Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, headbanger είπε

να πω οτι η 3090 συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα θερμικά από ότι περίμενα. 62-64 βαθμούς μετά από ώρα ++ gaming. δεν το λες και άσχημο. όλα αυτά στοκ με έναν 3800χ ελάχιστα χρονισμένο στα 4.1 base(ισως το πάω πολύ ψηλότερα με την 360 fractal design μιας και σηκώνει)

Γενικότερα είναι πιο βασταγερές οι ψύκτρες σ'αυτό το launch.Το power limit είναι η Αχίλλειος πτέρνα στις Ampere πάντως.Είτε στους 40 °C είτε στους 70 °C να έχεις την κάρτα,δέν θα δείς ουσιαστική διαφορά σε απόδοση.Το boost clock αυξομειώνεται ανάλογα με το αν θα χτυπήσει PL ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχεις ένα δίκο @Tenshi . έβαλα και ενα EVGA τροφοδοτικό 1000 80 χρυσό  - αυτό με τους Ιαπωνικούς πυκνωτές, και ελπίζω τα 2 rails Που τραβάει η κάρτα να είναι καλής ποιότητας. δεν είδα ρεύματα ακόμα είμαι δουλειά. το βραδάκι που θα τελειώσω θα δω και ρεύματα κτλπ. η 1η μου ματιά ήταν η θερμική συμπεριφορά. 

 

σε κάτι παιχνίδια οπως wow βλέπω 100+ καρέ με χρήση κάρτας 30%. το COD θέλω να δω το βράδυ αναλυτικά και περιμένωντας cyber punk. 

πάντως στο 4κ βιντεο από τις gopro δεν μασάει η κάρτα (ήταν ο κύριος λόγος που με ώθησε για την 3090, δεν παίζω μόνο παιχνίδια έχω πάνω από 1000 ώρες υλικό απο μοτοσυκλετιστικά ταξίδια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, headbanger είπε

να πω οτι η 3090 συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα θερμικά από ότι περίμενα. 62-64 βαθμούς μετά από ώρα ++ gaming. δεν το λες και άσχημο. όλα αυτά στοκ με έναν 3800χ ελάχιστα χρονισμένο στα 4.1 base(ισως το πάω πολύ ψηλότερα με την 360 fractal design μιας και σηκώνει)

Σε τι ανάλυση παίζεις ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, billeiros said:

Τα cod ρουφάνε μνήμη το ξέρω.περιμενουμε επίσημα gpu benchmark για να δούμε αν δίνει boost η όχι.ηνενσταση μου ήταν περισσότερο στο ότι ο συμφορουμιτης πιο πριν ανέφερε ότι δεν έβλεπα το σωστό σενσορα,κάτι που δεν ισχύει

Ισχύει γιατί το έχω και έχω δει μαξ 9500 mb allocated σε 1440p (και 4K με DSR), οπότε δεν έλεγα από το κεφάλι μου ότι έλεγα. Το precaching που κάνει στην αρχή το προκαλεί αυτό που έδειξες.

Επεξ/σία από Parapas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, headbanger είπε

να πω οτι η 3090 συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα θερμικά από ότι περίμενα. 62-64 βαθμούς μετά από ώρα ++ gaming. δεν το λες και άσχημο. όλα αυτά στοκ με έναν 3800χ ελάχιστα χρονισμένο στα 4.1 base(ισως το πάω πολύ ψηλότερα με την 360 fractal design μιας και σηκώνει)

Αν δουλευει μονιμα στο 99% και μετα απο ωρα gaming ειναι στους 62 βαθμους ειναι εξαιρετικα. Αρκει να δουλευει συνεχεια στο 99% ωστε να ειναι valid το αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Parapas είπε

Ισχύει γιατί το έχω και έχω δει μαξ 9500 mb allocated σε 1440p (και 4K με DSR), οπότε δεν έλεγα από ττο κεφάλι μου ότι έλεγα. Το precaching που κάνει στην αρχή το προκαλεί αυτό που έδειξες.

