Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Coppermine είπε

To αναγνωρίζω και το δέχομαι 100% το λάθος μου απλά έχω χαλάσει 30€ σε διεθνείς κλήσεις με το caseking ζήτησα εναλλακτικές και τα μόνα που απαντούσαν  NEIN NEIN dont know blah blah μέχρι που άλλαξα και την παραγγελία μου με την strix OG μήπως και έρθει νωρίτερα, πάλι κουβάς μάλιστα στο φόρουμ γράφουν ότι αν κάνεις αλλαγή του προιόντος χάνεις την σειρά σου στην παραλαβή αυτού, πήρα τηλέφωνο και με διαβεβαίωσαν οτι δεν ισχύει αυτό, γενικώς ********** δεν ξέρω τι να πω πραγματικά

01.jpg

Δέν μπορώ να πιστέψω πως day1 παραγγελίες είναι ακόμα υπο εκκρεμότητα και η δική μου που έγινε μια βδομάδα αργότερα, είναι (υποτίθεται) καθ'όδων.Αυτό φυσικά χωρίς να γίνεται λόγος για τις εκατοντάδες παραγγελίες που έπεσαν ενδιάμεσα.Η υλοποίηση είναι το πρόβλημα.

Στην τελευταία επικοινωνία μου με τον Mike,ρώτησα γιατί κάνουν την ζωή τους δύσκολη κρατώντας σιγή ασυρμάτου.Θα μπορούσαν να βάλουν ποσοστά ολοκληρωμένων παραγγελιών βάση ημερομηνίας καταχώρησης ή υλοποίησης,τουλάχιστον να έχει κάτι ο κόσμος να βλέπει και να κινηθεί ανάλογα με αλλαγή/ακύρωση/whatever.Η απάντηση ήταν πώς και ακριβείς αριθμούς πωλήσεων να δίνανε,πάλι δέν θα εξυπηρετούσε σε κάτι γιατί η ροή καρτών απο το εργοστάσιο δέν είναι σταθερή.

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Screenshot_1.png

Αμα σου πω οτι μου περνάει απτο μυαλό να την τσιμπήσω :P 

Απλά το θεωρώ εντελώς γελοίο, συνεισφέρω και γω στο γαιτανάκι λαλακίας. Αλλά πρέπει να χτίσω 2ο PC μέσα στο Νοέμβρη που θα μπεί η 1080ti και θα μείνω χωρίς κάρτα. Ούτε με την onboard δεν δουλεύει ο Intel μου...

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Αμα σου πω οτι μου περνάει απτο μυαλό να την τσιμπήσω :P 

Απλά το θεωρώ εντελώς γελοίο, συνεισφέρω και γω στο γαιτανάκι λαλακίας. Αλλά πρέπει να χτίσω 2ο PC μέσα στο Νοέμβρη που θα μπεί η 1080ti και θα μείνω χωρίς κάρτα. Ούτε με την onboard δεν δουλεύει ο Intel μου...

Μεγαλο καπελο και ερχεται και η 6900xt ανεμενε και αυτη και βλεπεις μετα. Η 3080ti θα αργησει απο οτι φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Δέν μπορώ να πιστέψω πως day1 παραγγελίες είναι ακόμα υπο εκκρεμότητα και η δική μου που έγινε μια βδομάδα αργότερα, είναι (υποτίθεται) καθ'όδων.Αυτό φυσικά χωρίς να γίνεται λόγος για τις εκατοντάδες παραγγελίες που έπεσαν ενδιάμεσα.Η υλοποίηση είναι το πρόβλημα.

Στην τελευταία επικοινωνία μου με τον Mike,ρώτησα γιατί κάνουν την ζωή τους δύσκολη κρατώντας σιγή ασυρμάτου.Θα μπορούσαν να βάλουν ποσοστά ολοκληρωμένων παραγγελιών βάση ημερομηνίας καταχώρησης ή υλοποίησης,τουλάχιστον να έχει κάτι ο κόσμος να βλέπει και να κινηθεί ανάλογα με αλλαγή/ακύρωση/whatever.Η απάντηση ήταν πώς και ακριβείς αριθμούς πωλήσεων να δίνανε,πάλι δέν θα εξυπηρετούσε σε κάτι γιατί η ροή καρτών απο το εργοστάσιο δέν είναι σταθερή.

