Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Με το uv δεν χάνεις απόδοση. Κρατάς την ίδια συχνότητα με stock απλά κατεβάζεις όσο γίνεται την συχνότητα..

Ναι ετσι ειναι. Εχω κανει στην gigabyte 2080 ti με πολυ καλα αποτελεσματα :) Ο,τι καλυτερο το uv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε και τι διαφορά θα δεις με αυτά τα +160MHz; 2fps; άντε 3; Και να δώσεις 300+ παραπάνω; Ούτε καν. Το θέμα είναι να δουλεύει σωστά και να μην έχει κατασκευαστικά θέματα..

Εξαρταται την αναλυση,το παιχνιδι, τις ρυθμισεις κοκ.. Εαν το βλεπεις ετσι ε 15% πισω ειναι μ.ο η 3080 δεν εχει λογο υπαρξης η 3090 για gaming. Οι υπεραπλουστευσεις δεν βοηθανε..

Ξαναλεω προσωπικη αποψη ειναι οτι οταν καποιος αγοραζει 3090 πιθανοτατα δεν θα κατσει να σκεφτει το οποιο vfm αλλα το οτι περνει το καλυτερο δυνατο και για αυτο ακριβως τον λογο θελει την καλυτερη δυνατη υλοποιηση ή εστω μια παρα πολυ καλη. Αλλιως περνεις μια 3080 κατω απο χιλιαρικο και τελειωσε το ζητημα. Υπαρχει λογος που λεγεται niche αυτη η αγορα δεν συζητας για "πεταμενα" λεφτα εδω.. Η Strix OC που εχω εχει msrp 1800 π.χ που σημαινει με το καλημερα 400 ευρω πανω τουλαχιστον Ελλαδα.. Δεν υφισταται πεταμενα λεφτα σε αυτη την κατηγορια πεταμενα ειναι ολα με 3090 αν το βλεπει καποιος ετσι και καλο θα ειναι να μην κοιταει καν 3090 με αυτη την λογικη..Ειναι για enthusiast κοινο..Δεν βαζεις μετριατζες σε enthusiasts..

Προσωπικα 3090 χωρις τριπλη τροφοδοσια, χωρις αριστο pcb και phases/vrm και χωρις πολυ καλα temps/noise levels δεν θα επερνα ποτε.. 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Ναι δεν διαφωνω αλλα εστω και αυτα τα +160Hz oc που λες σε real-world fps και σε 1440p monitor που έχω μεταφράζονται σε ποσα παραπανω fps? 10? αξιζουν τα extra 500+ ευρω? εκτος αν ζεματαει η καρτα και ακουγεται μεχρι τον γειτονα, που τοτε πρεπει να κανω και Undervolt και να χασω και αλλα 5-10 ακομα. Σε αυτην την περιπτωση παιρνω μια 3080 strix/ftw3u και τελειωνει η ιστορια.. Απλα τις 3090 τις ψιλοβρισκεις αυτη τη περιοδο..οι 3080 ειναι αφαντες.

Θα συμφωνήσω με daydreamer. Και εμένα δεν με καιεί πολύ το OC ας πούμε, αλλά η zotac trinity που είναι πίσω και από 3090 FE, σχεδόν ακουμπάει επιδόσεις 3080. Ε άμα θες να γλυτώσεις λεφτά πας καρφί σε 3080 τότε και γλυτώνεις ακόμα περισσότερα.

29 λεπτά πριν, nekrik είπε

Παιδία το alternate.de, στέλνει Ελλάδα ;

Ναι

29 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Εξαρταται την αναλυση,το παιχνιδι, τις ρυθμισεις κοκ.. Εαν το βλεπεις ετσι ε 15% πισω ειναι μ.ο η 3080 δεν εχει λογο υπαρξης η 3090 για gaming. Οι υπεραπλουστευσεις δεν βοηθανε..

Ξαναλεω προσωπικη αποψη ειναι οτι οταν καποιος αγοραζει 3090 πιθανοτατα δεν θα κατσει να σκεφτει το οποιο vfm αλλα το οτι περνει το καλυτερο δυνατο και για αυτο ακριβως τον λογο θελει την καλυτερη δυνατη υλοποιηση ή εστω μια παρα πολυ καλη. Αλλιως περνεις μια 3080 κατω απο χιλιαρικο και τελειωσε το ζητημα. Υπαρχει λογος που λεγεται niche αυτη η αγορα δεν συζητας για "πεταμενα" λεφτα εδω.. Η Strix OC που εχω εχει msrp 1800 π.χ που σημαινει με το καλημερα 400 ευρω πανω τουλαχιστον Ελλαδα.. Δεν υφισταται πεταμενα λεφτα σε αυτη την κατηγορια πεταμενα ειναι ολα με 3090 αν το βλεπει καποιος ετσι και καλο θα ειναι να μην κοιταει καν 3090 με αυτη την λογικη..Ειναι για enthusiast κοινο..Δεν βαζεις μετριατζες σε enthusiasts..