Επιμένεις σε κάτι που δεν έχεις δει με τα μάτια σου.στο ξαναλέω για τελευταία φορά λοιπόν ότι καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού τόση vram καταπίνει το παιχνίδι .δεν ασχολούμαι άλλο εδώ μέσα.φτιαξτε τα σενάρια σας και πιστέψτε ο,τι θελετε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιμένω ότι δεν δεσμεύει 20+GB στην περίπτωσή σου, επιμένω στο ότι 10GB είναι αρκετά για την 3080 όμως γιατί το game το έχω και το έχω δει με τα μάτια μου όπως ζητάς. Το θέμα είναι ότι επιμένεις να απαντάς με τους (συνήθεις) απότομους τρόπους σου, οπότε το σταματάω εδώ και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billeiros είπε

Επιμένεις σε κάτι που δεν έχεις δει με τα μάτια σου.στο ξαναλέω για τελευταία φορά λοιπόν ότι καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού τόση vram καταπίνει το παιχνίδι .δεν ασχολούμαι άλλο εδώ μέσα.φτιαξτε τα σενάρια σας και πιστέψτε ο,τι θελετε

Για το COD συγκεκριμένα ξέρω ότι χρησιμοποιεί όλη την vram για να κάνει cache τα textures και όχι για rendering σκοπούς. Δηλαδή αν δει άδεια vram την γεμίζει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι για κάθε frame χρειάζεται 22GB, πως να το πω. Αλλιώς στην 3080 ακόμη και στην 6800ΧΤ θα ήταν stutter fest, αφού από την μία θα έλλειπαν 12 και από την άλλη 6. Εδώ 1-2 giga αν πάει πάνω από την διαθέσιμη vram και αρχίζουν τα κολλήματα. Δεν λέω ότι δεν την χρησιμοποιεί όλη, αλλά ένα μεγάλο μέρος την χρησιμοποιεί για προσωρινή μνήμη των textures, αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Parapas είπε

Δεν επιμένω ότι δεν δεσμεύει 20+GB στην περίπτωσή σου, επιμένω στο ότι 10GB είναι αρκετά για την 3080 όμως γιατί το game το έχω και το έχω δει με τα μάτια μου όπως ζητάς. Το θέμα είναι ότι επιμένεις να απαντάς με τους (συνήθεις) απότομους τρόπους σου, οπότε το σταματάω εδώ και εγώ.

Αναφέρθηκα εγώ πουθενά ότι δίνει επιπλέον αποδοση?? Όχι.εσυ διαψευδεις αυτό που έχω γράψει και έχω αποδείξει.αποτομος δεν ήμουν καθόλου.εσυ βγάζεις τον άλλον από τα ρούχα του.Ειπες ότι ηταν η allocated κ όχι η dedicated. έβαλα λοιπόν τον σενσορα για dedicated και πάλι επέμεινες.τωρα τα γύρισες κ λες ότι είμαι απότομος κ ότι όντως τρώει τόσο.αποφασισε επιτελους.δε θίξαμε την 3080 σου.ενα πραγματικό γεγονός επισημανα

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι απλά τα πράγματα, το COD black ops cold ware έχει επιλογή VRAM Usage target %, οπότε θα καταπιεί ότι ποσοστό από διαθέσιμη επιλέξεις, π.χ. στο 80% που έχω default δεσμεύει 20GB

O billeiros έβαλε screenshot, αλλά ο καθένας ότι θέλει καταλαβαίνει 🤣

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rsttls είπε

Ο κώτσος κατέβασε από το site όλες τις κάρτες 3070 και 3080. Κάτι λέει αυτό...

3070.png

3080.jpg


 

Πες μου τι λεει γιατι εχω εσκασα εχθες παραγγελια και δεν ξερω αχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DionGR είπε


 

Πες μου τι λεει γιατι εχω εσκασα εχθες παραγγελια και δεν ξερω αχαχαχα

Να έχουν κακά μαντάτα από τους προμηθευτές, ας πούμε;!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, headbanger είπε

να πω οτι η 3090 συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα θερμικά από ότι περίμενα. 62-64 βαθμούς μετά από ώρα ++  gaming. δεν το λες και άσχημο. όλα αυτά στοκ με έναν 3800χ ελάχιστα χρονισμένο στα 4.1 base(ισως το πάω πολύ ψηλότερα με την 360 fractal design μιας και σηκώνει)

Όντως. Και η Giga gaming oc με αέρα ,  πάνω από 60-61 δεν πάει σε παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή Απο σήμερα στο Amazon Γερμανίας είχε επί 30 λεπτά ZOTAC RTX3080 στα 940€ διαθέσιμο από 9 Δεκεμβρίου σιγά σιγά έρχεται διαθεσιμότητα και NORMAL τιμές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...