουν εις γνώση μου. Είδες εσυ πουθενα τιμές χωρίς καπέλο? Απο εξωτερικό δεν ψωνίζω απο πεποίθηση, οπότε δεν νομίζω οτι βάση της κατάστασης εκανα κάτι εξωφρενικο... Οι τιμές πιστεύω οτι θα αργήσουν να στρώσουν, μακάρι να βγω λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δε βιάζεται να πάρει κάρτα, το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να περιμένει. Είναι πολύ κακή περίδος για αγορά high end gpu.

Kαι εγώ τη δικιά μου 3080 από amazon την ακύρωσα παρόλο που τη βρήκα σε πολύ καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, purif είπε

Όποιος δε βιάζεται να πάρει κάρτα, το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να περιμένει. Είναι πολύ κακή περίδος για αγορά high end gpu.

Kαι εγώ τη δικιά μου 3080 από amazon την ακύρωσα παρόλο που τη βρήκα σε πολύ καλή τιμή.

Ετσι ακριβώς. Εγω προσπαθούσα να κάνω υπομονή αλλά με έτρωγε. Απο 5900x και 6800xt που ειχα καταλήξει άλλαξα εντελώς. Οτι υπήρχε ετοιμοπαράδοτο αγόρασα για να τα έχω την ερχόμενη εβδομάδα. Με τεράστιο ερωτηματικό την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Ετσι ακριβώς. Εγω προσπαθούσα να κάνω υπομονή αλλά με έτρωγε. Απο 5900x και 6800xt που ειχα καταλήξει άλλαξα εντελώς. Οτι υπήρχε ετοιμοπαράδοτο αγόρασα για να τα έχω την ερχόμενη εβδομάδα. Με τεράστιο ερωτηματικό την καρτα.

Ερωτηματικό γιατί; Για τα 10GB;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ερωτηματικό γιατί; Για τα 10GB;

Οχι Γιάννη. Στα 2κ δεν εχω κανενα ερωτηματικό για τα 10gb. Για το αν όντως  θα την εχω είναι το ερωτηματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lef80 είπε

Γιατί υπάρχει πουθενά διαθέσιμη?? 😄🤯

Τέτοια ώρα, " μάζευε και ας είναι  κ ρόγες! "

Έκανα παραγγελία απο το caseking γιατί την έδειχνε διαθέσιμη αλλά μετά μου έστειλαν μήνυμα ότι θα παραλάβουν απο 16/11 και μετά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...