Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τσενταρ μονο εμένα μου φαινεται αθλιο τυρι; Βεβαια συνηθως όπου εχω φαει τσενταρ ειναι σε πρόχειρα φαγάδικα αλλά αισθανομαι σαν να τρώω πλαστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπαρχουν πολλα τσενταρ μιας και ειναι ο τροπος παρασκευης του τυριου.

Πχ αυτο http://www.waitrose.com/shop/ProductView-10317--40191-Waitrose+Montgomery%27s+Cheddar+Cheese,+UK με ενα απλο cheddar εχει οση σχεση εχει το κασερι ξανθης με το μακεδονικο κασερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα βοηθησει αρκετους. Απο τις πιο συχνες ερωτησεις που ακουω ειναι "δεν βαριεσαι να τα καθαριζεις ολα μετα?". Ειναι δουλεια ελαχιστων λεπτων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος ειχε ζητησει μπισκοτα

http://crepesofwrath.net/2011/06/29/infamous-jacques-torres-chocolate-chip-cookies/

 

Μου ετρεξαν τα σαλια.  Την εχεις δοκιμασει τη συνταγη; Βγαινει σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν την εχω δοκιμασει, αλλα αυριο μαλλον υπαρχει μια περιπτωση να δοκιμαστει.
Απο εκει που την ειδα παντως ειπανε "Honestly, every. single. recipe. on crepesofwrath turns out great. I'll try these this weekend!"
και
"Whenever there is a "What's the best chocolate chip cookie?" question that comes up anywhere on the net, there are two common responses. The first is the Jacques Torres NYT recipe, the second is Thomas Kellers ad hoc at home recipe. People who taste test them side by side almost always get a 50/50 split.

If you are a cookie fan I'd recomend trying both. I personaly prefer the ad hoc version, as it's almost like two distinct types of chocolate chip cookie in one. One tender sweet cookie and a crispy rich cookie. Best of both worlds."

 

 

 

H πρωτη συνταγη απο πανω λεει να αφησετε την ζυμη να ξεκουραστει 24 ωρες. Ειναι πολυ σημαντικο για την συνταγη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν κατι μικροι δοσομετρητες αλλα αν δεν εχεις βρες ενα σφηνακι απο depon , ριξε μεσα μια κουταλια και μετα βρες τα 3/4 απο το δοσομετρητη που εχει πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ωραία τα μπισκότα θα τα δοκίασω να τα φτιάξω καποια στιγμή. 

btw πως μετράς υποδιαιρέσεις του κουταλιού;  Λεει πχ 3/4 teaspoon

η βλαχια της αμερικης φταιει σε αυτο! Αντι να εχουν γραμμαρια, εχουν μετρησεις βαση ογκου. Υπαρχουν ειδικες μεζουρες http://cookshop.gr/ProductDetail.aspx?nodeSerial=001001001002003006&nodeId=133&productId=1673 οπως και για τις κουπες που βλεπεις σε ενα σωρο συνταγες, δεν ειναι κουπα απο το ραφι.

 

Στην θεση σου θα εκανα την μετατροπη με το google σε γραμμαρια για ολα τα υλικα και θα εκανα δουλεια. Το αλευρι θα σου ειναι προβλημα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσενταρ μονο εμένα μου φαινεται αθλιο τυρι; Βεβαια συνηθως όπου εχω φαει τσενταρ ειναι σε πρόχειρα φαγάδικα αλλά αισθανομαι σαν να τρώω πλαστικο.

Μια χαρα ειναι το τσενταρ και στο σπιτι αλλα και εξω αρκει να τρως σε σωστα μερη.

Παντος το καλυτερο τσενταρ το εχω φαει πριν πολλα πολλα χρονια στα Wendy's

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...