Η αρχική μου παραγγελία πριν την αλλαγή

02.jpg.ca5f89e9701b911da43036e31e07c8c6.jpg

Βασικά έχουν χάσει την μπάλα, πάντως δεν πείθομαι ότι τηρούν την σειρά προτεραιότητας όσο απόλυτα ισχυρίζονται, anyway αν δεν είχα την 2080Ti θα είχα ξενερώσει άσχημα τώρα απλά περιμένω αλλά και τόσο καιρό μετά ε στο 2 μηνο δεν έχω την ίδια επιθυμία να το πω κομψά όπως όταν έριξα την παραγγελία ok hype reviews youtube......βαρέθηκα θα ασχοληθώ ξανά όταν παραλάβω προς το παρόν απολαμβάνω με την 2080Τi το ΕΠΟΣ που ονομάζεται RDR2

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, Sprou said:

@Acmilangr2  παράταση και βάλε

IMG_20201106_200351.jpg.f7df103f2fa8dbe3bd487b1efe9472bd.jpg

υ.γ. δεν ήταν η υλοποίηση που ήθελα αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια.

Μια χαρά είναι και εγω αυτή τσίμπησα και παίζει και με +120 πυρήνα +500 μνήμες και δεν κάνει κιχ. Καλορίζικη. Να τη χαρείς. Έτσι όπως έγινε η κατάσταση δε μετανοιώνω που ήμουν με το δάκτυλο στο F5 στο release day. 
 

Edit: μην ξεχάσεις να την κανεις register να πάρεις άλλο 1 χρόνο εγγύηση. 

Επεξ/σία από Parapas
Προσθήκη κειμένου
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, DIM1000 είπε

Δεν προτείνω τίποτα για να μην σε παρω στο λαιμό μου. Κι εγω σε λογια στηρίζομαι. Μου ειπαν οτι καλύπτεται το backorder και περισσέυουν και καρτες. Εσυ κρίνε. Εγω πήρα τα ρίσκα μου.

ΚΑι η Rog και η Aorus και ολες με καπέλο είναι φιλε μου. ΚΑι απ οτι είδα δεν είναι και palit. Μην τρελαθουμε. Εχει κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά. Αλλα αφου οποιος αγοράζει τώρα αγοράζει με καπέλο τι φταίει η υλοποίηση. Εδω απλές και πωλούνται πιο ακριβα ακόμα και πιο πανάκριβα. Αφου την ήθελα τώρα (αν θα είναι τωρα) είχα τη διάθεση να μου τον πιάσουν εις γνώση μου. Είδες εσυ πουθενα τιμές χωρίς καπέλο? Απο εξωτερικό δεν ψωνίζω απο πεποίθηση, οπότε δεν νομίζω οτι βάση της κατάστασης εκανα κάτι εξωφρενικο... Οι τιμές πιστεύω οτι θα αργήσουν να στρώσουν, μακάρι να βγω λάθος.

Αυτές τις μέρες, με την αφορμή του covid, όλες αυτές οι εταιρίες του χώρου κάνουν ένα είδος stress test της αγοράς, με βασικό ερώτημα

"μπορούμε να πάμε τις τιμές του επόμενου release σε τιμές εποχής mining?"

οι τσέπες αντέχουν? οι καταναλωτές έχουν την διάθεση να τα ακουμπήσουν χοντρά?

Από τον τρόπο που ανταποκρινόμαστε κάποιοι στα κάθε είδους καπέλα τιμών,

τους επιβεβαιώνουμε, με πολύ ενθαρρυντικά αποτελέσματα μάλιστα.

Αυτό είναι που έχει σημασία για αυτούς.

Μετα συγχωρήσεως χ#$τηκανε για τον τρόπο που πούλησε το πλαίσιο και κάθε πλαίσιο τους επεξεργαστές.

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update για την asus rtx 3070 dual OC

Προχώρησα σε undervolt της κάρτας χωρίς να παρατηρήσω μείωση επιδόσεων από στοκ. Καταναλώνει πλέον max 195 watt.