Προσωπικα 3090 χωρις τριπλη τροφοδοσια, χωρις αριστο pcb και phases/vrm και χωρις πολυ καλα temps/noise levels δεν θα επερνα ποτε.. 

 

Εγώ είμαι enthusiast από τα lidl αλλά την τσίμπησα την Elton John edition :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα συμφωνήσω με daydreamer. Και εμένα δεν με καιεί πολύ το OC ας πούμε, αλλά η zotac trinity που είναι πίσω και από 3090 FE, σχεδόν ακουμπάει επιδόσεις 3080. Ε άμα θες να γλυτώσεις λεφτά πας καρφί σε 3080 τότε και γλυτώνεις ακόμα περισσότερα.

Ναι

Εγώ είμαι enthusiast από τα lidl αλλά την τσίμπησα την Elton John edition :P 

Η game rock εμφανισιακά μπορεί να μην μου αρέσει ψέματα δεν θα πω αλλά επιδόσεις μια χαρά την βλέπω.. το πρόβλημα θα ήταν αν απλα είχε εμφάνιση και από επιδόσεις.. ήταν ζοτακ Τρίνιτι 😬🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Warlord1981 είπε

Γνώμες για ZOTAC RTX 3090 Trinity στα 1.579 ευρώ (amazon.es)? Σχεδον MSRP.. Αξιζουν τα extra 500+ ευρω για υλοποιησεις με καλυτερα cooler?

Τοσο χάλια τα παει απο thermals/noise/overclocking?

Για να την βλεπεις τοσο καιρο την συγκεκριμενη και διαθεσιμη,φαντασου οτι ουτε τα bots δεν την θελουν οι αλλοι :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Για να την βλεπεις τοσο καιρο την συγκεκριμενη και διαθεσιμη,φαντασου οτι ουτε τα bots δεν την θελουν οι αλλοι :P

 

Αυτη την απορια την ειχα κι εγω για τη συγκεκριμενη. Το ειχε αναφερει και καποιος εδω μεσα την προηγουμενη βδομαδα οτι υπαρχει παντα διαθεσιμη. Γιατι δεν την περνει κανεις? Σοβαρα τωρα. Λογο της ZOTAC? Η εχει κατι αλλο ασχημο?

Γιατι η τιμη της καλη ειναι.

Επεξ/σία από atsddd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, atsddd είπε

Αυτη την απορια την ειχα κι εγω για τη συγκεκριμενη. Το ειχε αναφερει και καποιος εδω μεσα την προηγουμενη βδομαδα οτι υπαρχει παντα διαθεσιμη. Γιατι δεν την περνει κανεις? Σοβαρα τωρα. Λογο της ZOTAC? Η εχει κατι αλλο ασχημο?

Γιατι η τιμη της καλη ειναι.

Eγω το είχα αναφέρει 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι κακη υλοποιηση,αλλα για 3090 δεδομενα τιμων.

Για παραδειγμα οι Zotac trinity 3080 και 3070 που και αυτες σαν υλοποιησεις δεν ειναι οτι το καλυτερο,φευγουν στα γρηγορα γιατι σε αυτες πληρωνεις το vfm του να αγοραζεις καρτα στο msrp(και σκεψου τι διαφορα χρηματικα εχει η zotac 3080 απο την zotac 3090).

Σε 3090 ομως αν ειναι να εισαι και κατω απο reference 3090, καποιοι ισως την αντιμετωπιζουν περισσοτερο σαν 3080,παρα σαν 3090.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Πως βγάλατε το συμπέρασμα οτι οι ref 3090 παίζουν άσχημα και την κανετε σημείο αναφοράς κατώτερων επιδόσεων?

Κάτι χάνετε ;) 

Aπό τα reviews. Η μοναδική χειρότερη από τις ref είναι η zotac. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανενα σκορ θα δουμε ή ολη μερα ψαχνετε για καρτες? 🤣

Capture.JPG.5c63c5879ea374a90ed8acfec40510e7.JPG

https://www.3dmark.com/spy/15776316

Καρτα ειναι η msi trio x με το bios της suprim x (420/450w). Δεν εβαλα της evga γτ ηθελα να μεινω "εργοστασιακος"! 😝

Ακομα και στα 450w πιανει τοιχο και δεν παει ο πυρηνας πολυ, μετρημενα 650w με wattομετρο απο την πριζα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3060-ti-already-arriving-to-first-customers

[...]Paulo provided an invoice for his new purchase. This graphics card (Gigabyte RTX 3060 Ti GAMING OC, which was bought in a Portuguese store) costs 525.90 EUR at his local retailer (the price includes 23% VAT)

 

Paulo

9 minutes ago

Currently in Portugal there is no stock of the RTX 3070 and the average price is around 620€, some even cost about 700€, so the RTX 3060 Ti which is supposedly 12% weaker than the 3070 will be expected at +500

 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...