Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ilos

απαράδεκτοι. έχω αρχίζει να συμβιβάζομαι με την ιδέα ότι δεν θα παίξει αναβάθμιση. κι αν δεν συμμορφωθούν γενικότερα και οι πράσινοι και οι κόκκινοι στο εγγύς μέλλον, θα το γυρίσω σε κονσόλα μόνιμα. είναι απίστευτο να ζητάνε τόσα πολλά χρήματα για μια κάρτα γραφικών. θα πει κάποιος "ε άμα θες παίρνεις, δε σου έβαλαν και το μαχαίρι στο λαιμό" το οποίο το καταλαβαίνω, αλλά εδώ μιλάμε ότι απ'ότι φαίνεται δεν θα μπορέσουμε να πάρουμε ούτε mid-range όπως το πάνε αυτοί. μπορώ να δώσω τα ποσά που ζητάνε, απλά μου φαίνονται αστρονομικά για μια κάρτα γραφικών. κάπου το χάσαμε, κι αν δεν επανέλθει η κατάσταση σε  νορμάλ επίπεδα - που δεν το βλέπω να γίνεται έτσι κι αλλιώς - ε, δε θα επανέλθουν ούτε κάποιοι από εμάς. τομπούλο

Spoiler

dead to me GIF

 

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με ξεπερνάει προσωπικά, είναι το γεγονός ότι δεν αλλάζουν και οι τιμές στη σειρά 20.

Πιστεύω ότι θα υπήρχε πολύς κόσμος που θα αγόραζε, δεδομένης τη (μη) διαθεσιμότητας των Ampere.

Αυτό μάλλον σημαίνει ότι ο leather man είναι τσίπης και άπληστος, παρά τα τόσα δις που έχει φορτώσει lol. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Warlord1981 είπε

Γνώμες για ZOTAC RTX 3090 Trinity στα 1.579 ευρώ (amazon.es)? Σχεδον MSRP.. Αξιζουν τα extra 500+ ευρω για υλοποιησεις με καλυτερα cooler?

Τοσο χάλια τα παει απο thermals/noise/overclocking?

Την περιμένω...από την Παρασκευή έπρεπε να την έχω στα χέρια μου αλλά η γενική ταχυδρομική μαμιεται...

Μόλις παραλάβω θα την βάλω πάνω κ θα την τεσταρω...

Έχω περάσει ήδη 2*3070 κ μια 3080 από το pc oποτε θα έχω μια ολοκληρωμένη άποψη αύριο...

Ελπίζω ότι θα την έχω δόση γτ αλλιώς θα ακούσετε για βόμβα σε κατάστημα της γενικής....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου μόνο ότι στην περίπτωση της 3060ti θα δώσεις περισσότερα χρήματα από ολόκληρη κονσόλα μόνο και μόνο για την gpu και θα παίζεις στα ίδια και χειρότερα settings σε σχέση με το SeX ειδικά. Απευθύνονται σε pc mustard race ιθαγενείς. 😁

Αν είναι να στον πιάσουν, δώσε τουλάχιστον μια χήνα για την 3080 να πιάσουν τόπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, teller είπε

Αυτό που με ξεπερνάει προσωπικά, είναι το γεγονός ότι δεν αλλάζουν και οι τιμές στη σειρά 20.

Πιστεύω ότι θα υπήρχε πολύς κόσμος που θα αγόραζε, δεδομένης τη (μη) διαθεσιμότητας των Ampere.

Αυτό μάλλον σημαίνει ότι ο leather man είναι τσίπης και άπληστος, παρά τα τόσα δις που έχει φορτώσει lol. 😁

Ακριβώς γι' αυτό δεν πέφτουν αφού ο κόσμος αγοράζει ότι βρίσκει οπότε τελειώνουν και αυτές. Άλλωστε οι 2000 δεν παράγονται πλέον οπότε λογικό να ανεβαίνει η τιμή στο εναπομείναν stock. To ίδιο γίνεται και με τους 3000 Ryzen, έχουν ανέβει οι τιμές τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Πως βγάλατε το συμπέρασμα οτι οι ref 3090 παίζουν άσχημα και την κανετε σημείο αναφοράς κατώτερων επιδόσεων?