Overclock η βελτίωση απόδοσης ήταν κάπου στο 4%, με 265 watt κατανάλωση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Silverage είπε

Τώρα την πλήρωσα, πάει.

καλορίζικη να είναι φιλαράκι. καλά games εύχομαι. Lockdown και gaming full.

7 λεπτά πριν, hln3 είπε

Update για την asus rtx 3070 dual OC

Προχώρησα σε undervolt της κάρτας χωρίς να παρατηρήσω μείωση επιδόσεων από στοκ. Καταναλώνει πλέον max 195 watt.

Overclock η βελτίωση απόδοσης ήταν κάπου στο 4%, με 265 watt κατανάλωση.

Αυτό έχει ξαναπαρατηρηθεί με κάρτες της Asus στο παρελθόν.

 Δεν μπορώ να καταλάβω τί προσπαθούν να δείξουν δίνοντας πολύ ψηλές τάσεις,

με αποτέλεσμα να κάνουν τις κάρτες να ζεσταίνονται και να ανεβαίνει η κατανάλωση στο full.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sprou είπε

@Acmilangr2  παράταση και βάλε

IMG_20201106_200351.jpg.f7df103f2fa8dbe3bd487b1efe9472bd.jpg

υ.γ. δεν ήταν η υλοποίηση που ήθελα αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια.

Με γεια Σπύρο! Καλοπαιχνιδη και καλά κλοκια εύχομαι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hln3 είπε

Update για την asus rtx 3070 dual OC

Προχώρησα σε undervolt της κάρτας χωρίς να παρατηρήσω μείωση επιδόσεων από στοκ. Καταναλώνει πλέον max 195 watt.

Overclock η βελτίωση απόδοσης ήταν κάπου στο 4%, με 265 watt κατανάλωση.

βάλε και κανα screenshot 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είναι γενικό θέμα των ampere νομίζω, ακόμα και με ένα απλό περιορισμό στο wattage στην 3080 (που είναι πιο απλό σε σχέση με Undervolt και δεν έχει και τόσο ρίσκο για instability), η διαφορά στην επίδοση ήταν πολύ μικρή

https://www.computerbase.de/2020-09/geforce-rtx-3080-test/6/#abschnitt_rtx_3080_vs_rtx_2080_ti_bei_270_watt

Παρακάτω οι μετρήσεις και τα settings που έτρεξα τα benches στο Metro Exodus

Gaming Mode

Options: Resolution: 3840 x 2160; DirectX: DirectX 12; Quality: Medium; Texture filtering: AF 16X; Motion Blur: Low;
Tesselation: Full; Advanced PhysX: On; Ray Trace: High; DLSS: On; Hairworks: Off; Shading Rate: 100;
    Gaming Mode - (265 Watt Peak)
    Average Framerate (99th percentile): 57.16
    Max. Framerate (99th percentile): 83.48
    Min. Framerate (99th percentile): 38.11
    
    
    Undervolted AND Lower GPU Boost clock - Memory OCed +784 Mhz - 85% Power Limit (195 Watt Peak)
    Average Framerate (99th percentile): 56.88
    Max. Framerate (99th percentile): 85.82
    Min. Framerate (99th percentile): 37.99
    
    Undervolted AND Lower GPU Boost clock - No Memory OC 85% Power Limit (195 Watt Peak)
    Average Framerate (99th percentile): 55.84
    Max. Framerate (99th percentile): 82.90
    Min. Framerate (99th percentile): 37.86
    
    Overclock +123 Mhz GPU boost +784 Mhz Memory Boost 110% Power Limit (269 Watt Peak)
    Average Framerate (99th percentile): 59.30
    Max. Framerate (99th percentile): 88.79
    Min. Framerate (99th percentile): 39.65

Voltage Curves (Left Gaming Mode default, Right undervolted)

Wattage and Voltage Graphs - Από το 1ο και 2ο τεστ αντίστοιχα τα αντίστοιχα "βουναλάκια"

 

 

 

graphs.png

Επεξ/σία από hln3
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...