Κάτι χάνετε ;) 

Έχουν σκάσει πιο πολλά κ έτσι πρέπει να πουν.λογικο

Η κάρτα είναι πάγος.πανω από 62 με fan curve δεν παει με τπτ.21550 ts gpu score.103 sotr 4k highest.φιλου πάει 22κ .Gpu score στο ts .να μιλάμε με δεδομένα guys .κ μόνο με 400 w pl.Οι πιο μπιναρισμενες είναι.εχει κατι strix και κατι evga chiquita από τις λιγες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μ' αρέσει πολύ η 3090 FE πάντως και αποδίδει πολύ καλά το cooler της, συν ότι δεν έχει καπέλο και αν την βρεις θα την βρεις στο MSRP.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NVIDIA GeForce RTX 3090 video card benchmark result - AMD Ryzen 9 5950X,ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX X570-E GAMING (3dmark.com)

Στιγμιότυπο οθόνης (7).png

rrrrr.PNG

Δειτε θερμοκρασια κ σκορ

Αυτο που με ενθοθσιασε στην καρτα ειναι οτι ο περισσοτερος αερας απο το κουλερ βγαινει κατεyθειαν απο το μισω μερος του κουτιου.δε ζεσταινει μεσα τα υπολοιπα components.Αυτα ολα μαλιστα με 1400 ευρω συνολο περιπου.bvfm 3090

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teller είπε

Αυτό που με ξεπερνάει προσωπικά, είναι το γεγονός ότι δεν αλλάζουν και οι τιμές στη σειρά 20.

Πιστεύω ότι θα υπήρχε πολύς κόσμος που θα αγόραζε, δεδομένης τη (μη) διαθεσιμότητας των Ampere.

Αυτό μάλλον σημαίνει ότι ο leather man είναι τσίπης και άπληστος, παρά τα τόσα δις που έχει φορτώσει lol. 😁

Τι να αλλαξουν εδω εχουν ανεβει κατακορυφα οι τιμες. 

Κοιτα εδω καρτα που επαιζε πριν μηνες στα 230 ευρω τωρα ξεκιναει απο 299

https://www.skroutz.gr/s/20828137/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-Gaming-OC-GV-N166SGAMING-OC-6GD.html

Γενικως ολα πανε απο το κακο στο χειροτερο.

Screenshot_1.png

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσάει η 3090 ;) και στις ampere δε νομίζω ότι παίζει θέμα θερμοκρασιών, πιο πολύ power limited τις κόβω.. εμένα πχ όσο τέντωμα και να ρίξω, παραπάνω δεεεεν :P

 

 

85.jpg

temps.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι κακή περίοδος αγοράς HW τώρα, όποιος μπορεί να κρατηθεί, να κρατηθεί.

2 λεπτά πριν, Delijohn είπε

Φυσάει η 3090 ;) και στις ampere δε νομίζω ότι παίζει θέμα θερμοκρασιών, πιο πολύ power limited τις κόβω.. εμένα πχ όσο τέντωμα και να ρίξω, παραπάνω δεεεεν :P

 

 

85.jpg

temps.jpg

Ποιος ασχολείται ακόμα με το SotTR και το ποστάρετε ακόμα ; :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Γενικά είναι κακή περίοδος αγοράς HW τώρα, όποιος μπορεί να κρατηθεί, να κρατηθεί.

Ποιος ασχολείται ακόμα με το SotTR και το ποστάρετε ακόμα ; :P

Κι όμως .είναι ακόμη σημείο αναφοράς επιδόσεων.ο,τ αλλαζεις στο μηχάνημα φαίνεται .είτε θετικά είτε αρνητικά.και σε όλες τις αναλυσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα δεν εχω να πεισω κανενα και για τιποτα. Την αποψη μου για την ερωτηση του φιλου την ειπα και σε αυτην εστιασα και μαλιστα εξηγησα ολα οσα ξαναλεγονται (προφανως γιατι δεν διαβαζονται σωστα εξ αρχης).
Αυτη λοιπον που ηθελα τα εσκασα και την πηρα. Εξ αρχης αυτην ηθελα και σε αυτη θα πηγαινα ΑΝ πηγαινα σε 3090 το ειχα πει. Για αυτο πηγα πρωτα σε 3080 γιατι δεν ηθελα μια 3090 που δεν γουσταρω στα παντα. 

Ολα τα αλλα ειναι προς αναλωση και ο καθενας τα μεταφραζει οπως θελει ή οπως τα αντιλαμβανεται.. Λιγα λογια και κατανοητα.. Η οχι..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...